Düğün gününüz belli oldu ama düğünden önce yakın çevrenizle geçireceğiniz en önemli ikinci gece kına gecesi organizasyonu da kapıda… Belki de arkadaşınızın kına organizasyonu için tüm hazırlıkları siz üstlendiniz ancak şimdi tarih geldi çattı sizinkine… Kına gecesi nasıl yapılır, hangi kına mekanları size daha uygun, kına gecesi malzemeleri neler olmalı, gelin hanım kına gecesinde ne giyecek veya kına gecesinde neler yapılır gibi sorular önünüzde yığılmış duruyor. Ancak bir yandan da farklı fikirler arayışındaysanız işte bu yazı tam da size göre! Bu yazımızda aynı zamanda ekonomik kına organizasyonu konusunda da önerileri bulabilirsiniz.

Kına gecenizi;

  1. kına gecesi organizasyonu ile ilgili detaylar,
  2.  mekanın belirlenmesi,
  3. kına gecesi kıyafetleri ve malzemelerinin seçimi,
  4. kına gecesi ikramlarının hazırlanması ve kına hediyeliklerinin seçilmesi

olarak dört aşamada planlayabilirsiniz.

Kına Gecesi Mekanları

kina-mekanlari-rehberi (1)

Kına geceniz için seçeceğiniz mekanı belirlemek için, düğün tarihiniz belli olduktan sonra düğün salonu için araştırma yaparken kına mekanları hakkında da bilgi almanız faydalı olacaktır. Eğer bir yaz düğünü planlıyorsanız kına gecesi organizasyonu için de kır düğünü mekanları tercih edilebilir. Ancak biraz daha bekarlığa veda partisi konseptinde ve yakın çevrenizle geçireceğiniz bir kına gecesi fikriniz varsa teknede kına organizasyon fikrini değerlendirmek isteyebilirsiniz. Aynı zamanda kına organizasyon firmalarından biriyle çalışarak tüm detayların profesyonelce düşünüldüğünden emin olabilirsiniz. Bu tümüyle sizin bütçenize ve diğer imkanlarınıza göre çeşitlilik gösterebilir.

Kına organizasyon şirketleri aynı zamanda kına tahtı kiralama gibi hizmetleri de bünyelerinde barındırmaktadırlar. Böylece ucuz kına organizasyon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. İzmir, İstanbul ve Ankara kına organizasyon şirketlerinin instagram ve video hesaplarını da takip ederekn son trendleri katip edebilirsiniz. Son dönemde en göze çarpan kına organizasyon firmaları Zafer Çapkın, Kokoş, İklim, Kınacım, Can Vargün, Umut, Erol Yıldırım, Rakkas olarak öne çıkıyor. Kına organizasyon şirketleri fiyatları hakkında en doğru ve güncel bilgiler için firmalarla iletişime geçin. Alternatif kına gecesi mekanları için Kına Gecesi Mekanları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Buradan aynı zamanda uygun fiyatlı kına gecesi mekanları arasında karşılaştırma da yapabilirsiniz. Eğer açık veya kapalı bir mekan tercihiniz varsa mekanın giyinme odası, havalandırma ve masa düzeni hakkında bilgi almayı unutmayın. Böylece konuklarınız için de rahat bir ortam sağlayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgedeki kına mekanları fiyatları ve özelliklerini incelemek için Avrupa Yakası Kına Gecesi Mekanları ve Anadolu Yakası Kına Gecesi Mekanları sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz. Böylece bölgenizdeki kına gecesi fiyatları hakkında en doğru ve güncel bilgilere ulaşma fırsatınız olacaktır. Bahçelievler ve Beylikdüzü Avrupa yakasında en çok tercih edilen bölgelerin başında gelirken, Anadolu yakasında kıne mekanları genellikle Ümraniye bölgesinde toplanmaktadır.

Kına Gecesi Kıyafetleri

kina-mekanlari-rehberi (2)

Mekanı belirlediniz, istediğiniz kına konseptini de belirlediyseniz sıra geldi kıyafetinizi seçmeye. Eğer geleneksel bir kına gecesi istiyorsanız abiye kıyafet seçeneklerini değerlendirebileceğiniz gibi abiye dikim firmalarıyla anlaşarak istediğiniz bir kıyafeti de diktirebilirsiniz. Özellikle yaz düğünü planlayanlar için kına gecesi kıyafet önerimiz gittikçe moda olan uzun kemik rengi tuvaletler. Yine bekarlığa veda partisi ya da yakın çevreyle kına organizasyonu planlayanlar orta boy etek veya mini etekli kıyafetleri de tercih etmek isteyebilirler. Günümüzde giderek moda olmaya başlayan bu tür kutlamalarda tercih edilecek sade kemik rengi veya beyaz renkli tuvaletler kına organizasyonu için seçtiğiniz kıyafeti daha sonra farklı alanlarda da değerlendirme imkanı sunuyor.

İkinci olarak ise en önemli kıyafet bindallı seçimi. Eğer kına yakım ritüeli aşamasında bir bindallı giymek istiyorsanız birçok özel dikim firması farklı seçenekler sunuyor. Bu senelerde gittikçe moda olan bindallı ve kaftanlarda sevdiğiniz renge göre farklı seçenekleri değerlendirmeniz mümkün. Kış düğünü planlayanlar için ise önerimiz kadife kaftanlar. Kına gecesi için kaftan seçiminde işinizi kolaylaştıracak “Kına Gecesinin Yıldızı Kaftan Nasıl Olmalı?” yazımızı mutlaka inceleyin.

Kına Gecesi İkramları

kina-mekanlari-rehberi (3)

Kına mekanları ile anlaştığınızda genel olarak paket program dahilinde meşrubat ve çerez imkanı sunuluyor. Ancak biraz daha farklı alternatifleri değerlendirmek istiyorsanız kış ayları için şerbet ve lokum seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Eğer yakın arkadaşlarınızla geçirmek istediğiniz biraz daha bekarlığa veda partisi konseptine yakın bir kına gecesi organizasyonu planınız varsa mekanlara kokteyl imkanlarını sormakta fayda var. Eğer yemekli kına organizasyon fikriniz varsa menüde herkese uygun olabilecek alternatiflerin bulunduğundan emin olmanız, yaşanacak küçük aksaklıkların önüne geçecektir

Kına Gecesi Hediyeleri

kina-mekanlari-rehberi (4)

Kına gecenizi planladınız ve her şey çok güzel geçti. Sıra geldi gelen konuklara da teşekkür edip bir anı bırakmaya. Geleneksel olarak kına poşetlerinin farklı tarzlarda paketlemelerle dağıtımı mevcut. Ancak siz biraz daha farklı bir şey yapmak istiyorsanız farklı hediye konseptleri düşünebilirsiniz. Küçük aynaların yanına iliştirilmiş kınalar hediye edebilir ya da herkese yine süslenmiş ojelerle birlikte kınaları hediye edebilirsiniz. Küçük krem kutuları, işlenmiş kuru çiçekler veya magnetler yine küçük ve tatlı bir anı olarak davetlilerinizde kalacaktır. Biraz daha bütçeniz varsa gecenizi anımsatacak ve konukları gülümsetecek mesajları içeren baskılı kupalar hediye edebilirsiniz. Yine bir diğer tercih olarak baskılı shot bardakları tercih edilen hediyeler arasında.

Konuklarınız için bu hediye çeşitlerinden birkaçını içeren küçük paketler de hazırlamanız mümkün. Bu küçük hediye paketlerini kendiniz kına malzemesi alırken alıp hazırlayabileceğiniz gibi çeşitli alternatifleri internet sitelerinden de temin edebilirsiniz. Örneğin küçük hediye poşetleri içinde bir oje ve ayna yanı sıra bir kupa veya shot bardağı gibi bir hediyeyle kınaları da dağıtabilirsiniz. Farklı olarak kitap ayracı, minik işlemeli yüz havluları, cep boy bakım setleri de yine hediyelikler arasında.

Yanıtla