Kına gecesi organizasyonu, kültürümüzde en az düğün kadar önemli, belki de daha fazla önem taşıyan bir kutlamadır. Bu yüzden de çok şık olmak istediğimiz bir geceden söz ediyoruz. Kına gecesinde şık olmak her gelinin isteğidir ve kına gecesinde giyilecek olanlar çok önemlidir. Pek çok gelinin tercihi abiye elbiselerden yana olsa da son zamanlarda kaftan adeta bir olmazsa olmaz haline geldir. Aynı zamanda gelenekselliğe de bir dönüş gerçekleşti. Kaftan tercihi ise hem zevklere göre hem de mevsime göre gerçekleşiyor.

Kına Gecesinin Önemli Detaylarını Unutmayın

kina-gecesinin-yildizi-kaftan (1)

Kına gecesi malzemeleri, kına gecesi hediyeleri, kına gecesi türküsü ve daha pek çok kına gecesi sürprizleri önemli detaylardır. Her biri için önceden hazırlık yapmak gerekir. Bu konuda tercih edeceğiniz mekan sizi büyük bir kolaylık sağlayabilir. Günümüzde kına gecesi mekanları her bir detayı kolayca belirlemenizi sağlayabiliyor. Örneğin kına gecesi yeşim salkım şarkısı ile büyük bir beğeni kazanıyor son zamanlarda ve tercih ettiğiniz mekan size bu seçeneği sunacaktır. Genel olarak kına gecesi nasıl yapılır sorusu kafanızı kurcalıyorsa Kına Gecesi Organizasyonu ve Kına Mekanları Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz. Son olarak bu durumda size kalan sadece şık bir kaftan seçmek oluyor. Hadi şimdi bakalım kaftan modelleri nelerdir ve nasıl olmalıdır?

Geleneksel Kaftan Modellerine Farklı Alternatifler

kina-gecesinin-yildizi-kaftan (2)

Kaftan geleneksel bir giysi olmakla birlikte genellikle geçmişte kırmızı olarak tercih edilmiştir. Özellikle de kırmızı kadife ya da kırmızı saten kaftan denilince ilk akla gelenler oluyor. Şık bir gelinin tercihi de bunlardan yana olmalıdır. Ancak son yıllarda kına gecesi kavramına pek çok yeni özelliğin kazandırıldığı ve kaftanların da renklendiğini görüyoruz. Renk seçeneklerinin artmasının yanı sıra kumaşların da çeşitlendiği gözlenebiliyor ama yine de kış aylarında yapılan bir kına gecesinde tercihiniz kadife kaftan modellerinden yana olmalıdır. Eğer yaz ve bahar ayları gibi hava sıcaklıklarının yüksek olduğu bir dönem tercihiniz ise de saten gibi hem ışıl ışıl hem de ince bir kumaş türü seçmelisiniz.

Kaftan Seçiminde Bedeninize Uygun Kesimleri Tercih Edin

kina-gecesinin-yildizi-kaftan (3)

Kına gecesinde neler yapılır, nasıl bir programınız olacak bu konuları netleştirdikten sonra da kumaş seçimini yapabilirsiniz. Kaftan ile ilgili olarak önemli bir detay ise üzerinize tam oturan bir model olmasıdır. Kaftanınızın özellikle bel ve omuz kısmının tam anlamı ile üzerinize oturması, sizi şık bir gelin haline getirecek. Son olarak bir de evde yapılan kına gecelerinde, gecenin yıldızı olan kaftanın sahip olması gereken özelliklerden bahsedelim. Öncelikle tarlatanlı ve kabarık bir model ev ortamı için uygun olmayacaktır.

Kloş ya da A kesim bir etek modeli ya da şalvarlı kaftan modelleri daha kullanışlı olacaktır. Ayrıca tüller ve satenler son derece uygun kumaş türleridir. Yine işleme ve ışıltıları unutmamak gerek. Güzel ve göz kamaştıran bir kaftanın olmazsa olmazı işlemeleridir. Kına gecesi adetleri belki yöreden yöreye farklılık gösterir ama genel anlamda kaftan modelleri birbirine benzemektedir. Bu noktada seçimi kolaylaştıran sizin istekleriniz, zevkiniz ve de fiziğinize uygun olan model olacaktır. Boy ve kilo oranınıza uygun etek modelleri ile sizi muhteşem gösterecek bir kaftana sahip olabilirsiniz.

Kaftan Aksesuarlarınızı Unutmayın

kina-gecesinin-yildizi-kaftan (4)

Ayrıca kaftanın yanı sıra baş aksesuarlarını unutmamak gerek. Minik fesler, şapkalar, taçlar, taşlı ve zincirli saç aksesuarları kaftanların son zamanlarda ortaya çıkan olmazsa olmaz aksesuarlarıdır. Bu tür detaylar ile kına gecenizde de en az düğününüzde olduğunuz kadar şık olabilirsiniz. En dikkat edilmesi gereken ise şüphesiz ki mevsime uygun kumaşlar ile fiziğinize uygun modellerin tercih edilmesidir.

Şık bir gelin olmak işte bu kadar kolay!

Yanıtla