Hayatınızın belki de en heyecan verici günlerini yaşıyorsunuz şu son zamanlarda. Bir ömrü birlikte geçirmeyi hayal ettiğiniz sevdiceğinize ayakları yerden kesecek o evlilik teklifini yaptınız. Hatta harika bir kız isteme töreni ile söz bile kesildi. Şimdi sırada nişan var. Böyle olunca da iki tarafı da çeyiz heyecanı sardı. Nişan bohçası hem erkek tarafının hem de kız tarafının karşı taraf ve ailesi için hazırladıkları hediyelerdir. Geleneksel bir nişan töreninin vazgeçilmez adetlerinden biri de gelin bohçasıdır. Nişan gelin bohçası ile asıl güdülen amaç ailelerin birbirini daha iyi tanıması ve kaynaşmasıdır.

Gelin bohçası hakkında tüm sorularınızın cevapları için alt başlıklarımızı okumaya devam edebilirsiniz:

 • Gelin Bohçasının İçinde Neler Olur?
 • Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?
 • Gelin Bohçası Çeşitleri Nelerdir?
 • Gelin Bohçası Nasıl Süslenir?

Düğün Buketi olarak, çıktığınız bu yolculuğun her durağında sizlere destek olmaya devam ediyoruz. Sitemizin yegâne amacı birbirini seven çiftlerin düğün hazırlıklarını zahmetsizce tamamlamalarına yardımcı olmak. Sizler için hazırladığımız bu yazıda gelin bohçası ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun yanıtını bulacaksınız. Gelin bohçası nasıl yapılır, gelin bohçasına ne koyulur, gelin bohçası nasıl süslenir gibi tüm sorularınız yanıt bulmuş olacak. Gelin bohçası hazırlığı sürecini daha rahat tamamlamanız için sizlere bir gelin bohçası listesi vererek başlamak istiyoruz.

Gelin Bohçasının İçinde Neler Olur?

Gelin Bohçası

Bu harika hazırlık sürecinin başında gelen soru “gelin bohçasında neler olur” sorusudur. Kimilerinizin aklında gelin bohçasında olması gerekenler listesi ile ilgili soru işaretleri gelmiş olabilir. Bazılarınız bu listede yazılanların gelin bohçasında illa ki yer alması gerekip gerekmediğini merak etmiş olabilir. Biz burada sizlerle gelin bohçası hazırlama sırasında genelde konulan hediyelerden bahsedeceğiz. Siz hediyelerin gideceği kişilerin zevklerini ve kişiliklerini de düşünerek bu gelin bohçası listesinde ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

 • Gecelik Takımları
 • İç Çamaşırları
 • Takı Seti
 • Gelin Terliği
 • Makyaj Seti
 • Elbiseler
 • Bornoz Takımı
 • Pijama Takımı
 • Parfüm Seti

Gecelik Takımları

 Gelin Bohçası

Gecelik takımı gelin bohçası çeyiz eşyalarının vazgeçilmez parçalarından birisidir. Geline alacağınız hediyeler hakkında karar vermekte zorlanıyorsanız sizlere verebileceğimiz bir tüyo var. Çeyiz alışverişine çıkmadan önce gelinin en yakın arkadaşı ya da kız kardeşinden size eşlik etmesini isteyerek seçimlerinizi daha kolay kılabilirsiniz. Böyle bir olanağınız yoksa geriye eş adayınızın ağzını aramak kalıyor.

İç Çamaşırları

 Gelin Bohçası

Gelin bohçasında neler olur diye sorulduğunda akla ilk gelen hediyelerden birisi de gelin iç çamaşırlarıdır. Sade iç çamaşırlarındansa daha çok dantelli ve gösterişli iç çamaşırlarını tercih etmenizi öneririz. Renk ve model tercihinde müstakbel eşinizin zevklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Hediye seçimlerinde kendinize güvenmeniz ve tercihleri kendiniz yapmanız da müstakbel eş adayınızın gözünde hediyelerin manevi değerini artırabilir.

İsteğinize göre gelin bohçası listesinin bu grubuna fantezi iç çamaşırlarını da ekleyebilirsiniz.

Takı Seti

 Gelin Bohçası

İsteğe ve bütçe durumuna bağlı olarak gelin bohçasına takı setini de ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki gelin bohçasını şekillendirmek tamamen sizin elinizde. Bu hediyeleri kendi zevkinize ve tercihlerinize göre oluşturabilirsiniz.

Gelin Terliği

 Gelin Bohçası

Gelin bohçasına konulması gerekenler arasındaki en geleneksel parçalardan birisi de gelin terliğidir. Çok çeşitli gelin terlikleri modelleri arasından dilediğinizi sevdiğiniz için hediye olarak seçebilirsiniz.

Makyaj Seti

 Gelin Bohçası

Tahmin edeceğiniz gibi makyaj, tüm kadınların vazgeçilmezidir. Gelin bohçasının en önemli parçalarından bir diğeri de gelin makyaj setidir. Gelin bohçası makyaj seti için güvenilir ürünler tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kaliteli makyaj malzemelerinin pahalı ürünler olduğunu düşünürsek, gelinin kullanmayacağı ürünler tercih etmemeye çalışmalısınız. Makyaj malzemeleri satan bir dükkâna girdiğinizde karşınıza çıkan yüzlerce değişik ürün sizi büyük bir ikilemde bırakabilir. Bunun için müstakbel eşinizin günlük hayatta yaptığı makyajı detaylı bir şekilde inceleyebilir ya da halihazırdaki makyaj ürünlerine dikkat edebilirsiniz. Böylelikle makyaj seti alışverişine çıktığınızda ilgili kişilere ihtiyaçlarınızı daha iyi anlatma fırsatınız olmuş olur. Bu kısma isteğinize göre cilt bakım ürünlerini de ekleyebilirsiniz.

Elbiseler

 Gelin Bohçası

Kimi yörelerdeki bazı geleneklere göre yeni evlenen gelin yeni evine eski kıyafetlerinden hiçbirini götürmez. Bu yüzden de gelin bohçalarına çok sayıda elbise konulur. Siz de eş adayınıza sunacağınız gelin bohçasında elbiselerin bulunmasını istiyorsanız bunun için bir gününüzü ayırabilirsiniz. Kadınlar için kıyafetin çok önemli olduğunu biliyorsunuz ve bunun için elbise seçimlerine zaman ayırmak iyi bir tercih olabilir.  Bu bölüme hediyelik çorapları da ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bu hediyeler için şık hediye paketleri tasarlayabilirsiniz.

Bornoz Takımı

 Gelin Bohçası

Bornoz takımı da geleneksel gelin bohçalarının vazgeçilmez parçalarından birisidir. Bornoz takımı seçimini dantelli, süslü ya da sade olarak tercih edebilirsiniz. Genelde sade bornoz takımlarının daha kullanışlı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Pijama Takımı

 Gelin Bohçası

Gelin bohçasına koyabileceğiniz hediyelerden birisi de pijama takımıdır. Gelin bohçası hediyelerini genelde klasik modellerden seçtiyseniz pijama takımı tercihinizi daha modern çizgilerden yana kullanabilirsiniz. Böylelikle hediyelerinizde klasik ile modern arasında bir denge oluşturmuş olursunuz. Renk ya da model konusunda ikilemde kalıyorsanız müstakbel eşinizin yakınlarından tüyolar alabilirsiniz.

Parfüm Seti

Gelin Bohçası

Tercihinize göre gelin bohçası listenize parfüm setini de ekleyebilirsiniz. Firmanın sizin için hazırladığı hediye paketinin yanında kendi imzanız da olsun isterseniz çok çeşitli fikirler üretebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi parfüm hediye kutusunun içine kendi yazdığınız bir mektubu iliştirmek olabilir. Ya da onu şaşırtacak bir fotoğrafınızı da yerleştirebilirsiniz.  Parfüm seçiminde güvenilir ürünler tercih etmenizi öneririz.

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

 Gelin Bohçası

Gelin nişan bohçası listesi adı altında kaydettiğiniz tüm hediyeler alındı. Şimdi de sizi gelin bohçası hazırlama ile ilgili endişeler aldı. Öncelikle derin bir nefes almanızı rica ediyoruz. Düğün Buketi olarak sizler için hazırladığımız bu yazı ile telaşın hiçbir türüne gerek yok. Amacımız da zaten tam olarak bu, sizi gereksiz telaşlardan kurtarmak.

Gelin bohçası hazırlanışına başlarken hediyelerin alınmasından sonraki aşama gelin bohçası seçenekleri arasından bir seçim yapmak olacaktır. Hediyeler bir sandığın içine mi konulacak, yoksa bunun için bir valiz mi tercih edilecek gibi kararları vermelisiniz.

Gelin bohçasını ister kendiniz hazırlamak isteyin ister satın almak isteyin burada sizlerle tüm detayları paylaşacağız. Gelin bohçası modelleri, gelin bohçası süsleme, gelin nişan bohçası fiyatları, gelin bohça sandığı ile ilgili bilmek istediğiniz her şey burada. Sizlere önereceğimiz gelin bohçası malzemeleri ile kendiniz de tüm yaratıcılığınız ile harika bohçalar hazırlayabilirsiniz. Siz de tüm bu detaylar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gelin Bohçası Çeşitleri

Gelin bohçası çeşitleri günümüzde sandık ya da valiz şeklinde. Nostaljiyi sevenler gelin bohçası olarak gelin bohça sandığı tercih edebilirler.

 • Gelin Sandığı Modelleri
 • Gelin Valizi Modelleri

Gelin Sandığı Modelleri

 Gelin Bohçası

Sandıklar eski işlevlerini yitirmiş olsalar da antika eşyalar seven pek çok kişi tarafından evlerde hoş bir aksesuar olarak varlıklarını sürdürüyorlar.  Eğer antika eşyalardan hoşlanan, nostaljiye meraklı bir müstakbel eşiniz varsa eski tür sandıklardan tercih edebilirsiniz. Bunun için antikacı dükkanlarını gezmeniz gerekebilir. Yüz yıllık, el oyması maun bir sandık bulduğunuzu hayal edin. İçi sizin seçtiğiniz hediyelerle dolu bir şekilde bu sandığı müstakbel eşinizle paylaştığınızda emin olun kendisini çok mutlu edebilirsiniz. Manevi değeri çok daha yüksek olacak diğer bir seçenek ise eğer varsa aile büyüklerinden kalan bir sandığı tercih etmek olabilir. Böyle eski bir sandık tercih edecekseniz yapmanız gereken tek şey sandığın bakımını yapmak olacaktır.

Geleneksele modern bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorsanız da yeni bir sandık tercih edebilirsiniz. Temin edeceğiniz bu sandığın süslemesini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. İster ahşap boyama teknikleri ile boyayın, ister tüller ile daha klasik bir süsleme gerçekleştirin harika bir sonuç çıkacağı kesin. Dilerseniz de hazır süslenmiş olarak satılan çeyiz sandıklarından birini almayı da tercih edebilirsiniz.

Gelin Valizi Modelleri

 Gelin Bohçası

Gelin bohçanızı valiz kullanarak gerçekleştirmek istiyorsanız çok çeşitli öneriler ile karşınızdayız. Öncelikle birbirinden farklı çok çeşitli valizler arasından bir seçim yapmalısınız. Sonrasında da gelin bohçası valiz süsleme ile ilgili araştırmalara başlamalısınız. Eğer valizi düğün sonrasında kullanmaya devam etmek istiyorsanız gelin bohçası süsleme ile ilgili düşünürken evinizin tarzını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Valiz seçiminde önemli olan hem sizin hem de müstakbel eşinizin zevk ve tercihleri. Modern, klasik ya da vintage valiz türlerinden birini seçmek sizlere kalmış. Bu noktada devreye giren soru valizin sonraki günlük hayatta sizlere işleviyle hizmet etmesini isteyip istemeyişiniz. Evlilik sonrasında seyahatlerinizde kullanacağınız bir valiz tercih ederek gelin bohça kutusu işlevli hale getirilmiş olur.

Gelin Bohçası

Eğer tercihinizi vintage tarzda bir valizden yana yapacaksanız antikacı dükkanlarını dolaşabilirsiniz. Bulduğunuz bu valizlerde de küçük bakımlar yapmanız gerekebilir. Sonra zevkinize göre bu valizi süsleyebilirsiniz. Süsleme konusundaki kararlarınız sırasında birlikte yaşanmışlıklarınızdan ilham alabilirsiniz. Gelin bohçası valizini fotoğraflarınızla bile süsleyebilirsiniz. Düğün sonrasında işlevsiz kalmasını istemediğiniz bu valizi kutu olarak değerlendirebilirsiniz. Gelin çeyizine ev sahipliği yapan bu valizi sonrasında kitaplarınıza ya da plaklarınıza ev sahipliği yaparken görmek çok hoş olabilir.

Gelin Bohçası Nasıl Süslenir?

Gelin Bohçası

Birçok mağazada gelin bohçası seti bulunuyor. Böyle bir tercih yapmak istediğinizde siz neredeyse hiç uğraşmamış oluyorsunuz. Fakat eğer benim de emeğim geçsin diyenlerdenseniz yazımızın bu bölümünde sizler için kimi önerilerde bulunacağız. Öncelikle gelin bohçasını kendi ellerinizle hazırlamanız müstakbel eşinizi çok sevindirecektir. Böylelikle bu hediyelere kendi ruhunuzu da katmış olacaksınız.

Gelin bohçasına başlamadan önce hediyeleri koyacağınız kutuda karar kılmalısınız. Valiz mi, sandık mı, valizse nasıl bir valiz sandıksa nasıl bir sandık iyice düşünmelisiniz. Kararınızı verip temini sağladıktan sonra süsleme işine geçebilirsiniz.

Gelin bohçası süsleme sırasında her zamanki gibi özgürsünüz. Tüm yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Burada düşünmeniz gereken belirleyici unsurların başında müstakbel eşinizin kişiliği ve zevkleri gelir. Eğer klasik tercihleri olan bir kişiyse ona göre bir süsleme yapabilirsiniz. Bunun için gelin bohçası çiçeği ve kurdele gibi şık unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Gelin Bohçası

Eğer müstakbel eşiniz sürprizlerden ve yaratıcı fikirlerden hoşlanan bir kişi ise bu kez de gelin bohçası süslemesini ona göre yapmalısınız. Örneğin yolculuk yapmaktan çok hoşlanan bir çiftsiniz ve birlikte gezdiğiniz yerler ve anıları var. Ya da hep uzun yolculuklara çıkmayı hayal ettiniz evlendikten sonra. Öyleyse gelin bohçasını açtığında çok şaşıracağı ve kendisini havalara uçuracak bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Sürprizin dozunu artırmak istiyorsanız dıştan bakıldığında çok klasikmiş gibi görünen bir gelin bohçası tercihinde bulunabilirsiniz.

Gelin Bohçası

Düğün Buketi olarak sizlere gelin bohçası hazırlanışı ve gelin bohçası süsleme ile ilgili fikirler vermeye çalıştık. Gördüğünüz gibi gelin bohçası modellerinde sınır yok. Tamamen kendi zevkinizi ve müstakbel eşinizin zevklerini düşünerek gelin bohçasını şekillendirebilirsiniz. Gelin bohçası formalite olarak değil de sevgi ile hazırlandığında kendinizden çok şeyler kattığınız kıymetli bir hatıra haline dönüşecektir. Süslemesi ile hediye seçimi ile her parçasındaki aşkı hissetmek müstakbel eşiniz için unutulmaz bir his olacaktır.

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz!

Düğün Buketi olarak hayatınızın bu en önemli hazırlık aşamalarında çok sayıda güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle.

Yanıtla