Hiç ummadığınız bir gün, birden ağaçlar olduğundan daha renkli, gökyüzü olduğundan daha engin görünmeye başladı gözlerinize. Midenizde kelebekler uçuşmaya, kalbiniz her zamankinden daha hızlı atmaya başladı, yani Eros’un okundan siz de nasibinizi aldınız. Kelimenin tam anlamıyla şans yüzünüze güldü, hayatınızı birleştireceğiniz ve ömrünüzü birlikte geçireceğiniz kişi ile tanıştınız. Zaman öyle hızlı geçti ki, birbirinizi iyice tanıma sürecinin de ardından evliliğe karar verildi, nişan ve düğün tarihleri bile alındı. Ama şimdi aklınızı kurcalayan bazı detaylar var. Nişan bohçası nedir, düğün bohçası nedir, düğünde erkek tarafı ne takar, kız tarafı ne takar… Evlenirken beyaz eşyayı kim alır, yatak odası takımını kim alır… Düğün esnasında gelin damada ne takar, damat geline ne takar…

Düğünlerde kız tarafı ne yapmalı, erkek tarafı ne yapmalı sorusunu tüm detaylarıyla incelemek istiyorsanız, buyurun sizler için hazırladığımız yazımıza. Siz yeni evlenecek misafirlerimizi düğün hazırlıkları sırasında hiç yalnız bırakmayan Düğün Buketi, bu konuda da sizlerin yanında olmaya hazır. Yaptığımız uzun araştırmalar sonucunda sizler için hazırladığımız bu yazının hepinize faydalı olması dileğiyle. Bütün yeni evleneceklere kusursuz bir düğün süreci geçirmelerini ve seçtikleri eş adaylarıyla bir ömür boyu mutlu olmalarını temenni ederiz.

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (1)

Düğün Hazırlıklarında Geleneksel ve Modern Bakış Açısı

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (2)

Düğünlerde erkek tarafının ve kız tarafının yapması gerekenler sorusuna değinmeden önce, bu konunun yöreden yöreye, kişiden kişiye değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Türkiye’nin güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına, hatta aynı bölgenin köyünden köyüne düğün gelenekleri değişiklik gösterir. Düğün masrafları paylaşımlarında tarafların yapması gerekenlerden tutun da düğün ritüellerine kadar birçok konu çeşitlilik gösterir. Bir bölgede nişan masraflarını erkek tarafı karşılarken, diğerinde kız tarafının karşıladığı bile gözlemlenebilir.

Çok yakın bölgelerde dahi farklılık gösteren ritüellerin değişikliği de cabası. Hele bir de gelin ve damat başka şehirlerden geliyorsa durum daha da çetrefilli bir hal alabilir. Başka ülkeden alınan gelinlerden, başka ülkeye verilen kızlardan ise daha hiç bahsetmedik. Ama sakin olun, hiç telaş etmenize gerek yok. Sizler için hazırladığımız bu yazıda düğün hazırlıkları ile ilgili aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (3)

Ayrıca kız ve erkek tarafları, aile yapılarına ve tercihlere göre daha geleneklere bağlı ya da daha modern de olabilir. Ya da gelenekselden uzaklaşmadan da bir modern yaklaşım seçilerek geleneksel ile modern harmanlanabilir. Geleneksel anlayışta hangi tarafın hangi görevleri üstleneceği daha katı kurallarla çerçevelenmişken, modern anlayışta paylaşım daha önceliklidir. Genelde ikisi de çalışan çiftler düğün gününe kadar yavaş yavaş kendi ihtiyaçlarını alarak ailelerine yük olmamayı tercih ederler.

Diğer bazı aileler ise, tüm düğün masraflarını görüp, en sonunda bu tutarı ikiye bölerek aralarında paylaşırlar. Düğünlerde kız tarafının ve erkek tarafının yapması gereken bu görevlerle ilgili tüm merak ettikleriniz işte sizin için hazırladığımız bu yazıda.  Sizin de bu konular ile ilgili merak ettiklerinizi biraz aydınlatmak için bu yazıyı hazırladık. Kafalardaki arap saçına dönmüş karmaşıklığa biraz olsun çözüm getirebilmek için önce geleneksele genel bir bakış atacağız. Ardından da gelenekselden uzak bir düğün isteyenlere modern çözümler sunacağız. Yazımızdan keyif almanız dileğiyle…

Düğünlerde Masraf Paylaşımı

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (4)

Hayatınızın aşkıyla tüm ömrünüzü birlikte geçirmeye karar verildikten sonra, kız istemeden sonra yapılan ilk merasim sözdür. Bazı yörelerde kız isteme söz töreninden birkaç hafta önce yapılır.  Ailelerin tanışması ve birbirini seven iki insan arasındaki ilişkinin adı konulması için söz yapılır. Bir nevi ilişkinin aileler nezdinde resmiyete dökülmesi demektir. Kız evinde yapılacak olan sözde, erkek elinde gösterişli bir söz çiçeğiyle gider. Genelde kırmızı güllerden yaptırılan bu çiçeğin yanına leziz bir çikolata kutusu eşlik eder.

Genelde bu çikolatayı gümüş bir kapta götürmeyi tercih ederler. Aile büyükleri tarafından yapılması gereken kız isteme konuşması yapılır. Ve meşhur tuzlu kahve kız isteme merasiminden sonra verilen ikramlarla birlikte damada içirilir. Ve en önemlisi de, evliliğe gidecek adımın simgesi olan söz yüzüğünün, erkek tarafının büyük bir yakını vesilesiyle geline takılmasıdır. Genelde yüzük seçimi tek taş pırlanta yüzükten yana olur.

kız-tarafi-erkek-tarafi

Sözden sonra sizi bekleyen ve düğünden önceki en önemli tören olan nişan masrafları ise kız tarafı tarafından üstlenilir. Bazı durumlarda dışarıda yapılması tercih edilebilse de nişan genelde kız evinde yapılır. Evde güzel bir nişan masası hazırlanır. Gelinin zevkine göre belirlediği bir konseptle güzelce süslenir. Hazırlanan zeytinyağlılardan ve hamur işlerinden oluşan ikramlarla donatılır. Nişan günü yüzükler takılır ve kurdele daha önceden belirlenen aile büyükleri tarafından kesilir. Söz ve nişan yüzüklerinde, kızın yüzüklerini erkek tarafı, erkeğin yüzüklerini ise kız tarafı alır.

Nişanda erkek tarafı ne takar: Nişan yüzüğü olarak alyans ve nişan hediyesi olarak da bilezik takar.

Nişanda kız tarafı ne takar: Gelinin ailesi damada nişan yüzüğü olarak alyansın yanında nişan hediyesi olarak da kol saati takar.

Gelin kadar damadı da sevindirmek isteyen bazı aileler ise, bunların yanında damada yarım ya da tam altın da takarlar. Nişanda kızın ailesi kıza isteğe bağlı olarak bilezik ya da kolye takar. Kıyafetlere gelince de nişanda kızın nişan elbisesini ve gelinliğini erkek tarafı, erkeğin nişan kıyafetini ve damatlığını kız tarafı alır.

Düğün Masrafını Kim Karşılar?

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (5)

Düğün gününü anlatmaya başlamadan önce kına merasimine bir göz atabiliriz. Düğün masrafları erkek tarafından karşılanacağı için, kına masrafları da kız tarafı tarafından karşılanır. Yine de yöreden yöreye değişiklik gösteren geleneklere bağlı olarak, bazı yerlerde kına masrafları da erkek tarafından karşılanır.

Ve şimdi en önemli güne, düğün gününe geldik. Çok büyük bir çoğunlukla şaşmayan gelenek olarak, düğün masrafları erkek tarafından karşılanır. Düğünde erkek tarafının yapması gerekenlerden bazıları: Düğün yerini, düğün yemeğini, davetiyeleri, gelinin kıyafetini, düğün arabasını, fotoğraf ve video çekimini ayarlamak. Kıyafetlerin ve diğer bazı ihtiyaçların alındığı düğün alışverişi de erkek tarafının görevleri arasındadır. Ayrıca gelin ve damadın ve hatta yakın akrabaların kuaför masrafları da damat tarafı tarafından karşılanır. Gelinin gelinliği erkek tarafından, damadın damatlığı ise kız tarafı tarafından alınır. Ama bazı yörelerde, akrabalarınki de dahil olmak şartıyla tüm elbise masrafları erkek tarafı tarafından karşılanır.  Düğün yemeği tercih edilecekse, düğün yemeği masrafları da erkek tarafından karşılanır. Düğünde kız tarafının yapması gerekenler: Damatlığın alınması, damat bohçası hazırlanması…

Düğünlerde Kız Tarafı ve Erkek Tarafı Neler Yapar?

kız-tarafi-erkek-tarafi (1)

Düğünde damat geline ne takar: Altın takı seti

Düğünde gelin damada ne takar: Altın zincir, altın saat ya da yarım, çeyrek veya tam altın…

Düğünde erkek tarafı ne takar: Altın bilezik, altın kolye, tüm, yarım veya çeyrek altın…

Düğünde kız tarafı ne takar: Altın saat, tüm, yarım veya çeyrek altın…

Yeni evli çiftin oturacağı evlerinin masraflarına gelince: Yatak odası takımı ve misafir odası erkek tarafından, mutfak eşyaları ve salon takımı masrafları ise kız tarafı tarafından karşılanır. Bazı bölgelerde ise yatak odası ve mutfak eşyaları kız tarafı, salon ve misafir odası erkek tarafı tarafından karşılanır.

Beyaz eşyalardaki bölüşüm ise şu şekildedir: Televizyon, buzdolabı ve kimi elektrikli ev aletleri erkek tarafı tarafından karşılanır. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi diğer beyaz eşyalar ise kız tarafı tarafından karşılanır. Yine de tekrar etmekten kaçınmayacağımız bir detay, bu paylaşım çiftler arasında konuşularak isteğe göre ve uygun görüldüğü şekilde gerçekleştirilebilir.

kız-tarafi-erkek-tarafi (2)

Tekrardan üzerine basmak istediğimiz bir şey, tüm bu adetlerin yöreden yöreye, aileden aileye değişiyor olmasıdır. Bu yüzden size çok garip gelecek olan bazı adetler, diğer kimi aileler için vazgeçilmezdir. Örneğin bazı köylerde düğün öncesi Kurban Bayramı’na denk geliyorsa, erkek tarafı kız tarafına kulaklarında altın bilezikler takılı bir koç götürürler. Bazı yerlerde düğünden sırasında bir yanda aile büyüğü kadın darbuka çalarken, bir yanda da gelinin çeyizleri bir ipe asılarak sergilenir. Diğer bazı adetlere göre gelinler, evlendikleri yere hiç eski kıyafet götürmezler, erkek tarafı tarafından geline çok sayıda yeni elbise alınır.  Bazı yerlerde kız isteme merasimleri çok daha değişik ritüellere sahiptir. Gelinin evden çıkışında ata binmiş gelini, arkada iki tarafına bağlanmış gelin bohçası olan bir eşek takip eder.

İşte gelenekselden moderne, şehirden köye, aileden aileye, kişiden kişiye tüm bu farklılıkları düşününce, adetlerin yerine gelmesi sırasında karşılıklı hoşgörü kaçınılmazdır.

Gelin ve Damat Bohçaları

 • Nişan Bohçası

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (6)

Sözdü, kız istemeydi derken, hayatınızı aşkıyla hayatınızı birleştireceğiniz gün yavaş yavaş geliyor. Heyecanınız ise günden güne daha da artıyor. Düğün hazırlıkları bazen çok keyifli geçiyor evet, ama bazen de çetrefilli detaylar aklınızı karıştırıyor. Kız tarafı ne yapmalı, erkek tarafı ne yapmalı gibi soruların içinden çıkmakta kimi zaman zorlanıyor olabilirsiniz. Ama şimdi derin bir nefes alın. Düğün hazırlıklarında gelin ve damat bohçalarının en yaratıcı, en şık ve en eğlenceli şekilde hazırlanmasıyla ilgili tüm detayları burada paylaşacağız.

Evet, nişan ya da söz bohçası nedir? Öncelikle nişan bohçalarının hem kız hem de erkek tarafından hazırlandığını ve birbirlerine karşılıklı hediye olarak iletildiğini söylemeliyiz. Nişan bohçalarınızın sadece karşı tarafa sunulan güzel bir hediye değil, aynı zamanda unutulmaz bir anı olarak da kalmasını istiyorsanız: Bohça süslemesini özenli yapmalı, içine koyduklarınızın orijinal olmasına dikkat etmeli, kısacası sevginizden bir şey esirgememesiniz. Ayrıca unutmamanız gereken bir başka şey, gelin ve damat bohçalarının aile bağlarını daha da güçlendirmekteki önemi. Şimdi gelelim damat tarafından hazırlanan gelin bohçasının yapım aşamalarına.

 • Gelin Bohçası

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (7)

Gelin sandığı olarak da adlandırılan gelin bohçasının hazırlanması için bir liste yapılarak işe başlanabilir. Gelin bohçasında neler olur sorusu için kendinizi strese sokmanıza hiç gerek yok. Düğün buketi sizin için bu konuyu da en ince detaylarına kadar düşündü. Listesini vereceğimiz bu hediyeler için kesin kararı vermeden önce aralıklı zamanlarla gelinin ağzını aramanız bizden size tavsiye. Örneğin ayakkabı ya da kıyafet söz konusu olduğunda beden seçimini kendiniz yapabilirsiniz. Ama renk ya da model gibi kişisel zevk unsurlarının önemli olduğu noktalarda gelinin fikrini almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Çekinmeden tekrar vurgulayacağımız nokta, gelin bohçası listesinin yöreden yöreye, şehirden şehre ve kişiden kişiye farklılık göstereceğidir.

Biz burada sizler için rehber niteliğinde bir liste yaptık. Ve fakat, siz bu listeyi kendi düşüncelerinize ve zevkinize göre şekillendirebilirsiniz. Tabii seçimlerinizdeki en önemli etkenlerden birisi de bütçeniz. Gelin bohçası süslemesinde de yine ne kadar kendi kişiliğinizi koyarsanız, o kadar başarılı olacağınızı hatırlatırız. Şimdi gelelim gelin bohçasında bulunması gerekenler listesine…

Gelin Bohçasında Neler Olur?

 1. Birkaç çift gecelik takımı
 2. Gelin terliği
 3. Çikolata tepsisi ya da gondol
 4. Gelin bornozu
 5. Özel olarak hazırlanmış (işlemeli, dantelli vs.) havlular
 6. Gelin makyaj malzemeleri
 7. Ayna, tarak, fırça seti
 8. Lifler
 9. Patikler ve çoraplar
 10. Gelin fantezi kıyafetleri
 11. Gelin yüzüğü için tepsi
 12. Nişan kurdele makası
 13. Nişan yüzüğü
 14. Nişan ayakkabısı
 15. Nişan kıyafeti
 16. Nişan ayakkabısı
 17. Nişan çantası
 • Damat Bohçası

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (8)

Damat sandığı olarak da adlandırılan damat bohçası, gelin tarafından damat için hazırlanan, içi hediyelerle dolu sandıktır. Daha doğrusu eskiden daha çok tercih edilen sandıklar, aslında yavaş yavaş yerlerini bavullara bırakmıştır. Bavul mu sandık mı tercih edeceğiniz konusu size kalmıştır fakat biz biraz bu farklılığa değinmek istiyoruz. Örneğin, eğer oturacağınız evi nostaljik dekorlarla döşeyecekseniz, müstakbel eş adayınız ve siz eskiye değer veren kişilerseniz sandık tercih edebilirsiniz. Ya da geleneklerimden vazgeçmem diyenlerdenseniz, yine tercihinizi sandıktan yana kullanabilirsiniz. Hatta kimi nostaljiye düşkün çiftlerimiz, büyükannelerinin sandıklarını bile bu iş için kullanıyorlar.

Doğrusu, bakımı yapılan büyükanne sandıkları, manevi değerleriyle de evinizin kıymetlileri arasında yer alıyorlar. Öte yandan, eğer daha modern düşünen, maneviyattan çok işleve önem veren kişilerseniz, modern çağın nişan bohçası hakkındaki çözümü tam size göre: Nişan bohçasında süslenmiş bavul kullanımı. Böylelikle nişan bohçası taşıma işlevini gören bavullar, sonraki günlerinizde de seyahatlerinizin vazgeçilmez parçaları olarak işlevselliklerine devam ediyorlar.

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (9)

Damat bohçası listesi de yine bütçeden bütçeye, kişiden kişiye ve zevklere göre değişkenlik gösterdiğini unutmamalıyız. Damat bohçasının ne zaman verildiğine gelince, damat tarafından gelin bohçası verildikten hemen sonra tercih edilebilir. Gelinin damat bohçasında yapacağı seçimlerde dikkat etmesi gereken hususlardan biri ise, alınan ve bohçaya konulan eşyaların damadın kullanacağı şeyler olması. Tıpkı damadın hazırladığı gelin bohçasında olduğu gibi, gelinin hazırladığı damat bohçasında da gelin damadın ağzını aramalıdır. Eğer damadın zevklerini yakından tanıyan kız kardeş varsa, damat sandığı alışverişine onunla da çıkabilirsiniz. Nişan bohçalarında liste yapmanın bir diğer önemli faydalarından birisi ise sizlere fiyat belirleme konusunda yardımcı olmasıdır. Bu durumda bütçenize göre bir nişan bohçası hazırlamanız daha kolay olacaktır. Nişan bohçası fiyatları hakkında daha kesin bilgiye sahip olmanıza yarayacaktır.

Şimdi gelelim damat bohçasının içinde bulunması gerekenlere…

Damat Bohçasında Neler Olur?

 1. Gömlek ve pantolon
 2. Kravatlar
 3. Damadın nişanda giyeceği takım. (Hatta bazı geleneklerde damadın düğünde giyeceği takım da nişan bohçasına konur).
 4. Damat pijama takımı
 5. Damat terliği
 6. Damat havlusu
 7. İç çamaşırları
 8. Damat cüzdanı
 9. Kemer
 10. Kol düğmeleri
 11. Kol saati
 12. Damat tıraş seti
 13. Parfüm ve kişisel bakım ürünleri
 14. Damat seti

Damat bohçası süsleme konusunda da özgürce tüm yaratıcılığınızı kullanarak harika bir damat bohçası yaratabilirsiniz.

 • Kaynana Bohçası

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (10)

Kaynana bohçası gelin tarafından hazırlanan ve düğün sabahı gelinin kaynananın evine el öpmeye gittiğinde verdiği hediyelerdir. Bazı geleneklerde kaynana bohçasına, sadece kaynana ve kayınvalide için değil, diğer yakın akrabalar için de hediyeler hazırlanır.

Kaynana Bohçasında Bulunması Gerekenler:

 1. Kaynanaya iç çamaşırı
 2. Seccade örtü
 3. Havlu
 4. Yemeni, yazma
 5. Bluz
 6. Kayınpedere ipek mendil
 7. Kayınpedere gömleklik ya da gömlek
 8. Kayınpeder için pijama takımı
 9. Tespih

Düğün sabahı kayınvalide ve kayınpeder için hazırlanan bu bohça kendilerine verildikten sonra, akrabalar için hazırlanan küçük bohçalar da teslim edilir.

Bazı geleneklerde düğün sabahı gelinin evine ziyarete gidilir. Gelin, evinin duvarlarına çeyizindeki çemberler ve havlulardan asar. Evine bakmaya gidenlerin çocuklarına gelin bu duvardaki eşyalardan hediye eder. Erkek çocuklara mendil, kız çocuklara ise çemberlerden hediye eder.

Önemli Olan Mutluluğunuz!

dugunde-kiz-tarafı-erkek-tarafi (11)

Tüm bu anlatılan yüzlerce detaya rağmen yine de siz, tüm bu merasimler sırasında asıl amacın çiftlerin mutluluğu olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Kişiden kişiye durumlar, tercihler, alım güçleri değişkenlik gösterebilir. Ama gerçekten de en çok önem arz etmesi gereken konu çiftlerin mutluluğu olmalıdır. Gerisi sadece detay olmaktan öteye gitmez. Eğer mutluluğunuza zarar gelmesin, bu önemli günlerde ufak da olsa çeşitli huzursuzluklar yaşanmasın istiyorsanız, iki tarafın yerine de düşünmelisiniz. İki aile arasında adet ve görüş farklılıkları olabileceğini hep aklınızın bir köşesinde tutup, hoşgörülü olmalısınız. Böylelikle içiniz daha rahat edecek ve mutluluğa attığınız adımların daha sağlam olmasını sağlayacaksınız. Kız tarafı erkek tarafı fark etmez! Önemli olan mutluluğunuz!

Umarız sizler için hazırladığımız, bu düğün hazırlıkları ile ilgili yazı sizin için faydalı olmuştur. Sitemiz, yine siz evlilik hazırlığında olan müstakbel çiftlerimiz için desteklerini her alanda esirgememeye devam etmektedir. Düğün ile ilgili merak ettiğiniz diğer bütün ayrıntılar için sitemizi daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Düğün mekânınız, nişan mekânınız, düğün kartları, düğün arabanız ve hatta düğün makyajınıza kadar bütün detayları inceleyebilirsiniz. Aradığınız bu konu başlıkları ile ilgili fiyat ve kalite karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Hayatınızın bu en önemli ve en mutlu gününün en kusursuz şekilde geçmesi dileği ile… 

Nişan ve gelin bohçası hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz sayfamız; Düğün Sonrası İşlemler: Unutulmaması Gerekenler!

Yanıtla