Saten gelinlik modelleri bir kadın için en unutulmaz gün anlamına gelen düğünlerde en çok tercih edilenler arasında. Düğünler kadınların en beyaz düşleri olduğundan gecenin alımlı güzeli olmak istedikleri de doğru. Siz de gelinlik satın almak istediğinizde saten gelinlik modelleri gözardı etmemeniz gereken bir seçenek. Peki hayatınızın en güzel gününü saten gelinlik modelleri ile taçlandırmanın avantajları nedir? Neleri gözetmelisiniz? Satendeki seçenekler bu sezon neler? Gelin birlikte bu konuya iyice bir göz atalım.

Gelinlik ve Moda Evlerini Keşfetmek İçin Tıklayın

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
2016, 2017 ve 2018 moda haftalarında Reem Acra satenden vazgeçmeyen tasarımcıların başında geliyor. Podyumdaki iddialı saten gelinlik modellerinde etekler yerlere kadar inerken, iki parçalı tasarımlarında işlemeli, askısız veya yarım kollu üstleri tercih etmiş. Bütün gelinlikler ise kıyafetin tek parça olduğunu vurgulayan işlemelerle sarılı dümdüz inen yalın bir siluete sahip.

Gelinlik satın almadan önce gelinliğinizin kumaşı hakkında bilgi sahibi olmak önemli. Saten gelinlik tercihi bedeninizi saran elbisenin kumaşı ile alakalı bir tercih. Bedenin asıl kıyafeti olan derinin üzerine en uyumlu kumaşlar tarih boyunca önemli bir arayış olmuştur. İnsanın bu arayışı, tarihin dönüm noktalarında yer alan İpek Yolu’nun dahi kurulmasına sebep olmuştur. İşte saten de pamuk ve ipeğin birlikte dokunması yoluyla elde edilir. En özel kumaşlardandır. Bu özel dokunuşu siz de bir hayli hakediyorsunuz, değil mi?

Sıcak Düğün Gecelerinin Serin Kumaşı: Saten

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Casablanca Bridal ile Lana ve Oleander modelleri uzun kuyruklu balık veya kuyruklu prenses kesim gelinliklerde saten kumaşın zarafetini gözler önüne seriyor.

Bilindiği gibi ülkemizde ve dünyada düğünler genellikle yaz aylarında tertip edilir. Hem kışın olsa bile iyi ısıtılmış ortamlarda yazlık gelinlik modelleri çoğunlukla tercih edilir. Saten gelinlik modelleri 2018 yazında da en çok tercih edilenler arasında olacak çünkü saten kumaşlar ipeksi dokusu ile yaz aylarında gelinleri rahat ettiren bir yapıya sahip. Sizi ipeksi dokunuşuyla sardığı için satenden vazgeçilemiyor. Bu sezon kapalı koleksiyonlarda, tesettür gelinliklerde de saten oldukça yoğun kullanılmaya devam ediyor.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Vintage görünümü saten kumaş ve renk tonu seçiminizle yakalamanız mümkün. Gösterişli prenses kesim bu kumaşla dikildiğinde hiç bir dekolte ya da detay olmadan da ağırbaşlı, asil ve tatmin edici gelinlikler ortaya koyuyor. Lucky Bridals bu modeli “Audrey Hepburn” Elegant olarak adlandırmakta haksız sayılmaz! Kapalı modeline rağmen oldukça özel bir duruş veriyor.

Saten Gelinliklerde Saten Çeşitleri

Saten gelinliklerin kumaşları Orijnal Amerikan Saten ve Düşes Saten olmak üzere genelde ikiye ayrılıyor. Bunlar bir yandan da kesimlere göre çeşitlilik gösteriyor fakat gelinlik alışverişi öncesi bu iki kumaşı akılda tutmakta fayda var. Böylece gelinliğin estetik görüntüsüne parlaklığıyla sihir katan saten modellere göre kendini bir başka gösteriyor. Her iki çeşit saten gelinliklerin dokuması da çok ince ve hassas. Sinema meraklısı gelin adayları muhakkak Morgan Freeman’ın bir dokumacı olduğu filmi hatırlamışlardır, değil mi? Başrollerinde Angelina Jolie ile James McAwoy’un oynadığı Wanted (2008) filmindeki dokuma sahneleri muhteşem değil miydi? İşte saten gelinlik mi tül gelinlik mi diye düşünen gelinler… Saten kumaşlar neredeyse o filmdeki kadar hassas dokunmakta; üstelik tül ve satenin ikisini bir arada bulabileceğiniz modeller de var.

 

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Saten ile vintage birlikteliği eteklerdeki dantel ve kemerdeki minik kurdeleyle hareketli ve neşeli bir hal alabilir. Tam dizdeki kabarık etekler ve minicik saten kollar, kapalı bir yaka sayesinde yakalayabileceğiniz bir film yıldızı imajı size göre olabilir mi? Öyleyse bu 50’ler imajı için: Lucky Bridals.

Saten Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Essence of Australia arkadan düğmeli, saten, sade ve üste oturan bir saten gelinliği eklediği taşlı, tül, kayık yaka, truvakar zarif bir üstle tamamlamış. Güzel fikir değil mi?

Tıpkı her şeyi alırken olduğu gibi saten gelinlik alırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut… Satenin ince, kaygan ve ipeksi bir kumaş türü olduğunu belirtmiştik. İnce bir kumaş olduğu için kusur bulunmamasına özen gösterilmelidir. Saten, kusurları cezalandıran asil bir kumaş olarak dikkati çekmiştir her zaman. Tabi siz onu taşıyışınızla herhangi bir kusura yer vermeyeceğinizden, üzerinde
çok düşünmenize gerek yok.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Antonio Riva gibi tasarımcıların koleksiyonlarında veya internet sitelerinde siparişle dikilen gelinlikler arasında kolayca bulabileceğiniz volanlı modeller de yalnızca etekleri veya büstiyer kısmı satenden tasarımlarla bu sezon karşınıza çıkabiliyor. Peplum, minik düğmeler ve ince askılar için InstyleDress‘e bir bakın.

Aslında saten, son derece uyumlu da bir kumaş türü. Farklı kumaş türleri ile uyumunu katıldığınız düğünlerde de muhtemelen görmüşsünüzdür. Dantelle kullanılan saten gelinlikler de, tül, inci ya da işlemeyle kullanılanlar da muhteşem bir uyum sağlayabilirler. Tül ve dantel, saten gelinlikler de 2018’de en beğenilen zarif modeller arasında sıklıkla görülmekte. Tabii tüm kıyafetler gibi, bunda da gelinin şahsi tarz ve tutumu göz önünde bulundurulmalı. Hayatınızın her anı gibi, gelinliğiniz de düğünde sizi en iyi yansıtacak unsurlardan. Genel giyim tarzı ve anlayışınıza göre davranmak elbette hakkınız. Gelinliğin kişisel bir seçim olduğunun yine altını çizmekte fayda var.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Saten ile vintage bir görünüm için fildişi yahut krem rengi, beli oturan, diz altı kloş etekli, V yaka ve truvakar bir model… Love Forever gibi üreticilerin DH Gate benzeri sitelerdeki çok satanlardan biri olan bu model gibileri klasik imajını düğünü için terketmeyi istemeyen gelinler tarafından çok tercih edilmişe benziyor.

En Büyük Markalardan Saten Gelinlik Modelleri

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Pronovias kolesksiyonlarından: Nagore ve Atalaya

Altı saten veya komple saten gelinlikler tercih etmek kadar, Pronovias ya da Vakko gibi tanınmış markaların saten gelinliklerini tercih etmek de size bağlı. Tasarımcının genel tarzı veya belirli bir koleksiyonun ruhu tam da size hitap ediyor olabilir. Örneğin bu çok tanınmış markalar (hem de büyük tasarımcılar) malum klasik kumaşlardan ve kesimlerden asla vazgeçmiyor. Bir yandan da klişe olmadan klasik çizgide modayı belirlemeye devam ediyorlar. A kesim saten gelinlik mi yoksa saten balık gelinlik mi tercih edeceğiniz elbette sizin elinizde. Önden bir iki pileli (hareket kazanmış) sade saten etekli iki parça gelinlikler 2018 gelinlik modelleri kataloglarında karşımıza çıkmakta; beğenilenler arasında yerini çoktan alan diğer gözde seçimler de satenle çalışılmış kuyruklu ve prenses modeller. Ayrıca yine V yaka ve sırtı açık saten modeller de arka planda kalmıyor.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
2018 gelinliklerinde Sareh Nouri krem rengi, saten ve sade tasarımlarla, düşük omuzlu, askısız ve askılı çalışarak, birbirine çok yakın gibi görünen üç modelin aslında vücudunuzu nasıl oldukça farklı gösterebileceğinin örneğini ortaya koymuş. (2018 Sonbahar koleksiyonundan: Ether, Eve ve Estee)

Mat saten gelinlik ise mat renkler sevenler için her zaman önemli bir alternatif olmuştur. Uzun kollu saten gelinlik modelleri hem tesettür saten gelinlikler için çok önemli hem de açık alanlarda yapılan düğünlerde ya da rüzgarlı olabileceği düşünülen düğün alanlarında isabetli bir tercih. Tabi, kısa kollu sevmeyen kadınların da gözdesi uzun kollu saten gelinliklerdir.

Gelinliğin Hangi Kısımlarında Saten Kullanılmalı?

Toplumda neredeyse galat-ı meşhur seviyesine gelmiş bir ön kabul vardır. Lakin gerçek öyle mi? Saten gelinlik modellerini genelde sade tarz seven gelinlerin tercih ettiği düşünülür. Tabi ki sade tarz için çok uygun saten gelinlikler mevcut. Fakat saten kumaş ihtişamlı modeller için de önemli bir malzeme. Bu ihtişamı da sadeliği de belirleyen doğru dokunuşlar. Örneğin bir etek kesimi ile ihtişamın doruklarına çıkılabilir. Aynı şekilde farklı bir kesimle de sadeliğin engin denizinde yüzer gibi hissetmek de olasıdır. Modern ve pileli, balık kesim ya da kayık yaka satende harika durmamış mı? Sadeliği hayatının merkezine oturtmuş gelin adayları kadar, görkemli olmayı öncelemiş hanımlar da saten gelinlik giyebilir. Bazı gelinler modern bir hava yakalamak istediklerinde kol ve yaka kısımlarında dantel işlemeler tercih ediyor. Saten diğer detaylara uyumlu, tarzların birleşimini oldukça iyi kaldıran bir kumaş.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Legends koleksiyonunda Romona Keveza şampanya ve pudra tonlarıyla mat saten kumaşları masalsı bir hava için bir araya getirmiş. Oldukça başarılı değil mi?

Tamamen Saten Gelinlik Modelleri

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Sadece saten, sırt dekoltesi ve yalın kocaman bir kurdele ile arkadan etkileyici bir görünüme var mısınız? Sareh Nouri – Ingrid modeli.

Saten gelinlik modelleri dendiğinde karşımıza çıkan en yaygın kullanım gelinliğin bütününde saten kumaş uygulaması olarak göze çarpar. Bu tip gelinliklerde saten kumaş dışında bir aksesuara gerek duyulmaz. Drapelerle dalgalanmalar yaratılabilir. Straplez yani askısız ve yakasız kullanıma da çok yatkın bir kumaş olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir.
Bazı gelinlik modellerinde sadece üst bedende saten kullanılır. Bu kullanımın gelinlik satın alanların aranan modellerinden biri… Eteklerde tül yahut organze kumaşlarla, büstiyerde işlemelerle gösterdiği uyum da ilgi çekicidir. Bununla birlikte yalnız etekte saten bulunan gelinlik modelleri de tabii ki oldukça yaygın. Bu durumda bedenin üst kısmı çoğunlukla dantel kumaşlara emanet edilir. Kadının tarih boyunca kendine hep çok yakıştırdığı dantel kumaşlar yine devrede yani…

 

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Sottero and Midgley birlikte çalıştığı koleksiyonda bambaşka. Daha yalın, keskin hatlı, modern, uzun kollu ya da yarım kollu seçenekleriyle yeni nesil imaja uygun çalıştıkları saten gelinlikleri Arleigh Rose, Brennon ve Huntington bambaşka bir esinti yakalıyor.

Saten Gelinlik Modelleri İçin Tavsiyemiz: Aksesuarlar

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Tarzınızı keskinleştirmek için Olive and Piper sade saten gelinliklere uygun eski görünümlü ağır takılar bakabileceğiniz adreslerden yalnızca biri.

Aksesuar kelimesi kadın şıklığı için önemli anahtar kelimelerden biri. Hatta güzellik kavramının aksesuarlarla ilintisi yadsınamaz. Her kıyafette olduğu gibi saten gelinlik söz konusu olduğunda da aksesuarlara ayrı bir yer açmak gerek. Aksesuar gelinliğinizi bambaşka bir güzelliğe taşıyacak sihirli bir dokunuş gibi… İşte sizler için özenle derlediğimiz aksesuar tavsiyeleri:

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Roselani inci kolye ve küpeler ile Divine Jewelry incilerle saç tokası Etsy’de.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
İnci ve taşlar ile göz kamaştıran gösterişli kolyeler sıkça askısız saten gelinliklere yakıştırılmış. Bu görünümler için Etsy’den Sukran Kirtis ve HMbySemra.

Bazı gelinliklerde sık tercih edilen aksesuarlar vardır. Mesela dantelli olanlarda eldiven ve şapka kullanımı yaygındır. Bu eldiven ve şapkalar, gelinliğe uyumlu seçildiğinde tam bir prenses gibi görünmek mümkündür. Gelinin kültürel birikimi ve aile özelliklerine uyumlu aksesuarlar da tercih edildiğinde harika sonuçlar vermiştir.

Takılarda Abartı mı? Neden Olmasın!

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Catrina çiçekli büyük küpeler ve altın rengi yapraklı taç Carmelita düğün aksesuarlarıyla büyüleyen Blair Nadeau‘dan, “body jewelry” olarak arayabileceğiniz gösterişli ve omuzlara uzanan takılar da DH Gate‘den önerilerimiz.

Prenses kesim saten gelinliklerle abartılı sayılabilecek aksesuarların yaygın olduğu görülüyor. Peki bu “abartı” kime göre? Siz tabi ki neyin abartılı olup olmayacağını en iyi bilecek kişisiniz. Gelinliğinizi orijinal bir taç ya da altın, taşlı takılar ile süslediniz diyelim. Siz kendinize yakıştırdıktan sonra başkasının abartılı bulması ne ifade eder ki? Kişisel beğeninize güvenin. Bugün sizin gününüz ne de olsa!

 

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
The Wedding Garter veya Amazon gibi internet satıcılarında taşlı gelin taçları, taraklar, küpe ve kolye gibi diğer aksesuarları da bulabilirsiniz.

Duvak önemli bir kültürel simge de barındırırken artık takılarınızla buluşabilmekte. Burada aksesuarın ne kadar mühim olduğunu daha net görebiliriz. Duvak da bir aksesuar nihayetinde ama duvağınızı nasıl seçtiğiniz saten gelinlik içindeki görüntünüze çok şey katabilir. Taç ve duvak veya ikisinden biri meline göre gelinliğnize uygun duvakla birlikte kullanılacak saç süsleri de  görünüşünüze önemli bir orijinallik katabilir. Bu pekala yarı değerli taşlardan, organze güllere kadar pek çok materyal, inciler, tül ve zincirler seçiminizde yer alabilir.

Saten Gelinlik Modelleri ve 2018 Fiyatları
Maggie Sottero “baştan çıkaran saten modeller de mümkün” der gibi. Kurdele, drape, bol saten ve straplez taşlı büstiyerle üste oturan hem de kuyruklu bu parlak tarz yakalanabilir.

Saten Gelinlik Modelleri Asil Tercihiniz

Şık takılar saten gelinlik modelleri üzerinde mükemmel etkiler yapabiliyor. Saten seçecekseniz bu hususa önem verin ama saten kendi başına da hayli güzel… Gerdanlık seçimi gelinliği tamamladığı ölçüde güzellik katıyor. Yalınlık da satene yakışıyor. Gelinliğinizin beyazlık tonuna göre altın yahut gümüş bir küpenin etkisi hayati olabilir! Pudra rengi mat saten de size uygun gelebilir. Sizin için özel anlamı olan takılar da gelinliğinizin önemli bir tamamlayıcısı olabilir. Mesela anne yadigarı bir küpe, saten gelinlik modelleri ile harika bir uyum içinde olacaktır. Vintage görünümlü her şey modayken antikaları işin içine karıştırmak harika fikir. Yüzüğünüz veya bilezikleriniz de saten gelinlik ile yakaladığı uyum oranında şıklığın bir başka sigortası haline gelecektir. Saten gelinlikte sadelik mi, modern yada antika aksesuarlar ile zenginleştirmek mı daha uygun siz söyleyin; hangisini tercih edersiniz?

Mavisu Kahya

Yanıtla