Kına gecesi müzikleri kına gecesinin belki de en önemli kısmı. Bütün hazırlıklarınız tamamlanmış ancak kına gecesi müziklerinizi son bir kontrol etmenize fayda var. Ne de olsa müzik sırasına göre bir geçiş izleyen kına gecesinde kına müzikleriniz de özenle seçilmiş olmalı ki siz de konuklarınız da gönlünüzce eğlenebilin. Bir kına organizasyon firması ile çalışıyorsanız özellikle istediğiniz şarkıları belirtmeniz iyi olacaktır. Ancak eğer bir kına organizasyon firması kiralamadıysanız size yardımcı olması için bu listeyi hazırladık.

Kına Gecesi Giriş Müzikleri

Yeşim Salkım – Kına Gecesi

Kına gecesi şarkıları tercih edeceğiniz oyun havaları veya türküler olabilir. Ancak günümüzün en trend şarkısı Yeşim Salkım’ın seslendirdiği ‘Kına Gecesi’  şarkısı kına gecesi giriş müziği için güzel bir seçenek.

Candan Erçetin – Vay Halime

Yine Candan Erçetin’in seslendirdiği ‘Vay Halime’ şarkısı da kına gecesi şarkıları arasında en çok tercih edilenlerden.

Suzan Kardeş – Yarım Hava Çalsana

Ardından Suzan Kardeş’ten Yarım Hava Çalsana kına gecesi oyun havası ile konuklarınızın biraz biraz ısınmasını sağlayabilirsiniz. Kına gecesi organizasyonu genel olarak ise üç aşamadan oluşuyor. Kınanın getirilmesi, yakılması ve kına annesine yakılan ağıt/türkü.

 

Kına Getirme Şarkısı

Djane Filiz – Oy Gelin

Kına gelirken gelin hanım ve arkadaşları hazırlanır. Kına tepsisi genelde kız tarafının en büyük akrabası tarafından taşınır ve ortada oturan gelin hanımın etrafında bir daire şeklinde akrabalar ve gelinin arkadaşları halay sırası eşliğinde gelir. Bu sırada ‘Oy Gelin’ kına şarkısı en çok tercih edilenlerin başında.

Kınayı Getir Aney

Daha sonrasında kına yakma işlemine geçmeden önce gelinin etrafında bir tur dönülürken söylenen Kınayı Getir Aney şarkısı çalınan en güzel şarkılardan biridir.

 

Kına Yakma

Candan Erçetin – Edirne Türküsü

Kına yakma sırasında “Yüksek Yüksek Tepelere” türküsü bilinen ve en çok çalınan türküdür. Bu türkü eşliğinde gelinin ağlaması sağlanır. Baba evinden koca evine geçen gelinin geçiş ritüelindeki en önemli aşamadır kına yakılması. Yüksek Yüksek tepelere türküsünün Candan Erçetin yorumu en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Annem Hakkın Helal Eyle

Kına yakıldı. Gelin hanım ağladı ancak yetmez. Çünkü gelin annesinin de ağlaması gerekir. Bu sebeple kına yakımı sonrası bir yerde ağıt diyebileceğimiz bir türkü çalınır. Genellikle tercih edilen türkü gelinin helallik istediği sözlerle “Annem Hakkın Helal Eyle” kına gecesi türküsüdür.

 

Kına Gecesi Oyun Havaları

Kına gecesi bir yerde gelinin ailesi ve akrabalarıyla birlikte kutladığı geleneksel bekarlığa vedası gibi bir şeydir. Kına yakma evresi her ne kadar biraz üzüntülü geçse de bu gecenin amacı gelinin ve yakınlarının gönlünce eğlenmesidir. Eh tabi eğlence deyince birçok kesim farklı farklı tercihlerde bulunsa da biz bu listede en çok tercih edilen kına gecesi şarkıları derlemeye özen gösterdik. Yani hep hüzünlü olacak diye bir şey yok… Kına mekanları için en popüler kına gecesi müzikleri listesi devam ediyor.

Somalı Mustafa – Kadifeden Kesesi

Kına yakıldıktan sonra gelinin anne ve babası ile oyun havaları başlar. Gelinin teyzeleri, halaları ve kuzenleri sırasıyla oyun için çağırılır. Bu kısımlarda oyun havalarını tercih edebilirsiniz. Özellikle ‘Kadifeden Kesesi’ ‘Gül Ali’ gibi oyun havaları akrabaların dahil olduğu bu oyun faslı için son derece eğlenceli olabilir.

Kına gecesi müzikleri 2017 itibariyle gelin arkadaşları için yeni bir trend daha içeriyor.

Slumdog Millionaire Soundtrack – Ringa Ringa

Aşk-ı Memnu dizisinde Nihal’in konuklarının damadın yüzünün maskeleriyle dans ettiği Slumdog millionaire filminden Ringa Ringa şarkısı özellikle kına gecelerinde gelin hanım ve arkadaşları için tercih edilen bir moda haline geldi.

Rumeli Orhan Kemal – Çek Tulumbayı Çek Çek

Çağrılma üzerine oynanan kına gecesi müziği bittikten sonra sıra geliyor tüm konukların dahil olduğu kına gecesi oyun havalarına. Özellikle ısınma turlarında roman havaları tercih edilirken kına gecesi müzikleri 2018 yılı için şimdiden gözde olacak olan şarkı 2017’den beri kına gecelerinde sık sık duymaya başladığımız Rumeli Orhan’ın şarkıları geliyor. En eğlenceli şarkısını da bu listeye eklememiz gerektiğini düşündük.

Kibariye – Hap Koydum

Tabi ki bu listede kına gecesi oyun havaları diyorsak ve roman havalarından bahsediyorsak kibariye’yi saymadan geçmek olmaz. Listemize oyun havaları kısmında ikinci sıradan Kibariye Hap Koydum yerleşiyor.

Gülşen – Bangır Bangır

Roman havalarından sonra yorulanları pistin kenarına alıp genç kalanlarla devam ederken fonda kına gecesi müzikleri 2018’e damgasını vuracak olan Aleyna Tilki – Sen Olsan Bari şarkısı geliyor. İki yıldır ise popüler şarkılar listesinde zirveyi bırakmayan Gülşen – Bangır Bangır şarkısıyla kına gecesinin sonuna doğru çağrı yapmaya başlayabilir.

Babutsa – Yanayım Yanayım

Ve Babutsa – ‘Yanayım Yanayım’ şarkısı ile kına müzikleri için güzel bir geçiş sağlıyor.

Cüneyt Şentürk – Damat Halayı

Kına gecesi biterken damat halayı çekilmeden alanı terk etmek olmaz. Damat halayı her ne kadar Trakya bölgesinden çıkmış olsa da günümüzde artık birçok yerde yaygın olarak bilinen bir oyun haline geldi. Kına gecesinin bitmek üzere olduğunu duyuran bu halay ile kına gecenizi tadında bir eğlence ile bitirebilirsiniz.


Kına Gecesi ve Bekarlığa Veda Mekanları


 

Yanıtla