Gelinlik seçiminden sonra kuşkusuz en çok zaman harcadığınız şey gelin saçı ve gelin makyajı. İnternette bulunan birçok farklı modelden hangisinin yüzünüze uygun olacağını kestiremiyor olabilirsiniz. Düğününüzde göz alıcı görünebilmek için cildinizin bebeksi, makyajınızın ve saçınızın ise sizin için en uygun olanı olmalı. Bunun için öncelikle yüz tipinizi bilmeli ve on uygun saç modelleri ve gelin makyajı seçeneklerine bakmalısınız. Yuvarlak yüz hatlarına sahip kadınlar için dikkat edilmesi gerekenleri ve gelin saçı ve makyaj önerilerini sizler için bu yazıda derledik. Sizler de bu öneriler arasından içinize en çok sinen modeli ya da benzerini yaptırabilirsiniz. Gelin makyajı ve saç modelleri için karar aşamasında kuaförünüze de danışabilirsiniz. Kuaförünüzün uzman görüşleri ve sizlerin istekleri doğrultusunda yüz tipinize en uygun modeli ve makyajı kolaylıkla bulabilirsiniz. Sizler için yararlanabileceğiniz modelleri ve bu modellerin uygun olabileceği gelinlik tiplerini derledik. Aklınız takılan diğer soruları ise bizlere yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

 • Yuvarlak Yüz Nedir?
 • Yuvarlak Yüzlü Ünlüler
 • Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Önemi
 • Yuvarlak Yüze Nasıl Makyaj Yakışır?
 • Göz Makyajı ve Ruj Seçimi Önerileri
 • Yuvarlak Yüze Uygun Saç Modelleri
 • Topuz Saç Modelleri
 • Dağınık Topuz Saç Modelleri
 • Yanda Toplu Saç Modelleri
 • Salık Saç Modelleri
 • Saçınıza Uygun Saç Aksesuarları
 • Tesettür Gelin Başı Modeli
 • Siz Nasıl Bir Model Tercih Ettiniz?

Yuvarlak Yüz Nedir?

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yuvarlak yüz daire şekline benzemektedir. Yani yüzünüzün boyu ve genişliği hemen hemen aynı ölçülere sahipse yüzünüz yuvarlak tiptedir. Yuvarlak yüz hattına sahip kadınlar dolgun yanaklara sahiptirler. Eğer yüzünüzün daha ince görünmesini istiyorsanız yapılacak saç ve makyaj ile yüzünüzü daha oval göstermeye çalışmalısınız. Ayna karşısına geçerek kendi yüz tipinizin yuvarlak yüz tipinde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Daha sonrasında yüzünüzde ön plana çıkarmak ya da kamufle etmek istediğiniz noktaları belirleyebilirsiniz. Bu istekleriniz doğrultusunda gelin saçı ve gelin makyajı yaptırmanız kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlayabilir. Dilerseniz gelin makyajı yaptırırken doğal bir görünüm seçebilir ya da daha ağır bir makyaj yaptırabilirsiniz. Saçınızı ve makyajınızı yaptırırken yüz tipinizi ovale yaklaştırmak zorunda da değilsiniz. Bu noktada seçim tamamen sizin. Yüzünüzün olduğu gibi görünmesini de tercih edebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz bu yazıda yüz tipinize en uygun olabilecek saç ve makyaj önerilerini sıraladık.

Yuvarlak Yüzlü Ünlüler

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yuvarlak yüz hattına sahip olan ünlüler saymakla bitmiyor. Oyuncu Selena Gomez, Emma Stone, Ginnifer Goodwin, Sarah Hyland, Mindy Kaling, Mila Kunis, Drew Barrymoore, Hayden Panettiere en ünlülerinden. Ayrıca manken Chrissy Teigen gibi ünlüler de yuvarlak yüz tipine sahip ünlülerden. Sizler de hem özel günlerinizde hem de günlük hayatınızda yapabileceğiniz saç ve makyaj türlerini bu ünlülerin fotoğraflarına bakarak şekillendirebilirsiniz. Saç kesiminize ya da stilinize karar verirken yüz tipinize uygun modelleri seçmeniz önemli. Bu nedenle fotoğraflara bakarken beğendiğiniz saç modelinin sizinle aynı tip yüz hatlarına sahip kişiler olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Elbette saçınızın düz, kıvırcık ya da dalgalı olması, ince ya da kalın telli olması da bu modeli belirleyen durumlardandır. Yine de detaylı bir arama sonucunda size en uygun modeli ve makyajı bulacağınıza eminiz.

Yüz Tipine Uygun Yüz Makyajı Önemi

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yüz tipinize uygun olmayan bir makyaj sizi olduğunuzdan daha kötü gösterecektir. Eğer makyajınız doğru olmazsa olduğunuzdan daha kilolu, daha zayıf ya da daha yorgun ve hasta görünebilirsiniz. Makyaj yapmak aslında oldukça önemli bir iştir. Elbette hiç makyaj yapmıyor olabilirsiniz. Doğal güzelliğinizin önemi sizler için çok daha önemli olabilir. Fakat makyaj yapan kadınları bu tarz püf noktalara dikkat ederse ayna karşısında kendilerini daha iyi hissedebilirler. Yuvarlak yüz hattına sahip kişilerin makyajlarında dolgun yanaklarını daha ön plana çıkarmalarına ihtiyaçları yoktur. Bunun için allıklarını daha kısa tutmaları gerekir. Konturlar ve farklı makyaj illüzyonları ile yüzünüzü dilediğiniz yüz tipine çevirebilirsiniz. Göz makyajınız ile gözlerinizi olduğundan daha iri ya da daha küçük gösterebileceğiniz gibi dudaklarınızı da daha dolgun gösterebilirsiniz. Sadece özel günlerde değil, günlük hayatınızda da kullanabileceğiniz küçük detaylar kurtarıcı olabilir. Ama elbette ki makyajınızın güzel görünmesi için yapmanız gereken en önemli şey cilt bakımınızdır. Bebeksi bir tende her makyaj güzel durur.

Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Önemi

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Makyaj gibi saç modelleri de yüz tipinize uygun olmalı. Hem kullanışlı hem rahat hem de size uygun bir model bulmak için internetten araştırma yapabilir, kuaförünüze danışabilirsiniz. Yuvarlak yüz hatlı kadınlara kısa saçın yakışmadığı görüşüne inat saçlarınızı kullanışlı ve size yakışacak şekilde kısa kestirebilirsiniz. Birçok yuvarlak yüz hattına sahip ünlü saçlarını kısa kullanmakta. Sizler de onların kullandıkları modellere bakarak ilham alabilirsiniz. Dilerseniz katlı kesim uzun saç ya da orta boy bir saç modeli seçebilirsiniz. Eğer yüz hattınızı ovale yaklaştırmak isterseniz de yanaklarınızı kamufle edecek katlı kesimleri tercih edebilirsiniz. Yuvarlak yüz tipi olan kadınlar kahkül kullanırken hem işlevsel hem de güzel modeller kullanabilirler. Özellikle kahküllerini ortadan ikiye ayırarak kullanabilecekleri modeller ya da yana doğru atabilecekleri modeller bu yüz tipine sahip kadınlara yakışmaktadır.

Yuvarlak Yüze Nasıl Makyaj Yakışır?

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yuvarlak yüz tipini oval yüz tipine çevirmek için kullanabileceğiniz birkaç makyaj stili bulunmakta. Yaptığınız makyaja göre dilerseniz kadınsı dilerseniz de sevimli görünebilirsiniz. Makyaj tüyolarından ilki daha önce bahsettiğimiz allık konusu ile alakalı. Allığınızı burnunuza olabildiğince az yaklaştırmanız yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayacaktır. Yuvarlak yüz tipine sahip kadınlar çene ve elmacık kemiklerini belirginleştirerek yanakları daha çökük gösterebilir. Bunu kontür makyaj ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha sonrasında ise hoş bir göz makyajı ve ruj seçimi ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Aydınlatıcı ve kontür işlemi ile yüzünüzü inceltmeniz mümkün. Kontür makyaj bittikten sonra dudaklarınızı ve gözlerinizi ön plana çıkartacak bir makyaj ile son noktayı koyabilirsiniz.

Göz Makyajı ve Ruj Seçimi Önerileri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yuvarlak yüz hatlarına sahip kadınlar dikkatleri göz ve dudaklara çekerek yüzlerini daha ince gösterebilirler. Dilerseniz doğal dilerseniz de daha ağır bir makyaj tercih edebilirsiniz. Yuvarlak yüz hattın sahip kadınların en sık başvurduğu yöntem ise eyeliner ve ruj ikilisi. Yukarı çekik eyeliner ile gözlerinizi hem büyük gösterebilir hem de suratınızı uzunmuş gibi gösterebilirsiniz. Ruj seçimi ise göz makyajınıza göre olmalı. Eğer koyu bir göz makyajı yaptıysanız daha doğal bir ruj seçebilirsiniz. Ama sadece eyeliner çekerek göz makyajınızı yaptıysanız koyu renk rujlar ya da canlı renk rujlar tercih edebilirsiniz. Elbette bunlar kesinlikle uyulması gereken kurallar değil. Kendi zevkinize göre eyeliner ve doğal ruj, koyu göz makyajı ve kırmızı ruj da tercih edebilirsiniz. Makyajınızda dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise renk seçimi. Cilt tonunuza uygun renk seçimi bu noktada çok önemli. Yanlış seçimler sizi olduğunuzdan daha solgun gösterme riskine sahiptir.

Yuvarlak Yüze Uygun Saç Modelleri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yuvarlak yüz hatlarına sahip kadınlar yüzlerini oval yüz tipine yaklaştırmak istiyorsa ona göre saç kesimi ve modeli kullanmalı. Gelin saçı için saçınızı topuz yaptırmak isterseniz saçınızın uzun olması ya da ekler ile uzatılması gerekir. Bu yüz tipine sahip kadınlara genellikle dağınık ya da üstü kabarık modeller yakıştığı için düğün öncesinde saçınızı uzatmanızda fayda var. Daha farklı modeller kullanma şansınız da mevcut. Yine de düğün gününüzde saçınızı topuz yaptırmak isterseniz balerin topuzu gibi saçların yapışık durduğu modellerden uzak durmanız gerekir. Günlük hayatınızda da dilerseniz tepeleri kabarık modelleri kullanabilirsiniz. Kısacık saçlarınız ile yanaklarınızı ön plana çıkarmak isterseniz de bu sizin seçiminiz. Siz kendinizi nasıl güzel hissediyorsanız saçınızı ve makyajınızı o şekilde kullanmalısınız. Fakat yüzünüzü ovale yaklaştırmak istiyorsanız önden perçemler bırakabilir, saçınız ile yanaklarınızı kamufle edebilirsiniz.

Topuz Saç Modelleri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Topuz, gelinlerin hala daha en çok kullandığı saç modelleri arasında. Yuvarlak yüz tipine sahip gelin adayları da topuz saç modelleri arasından seçimlerini yapabilirler. Daha öncede dediğimiz gibi eğer yüz hattınızı ovale yaklaştırmak istiyorsanız ona uygun modeller seçmelisiniz. Hacimli yapılan topuzlar, saçın üst kısmına uygulanan krepeler gibi stiller ile yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterebilirsiniz. Kabarık modellerden hoşlanmıyorsanız topuzunuzu olabildiğince yukarı yaptırarak da yüzünüzü oval gösterebilirsiniz. Sık topuzları genellikle balo ve salon düğünleri gibi kapalı alan düğünlerinde ve daha ağır davetlerde görmekteyiz. Örneğin prenses model bir gelinlik ile tepeden toplanmış bir topuz yapılabilir. Daha salaş modeller ise daha çok bohem, kır, bahçe düğünleri gibi daha rahat düğünlerde görülmekte. Örgü Topuz Gelin Saçı Modelleri yazımızdan daha fazla model inceleyebilirsiniz.

Dağınık Topuz Saç Modelleri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Dağınık topuz modelleri hemen hemen her yüz tipine uymakta. Fakat yuvarlak yüz hattına da ayrı bir yakıştığını söylemek gerek. Yaptırdığınız dağınık topuzun perçem kısmından birer tutam saç çıkartabilirsiniz. Aynı şekilde saçınızın diğer taraflarından da bu şekilde tutamları çıkararak topuzunuzu daha salaş bir modele sokabilirsiniz. Gelin saçı ve saç modelleri oldukça çeşitli. Aralarından dilediğinizi seçebilir, yüz tipinize uygun hale getirebilirsiniz. Dağınık topuz saç modelleri genellikle örgüler ve saç aksesuarları ile özdeşleşmiş durumda. Dağınık topuzunuzda bıraktığınız tutamlar ve perçemler ile yanaklarınızı kamufle edebilirsiniz. Bu tarz gelin saç modelleri özellikle bohem gelinlik tercih eden gelinler tarafından tercih edilebilir. Dökümlü ve salaş gelinlikler ile uyum sağlayan dağınık topuz saç modelleri ile hem rahat hem de şık görünebilirsiniz. Dağınık topuzlar için daha fazla bilgi almak isterseniz “Dağınık Topuz Gelin Saçı Modelleri Eskimeyen Moda” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yanda Toplu Saç Modelleri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yanda toplu saç modelleri yuvarlak yüz hattına sahip kadınlar için biraz riskli olabilir. Çünkü yanlış konumlanan yanda topuz, dikkati yanaklara çekebilir. Eğer yanda topuz istiyorsanız saçınızın üst bölgesinin hacimli durduğundan emin olmalısınız. Salaş topuzda olduğu gibi perçemler ve tutamlardan da yararlanmanız mümkün. Eğer saçlarınız kahküllü ise kahkülünüzü yana doğru tarayabilirsiniz. Uzun perçemleriniz varsa göz makyajı yerine ruj kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede dikkatler sadece yüzünüzün üst kısmına değil, aynı zamanda dudaklarınıza da çekilecektir. Yanda topuz gelin saç modelleri her tür gelinliğe yakışabilecek modellerdendir. Dilerseniz dağınık topuz gibi bohem, kır ya da bahçe düğünlerinde bu saçı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz de prenses model bir gelinlik ile birlikte salon düğünlerinde kullanabilirsiniz.

Salık Saç Modelleri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Salık saç modelleri doğallıktan yana olan gelinlerin hayallerini süslüyor. Yuvarlak yüz hatları olan gelinler ise bu tarz modeller ile mükemmel bir gelin saçı sahibi oluyor. Tepesi kabarık, arkadan küçük bir toka ile toplanan ve duvak ile tamamlanan bu saç modelleri saç aksesuarları ile de bir arada büyüleyici görünmekte. Dilerseniz saçınızı salık modele getirebileceğiniz bir topuz yaptırabilir ve düğününü ilerleyen saatlerinde saçınızı açabilirsiniz. Aynı şekilde tam tersini de yapmanız mümkün. Birkaç tel toka ile saçınızı yüzünüze uygun olacak bir dağınık topuz şekline getirebilirsiniz.

Saçınıza Uygun Saç Aksesuarları

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Saç aksesuarları yuvarlak yüz hattına uyumlu saç modelleri ile oldukça uyumlu. Dağınık modellerin arasına yerleştirilen küçük çiçekler, taşlı taçlar ya da metal bantlar kullanarak gelin saçı ve duvağınızı tamamlayabilirsiniz. Birbirinden farklı modeli olan bu aksesuarları gelinlik aksesuarı satan mağazalardan, internetten ya da gelinliğinizi aldığınız mağazadan temin edebilirsiniz. Hatta bu aksesuarları kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için internette küçük bir araştırma yaparak içinize sinen, saçınıza uygun aksesuarı bulabilirsiniz. Dilerseniz buketiniz ile uyumlu büyük çiçek taçlar ya da zarif bantlar kullanabilirsiniz. Aksesuar seçimi tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. Sizler için daha önceden hazırladığımız gelin saç aksesuarları yazılarımıza bakarak daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Tesettür Gelin Başı Modeli

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yuvarlak yüz hattına sahip kadınlar tesettür gelin başı modelleri arasından da benzer şeylere dikkat etmeli. Bu nedenle yuvarlak hatlara sahip kadınlar tesettür gelin başı modelleri arasından dökümlü modelleri tercih edebilir. Bu sayede yanaklarını kamufle etmeleri daha kolay olacaktır. Aynı topuzlarda olduğu gibi yüzünüzü daha uzun göstermek için yukarıya doğru uzanan modelleri tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız aksesuarlar da örtü modelinize göre şekillenecektir. Sıkı bağlanan başörtüleri ile yüzünüz daha çok ön plana çıkacağı için yanaklarınızı kamufle etmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden ince ve yumuşak dokulu kumaşları tercih ederek daha gevşek bir bağlama stili kullanabilirsiniz. Makyaj tüyolarında da aynı şeylere dikkat etmelisiniz. Dilerseniz doğal dilerseniz de gösterişli bir gelin olabilirsiniz. Hepsi sizin elinizde.

Siz Nasıl Bir Model Tercih Ettiniz?

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Sizler ile bu yazımızda yuvarlak yüz hatlarına sahip kadınların kullanabileceği saçlar ve makyajlar hakkında bilgiler paylaştık. Eğer siz de yuvarlak yüz hattına sahip bir kadınsanız düğününüzde yaptırdığınız saçı ve makyajı bizler ile paylaşmayı ihmal etmeyin. Aksesuar kullandıysanız bunu da bizler ile paylaşabilirsiniz. Nasıl bir saç modeli yaptırdığınızı ve makyajınızı nasıl uyguladığınızı öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Aşağıda bulunan yorumlar bölümü sayesinde bizler ile iletişime geçebilir, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Fikirleriniz bizim için oldukça önemli. Ayrıca aklınıza takılan soruları da bizlere iletebilirsiniz. Düğün Buketi olarak sizlerin mutluluğunu önemsiyoruz. Şimdiden mutluluklar.

Yanıtla