Sonunda hayallerini kurdukları düğün günü belli olunca, gelin adaylarının hepsi öncelikli olarak gelinlik arayışı stresine giriyor. Açıkça söylememiz gerekir, o kadar çok gelinlik modeli ve seçeneği var ki, bu yüzden seçim yapmak da bir hayli zorlaşıyor. Gelin adaylarımızın çoğunun çocukluğundan beri hayalini kurduğu gelinlik modelleri zihinlerinde mevcut aslında. Tek yapılması gereken eleme yöntemi kullanılarak akıldaki modelleri en aza indirgemek oluyor. Beyaz renginin belki de en çok yakıştığı giysi olan gelinliklerde, saten gelinlik tercihleri yıllardır vazgeçilmez olan yerini ilk sıralarda koruyor. Sadelikten ve fazla abartısız gelinlik modellerinden hoşlanan gelin adaylarımız, saten gelinlik modellerini yıllardan beri sıklıkla tercih ediyor. Saten gelinlik fiyatları ve göz dolduran modelleri ile akıllarda yer ediniyor. Saten gelinlik modelleri 2018’de fazlasıyla tercih edilmişken, 2019’da da gelin adaylarının gözdesi olmaya devam ediyor. Düğününde her şeyin kusursuz olmasını isteyen gelin adaylarımız, saten gelinliği seçerek işini şansa bırakmıyor.

Saten Gelinlik Nasıl Olmalı?

saten-gelinlik-modelleri-1

Saten gelinlik modelleri genel olarak askılardan başlayıp etek ucuna kadar başka hiçbir aksesuar kullanılmadan, saten kumaştan yapılıyor. Tabii ki bu değişebilen bir olgu, bazı gelinlik tasarımcıları sateni sadece yer yer kullanıyor ve gelin adaylarının çok sevdiği modelleri ortaya çıkarabiliyor. Örneğin saten balık gelinlik, saten dantelli gelinlik, saten etek gelinlik gibi parça parça saten işlenen gelinlikler bu yıl da çok revaçta olan modeller arasında yer alıyor. Saten gelinliğin bu kadar tercih edilip, bu kadar klasik hâle gelmesinin bir diğer sebebi de saten kumaşının ipek, kadife ve tül kumaşlara nazaran daha kolay bulunması ve daha uygun olması oluyor. Kumaş tercihinde renklerin ve kalitesinin önemi ön plana çıkıyor. Fazlasıyla seçenek olan saten kumaşında mutlaka uzman kişilerden yardım alınması tavsiye ediliyor. Özel olarak tasarlanıp dikilebildiği gibi, hazır tasarımlar da gelinlikçilerde ve moda evlerinde yerlerini alıyor. Sade gelinliğin hayalini kuran gelin adayları ise, saten gelinliklere yoğun bir ilgi gösteriyor.

Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

saten-gelinlik-2

Saten gelinlik tercih ederken, özellikle kumaşında dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar vardır. En başta, saten oldukça ince ve fazlasıyla kaygan bir kumaştır. Bu özellikleri ile de, kusurları fazla örtemeyebilir ve hatta kusurları ortaya çıkarabilir. Eğer alt bölgenizdeki kusurlardan şikayetçi iseniz ama saten bir gelinlik giymek istiyorsanız, kabarık ve yüksek tarlatanlı modeller işinize yarayacaktır. Saten kumaşı tercih ederken bu ayrıntıları göz önünde bulundurmalı ve tercihlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kısmen olumsuz özellikleri unutursak, satenin oldukça kullanışlı bir kumaş olduğunu hatırlatmak isteriz. Her türlü aksesuarla kullanılabilir. İnci işlemeli de tasarlanabilir, dantel ve işlemelerle hareket da katılabilir. Bu yüzden gelinliklerde en fazla tercih edilen ve kullanılan kumaş satendir. Saten gelinlik fiyatlarının da daha uygun olduğunu unutmamak gerekir. Tabii ki en önemlisi, hangi gelinliği tercih ederseniz edin, sizi ve tarzınızı yansıtmasıdır. Fikir alarak ilerleyip, kendi içinize sineni bulmanız gelinlik seçimlerinde en önemli husustur.

Hangi Tarza Yakışır ve Nasıl Seçilmelidir?

saten-gelinlik-3

Her bir gelin adayının kendine özel tarzları ve zevkleri vardır. Bu yüzden de çok fazla gelinlik modeli ortaya çıkmıştır ve hâlâ binlerce seçenek mevcuttur. Bu sayede gelin adayları kendilerine en uygun gelinliği bulmak için bir sürü gelinlik inceler ve denerler. Saten gelinliklerde de durum böyledir, çok fazla model seçeneği vardır. İstenilen gelinliği bulmak için saten gelinlik hayali kuran gelin adayları birçok araştırma yapar ve birçok gelinli denerler. İster dantelle, ister inci detaylarıyla istenirse de işlemeler ile kullanılabilir. Genellikle sade ve minimal tarzı olan kadınların tercih ettiği saten gelinlik modelleri, fazla abartıdan uzak ve doğal görünümlüdür. Bu yüzden düz saten gelinlikler her zaman, düğünlerinde hem sade hem de şık görünmek isteyen gelin adaylarının önde gelen tercihlerinden olmuştur. Özellikle yaz gelinliklerinde tercih edilen bu gelinlikler, elbette her mevsimde de kullanılabilir. Saten gelinlik modelleri 2018’de olduğu gibi 2019’da da gelin adaylarının düğün hayallerini süslemeye devam ediyor.

Çeşitleriyle Saten Gelinlik Modelleri

saten-gelinlik-4

Saten gelinlik tercihinde bir sürü model seçeneği olduğundan bahsetmiştik… Bu seçenekler de tamamen tarzınıza, vücut tipinize, bütçenize ve düğünün gerçekleşeceği mekana göre değişiklikler gösterebiliyor. Bazı modeller kusurlarınızı örtmeye yardımcı olurken bazıları ise kusurları ön plana çıkarıyor. Bu sebeple vücut tipiniz önemli bir faktör olarak tercih sebepleriniz arasında yer alıyor. Kullanılacak aksesuar, ayakkabı, saç modelinize göre bile modeller değişiklik gösterebiliyor. Gösterişli ve şaşalı bir saten gelinlik modeli tercih ettiğinizde, aksesuar ve ayakkabı seçimlerinizi daha sade ve şık modellerden yana kullanmanız gerekiyor. Dengeyi yakalamanın öneminden bahsetmişken, sade ve minimal bir gelinlik tercihinizde de aynı şekilde aksesuarlarınızı abartılı, ayakkabınızı ise gösterişli seçebilirsiniz.

Düğünün yapılacağı mekan ise gelinlik tercihinizi doğrudan etkileyebilir. Saten gelinlik modelleri genellikle otel düğünlerinde ve salon düğünlerinde tercih edilse de üzerinde yapılacak küçük değişiklikler ile istenilen düğün konseptine uydurulabiliyor. Gelinlik için ayırdığınız bütçeniz de model seçiminde önemli rol oynamaktadır. O yüzden bütçenizi önceden belirlemeli ve birkaç farklı gelinlikçi veya moda evinden fiyat teklifleri almalısınız. Düğünbuketi.com’da birbirinden farklı gelinlik ve moda evlerini bilgisayarınız ya da telefonunuzun başından inceleyebilir, dilediğiniz firmadan ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz.

Straplez Saten Gelinlik Modelleri

saten-gelinlik-5

Saten kumaşının kaygan ve ince bir kumaş olduğunu biliyoruz. Saten gelinlikler de gelin adaylarının zarafetini ön plana çıkarmada büyük bir rol oynuyor… Birbirinden farklı saten gelinlik modelleri içerisinde ise straplez saten gelinlikler, gelin adaylarının hayallerini süsleyen modeller içerisinde ön sıralarda yerini alıyor. Eğer bacak boyunuz uzun ve vücudunuzun üst kısmı bacak boyunuza oranla daha kısa ise, straplez gelinlikler tam size göre. Üst kısmınızı tamamen saracak olan narin ve kaygan saten, vücudunuzu olduğundan daha uzun gösteriyor.

Ayrıca kısa boylu gelin adayları da straplez gelinliği bu sebeplerden ötürü tercih edebilirler. Straplez model kullanıldığında köprücük kemikleri ve boyun kısmı tamamen açık kalacağı için boyunuzu da olduğundan daha uzun gösteriyor. Eğer saten gelinlik tercihinde bulunursanız gelinliğinizle bu şekilde oynayabilir ve istediğiniz görüntüye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ve bunun gibi püf noktaları ile çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz gelin olmak çok da zor değil! 🙂 Her yılın modası olan straplez gelinlikler, saten gelinlik modelleri 2018 yılında da oldukça revaçtadır… Bakalım 2019’da da olacak mı?

Saten Etek Gelinlik

saten-gelinlik-6

Eğer saten kumaş sadece etek bölümünde kullanılıyor ise, gelinliğin üst kısmı genellikle kupür dantellerden ya da işlemeli kumaşlardan oluşuyor. Yine de çoğu ünlü modacıya ve gelinlik tasarımcısına göre de danteller, saten ile en çok uyum gösteren kumaş olarak kabul ediliyor. Üst kısmında danteller ve kupürler, etek kısmında sadece saten kullanılan gelinliğin uzun bir kuyruğu varsa; kuyruk uçlarında da aynı dantel kupürlerinden kullanılması saten gelinlik modelleri 2018’de en çok ilgi gören gelinlik modelleri arasında yerini alıyor. Kullanılan dantelin de çok önemli olduğu saten gelinlik fiyatlarına da bağlı olarak dantel çeşitlerinin işinin ehli kişiler tarafından seçilmesi tavsiye ediliyor. Yine bel kısımlarını ince göstermek için çoğu gelin adayımız, üst kısmı işlemeli kumaş ve etek kısmı tamamen saten olan modelleri de sıklıkla kullanıyor.

Her ne olursa olsun eminiz ki, zarif dokunuşlar ve faydalanılan püf noktalar ile saten gelinlik modelleri, görenleri kendine hayran bırakıyor. Siz saten etek gelinlikleri tercih eder miydiniz? Yorumlarınızı bizlerle ve heyecanlı gelin adaylarımızla paylaşmayı unutmayın!

Düz Saten Gelinlik

saten-gelinlik-7

Daha önce de söylediğimiz gibi, sade ve doğallığın göz kamaştırdığı bir gelin olmak istiyorsanız saten gelinlik modelleri tam da size göre! Bunu bir de düz saten gelinlik tercih ettiğiniz zaman tamamı ile gerçekleştirmiş oluyorsunuz… Gelinliğinize karar verme aşamasında karşınıza çıkacak olan onlarca model arasında kafanızın karışması kaçınılmaz tabii. Fakat kalbiniz doğallıktan yanaysa ister istemez saten gelinlik modellerine yöneliyorsunuz. Bu da seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı oluyor. Düz saten gelinlikler ise tamamen minimalist ve düz kesim modellerden oluşuyor. Bu tarz gelinlikler vintage olarak da sayılabiliyor ve uzun yıllardır kullanılıyor. Bir değişiklik yapılıp düz saten gelinliklere modern bir hava katmak isteyen tasarımcılar da özellikle yakalarda ya da kollarda danel ve işlemeler kullanıp gelinliğe hareket katabiliyor. Böylece gelinlik hem sade hem de modern bir tasarıma dönüşmüş oluyor. Aksesuarlar ve gelin saçı ile de kombinlenen düz saten gelinlikler doğal güzelliği ortaya çıkarmak için oldukça sık tercih ediliyor.

Saten Dantelli Gelinlik

saten-gelinlik-8

Saten Gelinliklerin bir özelliği de satenin kumaşına göre ya ince ve zarif ya da kalın ve iç göstermeyen tercihlerinde bulunulabiliyor olmasıdır. Saten gelinlik 2018 yılında en fazla kullanılan model ise dantelli olan modellerdir. Çoğu ünlü modacıya ve tasarımcıya göre sateni en iyi tamamlayan ve ortaya çıkaran yardımcı kumaş danteldir. Tabii, dantel deyip de geçmek olmuyor. Dantellerin birçok çeşidi mevcut. Fiyatlarına göre kalitesi eşdeğer olan danteller saten gelinliklerde yer yer kullanılıyor, tabii ki seçim aşamasına da bu işte profesyonel olan birinin yapması gerekiyor. Yine de saten dantelli gelinlik modellerinde en fazla tercih edilen ve en çok yakıştığı düşünülen ise Fransız danteli oluyor. Dantelin kullanıldığı bölgelerin ya da bölgenin fazlasıyla önemli olduğu bu modeller ise gelin adayları tarafından oldukça ilgi görüyor. Resimdeki gibi sırt bölgesinde yoğun olarak yer alan Fransız danteli, sırt dekoltesi vermek için kullanılmış. Bu model gelinlikler ile sade ama iddialı bir tarz yakalamak hiç de zor olmuyor!

Saten Kabarık Gelinlik

saten-gelinlik-9

Saten gelinliklerde kabarık modeller fazla kilolarından yakınan gelin adaylarımızın bir numaralı yardımcısı oluyor! Hem kullanış açısından hem de mekan ile uyumluluğu göz önünde bulundurulduğunda saten kabarık gelinlik modellerini tercih etmemek elde değil. Kabarık gelinlik deyince de akla ilk gelen modeller tabii ki prenses model ve a kesim model gelinlikler oluyor. Satenin zarafeti ve kabarık gelinliğin hareketliliği ile birleşince de ortaya muazzam tasarımlar çıkıyor… Kalça kısmı omuzlarına nazaran daha geniş olan gelin adayları; üst bedenlerini olduğundan geniş gösterecek kalın bir saten kumaşı ile alt bedende de kalçaların genişliğini gizleyecek kabarık modeller ile vücutlarındaki dengesiz oranları kamufle ediyor. Eteğin ön kısmının daha kısa tercih edilmesi, yani asimetrik kabarık bir saten gelinlik tercih edilmesi de bacakların olduğundan ince görünmesini sağlayarak yine kalça kısmının daralmasına yardımcı oluyor. Zamansız gelinlikler sınıfına giren saten kabarık modeller 2018’de de sıklıkla kullanıldı. 2019 ilk düğünlerinde de yerini hızla korumaya devam ediyor!

Saten Balık Gelinlik

saten-gelinlik-10

Saten balık gelinlik vücuduna güvenen ve bütün ayrıntılarıyla ortaya koyabilen iddialı kadınların tercihi oluyor... Dünya üzerinde belirli bir azınlığın sahip olduğu kum saati vücut şekline şüphesiz ki en çok yakışan model de balık modeller oluyor. Saten kumaşta kalın saten de tercih etseniz ince saten de tercih etseniz saten balık gelinlik modeline fazlasıyla yakışıyor. Kalın kumaşlı saten balık gelinlik modeli tercih ettiğiniz zaman içinizi göstermeyen ve kusurları örten modeller ile istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. İnce kumaşlı saten balık gelinlik modellerinde ise vücut hatlarınızı ön plana çıkararak cesur ve şık bir gelin olabilirsiniz!

Her iki seçenekte de mutlak bir güzellik siz değerli gelin adaylarımızı bekliyor olacak… Vücuduna güvenen iddialı gelin adayları bu sene de tercihlerini balık model saten gelinliklerden kullanacak gibi görünüyor. Sizin hayaliniz hangisi? Hangi model size daha cazip geldi ya da hangi modeli kendinize yakıştırdınız? Yorumlarınızı bizler ile ve gelin adaylarımız ile paylaşabilirsiniz. Saten gelinlik modelleri kullandıysanız önerilerinizi yazabilir ve kafası karışık gelin adaylarımıza yol gösterebilirsiniz.

Saten Tesettür Gelinlik

saten-gelinlik-11

Saten gelinlik modellerini en çok tercih eden gelin adaylarımızın arasında tesettürlü gelinlerimiz yer alıyor. Saten kumaşının zarafetinin ve güzelliğinin farkında olan gelinlerimiz, kendine en uygun olan modeli bulabilmek için arayışlarına çok önceden başlıyor. Tesettür saten gelinlik modelleri arasında en çok tercih edilenler ise a kesim ya da prenses model gelinlikler oluyor. Kapalı gelin adaylarımızın tesettür gelin başı ve kullanacakları aksesuarlar ile kombinleyeceği gelinlikleri göz kamaştırıcı oluyor. Tüm bu yorucu süreçte gelinlik arama telaşının içine girmek istemezseniz, sizi anlıyoruz. Merak etmeyin, DüğünBuketi  her zaman yanınızda! Hemen Gelinlik ve Moda Evleri sayfamızdan kendi şehrinizdeki gelinlik ve moda evlerini görebilirsiniz. Modelleri inceleyerek eleme yapabilir, dilediğiniz moda evinden ya da gelinlikçiden “Ücretsiz Teklif Al” butonu ile anında teklif alabilirsiniz. Hem de bütün bunları evde Türk kahvenizi yudumlarken yapabilirsiniz… 🙂

Hangi Aksesuar ile Kullanılmalı?

saten-gelinlik-12

Aslında kullanılan her aksesuar değerli gelin adaylarımızın tarzına ve kişiliğine göre değişiklik gösteriyor. Tercih edilen modelin de aksesuar seçiminde payı büyük tabii ki… Saten gelinlik tercih eden gelin adaylarımıza genellikle Fransız dantelinden eldivenler ya da gelin başının üzerine yerleştirebileceği şapkalar tavsiye ediliyor. Saten gelinlik model olarak sade ve doğal olduğu için, aksesuarların da biraz abartılabileceği düşünülüyor. Saten gelinlikte bölge bölge kullanılan (Eğer kullanıldıysa) dantel kupürleri eldivenlerde de uygulanınca, ortaya kaçınılmaz bir uyum çıkıyor. Bu hem sizi aşırı abartıya kaçmadan şık göstermeye hem de tamamen ilgisiz ve sade göstermemeye yardımcı oluyor. Saç ve makyaj seçiminiz ise tamamen sizin tercihinize göre değişiyor. Resimde gördüğünüz gibi, eldiven seçiminizde taş detayları da kullanabilirsiniz. Abartıdan uzak ama bir o kadar da şık görünmenizi sağlayan bu aksesuarlar, gelin adayları tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. Bu tarz gelin aksesuarlarına ise Instagram’dan ya da diğer internet satışı yapan birçok site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saten Gelinlik Fiyatları

saten-gelinlik-13

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz saten gelinlik modellerinden umuyoruz ki beğendiğiniz modeller olmuştur. Aklınızda kalan modelleri kaydetmeniz ve saklamanız gerektiğini unutmayın! 🙂 Saten gelinlik fiyatları hakkında net bir sayı söylemek pek de doğru olmaz. Kullanılan saten kumaşın kalitesine ve çeşidine, gelinliğin boyuna göre kullanılacak saten kumaşının uzunluğuna, ekleme yapılacak dantelin ya da işlemeli kumaşın çeşidine ve kalitesine göre fazlasıyla değişen fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Yine de şundan emin olun, hayalinizdeki gelinliği diktirmek ya da satın almak için ayırdığınız bütçe yeterli olacaktır. Çünkü her bütçeye uygun olarak tasarlanabiliyor. Fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için Gelinlik ve Moda Evleri Sayfasından dilediğiniz firmadan ücretsiz teklif formu doldurabilirsiniz. Aklınıza takılan her şey için bize yazabilir ya da iletişim bilgilerimizden bulabileceğiniz telefon numaramız ile bize ulaşabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmanızı rica ediyor, şimdiden sonsuz mutluluklar diliyoruz! 🙂 Saten gelinliğinizle uyumlu 2019 gelin makyajı trendlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Saten gelinlik modelleri ile en güzel yakışan düğün konsepti teknede düğün! En güzel düğün teknelerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

Yanıtla