Evlilik kararı alındı, aileler tanıştı sıra geldi nişan törenine. Nişan bohçası alıp verme geleneklerin bir parçası. Bu yazımızda gelin bohçasında ne olur, içindekiler listesi, süsleme seçenekleri ve nasıl hazırlanır sorularının cevaplarını bulacaksınız. Öncelikle hazırlık sürecini daha rahat tamamlamanız için sizlere bir gelin bohçası içindekiler listesi vererek başlamak istiyoruz.

Nişan bohçası, hem erkek tarafının hem de kız tarafının karşı taraf ve aileleri için hazırladıkları hediyelerdir. Damat, gelin bohçasını hazırlarken; gelin de damat bohçasını hazırlar. Nişan bohçasını vermedeki asıl amaç ailelerin birbirini daha iyi tanıması ve kaynaşmasıdır.

Şehrindeki En Güzel Nişan Mekanlarına Buradan Ulaşabilirsin.

Gelin Bohçasının İçinde Ne Olur?

Gelin bohçası, erkek tarafı tarafından hazırlanan ve geline türlü hediyelerin sunulmasıdır. Bu harika hazırlık sürecinin başında “gelin bohçasına ne konur?” sorusu gelmektedir. Kimilerinizin aklına gelin bohçasında olması gerekenler listesi ile ilgili soru işaretleri olabilir. Bazılarınız bu listede yazılanların gelin bohçasında illa ki yer alması gerekip gerekmediğini merak etmiş olabilir.

Biz burada sizlerle gelin bohçasında ne olur listesinde yer alan hediyelerden bahsedeceğiz. Siz hediyelerin gideceği kişilerin beğenilerini ve kişiliklerini de düşünerek aşağıdaki listede ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Gelin Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Ürün Ortalama Fiyatı
Gecelik ve Sabahlık 100 TL
Gelin Pijama Takımı 150 TL
Gelin Fantezi İç Çamaşırları 200 TL
Atlet – Külot – Sütyen Takımı 150 TL
Gelin Terliği 80 TL
Gelin Makyaj Seti 300 TL
Ayna, Fırça, Tarak Seti 100 TL
Gelin Parfüm / Deodorant Seti 100 TL
Cilt Bakım Seti 200 TL
Gelin Epilasyon Seti 500 TL
Gelin Seccade Takımı 100 TL
Gelin Bornoz Takımı 150 TL
Gelin Çorabı 30 TL
Toplam 2.160 TL

Yukarıdaki listenin tamamına Çeyiz Listem uygulamasında yer alan Nişan etkinlikleri başlığı altında alınacaklar listesinde bulabilirsin.

Listenin tamamını buradan indirebilir ve kaydedebilirsin: Gelin Bohçası İçindekiler Listesi PDF

Nişan Bohçası İçindekiler Listesi ve Fiyatları

Gecelik ve Sabahlık Takımı

Gecelik takımı, gelin bohçası çeyiz eşyalarının vazgeçilmez parçalarından birisidir. Geline alacağınız hediyeler hakkında karar vermekte zorlanıyorsanız sizlere verebileceğimiz bir tüyo var. Çeyiz alışverişine çıkmadan önce gelinin en yakın arkadaşı ya da kız kardeşinden size eşlik etmesini isteyerek seçimlerinizi daha kolay kılabilirsiniz. Böyle bir seçeneğiniz yoksa geriye eş adayınızın ağzını aramak kalıyor.

Gelin nişan bohçası nasıl hazırlanır, süsleme ve modelleri 

Pijama Takımı

Gelin bohçasına koyabileceğiniz hediyelerden birisi de pijama takımıdır. Gelin bohçası hediyelerini genelde klasik modellerden seçtiyseniz pijama takımı tercihinizi daha modern çizgilerden yana kullanabilirsiniz. Böylelikle hediyelerinizde klasik ile modern arasında bir denge oluşturmuş olursunuz. Renk ya da model konusunda ikilemde kalıyorsanız müstakbel eşinize danışmakta fayda var.

Gelin bohçasına ne konur?

Gelin Bohçası İçindekiler Listesi PDF

Fantezi İç Çamaşırları

Gelin bohçasında neler olur diye sorulduğunda akla ilk gelen hediyelerden birisi de gelin iç çamaşırlarıdır. Sade iç çamaşırlarındansa daha çok dantelli ve gösterişli iç çamaşırlarını tercih etmenizi öneririz. Renk ve model tercihinde müstakbel eşinizin zevklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Hediye seçimlerinde kendinize güvenmeniz ve tercihleri kendiniz yapmanız da müstakbel eş adayınızın gözünde hediyelerin manevi değerini artırabilir.

 Gelin Bohçasında Neler Olur?

 

İsteğinize göre gelin bohçası listesinin bu grubuna fantezi iç çamaşırlarını da ekleyebilirsiniz.

Atlet – Külot – Sütyen Takımı

Günlük hayatta sıkça kullanılan ürün grubundan olduğundan gelinin beğendiği marka, model ve beden seçenekleri öğrenilerek alışverişe gidilmesinde fayda var.

Gelin Atlet- Külot Takımı Nişan Bohçası İçindekiler

Gelin Terliği

Gelin bohçasına konulması gerekenler arasındaki en geleneksel parçalardan birisi de gelin terliğidir. Çok çeşitli gelin terlikleri modelleri arasından dilediğinizi sevdiğiniz için hediye olarak seçebilirsiniz.

Gelin Nişan Bohçası Terlik

Makyaj Seti

Tahmin edeceğiniz gibi makyaj, tüm kadınların vazgeçilmezidir. Gelin bohçasının en önemli parçalarından bir diğeri de gelin makyaj setidir. Gelin bohçası, makyaj seti için güvenilir ürünler tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kaliteli makyaj malzemelerinin pahalı ürünler olduğunu düşünürsek, gelinin kullanmayacağı ürünler tercih etmemeye çalışmalısınız.

Gelin Bohçası İçindekiler Listesi Makyaj Seti

Ayna, Fırça, Tarak Seti

Gelinin ihtiyacına yönelik fırça, tarak seti bakarken vintage ya da modern ürünleri tercih edebilirsiniz.

Gelin Ayna Fırça Seti

Parfüm / Deodorant Seti

Tercihinize göre gelin bohçası listenize parfüm setini de ekleyebilirsiniz. Firmanın sizin için hazırladığı hediye paketinin yanında kendi imzanız da olsun isterseniz çok çeşitli fikirler üretebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi parfüm hediye kutusunun içine kendi yazdığınız bir mektubu iliştirmek olabilir. Ya da onu şaşırtacak bir fotoğrafınızı da yerleştirebilirsiniz. Parfüm seçiminde güvenilir, orijinal ürünler tercih etmenizi öneririz.

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Cilt Bakım Seti

Kadınların olmazsa olmaz cilt bakım ürünleri vardır. Sizde müstakbel eşinizin kullandığı ya da ihtiyacının olduğu cilt bakım ürünlerini öğrenerek gelin bohçanızdaki hediyeler içerisine ekleyebilirsiniz.

Nişan Bohçası Cilt Bakım Seti

Epilasyon

Müstakbel eşinizin mevcutta kullandığı bir cihazı olabilir ya da kullanmış olduğu cihazı yeni modeller ile değiştirmek istiyor olabilir. Bu konuda yine gelin adayının ihtiyacına yönelik ürün almak daha iyi olacaktır. Gelin adayına hediye olarak güzellik merkezlerinin vermiş olduğu lazer epilasyon hizmetlerinden yararlanması için seans paketleri de alabilirsiniz.

Gelin Epilasyon Seti

Gelin Seccade Takımı

Gelenekler doğrultusunda tercihinize göre gelin bohçasına seccade takımı da ekleyebilirsiniz.

Gelin Seccade Takımı

Bornoz Takımı

Bornoz takımı da geleneksel gelin bohçalarının vazgeçilmez parçalarından birisidir. Bornoz takımı seçimini dantelli, süslü ya da sade olarak tercih edebilirsiniz. Genelde sade bornoz takımlarının daha kullanışlı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Gelin Bornoz Takımı

Takı Seti

İsteğe ve bütçe durumuna bağlı olarak gelin bohçasına takı setini de ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki gelin bohçasını şekillendirmek tamamen sizin elinizde. Bu hediyeleri kendi zevkinize ve tercihlerinize göre oluşturabilirsiniz.

 Gelin Bohçasında Ne Olur? Takı Seti

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin bohçası hazırlığına başlarken hediyelerin alınmasından sonraki aşama, alınan hediyelerin nasıl sunulacağına karar vermektir. Almış olduğunuz hediyeleri bir sandığın içine koyabilir ya da bir valiz tercih edebilirsiniz.

Gelin bohçasını isterseniz kendiniz hazırlayabilir ya da özel el yapımı sandık, valiz ve kutu yapan firmalardan destek alabilirsiniz. Yazımızın devamında gelin bohçası çeşitlerini ve süslemeye dair ufak tüyolar paylaşıyoruz.

 Gelin Nişan Bohçası Modelleri ve Kutusu

Gelin Bohçası Çeşitleri

Gelin bohçasına konulması için alınan hediyeler genelde valiz ya da sandıkta sunuluyor. Bunun dışında hediyeleri özel kumaşlara bohça şekli verip süsleyerek de verebilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış.

Gelin Sandığı Modelleri

Sandıklar eski işlevlerini yitirmiş olsalar da antika eşya seven pek çok kişi tarafından evlerde hoş bir aksesuar olarak varlıklarını sürdürüyorlar. Eğer antika eşyalardan hoşlanan, nostaljiye meraklı bir müstakbel eşiniz varsa eski tür sandıklardan tercih edebilirsiniz. Bunun için antikacı dükkanlarını gezmeniz gerekebilir.

Yüz yıllık, el oyması maun bir sandık bulduğunuzu hayal edin. İçi sizin seçtiğiniz hediyelerle dolu bir şekilde bu sandığı müstakbel eşinizle paylaştığınızda emin olun kendisini çok mutlu edebilirsiniz. Manevi değeri çok daha yüksek olacak diğer bir seçenek ise eğer varsa aile büyüklerinden kalan bir sandığı tercih etmek olabilir. Böyle eski bir sandık tercih edecekseniz yapmanız gereken tek şey sandığın bakımını yapmak olacaktır.

Gelin Sandığı Modelleri

Geleneksele modern bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorsanız da yeni bir sandık tercih edebilirsiniz. Temin edeceğiniz bu sandığın süslemesini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. İster ahşap boyama teknikleri ile boyayın, ister tüller ile daha klasik bir süsleme gerçekleştirin harika bir sonuç çıkacağı kesin. Dilerseniz de hazır süslenmiş olarak satılan çeyiz sandıklarından birini almayı da tercih edebilirsiniz.

Gelin SAndığı Modelleri

Gelin Valizi Modelleri

Gelin bohçanızı valiz kullanarak gerçekleştirmek istiyorsanız çok çeşitli öneriler ile karşınızdayız. Öncelikle birbirinden farklı çok çeşitli valizler arasından bir seçim yapmalısınız. Sonrasında da gelin bohçası valiz süsleme ile ilgili araştırmalara başlamalısınız. Eğer valizi düğün sonrasında kullanmaya devam etmek istiyorsanız gelin bohçası süsleme ile ilgili düşünürken evinizin tarzını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 Gelin Valizi Modelleri ve Süsleme Seçenekleri

Valiz seçiminde önemli olan hem sizin hem de müstakbel eşinizin zevk ve tercihleri. Modern, klasik ya da vintage valiz türlerinden birini seçmek sizlere kalmış. Bu noktada devreye giren soru valizin sonraki günlük hayatta sizlere işleviyle hizmet etmesini isteyip istemeyişiniz. Evlilik sonrasında seyahatlerinizde kullanacağınız bir valiz tercih ederek gelin bohça kutusu işlevli hale getirilmiş olur.

Gelin Valizi Modelleri ve Süsleme Seçenekleri

Eğer tercihinizi vintage tarzda bir valizden yana yapacaksanız antikacı dükkanlarını dolaşabilirsiniz. Bulduğunuz bu valizlerde de küçük bakımlar yapmanız gerekebilir. Sonra zevkinize göre bu valizi süsleyebilirsiniz. Süsleme konusundaki kararlarınız sırasında birlikte yaşanmışlıklarınızdan ilham alabilirsiniz. Gelin bohçası valizini fotoğraflarınızla bile süsleyebilirsiniz. Düğün sonrasında işlevsiz kalmasını istemediğiniz bu valizi kutu olarak değerlendirebilirsiniz. Gelin çeyizine ev sahipliği yapan bu valizi sonrasında kitaplarınıza ya da plaklarınıza ev sahipliği yaparken görmek çok hoş olabilir.

Gelin Bohçası Nasıl Süslenir?

Birçok mağazada gelin bohçası seti bulunuyor. Böyle bir tercih yapmak istediğinizde siz neredeyse hiç uğraşmamış oluyorsunuz. Fakat eğer benim de emeğim geçsin diyenlerdenseniz yazımızın bu bölümünde sizler için kimi önerilerde bulunacağız. Öncelikle gelin bohçasını kendi ellerinizle hazırlamanız müstakbel eşinizi çok sevindirecektir. Böylelikle bu hediyelere kendi ruhunuzu da katmış olacaksınız.

Nasıl Süslenir?

Gelin bohçasına başlamadan önce hediyeleri koyacağınız kutuda karar kılmalısınız. Valiz mi, sandık mı, valizse nasıl bir valiz sandıksa nasıl bir sandık iyice düşünmelisiniz. Kararınızı verip temini sağladıktan sonra süsleme işine geçebilirsiniz.

Gelin bohçası süsleme sırasında her zamanki gibi özgürsünüz. Tüm yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Burada düşünmeniz gereken belirleyici unsurların başında müstakbel eşinizin kişiliği ve zevkleri gelir. Eğer klasik tercihleri olan bir kişiyse ona göre bir süsleme yapabilirsiniz. Bunun için gelin bohçası çiçeği ve kurdele gibi şık unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Alternatif Gelin Bohçası Modelleri

Eğer müstakbel eşiniz sürprizlerden ve yaratıcı fikirlerden hoşlanan bir kişi ise bu kez de gelin bohçası süslemesini ona göre yapmalısınız. Örneğin yolculuk yapmaktan çok hoşlanan bir çiftsiniz ve birlikte gezdiğiniz yerler ve anıları var. Ya da hep uzun yolculuklara çıkmayı hayal ettiniz evlendikten sonra. Öyleyse gelin bohçasını açtığında çok şaşıracağı ve kendisini havalara uçuracak bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Sürprizin dozunu artırmak istiyorsanız dıştan bakıldığında çok klasikmiş gibi görünen bir gelin bohçası tercihinde bulunabilirsiniz.

Nişan Organizasyonu Firmalarından Teklif Al

Şehrindeki en iyi organizasyon firmalarından nişan törenin için ücretsiz fiyat teklifi al!

DüğünBuketi.com olarak sizlere gelin bohçasına ne konur, içindekiler listesi, nasıl hazırlanır ve süslenir ile ilgili konular hakkında fikirler vermeye çalıştık. Gördüğünüz gibi gelin bohçası modellerinde sınır yok. Tamamen kendi zevkinizi ve müstakbel eşinizin zevklerini düşünerek hediye alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Düğün Yardımcın

leyla_avatar

Leyla Burada!

Ücretsiz Düğün Yardımcın Leyla Senin İçin Burada!

Hayalinizdeki organizasyonu, konsept içeriğini ve hizmeti bizimle paylaşın. Leyla size en uygun 5 mekanı ve firmayı önersin!

Ücretsiz Destek Al

Yazımızda paylaştığımız gelin nişan bohçası içindekiler listesine buradan ulaşabilirsiniz: Çeyiz Listem

Yanıtla