Nişan bohçası hazırlama aşaması hem gelin hem de damat adayları için oldukça heyecan verici! Ailelerin tanışması, kız isteme merasimi ve söz kesme derken nişan günü gelip çattığında çoğu çift “Nişan bohçası içine ne konur” sorusu ile karşı karşıya kalıyor. Damat tarafı gelin nişan bohçasını hazır ettiyse ve kız tarafı olarak eksiksiz bir damat bohçası listesi arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sizin için oldukça kapsamlı bir erkek nişan bohçası dosyası hazırladık.

Ama öncelikle kısaca nişan bohçası nedir ve nasıl hazırlanır sorularını yanıtlayalım!

Nişan Bohçası Nedir? Neden Hazırlanır?

Nişan bohçası, kız isteme merasiminde veya sonrasında çiftlerin aileleri tarafından karşılıklı olarak verilen hediyelerdir. Nişan bohçası içindekiler listesi genel olarak çiftlerin günlük hayatta kullanabilecekleri ihtiyaçlarından oluşur. Konsepte uygun olarak yapılan bohça süslemeleri ile tam bir hediye halini alır.

Nişan bohçaları önceleri kumaş ve tüllere sarılı olarak hediye edilirken, son yıllarda gelin ve damat gibi süslenmiş nişan sandıkları sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca yine gelin ve damada özel olarak süslenen çeyiz valizleri de oldukça moda olmuş durumda.

Gelin ve damat nişan bohçalarına ek olarak çiftler birbirlerinin ailelerine de hediye alabiliyor. Kayınvalideye nişan bohçası hazırlamak pek çok kültürde yer edinmiş durumda. Nişan bohçasının neden hazırlandığından bahsettikten sonra dilerseniz kısaca gelin bohçasına da bir göz atalım.

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Kültürümüzde nişan alışverişi gelin ve damadın kendi aileleri ile ayrı ayrı yapılır. Fakat bu durumun günümüzde biraz değişikliğe uğradığını söyleyebiliriz. Artık nişan alışverişi yapılırken çiftler ve aileleri mağazaları birlikte geziyor. Bu sayede gelin de damat da kendileri için hazırlanan bohçalarda söz sahibi olabiliyor.

Erkek nişan bohçası listesine eklenen ürünler genelde belirli olsa da, modern bir sandık hazırlamak isteyen çiftler alışverişlerini ayrı ayrı mağazalardan yapabiliyor. Nişan alışverişi ile çok vakit kaybetmek istemeyenler ise damat nişan bohçası seti satın alarak tüm ihtiyaçlarını bir seferde karşılayabiliyor.

Erkek nişan bohçası içine konulması gerekenler; damadın giyim, kişisel bakım ve günlük kullanabileceği eşyalardan oluşuyor. Dilerseniz önce eksiksiz damat bohçası listesini inceleyelim.

Erkek Nişan Bohçası Listesi

Ürünler
Ortalama Fiyat (TL)
Damat Pijama Takımı400 TL
Ropdöşambır400 TL
İç Çamaşır Seti250 TL
Damat Çorabı25 TL
Damat Terliği150 TL
Tıraş Seti400 TL
Tıraş Makinesi750 TL
Gömlek & Pantolon750 TL
Kravat150 TL
Kol Düğmesi Takımı250 TL
Kemer Cüzdan Kartlık Seti200 TL
Damat Parfüm / Deodorant300 TL
Kol Saati750 TL
Damat Seccade Takımı250 TL
Toplam5.025 TL
**Listedeki ürünlerin piyasadaki ortalama fiyatları baz alınmıştır. Fiyatlar, seçeceğiniz ürünün kalitesine ve markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Damat Bohçası Listesi Giyim Ürünleri

Erkek nişan bohçası listesinin olmazsa olmazları arasında elbette giyim ürünleri bulunuyor. Kız tarafı damadın nişan sandığına giyim ürünü olarak;

 • Pijama takımı,
 • Damat iç çamaşırı,
 • Ropdöşambır,
 • Gömlek & pantolon,
 • Çorap,
 • Kravat,
 • Damat terliği

ürünlerini ekleyebilir. Bu ürünleri ayrı ayrı mağazalardan temin edebileceğiniz gibi çeyiz alışveriş noktalarından set halinde satın alabilirsiniz. Damat giyim çeyizi denildiği zaman akla ilk gelen markalardan olan Pierre Cardin set ürünleri ile oldukça beğeni topluyor.

Erkek Nişan Bohçası Bakım Ürünleri

Damat sandığına kişisel bakım ürünleri eklenmeden olmaz! Damadın günlük kullanımına uygun ürünleri set halinde bohçaya ekleyebilirsiniz. Kişisel bakım ürünleri içinde;

 • Traş makinesi,
 • Traş seti (traş köpüğü, jilet / ustura, traş kolonyası, traş sonrası balsam),
 • Parfüm, deodorant, roll on

gibi ürünler eklenebilir. Bu ürünlere ek olarak şampuan, duş jeli, bakım yağı, diş fırçası ve tarak da erkek çeyiz sandığı içine eklenebiliyor.

Damat Bohçası Aksesuar Listesi

Gelelim damat bohçasına eklenen aksesuarlara. Erkek çeyiz setleri içinde aksesuar olarak belli başlı ürünler yer alıyor. Sandık içine mutlaka eklenmesi gereken ürünler arasında;

 • Kol düğmesi takımı,
 • Cüzdan / kartlık seti,
 • Kemer,
 • Kol saati,

yer alıyor. Ayrıca bu ürünlere ek olarak bazı aileler bohça içeriğine ayakkabı da ekleyebiliyor.

Damat bohçası listenizi hazırladıysanız şehrinizdeki en güzel nişan mekanlarını incelemek için sizi böyle alalım!

Erkek Nişan Bohçası Modelleri

Erkek için yapılan nişan alışverişinin son adımı elbette hediyeleri kutulamak oluyor. Nişan kutusu süsleme son zamanlarda pek çok mağaza tarafından yapılsa da kimi aileler geleneksel yollarla süslemelerini kendisi yapmayı tercih ediyor. Peki nişan hediyeleri nasıl sunulabiliyor?

Bohça Sunumu

Kültürümüzde en çok kullanılan süsleme tekniklerinden bir tanesi bohça sunumu olarak öne çıkıyor. Renkli veya tüllü kumaşlar ile kundaklanarak paketlenen nişan bohçaları, özellikle geleneğine bağlı çiftler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Damat Nişan Sandığı

Sandıklar son yıllarda nişan hediyesi sunumlarında oldukça revaçta! Daha önceleri ahşap işçilik ile hazırlanan damat sandığı modelleri, günümüzde özellikle kadife kumaş süslemeleri ile tercih ediliyor. Kadife damat sandığı modelleri, gelin sandıkları ile takım satılıyor. Gelinlik ve damatlık giydirilmiş olarak hazırlanan sandıkların son derece moda olduğunu hatırlatmak isteriz!

Nişan Kutusu Modelleri

Karton nişan kutuları da son yıllarda fazlasıyla popüler. Erkek nişan bohçası için hazırlanan kutular, dilediğiniz renkte tasarlanabiliyor. Bu nişan kutuları ayrıca ev çeyizi hazırlama ve çeyiz düzme etkinliklerinde de sıklıkla kullanılıyor.

Gelin Nişan Bohçası İçindekiler Listesi

Gelin nişan bohçası, damadın ailesi tarafından hazırlanıyor. Gelin adayının ihtiyaçları ve çeşitli hediyeler ile hazırlanan bu bohçaların içerikleri kültürlere göre farklılık gösterebiliyor. Peki gelin bohçası listesinde neler bulunur?

 • Gelin pijama takımı,
 • Fantazi iç çamaşırları,
 • Gelin terliği,
 • Makyaj seti,
 • Cilt bakım seti

gibi ürünler gelin nişan bohçasına eklenir. 

Gelin bohçası içine eklenecek tüm ürünleri buradan inceleyebilirsiniz.

Hazır çeyiz alınacaklar listesi arıyorsanız ücretsiz Çeyiz Listem uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Mutfak Çeyizi Listesi

BONUS

Nişanda Damada Ne Takılır?

Nişan organizasyonlarında hangi tarafın ne kadar takı takacağına aileler birlikte karar verir. Fakat tarafların karşılıklı olarak birbirine hediye ettiği belli takılar vardır. Kız tarafı damat tarafına genellikle saat takar. Damat saati, erkek nişan bohçası içinde hediye olarak veriliyorsa kız tarafı buna ek olarak damada künye veya bileklik takabilir. Ayrıca damada hediye olarak verilen kol düğmesi eğer altın ise, bu da takı olarak sayılabilir.

“Düğünde erkek tarafı ve kız tarafı ne yapar?” diye merak ediyorsanız sizi böyle alalım.

Nişanda Yüzükleri Kim Alır?

Çiftlerin en çok merak ettiğin konulardan biri de elbette “Nişanda yüzükleri kim alır?” sorusu. Nişan yüzükleri karşılıklı olarak alınır. Damadın yüzüğünü kız tarafı, gelinin yüzüğünü de erkek tarafı alır.

Nişanda Elbise / Takım Elbiseyi Kim Alır?

Geleneklerimizde gelinin elbisesini damat tarafı alır. Ayrıca gelin saç ve makyajını kuaförde yaptırıyorsa bunun ücreti yine damat tarafından karşılanır. Aynı şekilde kız tarafı da damadın nişanda giyeceği takım elbiseyi veya damatlığı alır. Nişan alışverişi genel olarak her adımında karşılıklı yapılır.

Evde organizasyon planlıyorsanız en güzel nişan masası süsleme yazımıza göz atmanızı öneririz.

Erkek nişan bohçası içinde neler olur, damat bohçası nasıl hazırlanır, nişan bohçası içindekiler listesi ve fiyatları gibi en çok merak edilen soruları sizler için yanıtladık. Peki siz damat bohçanızın içine neler eklemeyi düşünüyorsunuz? Nişan alışverişinizi yorum olarak bizlerle ve diğer gelin adayları ile paylaşmayı unutmayın. Şimdiden mutluluklar dileriz!

Yanıtla