Yaz mevsimin gelmesi, havaların ısınmasıyla birlikte düğün sezonu da açıldı. Evlilik teklifini alan ve yüzüklerini parmaklarına takan kadınlar hazırlıklar için telaşlanmaya başladı. Düğün sezonunda bir kadının en çok vakit ayıracağı konu ise tartışmasız ki giyeceği gelinlik. Yıllardır hayal edilen gelinlik modelinin artık çağa uydurulması ise en zor seçimlerden biri haline geldi. Tüm gün ayakta durulması, düğünde rahat hareket edilmesi gibi faktörlerin düşünülünce, kabarık ve ağır tarlatanlı gelinlikler yerine kadınlar gelinlik modeli elbiselere, düğün elbisesi modelleri ne yönelmeye başladı.

dugun-elbisesi-pinar-bent (1)
Gelinliği satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nedir bu gelinlik elbise modelleri? Bu tercih değişiminin bir diğer etkili faktörü de nikah ve kalabalık aile düğünlerinin ardından yapılan ve son dönemlerde moda haline gelen after partiler oldu. Peki bu düğünlük elbiselerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte sizin için bu konuda etraflıca hazırladıklarımız! Düğününüzü nerede yapacağınıza karar verdiyseniz artık bu seçimlere ve tabii vücut tipinize göre kendinize en çok yakışan modeli seçme zamanınız gelmiştir. Burada en büyük iş gelin adaylarına kalıyor. Kendi vücudunu ve fiziğini iyi tanıyan kadınlar bu seçim sürecinde daha kolay karar verebiliyor.

dugun-elbisesi-pinar-bent (2)
Gelinliği satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Her Tarza Uygun Modeller

dugun-elbise-tasarimlari22

Gelinlik seçerken ilk yapacağınız şey kusurlarınızı kapatan ve içindeyken kendinizi rahat hissedebileceğiniz, size yakışan hem de arzu ettiğiniz görünümü sağlayacak modellere yönelmek. Bu konuda kısıtlı bir alana sahip olduğunu düşünen kadınlar için ise aslında yüzlerce alternatif var, sakın paniğe kapılmayın, demek bize düşer… Güzel ve gösterişli olmak için kabarık ve abartılı modeller yerine uzun, kısa veya sade abiye düğün elbisesi modelleri yle en özel gününüzü en şık halde tamamlayabilirsiniz. Sizin çareniz belki de budur!

Peki 2019 yılının en çok tercih edilen düğünlük elbiseleri nelerdir? Nelere göre seçim yapılmalı, bu yazıda neleri bulabileceksiniz? İşte:

• Nakışlı ve İşlemeli Düğün Elbiseleri
• Farklı ve Konforlu Düğün Elbiseleri
• Beyaz Düğün Elbiseleri
• Kısa ve Sade: Nikah Özel Düğün Elbiseleri
• Dantel ve Güpür Düğün Elbiseleri
• İhtişamlı Düğün Elbiseleri
• Sade Ama Sırtı Açık Düğün Elbiseleri
• Vintage Düğün Elbiseleri
• Şifon Düğün Elbiseleri
• Saten Düğün Elbiseleri
• İncili Düğün Elbiseleri
• Kapalı Düğün Elbiseleri

Nakış İşlemesi Modelleri Ön Plana Çıkıyor

dugun-elbise-tasarimlari1

Özellikle son dönemlerde moda olan kır düğünlerinde en çok tercih edilen modeller kırık beyaz düğün elbisesi modelleri. Uzun, transparan ve dantel detaylarının yoğun olarak kullanıldığı bu abiye düğün elbiselerinden kır düğünlerin sade ve doğal ambiyansının içerisinde zarafet ve sadelikle birlikte kullanılan kumaşın ve elbisenin dökümüyle rahatlığı da bulabileceksiniz. Bu tariflin en güzel örneklerinden biri olan bu düğünlük elbisede de özellikle kol detaylarında Fransız modelinin kullanılması omuzdan bileğe dökümlü, bilek kısmında volanlı detay kıyafete farklı bir hava katarken, nakış detayları ise zarafetin öncüsü olarak karşınızda. Kır düğünü elbisesinin etek kısmında yer alan detaylar ise düğün konseptinin ağır havasını kırmış. Ayrıca bel kısmı ince ancak basen kısmında fazlalıkları olan kadınların kusurlarını kapatmak için ideal bir model.

Farklı ve Konforlu

dugun-elbise-tasarimlari2

Düğün elbiseleri deyince hayal dünyanızda sınırsız bir alana sahip. Özellikle hem rahat hem zarif hem de farklı olmak isteyen gelinler için bu model tam da hayal ettikleri bir düğün elbisesi. Modeli incelediğimizde göğüs kısmı dantel detaylı omuz kısmı ise transparan ve şerit detaylarla süslenmiş. Omuz kısmında kullanılan transparan kumaş aynı şekilde kol detayında da nakış işlemesiyle bileklere kadar uzatılmış. Bel kısmında ise bir kurdele detayı kullanılan uzun düğün elbisesi modelleri nde yine transparan detaya yer verilmiş. Transparan tül kumaş belden aşağıya dökümlü bir şekilde inerken kumaşta kol ve omuz detaylarında kullanılan nakış işlemelerine sıkça yer verilirken, etekte katlar verilerek abiye gelinlik havası verilmiş.

Beyazdan Vazgeçmem Diyenler İçin

Gelinlik algısı son dönemlerde klasikten moderne evrilse de hala beyaz ve klasik gelinlik algısından vazgeçemeyen gelin adayları buraya. Bu model vintage ve kabarık olmayan model arayanlar için ideal bir tercih. Özellikle düğün elbisesi konseptinde tasarlanan bu modelin üst kısmında tamamen dantel kullanılması gelinlikte bir nostalji rüzgarına neden oluyor. Uzun düğün elbisesinin ete kısmı ise kiloş tül detayıyla taçlandırılmış. Model aynı zamanda tarlatanla birlikte de kullanılabilirken nikah ve After Party için tek seçeneğiniz olabilir.

Kısa ve Sade Modeller Nikah ve Düğünlerin Gözbebeği Olacak

dugun-elbise-tasarimlari4

Bu sezon gelinlerin özellikle nikah sırasında tercih ettiği modellerin başında kısa ve klasik elbise modelleri geliyor. Bu modelde de göründüğü gibi diz üstü dantel güpürleriyle süslenen bu model zarafetin vücut bulmuş hali. Omuz ve kol kısmında transparan dantel detayı dirsekte biterek İngiliz modellerini yansıtıyor. Bu model çok rahatlıkla tercih edebileceğiniz modellerde ilk sırada yer alıyor ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise vücut tipi. Uzun boyna sahip ve ince bil be ve basen hattına sahip olan kadınlar için ideal bir model. Eğer fazla kilolarınız varsa bu modelden uzak durmanız gün boyu kendinizi rahat hissetmeniz için çok doğu bir tercih olacaktır.

Dantel ve Güpürler Revaçta

dugun-elbise-tasarimlari5

Düğünlük elbiselerde tercih edilen bir diğer model ise önü kısa arkası uzun modeller. Bu modeller genellikle kır düğünü ve nikahlarında tercih ediliyor. Bu modelde de görüldüğü üzere gelinlik tamamen dantel güpürlerinden tasarlanmış. Modelin bel çukurundan itibaren aşağıya doğru dökümlü gelmesi ise basen bölgesinde fazlalıkları olan gelin adayları için ideal bir tercihi. Modelin ön kısmının kısa olması bacak boyunu uzun gösterirken, arka kuyruğunun uzun olması modern bir hava katmış. Ayrıca sırt ve göğüs dekoltesindeki V detayı da klasik çizginin zarafetini modelde yansıtarak şık ve rahat bir tasarım ortaya çıkarmış.

Gelinlikte İhtişamdan Vazgeçmem Diyenler İçin Bir Tasarım Harikası

dugun-elbise-tasarimlari6

Sade tasarımlar, düğün elbisesi modelleri tercih edilirken gelin adayları rahatlık ve zarafetin yanında bazen ihtişamı da elden bırakmak istemiyor. İşte bu model onlar için en iyi seçeneklerden biri. Model geniş vücut hatlarına sahip olan kadınlar için de ideal bir model. Büyük beden düğün elbisesi arayışındakiler dikkat! Modelde kalp göğüs modeli kullanılırken üst kısmı tamamen simli bir dantel işlemesiyle bezenerek hem ışıltı katmış hem de dikkatleri üstüne toplamayı başarıyor. Kıyafetin etek kısmı ise kabarık tüllerden tasarlanırken, etek kısmında da aşağıya doğru gittikçe yoğunlaşan Fransız dantelleri ve prenses kuyruk modeliyle düğün elbisesinde yeni bir boyut kazanmış. Bir tür melez diyebileceğimiz bu örnek gelinliğinizi seçerken sizi büyüleyebilir!

Sadeliğiniz Şıklığınızın İmzası Olacak

dugun-elbise-tasarimlari7

Düğün elbiselerinde uzun abiyeleri tercih eden gelin adayları sade konsepti olan düğünlerde sade düğün elbiseleri tercih edebiliyor. İşte uyumun anahtarı! Bu modelde de göğüs kısmında saten kumaşın kullanıldığı uzun gelinlikte derin göğüs dekoltesi tüm dikkati üzerinde toplayan bir hamle yaparken kumaşta hareketlilikten kaçınılmış. Modelin sırt dekoltesinde ise ip detayı kullanılarak çapraz hareketlendirme kullanılmış. Düğün elbisesinin uzun etek kısmı ise belden pileli ve arka kısmında kuyruk modeliyle gelin adayının bir kuğu kadar zarif olmasını kaçınılmaz kılacak. Kumaşların sakinliği ve kesimdeki şıklık harika.

Vintage Severler de Buraya!

dugun-elbise-tasarimlari8

Gelinlik modellerinde son dönemde kır konsepti yanında boho modası esip geçiyor, son dönemlerde Vintage modeller de tabii gelinlerin gözdesi haline geldi. Yeni değil süren bir moda ancak hala kaçırmadınız, uygulama şansınız var! Bu modellerde iki ana alt tür ön plana çıkıyor. Bunlardan biri kısa kalem düğün elbiseleri diğeri ise uzun, İngiliz ve Fransız modelleri. Kısa modellerde dantel, güpür ve göğüs dekoltesi kullanımı yaygınken dönem elbisesi (Charleston, Rockabilly, 1950’ler tarzı veya Flapper Dress ve Great Gatsby) seçecek olduğunuzda simgeleşmiş her kesim tercih edebileceğiniz çılgınlıklar arasında yerini alıyor. Düğün elbisesi için en belirgin, kolay sıra dışı seçim aslında herhangi bir vintage temayı benimsemek olabilir. Fazla oyalanmadan vintage veya boho gibi kararlarla temanızı ve stilinizi kolayca bu dikkat çekici kalıba uydurabilirsiniz.

Dekolte Zarafeti

dugun-elbise-tasarimlari9

Vintage gelinlik modasının en zarif modellerinden biri olan bu gelinlik, kalem etek modeliyle ince vücut hatlarına sahip olan kadınlar için en ideal tercih olabilir. Bu modelde özellikle karpuz kol detayıyla göbek kısmına kadar devam eden göğüs dekoltesi modelin ön kısmında tüm dikkati çekiyor. Vintage düğün elbisesinin arka kısmında kullanılan sırt detayında ise olmus kısmı kapalı bir tercih yapılmış. Düğün elbisesinde kullanılan siyah kurdele ise beyaz gelinlik kuralını yıkarak farklı bir tarzı yansıtmada oldukça başarılı olmuş.

Kır Düğünlerinde Şifon Rahatlığı

dugun-elbise-tasarimlari10

Kır düğünlerinde gelinlerin en çok tercih etiği model kendilerinin içinde rahat ettikleri, konsepte uygun düğün elbiseleridir. Bu modelde de görüldüğü gibi kumaş türünün şifon olmasıyla birlikte düğün elbisesi taşıma açısından diğer abiye düğün elbiselerine göre 1-0 öne geçiyor. Bunun yanı sıra bir zarafet temsilcisi olan bu düğün elbisesinin detaylarına baktığımız zaman daha öncede vurguladığımız gibi vücut tipine göre düğün elbisesi seçimlerinde rahatlıkla ön plana çıkabilir.

Tamamen dökümlü ve bel kısmından oturtmalı olan V yaka bu uzun düğün elbisesinin etek kısmı da aynı şekilde dökümlü ve etek uçlarında ince Fransız dantellerine yer verilmiş Ayrıca kapalı olan bu Vintage gelinlikte verilen sırt dekoltesi de sade bir kır düğününde zarafetinizle ışıldamanıza yardımcı olacak.

Saten Düğün Elbiseleri Yeni Sezonun En İddialı Parçası

dugun-elbise-tasarimlari11

Vintage modellerde gözümüze çarpan detaylardan biri dantel biri ise saten kumaştan tasaralanan düğün elbisesi modellerilerdir. Vintage modellerde sadelik ve şıklık kombinasyonunun en iyi yansıtıldığı modellerden biri olan bu saten düğün elbisesi özellikle ince ve uzun vücut hattına sahip olan kadınlar için ideal bir model. Düğün sonrası After Party’de rahatlıkla tercih edilebilecek olan bu modelin simetrik kesimleri sade kumaşın kendini parlatmasına yarımcı olmuş. İnce askısı ve göğüs kalıbında kullanılan ve basen kısmına kadar devam eden üçgen asimetrik detayların ardından uzun etek modeli ise aşağıya doğru dökümlü bir şekilde devam ediyor. Sırt dekoltesinde ise bele kadar devam eden üçgen detay etek kısmında kuyrukla tamamlanarak gelinlerin en özel günlerinde en şık ve alımlı hale gelebilmeleri için onları bekliyor.

Vintage Gelinliklerde Nakış Dokunuşu

dugun-elbise-tasarimlari12

Vintage modellerde nostaljiye yönelik pek çok detay yer alır. Bunlardan biri de inci ve nakış detaylarıdır. Bu modelde straplez düz dökümlü olarak tasarlanan düğün elbisesini farklı kılan çalışma kullanılan aksesuarlar olarak ön plana çıkmış. Göğüs dekoltesinin çok orantılı bir şekilde kullanıldığı bu modelde düz bir düğün elbisesinin üstü tamamen nakışlarla bezenen ve etek sonuna kadar süren hem de kalem etek modeli birleşimi bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Etek kısmının ucunda verilen dökümlü kuyruksa 1960 yıllarının Fransız gelinliklerini andırıyor. Düğün elbisesinde kloş kol detayını hareketlendiren ise kol ucunda bulunan inciler olurken şerit askı kullanılarak omuz kısmının boş bırakılması düğün elbisesine zarif bir dokunuş olmuş.

Kapalı Hanımları da Düğün Elbiseleri Çağırıyor!

dugun-elbise-tasarimlari13

Düğün elbiselerin bir diğer kategorisi ise tesettür düğün elbiseleri modelleri. Kapalı gelinlik modelleri olarak bilinen tesettür gelinliklerde düğün elbiseleri sade kalmaması için genellikle eşarp kısmında hareketlendirme kullanılıyor. Tesettür düğün elbiselerini tercih eden kadınlar dekoratif broşlar ve muhteşem aksesuar seçenekleriyle en özel günlerini sadelikte kaybolmadan tamamlayıp konforlu bu stili diledikleri gibi renklendirebilir. Özellikle düğün elbisesini tesettür modellerinden yana kullanan gelinler işlemeli büstiyer kısmı veya eşarpla, taçlar ve takılarla düğün elbiselerine şık ve zarif, zengin bir hava, parıltılı güzellikler katabiliyor.

dugun-elbise-tasarimlari14

Kumaşlar genellikle pamuklu, şifon ve ipekli kaliteli ve dökümlü kumaşlardan yana kullanılıyor. Düğün elbisesi modelleri nde genel iltifatlar ise sizin stilinizi ve kombinasyonuzu taşıyışınıza göre şekilleniyor. Kapalı düğün elbiselerinde tercih edilen modeller genellikle pullu, ağır işlemeleri yaka kısmında bulunan boncuk işlemeleri tasarımlar oluyor. Ancak kişisel tercihiniz bu yünde değilse seçenekleri eleyerek yalnız bir bakımdan gösterişli, daha sade bir gelin olmanın anahtarı da düğün elbiseleri olabilir.

dugun-elbise-tasarimlari15

Şimdi tesettür düğün elbiselerinden en dikkat çekenlerini sizlere sunacağız.
• Sadelik Kılavuzu
• Taşlı İşlemeler
• Abartı mı Değil mi
• Desenli Kumaşlar
• Moda Renkler gibi pek çok tesettür düğün elbisesi detayını bu kısımdan takip edebilirsiniz.

Tesettür Düğün Elbiselerinde Sadelik

dugun-elbise-tasarimlari17

Tesettür düğün elbisesi modelleri nde ya abartı modeller tercih edilir ya da sade modeller. Bu modele baktığımızda ise şıklığın temeli sadeliğine dayanıyor. Düğün elbisesinin tümüne hâkim olan düz şifon kumaşın üstüne eklenen dantel detayı düğün elbisesini farklı bir noktaya taşıyor. Tüm kıyafeti saran dantel kumaş diz kısmında son buluyor. Tesettür düğün elbiselerinin tamamlayıcısı ise başörtüsü. Burada kullanılan şifon tül detayı da yine dantelle süslenmiş.

Abiye İşlemeler Revaçta

dugun-elbise-tasarimlari16

Tesettür abiye modellerinde son dönemlerde taş işlemesi revaçta. Bu modelde de vücut hattını tamamen saran tasarımda düğün elbisesini hareketlendiren ise işlemler olmuş. Bisiklet yaka tasarım düğün elbisesinin göğüs noktasına kadar şeritler halinde taş işlemelerine yer verilmiş. Bel kısmında ise aynı işlemeler daha kalın bir şekilde devam ederken etek kısmında da bu işlemelere devam edilmiş. Yarı balık etek modelin bel kısmında yer alan kuyruk ise düğün elbisesinde gelinlik havasını yansıtmış. Bu tesettür elbisesinde baş örtüsü yerine bone kullanılarak farklı bir tasarım ortaya çıkarılmış.

Işıltıdan Uzak

dugun-elbise-tasarimlari19

Tesettür düğün elbiselerinde abartı ve ışıltıdan kaçınmak isteyen gelin adaylarının bir diğer tercihi ise kaftan modeli gelinlikler. Bu modelde düğün elbisesinin alt kısmı saten bir düz elbiseden meydana gelirken, tasarımın üst kısmında kalın desenli kumaşa yer verilmiş. Ayrıca beyaz gelinlik kuralının da yıkıldığı bu düğün elbisesinde kullanılan tesettür gelinlikte kullanılan baş örtüsü de sade, şifon ve pudra rengin yana kullanılarak kurallar yıkılmış. Eğer sade ve farklı bir gelin olmak isterseniz tesettürlü bu model ilk tercihiniz olabilir.

İnce Şeritler Gelinliklere Sıçradı

dugun-elbise-tasarimlari18

Bu yıl altın çağını yaşayan ince şeritlerden oluşan kumaş modelleri tesettür düğün elbiselerinde de kendini göstermeye başladı. Oldukça zarif ve ince detaylarla tasarlanan bu düğün elbisesi modelleri ni en kaliteli örneklerinden biri karşınızda. Klasik beyaz gelinlik kalıplarının yıkıldığı, krem ve ekru renklerinin hakim olduğu bu düğün elbisesinde gerdan kısmında kullanılan transparan kumaşın üstü ise ince taşlarla bezenmiş.

Tesettür düğün elbisesi modelleri nin kol modeli ise şifon tül kumaşlarla tamamlanmış. Uçuş kumaşlarla dökümlü olarak tasarlanan bu gelinliğin dikkat çeken kısmı ise kuyruk modeli. Bel kısmında kullanılan kumaşın kol kısmında kullanılan kumaşla aynı olduğu gözden kaçmazken, kuyruğun etek kısmında kullanılan dantellerde zarifliği ön plana çıkarıyor. Tesettür gelinliğin baş örtü kısmı ise özellikle Osmanlı dönmelerinde kullanılan aksesuarlardan yana tercih edilmiş. Tüm başı saran işlemeli aksesuar dikkatleri de gelin üzerinde çekmeyi başarıyor.

Abartıyla Şıklığı Yakalamak İsteyenler

dugun-elbise-tasarimlari21

Tesettür gelinlik modellerinde abartı çok fazla karşımıza çıkan bir detay. Bu modele baktığımızda da birbirinden farklı kumaş türlerinin bir araya geldiği modelde ilk göze çarpan göğüs ve etek kısmında kullanılan nakış ve boncuk işlemeli detaylar. Kabarık etek detayının üstünü süsleyen bu tasarımın arka etek kısmında ise volanlı tül ve katlı detaylara yer verilmiş. Düğün elbisesinin omuz ve kol kısmı ise aynı şekilde tül kumaştan tasarlanırken bilek kısmında daralma ve ileriye doğru açık bir model verilmiş. Ne kadar da incelikli ve gündelik kesimlerle müthiş kumaşların kullanılmasından doğan kendine özgü bir tarz… Tesettür kısmında da işlemeli baş örtüsü tercih edilmiş.

Düğün Elbiselerin Renk, Model ve Tasarım Evrimi

Düğün Elbisesi Modelleri

Düğün elbisesi modelleri nde öne çıkan detaylar ve tercih edilebilecek modellerinin yanında eskisi gibi beyaz, kabarık, taşlı, abartılı modellerinin yanında ilk olarak 2018 yılında başlayan ve 2019 yılının düğün sezonunda da kendini göstermeye devam eden sade, zarif, abartıdan uzak, rahat ve kullanımı kolay modeller kendini göstermeye başladı. Sizler için tepeden tırnağa en güzel düğün elbisesi modelleri bir araya getirilip bu kılavuz oluşturuldu. Seçiminiz bir düğün elbisesi olabilir mi dersiniz? Büyük beden ve kapalı kadınlar, konfora düşkün gelin adayları… Sizler için Düğün elbisesi doğru adres.

Düğün Elbisesi Modelleri

Bizler de dökümlü düğün elbise modellerinin kilo fazlalığı olan kadınlar için kolay tercih edilebilecek tasarımlardan olduğunun altını çizdik. Bu modayı tercih edenlerin ortaya çıkmaya başladığı doğru… Renk açısından ise kırık beyaz ve ekru gibi yumuşak pastel renkler daha çok tercih ediliyor. Tesettür modellerinde ise eskiye oranla çok daha fazla model seçeneği bulunabilirken, tesettür gelinliklerde farklılık daha çok eşarpta ve gelin başında kendini gösteriyor, dedik. Bugünün nabzını modellerle tutmaya çalıştık. Sizin için de “biçilmiş kaftan” sayılacak bir düğün elbisesine yazımızda rastladınız mı? İlham olabildiysek ne mutlu… Lütfen yorumlarınızı ve tecrübelerinizi diğer okuyucularımızla ve bizimle paylaşın. En güzel elbiseler sizinle olsun!

insert-2

Kır düğünü fiyatları ne kadardan başlıyor?

Buradan şehrinizin en çok tercih edilen kır düğünü mekanlarını inceleyebilir, ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Anında Teklif Al

Düğün elbisesi olarak da kullanabileceğiniz beyaz abiye modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla