Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz o büyük ve güzel güne çok az kaldı… Elbette ki siz de her gelin adayı gibi kusursuz görünmek ve o gün diğer günlerinizden daha güzel hissetmek istiyorsunuz. Kendinize en çok yakıştırdığınız gelinliği seçtiyseniz ve gelin saçınızı nasıl yaptıracağınıza karar verdiyseniz sıra geldi en önemli noktaya; gelin makyajı! Gelin makyajınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar yüz tipiniz, cilt renginiz, gelinlik modeliniz, gelin saçınız ya da düğününüzün yapılacağı mevsim gibi etkenlerdir. Tabii çok daha fazlası! Düğün Buketi.com ailesi olarak sizler için en doğru gelin makyajını ve gelin makyajının püf noktalarını araştırdık. Birbirinden farklı gelin makyajı modellerini ve gelin makyajı fiyatları hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Gelin makyajı 2018 yılından bu yıla değişiklikler gösterdi. Modayı takip ederek 2019 gelin makyajı trendlerine ve modellerine ağırlık vermenizi tavsiye ediyoruz! Hazırsanız başlayalım…

Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (2)

Her gelin adayı gibi sizin de hayaliniz hayalinizdeki düğününüzde bir peri kızı gibi görünmektir. Bunun için birkaç püf noktaya dikkat ederseniz, bunun çok da zor bir şey olmadığını göreceksiniz. Doğru gelinlik seçimi, doğru bir makyaj ve doğru gelin saçınız ile kusursuz görünmek çok kolay. İlk olarak vücut tipinize uygun gelinliği bulduğunuzu düşünüyorum. Kusursuz bir gelin olmanın ilk üç kuralından biri vücut tipinize uygun gelinliği bulmaktır. İkincisi ise bu gelinliğe uygun bir saç modeli yakalamaktır. E haliyle gelinlik seçiminden sonra saç modelinizi de aşağı yukarı belirlemişsinizdir. Peki ya üçüncü kural; gelin makyajı modeliniz? Gelin makyajı modellerinde size en uygun olanı bulmak için yüz şeklinizi tanımanız ve bilmeniz gerekmektedir. Bu, doğru makyaj tekniğinin yüzünüze uygulanması açısından oldukça önemlidir. Biz de bu yüzden ilk olarak sizlere yüz tiplerini tanıtmaya karar verdik. Daha sonrasında ise her yüz tipine uygun gelin makyajı uygulamalarından bahsedeceğiz…

Oval Yüz Tipine Göre Gelin Makyajı

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (3)

Öncelikle oval yüzün tanımını yapmakla başlayalım. Oval yüz; çene ile alın arasındaki mesafenin uzunluğunun, şakaklarının arasındaki mesafeden daha uzun olduğu yüz tipidir. Oval yüz şekline sahip olan kadınların genellikle elmacık kemikleri daha çıkık oluyor. Çene uçları ise sivri, çıkık ya da köşeli değildir. Alın dar ya da geniş değildir. Fazlası ile yumuşak hatlara sahip olan bu oval yüz tipi, gelin makyajlarında genel olarak yakalanmak istenen bir havaya sahiptir. Eğer yüz tipiniz oval ise oldukça şanslı bir gelin olduğunuzu söylemek isteriz. Neredeyse istediğiniz gelin saçı modeli ile dilediğiniz gelin makyajını yaptırabilirsiniz, çünkü yüz şekliniz her makyaj tipine müsait! Bu tip yüz şekillerinde genellikle hafif sade ancak kontürlü gelin makyajı modelleri tercih edilir. Saç ve vücut renginize göre uygulanacak hafif bir far, eye liner, açık tonlarda bir allık ve orta tonlarda bir ruj ile hayallerinizdeki görünüme kolayca sahip olabilirsiniz. Güvendiğiniz bir kuaföre gidin ve her halükarda güzel olacağınızı bilerek makyajınızı yaptırın.

Yuvarlak Yüz Tipine Göre Gelin Makyajı

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (4)

Yuvarlak yüz tipi nasıldır? Öncelikle, çeneniz yuvarlak, eni uzunluğundan daha geniş olan, dar ya da tam aksine geniş bir alnınız varsa yuvarlak bir yüz şekliniz var demektir! Çene yapısı köşeli değil, aksine oval gelir ve yuvarlak yüz tipinde olan kadınların hatları da oldukça yumuşak olur. Eğer sizin de yüz tipiniz yuvarlaksa dikkatli dinlemenizde fayda var… Yuvarlak yüz tipinde olan kadınların gelin makyajında en çok dikkat edilmesi gereken nokta yüzün yuvarlaklığını dengelemektir. Bunun için genellikle elmacık kemikleri ön plana çıkartılır. Bir diğer husus ise yüze uygulanacak gölgeleme tekniğidir. Doğru bir gölgeleme makyajı ile yüz olduğundan daha zayıf ve dengeli görünecektir. Bir diğer taktik ise ilgiyi gözlere ve dudaklara toplamaktır. Bu şekilde yüz olduğundan daha uzun görünür. Koyu ve etkileyici bir göz makyajı ile yine aynı şekilde dikkat çekici bir ruj ile dilediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Elmacık kemiklerinize uygulayacağınız pastel tonlarda bir allık ve highlighter, doğru gölgeleme tekniği ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kare Yüz Tipine Göre Gelin Makyajı

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by-5

Eğer elmacık kemikleriniz çıkık, çeneniz kare gibi köşeli ve alnınız da geniş ve kare şeklindeyse kare yüz tipine sahipsiniz demektir. Yüz hatlarınız genel olarak köşeli olduğu için yüzünüzü biraz daha oval ve uzun göstermek için size birkaç önerimiz var… Öncelikle kendi cilt renginizden 2 ton daha koyu bir fondöteni yüzünüzün köşeli kısımlarında uygulayın. Mesela elmacık kemiklerinizin hemen altında, burnunuzun kenarlarına, çenenizin iki köşesine ve alnınızın iki köşesine sürebilirsiniz. Bu yüzünüzün daha oval görünmesini sağlayacaktır. İyice dağıttıktan sonra allığınızı da elmacık kemiklerinizden başlayarak şakaklarınıza kadar devam ettirebilirsiniz. Ayrıca rujunuzu da üst dudağınıza daha yoğun bir şekilde sürebilirsiniz. Bunlar da yüzünüzün olduğundan daha uzun görünmesini sağlayacaktır. Böylelikle köşeli yüz hatlarının vermiş olduğu sert havayı dağıtabilirsiniz. İşte hayalinizdeki makyaj ile düğün gününüze hazırsınız bile! Kare yüz tipine göre gelin makyajına eyelinerın çok yakıştığını da belirtmek isteriz. Çok yoğun olmayan bir göz makyajı ve eyeliner ile gözlerinizi düğününüze hazırlayabilirsiniz.

Kalp Yüz Tipine Göre Gelin Makyajı

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (6)

Kalp yüz şeklini açıklamakla başlayalım… Eğer yüzünüzün alt kısmı dar ve üst kısmı da alta göre daha genişse kalp yüz şekline sahipsiniz demektir. Kimi insanlar bu yüz şekline kalp yüz tipi diyorlarsa da, kimileri de ters üçgen yüz tipi olarak adlandırabiliyor. Bu yüz tipine sahip olan kadınların elmacık kemikleri genellikle çok fazla çıkık olduğu için allık kullanımı konusunda abartılı davranmamalarını öneriyoruz. Yani elinizden geldiği kadar az allık kullanmanızda fayda var. Alın bölgesi alt kısma göre daha geniş olduğu için gölgeleme tekniği ile daraltılmasını da önerebiliriz. Bu yüz tipinde ilgi odağı olması gereken yer ise dudaklardır. Dudakları olabildiğince dolgun göstermeli, mat ve koyu renkte rujlar kullanmalısınız. Bunun için dudak kalemi de kullanmanızda fayda var. Kalp yüz tipine göre gelin makyajında gözlerinizi de unutmayın! Göz pınarlarınızı aydınlatmanızı tavsiye ediyoruz. Dilerseniz buğulu bir makyaj, dilerseniz de göz renginize uygun bir far ve eyeliner ile göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Mevsime Göre Düğün Makyajı!

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (7)

Yüz tiplerine göre gelin makyajı püf noktaları hakkında sizlere elimizden geldiği kadar bilgi verdik. Şimdi sıra geldi mevsimsel faktörlere! Kış, İlkbahar, Yaz, Sonbahar aylarında gelin makyajı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilir? Eğer bir kış gelini iseniz ve iddialı bir düğün organizasyonu planladıysanız; makyajınız koyu tonlarda, vurgulu ve çarpıcı olmalı. Tüm dikkatleri üzerinize toplayacağınız iddialı bir makyaj siz kış gelinlerine çok yakışacak. Kış ve sonbahar aylarında gelin makyajına en çok yakışan renkler; kahve tonları, koyu mavi, yumuşak pembe, mor ve koyu yeşil. Elbette ki makyajınızın ne kadar koyu ve ne kadar ilgi çekici olacağına siz karar vereceksiniz. Gözlerinizi ve dudaklarınızı belirginleştirmek, kış ayı gelin makyajının vazgeçilmezlerindendir. Koyu renkli rujlar ve çarpıcı bir göz makyajı ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kırmızı, bordo ve koyu pembe gibi rujlar bu makyajınızda kurtarıcınız olabilir. Gelinliğinizin tarzına göre ve kış ve sonbahar mevsimine göre bir makyaj yaptırdığınız takdirde mükemmel görüneceğinizden hiçbir kuşkunuz olmasın!

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (8)

Kış gelinlerinin makyajından bahsetmişken… Sıra geldi yaz gelinlerine! Çoğu çiftimiz düğünlerini yaz aylarında yapmayı tercih ediyor. Genellikle açık alanlarda, kır bahçelerinde, havuz kenarlarında ya da deniz kıyısında bir düğün ile yaz düğünü yapmanın tadını çıkarıyorlar. Peki yaz aylarında gelin makyajı nasıl olmalıdır? İlk tavsiyemiz abartıya kaçmadan hafif bir makyaj yapmanızdan yana olacak. Düğün gününüzün hareketli geçeceğini, havanın sıcak olacağını ve terleyebileceğinizi de göz önünde bulundurursak abartılı bir makyaj size sıkıntı yaşatabilir. Elbette ki istediğiniz takdirde makyajınızı vurgulu ve çarpıcı yapabilirsiniz ancak bunun dozajını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca yaz gelini makyajınızı kalıcı ve akmayan kozmetik ürünleri ile yaptırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu yüzden profesyonel bir makyaj sanatçısı ile çalışmanızda fayda var. Sitemiz üzerinden şehrinizdeki en iyi gelin saçı ve gelin makyajı yapan firmaları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz! Vintage veya nostaljik bir gelinlik ile retro bir makyaj yaptırabilirsiniz. Gösterişli bir gelinlik ile daha sade bir makyaj tercih edebilirsiniz.

Profesyonel Düğün Makyajı Nasıl Yapılır?

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (9)

Kusursuz bir görünüm elde etmek için bir işi her zaman profesyonellerin eline bırakmakta fayda vardır. Makyajın nerede kullanılacağı ve kullanılma süresi de en az uygulanacak makyaj tekniğinin doğruluğu kadar önemlidir. Mesela uygun olmayan bir yer için çok abartılı makyaj yapmak ya da gece makyajını gündüz kullanmak pek de mantıklı değildir. Ancak işte gelin makyajını diğer tüm makyajlardan ayıran bir nokta; Gelin makyajı gece ya da gündüz olarak sınıflandırılmaz. Çünkü sabahın erken saatlerinden itibaren gecenin sonuna kadar kusursuz ve eksiksiz görünmeniz gerekmektedir. Bu yüzdendir ki asıl önemli olan kendinizi bütün gün nasıl görmek istediğinizdir. Porselen gelin makyajında cildinizin yapısı ve renk tonuna uygun kozmetik malzemeler ayarlanır. Makyaja başlamadan önce yüzünüze cildinizi makyaja hazırlamak üzere bir baz uygulanır. Yüzünüze uygulanan bu baz hem makyajın kalıcılığını artırır hem de pürüzsüz bir görünüm verir. Sonraki adımda kapatıcı, kontür ve aydınlatıcı uygulanarak cilt rengi ayarlanır.

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (10)

Bazı profesyonel makyaj sanatçıları, fondöten, aydınlatıcı, kontür ya da kapatıcı kullanımından önce göz makyajını tamamlamakla başlar. Buradaki amaç ise göz makyajını yaparken yüze dökülen toz ve makyaj kalıntılarının temizlenebilmesidir. Kimileri ise dikkatli çalıştığına güvendikleri için göz makyajını en sona bırakır. Alanında uzman her makyaj sanatçısının kendine ait bir tekniği olduğunu unutamamakta fayda var. Sizin yapmanız gereken güvendiğiniz ve kendinizi emanet edebileceğiniz profesyonel bir sanatçı ile çalışmak. Unutmadan hatırlatmak isteriz! Düğününüzden en az 1 hafta önce gelinliğiniz ve gelin saçınız ile beraber gelin makyajınızın provası için makyaj sanatçınızdan randevu isteyin. Böylece makyajınızda beğenmediğiniz ya da içinize sinmeyen noktalara müdahale edebilir; ortak bir karar ile makyajınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Gelin makyajınızda kullanılacak kozmetik ürünlere herhangi bir alerjinizin olup olmadığını da prova sayesinde kontrol edebilirsiniz. Düğün gününüzde tam olarak nasıl görüneceğinizi de test etmiş olursunuz ve böylece aklınızda o günkü saçınız, gelinliğiniz ve makyajınız ile ilgili hiç soru işareti kalmaz…

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli!

gelin-makyaji-ve-puf-noktalari-by (11)

Artık gelin makyajı nasıl olmalı konusu ile ilgili birçok şey biliyorsunuz! Aklınıza takılan herhangi bir konu varsa lütfen sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçin. Düğününüz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi Düğün Hazırlıkları Rehberi ‘mizde bulabilirsiniz. Eğer sizin de gelin makyajı ile ilgili fikirleriniz ve tecrübeleriniz varsa bu konu ile ilgili bize yorum yapmayı unutmayın! Unutmayın, düğününüzün baş kahramanları sizlersiniz. DüğünBuketi.com ailesi olarak şimdiden mutlu ve huzurlu bir ömür dileriz!

Yanıtla