Nişan bohçası nedir ve nasıl hazırlanır? Gelin ve erkek nişan bohçası içinde ne olur? Nişan bohçası içindekiler listesi ve fiyatları… Nişan bohçası süsleme detaylarına dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı bu yazımızda.

Nişan Bohçası Nedir?

Evlilik yolundaki ilk adım olan nişan töreninden önce ya da sonra gelin ve damadın aileleri tarafından karşılıklı alınan hediyeler verilir. Alınan hediyeler süslü kutularda, bohçalarda ya da valizlerde sunulur.

Neden nişan bohçası hazırlanır? Yörelere ve günden güne farklılık gösterebilen bu geleneğimizde gelin ve damadın ihtiyaçlarını karşılamak ve oluşacak akrabalık bağını vurgulamak birinci sebep olarak geliyor. Nişan bohça hazırlığı yapılırken hem evlenecek çiftlerin ihtiyaçları karşılanır hem de aileler kaynaşmış olur.

Biz bu yazımızda gelin ve damat bohçası içindekiler listesine standart ürünleri ekledik. Bazı geleneklerde gelin ve damat dışında aileler de birbirlerine ufak tefek yaptıkları el işlerini hediye ederler. Özellikle aile büyüklerine; anneanne ve babaannelere işlenmiş seccade, yazma, örgü el işi hediyeler verilebilir.

Nişan Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Nişan Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Nişan bohçasına neler konur? sorusu gelin ve damadın yörelerine göre değişiklik göstermekte. Bazı yörelerde doğrudan geleneksel adetler doğrultusunda nişan bohçaları hazırlanır. Günümüzde pek çok aile, gelin ve damadın ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu sayede nişan bohçasında gelin ve damadın kullanmayacağı eşya yer almamış oluyor.

Nişan bohçasına konulması gerekenleri gelin ve damat bohçası başlığı altında detaylandırdık. Temel ihtiyaçlar doğrultusunda hazırladığımız listelerde çiftler için ortalama fiyatları da ekledik.

Nişan Bohçası Süsleme Seçenekleri ve İçindekiler Listesi

Gelin Bohçasında Ne Olur?

Şimdilerde daha çok simgesel bir hal alan geleneksel nişan bohçası gittikçe değişime uğramayı sürdürecek gibi. Bu sebeple içinde makyaj seti olanlar, özel süslemeliler, elektronik eşyalar içerenler gibi pek çok farklı çeşitler karşınıza çıkabilir.

Nişan bohçalarını gelin ve damadın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlamakta fayda var. Damat tarafını ilgilendiren gelin bohçasını hazırlarken; gelinle önceden konuşup ihtiyaçları belirleyip bu doğrultuda alışveriş yapılabilir. Biz genel temel ihtiyaçlar doğrultusunda bir gelin nişan bohçası alınacaklar listesi hazırladık.

Gelin Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Ürün Ortalama Fiyatı
Gecelik ve Sabahlık 100 TL
Gelin Pijama Takımı 150 TL
Gelin Fantezi İç Çamaşırları 200 TL
Atlet – Külot – Sütyen Takımı 150 TL
Gelin Terliği 80 TL
Gelin Makyaj Seti 300 TL
Ayna, Fırça, Tarak Seti 100 TL
Gelin Parfüm / Deodorant Seti 100 TL
Cilt Bakım Seti 200 TL
Gelin Epilasyon Seti 500 TL
Gelin Seccade Takımı 100 TL
Gelin Bornoz Takımı 150 TL
Gelin Çorabı 30 TL
Toplam 2.160 TL

Yukarıdaki listenin tamamına Çeyiz Listem uygulamasında yer alan Nişan etkinlikleri başlığı altında alınacaklar listesinde bulabilirsin.

Listenin tamamını buradan indirebilir ve kaydedebilirsin: Gelin Bohçası İçindekiler Listesi PDF

Listede damat tarafının nişan töreni için alacakları bunlarla sınırlı değil. Gelinin abiye nişan elbisesi, ayakkabı ve takı seti de bu nişan bohçasına dahil. Pek çoğu mağazalarda ve internette satılan bu ürünler dışında; el işi tülbentler, lifler, patik ve çoraplar da bu listeye eklenebilir. Annelerin ve yakınların yaptığı bu el işi göz nuru ürünlere fiyat biçilemeyeceğinden listede yer vermedik.

Damat, geline alacağı ürünleri seçerken; müstakbel eşinin zevkine hitap eden seçimler yapmasında fayda var. Gelinin beğendiği ve hali hazırda kullandığı parfüm ve makyaj seti ürünleri alınabilir. Tercih ettiği, beğendiği marka ve modeller öncesinden öğrenilip ona göre alışveriş yapılabilir.

Gelin Bohçasında Ne Olur? İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Gelin nişan bohçası içindekiler listesinde fiyatlarını en dikkatli inceleyecekleriniz büyük ihtimalle gecelik ve kozmetik malzemeler ile makyaj seti olacaktır. Nişan bohçası listesi içinden vazgeçilmez olanları belirleyip bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Pahalı ekleri ise buna göre listenize ilave edebilirsiniz.

Alınacaklar listesi tamam, peki alınan ürünler nasıl sunulacak? Nişan bohçası süsleme konusu da oldukça önemli. Gelin nişan bohçasında ne olur, nasıl hazırlanır, çeşitleri nelerdir ve nişan bohçası süsleme önerilerini bu yazımızda bulabilirsin: Gelin Bohçası Nedir? İçine Neler Konulur? Nasıl Süslenir?

Damat Bohçasında Ne Olur?

Damat nişan bohçası, gelinin ailesi tarafından hazırlanıyor. Alışverişe çıkmadan alınacak ihtiyaç listesini ve damadın beğenilerini önceden bilmekte fayda var.

Aşağıda damat bohçası içindekiler listesine dahil olan ürünleri sizin için ortalama fiyatlarıyla derledik. Genel ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturduğumuz bu listeye ekleme ve çıkarmalar yapmak mümkün.

Erkek nişan bohçasında ne olur sorusunun cevabı için aşağıdaki listeye göz atın!

Damat Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Ürün Ortalama Fiyatı
Damat Pijama Takımı 200 TL
Ropdöşambır 150 TL
İç Çamaşır Seti 100 TL
Damat Çorabı 20 TL
Damat Terliği 50 TL
Tıraş Seti 150 TL
Tıraş Makinesi 250 TL
Gömlek & Pantolon 400 TL
Kravat 100 TL
Kol Düğmesi Takımı 100 TL
Kemer Cüzdan Kartlık Seti 100 TL
Damat Parfüm / Deodorant 100 TL
Kol Saati 500 TL
Damat Seccade Takımı 50 TL
Toplam 2.270 TL

Yukarıdaki listenin tamamına Çeyiz Listem uygulamasında yer alan Nişan etkinlikleri başlığı altında damat bohçası listesinde bulabilirsin.

Listenin tamamını buradan indirebilir ve kaydedebilirsin: Damat Bohçası İçindekiler Listesi PDF

Standart erkek nişan bohçası listesinde yer alan ürünlere ek, damadın istediği kişisel diğer ürünler de eklenebilir. Alınacak ürünler için onca harcama yapılacağından damadın kullanacağı ve beğeneceği seçimler yapmak önemli. Bu yüzden alışverişe çıkmadan önce damadın beden ölçülerini ve beğenilerini iyice öğrenmekte fayda var.

Damat Bohçasında Ne Olur? İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Nişan Bohçası Süsleme Önerileri

Gelin ve damat nişan bohçasına ekleyeceğin ürünlere karar verdiysen sıra geldi bu ürünleri neyin içerisinde sunacağına. Eskiden nişan bohçalarının sunumu için çeyiz sandıkları ya da çeyiz tepsileri kullanılırdı. Günümüzde bunların yerini şık tasarımlı valizler ya da kutular aldı.

Valizlere ve kutulara özel nişan bohçası süslemesi yapmak mümkün. Birkaç tül kumaş, boncuk ve simli ipler ile kendi nişan bohçanı süsleyebilirsin. Eğer ben işi ehline bırakayım dersen de instagramda bu ürünleri yapan kişilerin hesaplarından nişan bohçası süsleme çeşitlerini inceleyebilir ve iletişime geçerek satın alabilirsin.

Nişan Bohçası Süsleme Detayları

Çeyiz sandığı ve valiz seçenekleri dışında şık bir örtü ile de bohça görüntüsü verebilirsin. Ürünleri örtünün tam ortasına yerleştirdikten sonra örtüye atacağın şık bir düğüm ve süsleme, işte nişan bohçan hazır! Son zamanlarda en çok tercih edilenlerden biri de damat bohçası kutusu…

Nişan Bohçası Ne Zaman Verilir?

Kimi yörelerde nişan töreninden önce bohçalar verilir. Ardından nişan törenine geçilir. Kimi yörelerde ise nişan töreninden sonra aileler birbirlerine giderek nişan bohçalarını verirler. Tamamen yöresel bir farklılık söz konusu.

Nişan Bohçası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nişan bohçası alışverişine çıkmadan önce gelin ve damat bohçaları için alınacakları öncesinde listelendirmek, bütçe planlaması yapmanıza yardımcı olacaktır.
  • Bütçen doğrultusunda öncelikli ihtiyaç olan ürünleri alabilir. Daha sonrasında kalan bütçen doğrultusunda diğer ürünleri satın alabilirsin.
  • Ürünler gelin ve damadın beğenilerine uygun satın alınmalı. Böylelikle kullanılmayacak bir ürün bohçada yer almayacaktır.
  • Bohçanın sunulacağı valiz, kutu ya da sandık için şık kullanışlı bir ürün tercih edilebilir. Gelin ve damadın günlük hayatında da kullanabileceği bir seçim olması uygun olacaktır.
  • Gelin ve damat bohçası içindekiler listesinde yer alan ürünleri satın alırken mağazalardan değişim kartı da talep etmeyi unutmayın. Beden uyumsuzluklarında ve beğenilmeme ihtimaline karşı değişiklik imkanı sunmuş olursun.

Nişan Bohçası Listesi Süsleme Seçenekleri ve Nişan Mekanları Burada

Nişan bohçası hazırlarken dikkat etmen gereken detayları da paylaştık. Eğer hala nişan törenini nerede yapacağına karar vermediysen buraya tıklayarak yaşadığın il ve ilçedeki mekanları inceleyebilirsin. Bütçene uygun filtreleme yaparak istediğin il ve ilçedeki nişan mekanlarına ulaşabilirsin.

Nişan Bohçasında Ne Olur? Nişan Organizasyonuna Dair Herşey Burada!

Ücretsiz Düğün Yardımcın

leyla_avatar

Leyla Burada!

Ücretsiz Düğün Yardımcın Leyla Senin İçin Burada!

Hayalinizdeki organizasyonu, konsept içeriğini ve hizmeti bizimle paylaşın. Leyla size en uygun 5 mekanı ve firmayı önersin!

Ücretsiz Destek Al

Nişanı törenini mekan yerine evde yapmaya karar verdiysen, profesyonel ekiplerin hazırladığı şık nişan masaları ve süslemeleri için destek alabilirsin. Nişan organizasyon firmalarından fiyat teklifi almak için buraya tıkla.

Yanıtla