Hayatınızın aşkıyla tanıştığınız o ömrünüzün en heyecanlı gününü hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle tam o gün onunla hayatınızı birleştireceğinizi sezmiştiniz. Evlilik teklifi, kız isteme, söz, nişan, düğün hazırlıkları, gelinlik seçimi derken birbiri ardına kovalayan sayısız tatlı telaş yaşadınız. Tam düğün bitti ve derin bir nefes almanın zamanı olduğunu düşünüyordunuz ki bu kez de düğün sonrası işlemler başlamak üzere sizleri yine bir telaş aldı. Belki bu kez öncekilerden de büyük. Ama hiç üzülmenize, yorulmanıza gerek yok. Düğün Buketi tam bu noktada da imdadınıza yetişiyor.

Sitemiz düğün sonrası işlemler ile ilgili sizlere çok faydalı olacak bir liste hazırladı. Bu süreci hiçbir detayı atlamadan tamamlayabilmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazıyı özenle okumanızı tavsiye ederiz. Zira hazırladığımız maddelerin her biri sizler için çok önemli ve resmi açıdan atlanmaması gereken maddeler. Düğün sonrası hazırlık aşamasını da tüm düğün detaylarınız gibi kusursuz bir şekilde atlatmanız dileğiyle. Düğün Buketi ailesi olarak hepinize ömür boyu mutluluklar dileriz.

Düğün Sonrası Kimlik Değişimi

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (2)

Düğün sonrası işlemler listesinin başında kimlik değişimi konusu var. Eski kimlik, yeni kimlik değişimini henüz atlatmıştınız ki şimdi de evlilik sonrası kimlik değişimi sırası. Haliyle yeni evli çiftlerimizin akıllarındaki soru işaretleri eskisinden de fazla olacak. Evlendikten sonra kimlik yenilememenin herhangi bir yaptırımı olmasa da yasal olarak yapılması gereken bir işlemdir. Yeni çiftlerimizin evlendikten sonraki bir ay içinde kimlik değiştirme işlemlerini tamamlamış olmaları gerekir. Size tam da bu noktada verebileceğimiz minik bir tüyo evlendikten hemen sonra nüfus müdürlüğüne gitmemeniz ile ilgili.

Çünkü kimi zaman nikahınızı kıyan belediyenin evliliğiniz ile ilgili evrakları İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne göndermesi uzun bir süreci kapsıyor. Yani İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde bilgilerinizin güncellenmesi biraz zaman alabilir. Ancak bu süreç tamamlanmadan da kimlik kartı yenileme işlemi yapamayabilirsiniz. Peki bunun için en az kaç gün beklemeniz tavsiye edilir? Araştırmalarımıza göre bir hafta ila on gün bekledikten sonra İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinizde hızlı şekilde kimlik kartınızın yenilenmesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çipli kimlik kartlarınızı evlendikten sonra değiştirebilmek için gitmeniz gereken yer ikametinizin kayıtlı olduğu yerin nüfus müdürlüğüdür.

Kimlik Değişimi Ücreti

2019 yılı için kimlik değiştirme ücreti 22.50 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret ister eski nüfus cüzdanlarının yeni çipli kimlikler ile değiştirilmesi, ister evlilik sebebiyle kimlik değiştirilmesi olsun aynıdır.

Şimdi de düğün sonrası işlemler kapsamında kimlik değiştirmek için gerekli evraklara bir göz atalım:

Kimlik değişimi için İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gereken evraklar:

 • Başvuru yapan kişinin iki adet biyometrik fotoğrafı
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı
 • Evlilik cüzdanı

İkametinizin bulunduğu yerin nüfus müdürlüğüne bu belgeleri götürerek çipli kimlik kartınızın evlilik sonrası değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak olası bir yoğunluktan dolayı zorluk çekmemeniz adına randevu alıp da gitmenizi tavsiye ederiz. Randevu işlemleri için ALO 199’u arayabilir ya da internet üzerinden Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi randevu sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik Sonrası Kimlik Yenileme Sırasında Soyadı Değişikliği

Eğer yeni evli kadınlar herhangi bir talepte bulunmazlarsa, kimlik yenilenmesi sırasında otomatik olarak eşlerinin soyadlarını alırlar. Eğer hem eşlerinin soyadını hem de kızlık soyadlarını kullanmak istemeleri halinde başvuru sırasında soyadı dilekçesini istekleri doğrultusunda doldurmalıdırlar.  “Evlilikten sonra sadece kendi kızlık soyadımı kullanabilir miyim?” sorusunun yanıtı ise evet. Bunun için yapılması gereken ise Aile Mahkemelerine dava açma yolunu tercih etmek olacaktır.

Düğün Sonrası İşlemler: Pasaport Yenileme

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (4)

Düğün sonrası işlemler arasında pasaport değişimi yeni çiftler açısından çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle balayı için yurtdışına çıkmayı düşünen çiçeği burnunda çiftlerimizin seyahatlerinde hiçbir sorun yaşamamaları açısından sizler için bu konuyla ilgili tüm detayları araştırdık. Zira ufak bir detayın bile atlanması balayı yolculuğunun umulmadık bir noktada sonlanması anlamına gelebilir. Düğün sonrası işlemler arasında en çok merak edilen sorulardan birisi ise evlilik sonrası pasaport değişiminin yasal olarak gerekli olup olmadığı. Cevap evet. Nedeniyse yasalara göre pasaportlar her yerde kimlik yerine de geçtiği için kişilerin pasaportlarındaki bilgilerinin kimliklerindeki bilgiler ile uyumlu olması gerekiyor.

Bu durumda da kimlik bilgilerindeki en ufak bir değişiklik pasaportun da otomatik olarak değiştirilmesini tetikliyor. Pasaport değişikliği ile ilgili detayları anlatmaya başlamadan önce hatırlatmamız gereken en önemli nokta: Herhangi bir pasaport değişikliği için öncelikle kimliklerinizin eski olmaması, yani yeni çipli kimlikler ile değiştirmiş olmanız gerekiyor. Evlilik sebebi ile yapılan pasaport değişikliği için öncelikle kimlik değişikliklerinin tamamen tamamlanmış olması gerekiyor. Eğer kadın tarafından sadece kızlık soyadı tercihi ile ilgili Aile mahkemesine bir dava açılmışsa bunun sonuçlanmış olması gerekiyor.

Evlilik Sebebi ile Pasaport Değişikliği İçin Nereye Gidilmeli?

Önceden pasaport ile ilgili işlemlere Emniyet Müdürlüğü bakarken şu anda bu işlem ile yükümlü birim İlçe Nüfus Müdürlükleri. Bu yüzden bir önceki maddedeki hatırlatmamız yine geçerli. Olası yoğunluklardan dolayı pasaport değişiminiz için ALO 199’dan veya Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi randevu sayfasından randevu almanızı öneririz.

Pasaport Değişikliği İçin İstenilen Resmi Evraklar:

 • Nüfus Müdürlüğü’nün gişesinde yapacağınız ödeme makbuzunuz.
 • Çipli yeni kimlik kartınızın aslı
 • İki adet son altı ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Eğer varsa eski pasaportların aslı

Bu belgeler ile randevu gününüzde ikametinizin bulunduğu yerdeki İlçe Nüfus Müdürlüğünüze şahsi olarak yaptığınız başvuru ile değişim işleminiz tamamlanacaktır.

Pasaport Değişim Ücreti

Pasaport değişimi için sadece cüzdan bedeli ödenir. 2019 yılı için pasaport değişim ücreti: 133 TL.

Eğer pasaportunuzun kullanma süresinin dolması yakınsa, hazır bu kadar uğraşmışken süre uzatma işlemi de yaptırabilirsiniz. Bu durumda fiyatta değişiklik olacaktır. Pasaport değişiminin herhangi bir zamanı yoktur. Kullanacağınız zaman güncel olması yeterlidir. Pasaport değişimi sırasında öncesinde var olan ve geçerli vizeler yeni pasaporta aktarılır.

Ehliyet Yenileme

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (6)

Ehliyet de tıpkı pasaport gibi kimlik yerine geçen belgelerden olduğu için kimlikteki herhangi bir değişiklikte yenilenmesi gereken belgeler arasında bulunuyor. Bu yüzden düğün sonrası işlemler arasındaki yerini de almış oluyor. Düğün Buketi sizler için ehliyet yenileme sırasında yapılması gerekenlerle ilgili tüm ayrıntıları sizler için araştırdı. 2019 yılı düzenlemelerine göre evlilik nedeniyle ehliyet değiştirmek için gerekli bütün güncelleştirmelerden haberdar olmak için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyabilirsiniz.

Evlilik Sebebiyle Ehliyet Yenileme İşlemi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Ehliyet ile ilgili işlemler eskiden Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılırken şimdi bu işlemle Nüfus Müdürlükleri ilgilenmektedir. Siz de evlilik sebebiyle yapacağınız ehliyet değişikliğiniz için herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz. Başvuru için randevu almak zorunlu değildir ama olası yoğunluk durumlarından ötürü randevu almanızı tavsiye ederiz. Nüfus Müdürlüklerinden randevu alabilmek için yukarıda bahsettiğimiz yollardan birini tercih edebilirsiniz.

Ehliyet Değiştirme İşlemi İçin Gerekli Belgeler:

 • Eski ehliyet belgesinin aslı
 • Yeni çipli kimlik kartınız ya da pasaportunuzun aslı
 • 2 adet son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet sağlık raporu (Aile hekimleri, devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı özel hastanelerden temin edilebilir. Aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak sizlere verilen bu raporun diğer kurumlarda ücretli olabileceğini hatırlatırız)
 • Nüfus Müdürlüğü’nde vereceğiniz parmak izi
 • Kan grubu beyanı
 • Ehliyet yenileme ücreti

Ehliyet Yenileme Ücretleri

Eski tip ehliyet belgesinin yeni çipli ehliyet belgesi ile değiştirilmesinin ücreti 15 TL’dir. Yeni çipli ehliyet belgesinin evlilikten dolayı soyadı değişikliği sebebiyle değiştirilmesinin ücreti ise 196 TL’dir.

İkametgâh Değişikliği

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (8)

Evlenildiğinde yeni eve taşınılıp adres değişikliği yaşandığını varsayarak düğün sonrası işlemler arasına ikamet değişikliğini de ekliyoruz. Zira yasalara göre ikametinizdeki herhangi bir değişikliği gerekli yerlere bildirmek zorunludur. İkamet değişikliği beyanı, bazen yeni evliliğin ilk heyecanları ile yapılması gerektiği halde unutulan işlemler arasında yer alıyor. Fakat bazen bu küçük gözüken ihmallerin büyük maddi ya da manevi yaptırımları olabiliyor. Bunları ekarte edebilmek için Düğün Buketi sizin için bütün bunları da en ince ayrıntılarına kadar araştırıp listeledi. Maddeleri dikkatlice okuyup not aldığınızda gerekli yerlere gittiğinizde bir evrak eksikliğiniz olmayacağından zaman kazancında da bulunmuş olacaksınız.

Adres Değişikliğinde İkamet Değişikliği Bildirimi Yapmamanın Cezası Var Mıdır?

Evet vardır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. Ve 51. Maddelerine göre adres değişikliğinde ikamet değişikliği bildirimi yapmak zorunludur. Bu değişikliğin 20 iş günü içerisinde bildirilmesi gereklidir. Bu sürenin aşılması durumunda ödenmesi gereken ceza 2019 yılı rakamlarına göre 71 TL’dir. Herhangi bir yanlış adres bildiriminde ise 2019 yılı için bu cezanın bedeli 1469 TL’dir.

İkamet Değişikliği İçin Nereye Başvurulması Gerekiyor?

Siz değerli yeni çiftlerimizin ikamet değişikliği yapabilmeleri için iki farklı yol bulunmakta. Bunlardan ilki E-devlet üzerinden ikamet değişikliği bildirimi. Bunun için eğer yoksa bir E-devlet şifresi edinmeniz gerekecek. Bunun için de herhangi bir PTT şubesine başvurabilirsiniz. Bu şifreyle sisteme girdikten sonra da sizden mobil imza ya da elektronik imza sorulacaktır. Bu imzaları elde etmek ise biraz meşakkatli ve masraflı bir iştir. Bu yüzden sizin için daha kolay olabilecek ikinci yöntemi deneyerek herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

İkamet Değişikliği İçin Nüfus Müdürlüklerine Götürülmesi Gereken Evraklar:

 • Kimlik kartınız
 • Taşınacağınız ev boş ise genellikle hiçbir belgeye gerek kalmadan kolayca ikamet değişikliğinizi beyan etmiş olursunuz.
 • Taşınacağınız yeni evin herhangi bir sebepten ötürü dolu gözükmesi durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ise o adrese kayıtlı herhangi bir elektrik, su ya da doğalgaz faturası götürmeniz gerekecektir.

Aile Hekimi İşlemleri

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (10)

Listemizin başından beri yapılan değişiklikler birbirlerini kovalıyor. Şimdi de düğün sonrası işlemler arasında değiştirdiğiniz ikamet bilgilerinden ötürü aile hekiminizin de değişikliği söz konusu. Tabii evlendikten sonra önceki evinizden çok uzak bir yere taşınmamanız durumunda hala aynı aile hekimine bağlı kalmış olma olasılığınız yüksektir. Bulunduğunuz adresle ilgili hangi aile hekiminin sorumlu olduğunu öğrenmek istiyorsanız e-devlet sistemi üzerinden bilgilenebilirsiniz. Öncekinden farklı bir aile hekimliğinin adresinizdeki kişilerden sorumlu olduğunu gözlemlemeniz halinde o aile hekimliğine giderek bir başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni Aile Sağlı Merkezi’nizdeki aile hekiminizi seçtikten sonra yazacağınız bir dilekçe ile değişim işlemleri tamamlanmış olacaktır.

İşyerine İletilmesi Gereken Belgeler

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (9)

Yeni evli çiftlerimizin sigortalı bir işte çalışmaları durumunda soyadı değişikliği, medeni durumdaki değişiklikler gibi yeniliklerden dolayı bu değişikliği bildirmeleri gerekir. Düğün sonrası işlemler arasında yapmayı unutmamanız gerekenler arasında yer alan bu değişikliği iş yerlerinize bildirmelisiniz. Bu değişiklik için gerekli belgeler genellikle çalıştığınız kurum tarafından sizlere söylenir. Fakat genel olarak istenen belgeler arasında yeni kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi gibi evraklar yer alır.

Bunun yanı sıra değiştirmeniz gerekenler arasında banka hesaplarınız da bulunmaktadır. İlgili bankalara kimlik kartınız ile birlikte gitmeniz yeterli olacaktır. Daha az zaman kaybı yaşamak için bankaların daha az yoğun olduğu günlerden birini tercih edebilirisiniz.

Evlilik Sözleşmesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (12)

Evlilik sözleşmesi düğün sonrası işlemler arasında isteğe bağlı olarak tercih edilebilecek bir işlemdir. Kanundaki adı mal rejimi sözleşmesi olan evlilik sözleşmesi nedir? Bu sözleşme evlenecek ya da evlenmiş olan çiftlerin evlilik sırasında ve evliliğin sona ermesi durumunda mallarının üzerindeki hakları bildiren sözleşmedir. Tahmin edebileceğimiz gibi birçoğunuz çiçeği burnunda yeni çiftler olarak böyle şeyleri hesaplamanın hoş olmayacağını düşünebilirler.

Fakat duruma daha nesnel ve yargılamadan bakıldığında aslında evlilik sözleşmesinin sadece var olan hakları koruma amaçlı yapıldığını görebilirsiniz. Aslında bu sözleşme zaten sizin olan mallarınız üzerindeki hakkınızdan bahseder. Böylelikle evlilik sırasında mallarınızı nasıl yönetebileceğinizi söyler. Ayrıca olası bir boşanma durumunda malların nasıl herkesin kendi malı olarak bölüşüleceğini anlatır. Hukuki ve resmi bir belge olan bu sözleşmeyi hazırladığınız takdirde zaten kendinizin olan malların yine sizinle kalmasını garantilemiş olursunuz.

Eşler arasında hassas bir konu olarak görülebilen bu sözleşmeyi yapmak aslında güven aşılanmış bir ilişkide hiçbir sorun teşkil etmemeli.

 • Evlilik Sözleşmesi (Mal Rejimi Sözleşmesi) Ne Zaman Yapılır?

Sözleşmeyi evlilikten önce ya da sonra istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Taraflar için kolay olacak yöntemlerden birisi de sözleşmeyi evlilik sırasında nikah memuruna yaptırmaktır. Bunun için önceden nikah memuruna bu talebinizi beyan etmiş olmanız yeterlidir. Güven bağlarının güçlü olduğu ilişkilerde evlilikten sonra da yapılan sözleşmeyi yapmak genelde evlenmeden önce tercih edilir.

 • Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Evlilik sözleşmenizi yapmanın çeşitli yolları vardır.  Bunlardan birisi sözleşmenin noterde düzenlenmesi şeklindedir. Ya da aile hukuku konusunda uzman bir aile avukatına danışabilirsiniz. Her iki durumda da sözleşme notere onaylatılacaktır. Fakat bir aile avukatına başvurmak sözleşmenizin şahsiyetinize göre hazırlanması konusunda sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Evlilik sözleşmesinin noterde onaylanması aşamasında 3 adet fotoğraf ve güncel yeni kimliklerinizin yanınızda olması yeterlidir.

 • Evlilik Sözleşmesi Sonradan Değiştirilebilir Mi?

Evet. Evlilik sözleşmesi istenildiğinde değiştirilebilir. Bunun için aile hukuku konusunda uzman bir aile avukatına başvurmanız yeterli olacaktır.

 • Evlilik Sözleşmesi Yapmamanın Dezavantajları Nelerdir?

Tarafların evlilik sözleşmesi yapmayı tercih etmemeleri durumunda Medeni Kanun’da tanımlanan “edinilmiş mallara katılma rejimi”ne tabi tutulurlar. Bu da herhangi bir boşanmada malların yasaların kabul ettiği şekilde bölünmesi anlamına gelecektir.

Türkiye’de Evlenen Yabancı Uyruklu Vatandaşlar Neler Yapmalı?

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (14)

Bu başlık altında öncelikle Türkiye’de iki yabancının evlenmesi hakkında bahsedebiliriz. Yabancı uyruklu iki kişi Türkiye’de Türk nikah memuru eşliğinde evlenebilirler. Öncelikle Türkiye’de iki yabancının evlenebilmesi için hem kendi ülkelerinin hem de Türkiye’nin hukuk sistemine göre evlenme ehliyetlerinin bulunması gerekir. Türk yasalarına göre evlenme ehliyetleri var, kendi ülkelerinin yasalarına göre yoksa Türkiye’de evlenmeleri mümkün değildir.

Şimdi Türkiye’de iki yabancının evlenmesi için gerekli olan evraklardan bahsedebiliriz:

 • Tarafların uluslararası doğum belgesi. (Kendi ülkelerinden alacakları doğum belgelerinin uluslararası geçerliliğe sahip olması için apostilletmeleri gereklidir.
 • Kendi ülkelerinden alacakları yabancılar için evlenme ehliyet belgesi
 • Kimlik kartları ya da pasaportların asılları
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu

Türkiye’de iki yabancı uyruklu kişinin evlenmesinin ardından kendilerine Türkçe olan aile cüzdanı verilir. Tarafların talepleri doğrultusunda ayrıyeten bir de çok dilde tercümesi olan bir aile cüzdanı da alabilirler. Bu evliliğin uluslararası düzeyde geçerli olmasını sağlamak için yine bu resmî belgenin apostilletilmesi gerekecektir.

İki Yabancı Uyruklu İnsanın Türkiye’de Evlenmesi

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (13)

Bu durum Türkiye’de evlenecek ikisi de yabancı uyruklu ve ikisi de birbirinden farklı ülkelerin vatandaşı olanlar için biraz daha değişiktir. Bu kez işin içine üçüncü bir ülke ilişkileri gireceği için evlilik hazırlıkları aşamasında daha dikkatli olunmasını tavsiye ederiz.

Türkiye’de evlenmek isteyen biri Türk vatandaşı diğeri yabancı uyruklu kişilere gelirsek süreç yine benzer adımlarla ilerleyecektir. Çiftlerden yabancı uyruklu olan kişinin kendi ülkesindeki Türk Büyükelçiliği’ne bildirmesi gereken bazı belgeler vardır: Doğum belgesi, evlilikte bir sakınca olmadığını ve medeni halinin bekar olduğunu gösteren belgelerin noter onaylı Türkçe çevirilerini iletmesi gerekir. Elçiliğin onayladığı bu belgelerle Türkiye’ye gelerek Türk vatandaşı birisi ile evlenebilir. Bunun için ayrıca istenecek belgeler şu şekildedir:

 • Sağlık raporu
 • Türkiye’de kalmasında sakınca olmadığını gösteren vize ile birlikte pasaportu
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Rıza belgesi

Bu şartlar sağlandığında bir Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu bir vatandaşın Türkiye’de evlenmeleri mümkündür.

Her iki durumda da evlilik gerçekleştiren kişilerin düğün sonrası işlemler arasında yapması gerekenler arasında evliliklerini diğer ülkeye bildirmeleri yer alıyor. Bunun süresi ise nikahtan sonraki bir aydır.

Yurtdışında Evlenen Türk Vatandaşları Neler Yapmalı?

dugun-sonrasi-unutulmamasi-gereken-resmi-islemler (16)

Yurtdışındaki masal şehirlerinden birinde çok romantik bir düğün ile evlenmek kulaklara biraz hayal ürünü gibi gelmiş olsa da aslında imkânsız değil. Evet, biraz çetrefilli ve masraflı bir tercih ama şartlarınız uygunsa neden gerçekleştirmeyesiniz böyle bir rüyayı. Çocuklarınıza anlatacak eşsiz düğün hikayeleri de hediyesi. Tüm bu belge hazırlama sürecini göze alan çiftlerimiz, hayalini kurdukları şehirde hayatlarının aşkıyla baş başa romantik bir düğüne imza atabilirler. Ülke içindeki kalabalık düğünlerin aksine sakin ve sadece birbirinizle olduğunuz böylesine eşsiz bir deneyim tüm bu hazırlıklara değebilir. Uzakta bir masal diyarında düğününüzü yapmaya karar verdiniz mi? O zaman her şeyden önce evrakların hazırlığı ile işe başlayabilirsiniz.

Yurtdışında Düğün İçin İhtiyacınız Olan Belgeler:

 • Nüfus cüzdanı ve pasaportunuzun asılları ile birlikte fotokopileri
 • İkametgâh belgesi (Muhtarlıktan alıp noterden onaylatmanız gerekecek)
 • Uluslararası doğum kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden)
 • Evlendirme ehliyet belgesi (Nüfus Müdürlüğü’nden)
 • Son 6 ayda çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Harç ücreti. (Bu ücret evliliğinizi gerçekleştireceğiniz ülkenin belirlediği bir ücrettir. Detaylı fiyat bilgisi almak için ilgili ülkenin Türkiye’deki büyükelçiliğini ya da konsolosluğunu arayabilirsiniz)

Evraklar ile ilgili hatırlatmamız gereken önemli bir ayrıntı tüm bu belgelerin apostilletilmiş olması ile ilgili. Türkiye’de apostillettiğiniz belgeler, bu evrakların sadece Türkiye’de değil, uluslararası düzlemde de geçerli olmasını sağlayacaktır. Bu işlemi yapmadığınız takdirde yurt dışında evlenmeye gittiğinizde büyük hayal kırıklıkları ile karşılaşabilirsiniz. Bütün evrakın tam olduğuna emin olduktan sonra evleneceğiniz ülkenin Türkiye’deki konsolosluğunu arayarak nikahınız için randevu alabilirsiniz. Böylelikle geriye sadece uçak biletleri, otel rezervasyonu, gelinliğiniz, makyajınız gibi tatlı hazırlıklar kalacak. Tatil niteliğinde müthiş bir düğünün sizleri beklediğine emin olabilirsiniz. Yaşayacağınız eşsiz düğün maceraları ile hazırlık aşamalarının tüm stresini bir anda unutacaksınız. Hayatınızın aşkı ve tercihiniz durumunda az sayıdaki davetlileriniz ile samimi ve baş başa bir düğün sizleri bekliyor. Yurtdışında evlenen Türk vatandaşlarının düğün sonrası işlemler kapsamında yapması gerekenler ise evliliklerinin Türkiye’de de geçerli olması için tescillenmesinden ibaret.

Kız Tarafı ve Erkek Tarafı Düğünlerde Neler Yapar? yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz! 🙂

Düğün Buketi olarak sizler için hazırladığımız düğün sonrası işlemler ile ilgili yazımızın faydalı olacağını ümit ediyoruz. Düğün Buketi ailesi olarak yeni yaşamınızda hepinize mutluluklar diliyoruz.

Yanıtla