Moda dünyasını kasıp kavurmaya birkaç yıl önce başlayan vintage gelinlik rüzgarı tüm hızıyla gelin adaylarını etkilemeye devam ediyor. Vintage gelinlik modelleri vitrinlerdeki ve yeni kataloglardaki yerini bir süre daha koruyacak. Bugünlerde hepimiz hemen hemen her şeyin farklısını istiyoruz. Durum bu olunca da nostaljik gelinliklerde bugünden farklı bir şeyler aramak tek çaremiz oluyor. Nostaljiye kapılarak eski zamanın ince ruhunu yakalamak isterseniz sizin için mükemmel vintage, retro ve helenistik gelinlikler seçtiğimizi göreceksiniz. Yirmiden çok modelle bir antikacı, eskici, zaman makinesi gibi sizi hayallerinize götürmek için hazırız. Bembeyaz ve yepyeni gelinlikleri bir yana bırakıp masal kahramanı gibi başka çağda yaşamaya ne dersiniz? Romantik fikirlerin kuşattığı anılarla yoğurulmuş harika bir düğün düşündüyseniz bohem modelleri de seveceğinizi düşünüyoruz. Özellikle benzersiz bir eski zaman imajı yakalamak isteyenlere aksesuarlar ve önerilerle dolu gelinlikte vintage dosyamız işte tüm ayrıntılarıyla karşınızda!

Uzun Kollu Vintage Gelinlik

vintage-gelinlik-2019 (2)

Vintage başlangıçtan beri bize uzun ve dantel kolları çağrıştırıyor. Pek çok kraliyet düğününde gerçek gelinlerin tercihi asil uzun kollardan yanaydı. Televizyonlarda izlenen eski ve ağır başlı törenlerde hem düğünün ciddiyeti hem de zarafet için vazgeçilmez olan uzun kollardı. Bunların yanında ellilere uzanan şıklığın da üste oturan uzun kollardan geçtiğini biliyoruz. Yani gelinliğinizin yüce duygular çağrıştırması bu modelle mümkün. Aşırıya kaçmaksızın dantel kollar farklı bir etek kumaşıyla desteklenebiliyor, kemer ve şapkayla da tamamlanabiliyor. Yegane kaçınmanız gereken nokta ise fazla takılar ve aksesuar. Örneğin eldivenden vazgeçmeniz, yakaya da bağlı olarak boynunuzu da boş bırakmanız iyi olabilir. Vintage uzun kollar tabii ki yalnızca prenses modeli uzun dantel kolları kapsamıyor. Bir yandan birbiriyle iç içe geçmiş ikinci ilgili moda akımı olan boho konusu var ki orada da hippi tarzı bol kollar devreye girecek. Hemen öncesinde hatırlatmakta fayda var, boho chic akımı ile keyfine düşkün, rahat ama süslü bohemlik biraz daha şıklığa bürünüyor.

Hem Bohem Hem Vintage

vintage-gelinlik-2019 (3)

İşte bu yılın aranan uzun gelinlik kolu modelleri tam bu noktada. Boho chic için uzun kollar salaş görüntü ve cazibenin kesişiminde bulunuyorlar. Diğer yandan vintage dantel gelinlik ve vintage bohem gelinlik modellerinde uzun kol tam bir romantizm göstergesi olarak kullanılıyor. Kır düğünleri, kumsal düğünleri, taşra kutlamaları gibi yazlık ve baharlık planlarınız var bambaşka bir havaya bürünebilirsiniz. Ilık havada uçuşacak hafifçecik uzun kollu gelinlikler, serin bir akşamda yerlere uzanacak dantel ve tül etekler kulağa harika geliyor. Sizin için tören ciddiyetini şıklıkla birleştirmeleri için tasarlanmış bu kıyafetler rahatlığı da elden bırakmıyor. Yeni nesil kumaşlarla tasarlanan çoğunlukla streç gelinliklerle eskiye özlem duyarken bugünün konforunu da yaşayın. Yanık tende enfes duran krem renkler, grimsi beyazlar tabii ki konu vintage olunca çiğ beyazın yerini kapıyor. Rose örneklere rastlayacağınız gibi, gerçekten gri ya da eflatun gelinlikler bile sararmış efekti verilenler kadar popüler. Renkli güzelliklere merhaba diyeceğimiz sezonlar geliyor gibi görünüyor. Gelelim kolları açık modellerin sihirli yanına:

Kolsuz Vintage Gelinlik

vintage-gelinlik-2019 (4)

Kolsuz veya askısız vintage tarzlarda genellikle genişleyen eteklere ve dantel ya da fırfır gibi detaylara rastlıyoruz. Ancak kabarık eteklerdense bu görünümde daha retro bir hava için balık kesime benzer üste oturup diz hizasında genişleyen etekler var. Bu nostaljik gelinlik konsepti genellikle yeni tasarımlarda korunmaya çalışılıyor. Bele oturan ve yine kemer ya da kurdele gibi detaylarla sabitlenen neredeyse abartılı birer gece elbisesi benzeri havalı gelinlikler yaygın durumda bulunuyor.

Bir başka kolsuz model de aynen dantel uzun kollarda olduğu gibi prenses kesim ancak sade olan tasarımlar. Diğer bir deyişle masal prensesi gelinlerinin en sevdikleri… Burada kolsuz A kesim sade vintage gelinlik kartpostaldan fırlamış gibi bir hava yaratıyor. Balo tipi klasik gelinlik ile arasındaki fark da tatlı tonlardan renklerle, sadelik ve eskiyi andırma ile ortaya çıkıyor. Vintage solgun renklerin, masal karakteri edasının ve gösterişli eteklerin de dostu olan bir akım. Arkanızdaki kocaman bir kurdele, bolca kuyruğunuzu saran kumaşlar buna katkıda bulunacaktır. Geçmişten gelen bir imaj yakaladığınızda işlem tamamlanmış demektir.

Bishop Kollu A Kesim Gelinlik

vintage-gelinlik-2019 (6)

Eski tarz gelinlik modelleri arasında en dikkat çeken ve gerçek bir asilzade havası taşımanıza sebep olacak model manşetlerde sıkılaşan bol bishop kollar ile geliyor. Bishop kollu A kesim gelinlik ve balık kesim gelinlikler bu yıl nostaljiyi seven gelinlerin gözdesi olacak. A kesim ile daha prensesvari bir görüntü yakalayabilir, balık kesimli ile de biraz daha parti havasına bürünebilirsiniz. Kalçasının ve omuzlarının şekline göre deneyerek gerek belini ve boyunu gerekse üst bedenini ön plana çıkarmak isteyen gelinlerin seçimi ikisinden biri olabilir. Size de seksenlerdeki vatka modasını anımsatıyor mu bilinmez ama bu bol kollar havalı bir gelinliğin anahtarı olabilir.

Bol Kollarla Boho Chic

vintage-gelinlik-2019 (7)

Dantel ve güpür, gypsy ve bohem derken tabii ki İspanyol paçayı hatırlatacak bol kolların modası da geri geldi. Kapalı dik yaka, yuvarlak yaka vintage gelinlik ve derin v yaka işlemeli gelinlik modellerinde de sıkça bohem kolları göreceğiz. Güpürle karşımıza çıkan çift parçalı modellerde açık ön dekolte dikkat çekici bir unsur oluyor. Cüretkar bir duruş sergilemek isterseniz oldukça eski bir havası olan bu gelinlik sizi mutlu edecektir. Bol kolları tülde ve dantelde görmeye alışkınız. Ama bu yılın modasında üste çok oturan, transparan ve dantel melezi yumuşak ve hafifçecik tasarımlar da yaygın. Aklınıza İzmir – Alaçatı temaları gelebilir, Bodrum çağrışımı da ortaya çıkabilir. Bu tarz tam da bunların antik dönemle kesişim noktasından geçiyor. Üstelik bu modellerin bohem olmasına ve şıklığına uygun olan bir şıklık ve rahatlık karması söz konusu… Hem üstüm başım ne oldu diye dert etmeyecek hem de tanrıça asaleti takınacak bir ruh halini kendinize hazır edin.

Vintage, Bohem ve Taşlı Helenistik Gelinlik Modelleri

vintage-gelinlik-2019 (8)

Kendini Roma imajındaki boncuk, işleme ve detaylarla gösteren vintage helen gelinlik yine asil bir duruşla birleşmesi gerekenlerden. Bir kraliyet edasıyla etrafta dolaşacağınız o en özel gününüzde harika hissetmeniz için gereken gelinlik modeli bu olabilir. Vintage gelinlik modellerinin kesinlikle akılları başından alan bir yanı var. Hem gelin adayları bu tarzı çok etkileyici buluyor hem de organizasyonlardaki diğer gerek profesyonel gerekse misafirler… Biz de durup düşünüyoruz nedir sırrı diye… Geçmişe özlem ve başta da belirttiğimiz farklılık yüzünden bu tarzın yerini başka hiçbir şey tutmuyor. Yalnızca gösteriş değil bir dönemin replikası olma hissini de taşıyan bu moda kolay kolay geçecek gibi görünmüyor.

vintage-gelinlik-2019 (9)

Taşlı vintage seçeneklerden söz etmişken püsküllü vintage gelinlikler de taşlı gelinliklere daha rahat bir alternatif sunuyor. Gypsy tarzını yansıtan ve sıcak düğünlere damgasını vuran püsküller yine çok moda. Günlük hayatınızda sevdiğiniz bir tarzsa gelinliğinizde de hoşunuza giderek kullanabilirsiniz. Örneğin İzmir’de rahatlıkla bulabileceğiniz bu modeller yazlık düğünlere çok da yakışıyor. İster iki parçalı hareketli bir gelinlikte olsun ister sırtı açık ve yırtmaçlı daha klasik bir modelde, püsküller özellikle kol detaylarında 2019’da da karşımıza çıkacak. Püsküllerin hareketlendirdiği gelinliklerde yine kırık tonlar ve pamuklu kumaşlar kullanılıyor. Vintage ruhunu yakalayan boyundan bağlamalı gelinlik modellerine olabildiğince doğal bir görünüm dalgalı ya da sıkıca toplu saçlar eşlik ediyor. Bu tarzda pek duvak kullanımına da rastlamadığımızı söylemekte yarar var.

Kabarık Prenses ve Derin V Yaka İşlemeli Gelinlik

vintage-gelinlik-2019 (10)

Derin V yaka işlemeli gelinliklerde kullanılan detaylar, renkler ve eteğin görkemli kabarık presnses biçimi onu gerçek bir masaldan çıkmış durumuna getirebiliyor. Sizin de gösterişli olma hevesiniz varsa vintage içinde genele yayılan üste oturan modelleri bir kenara bırakıp külkedisinden prensese dönüşmelisiniz. Tüm dikkatleri üzerinize toplayacağınız bu özel gecede tabii ki prenses model gelinlik ile olayı biraz daha abartıp etrafın ilgisini tamamen cezbetmeniz normal. Konuklarınızı şaşırtacağınız, vintage içinde yer alan, hem derin ön dekolte hem de sırt açıklığına sahip modeller kabarık kocaman etekleri ile görünümünüzü dengeliyor. Kısa etekli bir modelde dekolte fazla gelebilecekken burada asil duruş hala sürüyor.

vintage-gelinlik-2019 (11)

Diğer yandan yüz ve boyun tipinize eğer derin V uymayacaksa bir alternatifiniz daha mevcut. Kabarık A kesim veya prenses gelinlikler için yuvarlak yaka vintage gelinlik seçenekleri de trend oldu. Hatta vintage gelinlik tesettür adaptasyonunda da uzun kollu seçeneklerden sonra en fazla tercih edilen bu modelde yerlere kadar uzanan gösterişli tül eteklere yükselen tül ve dantel yakalar eşlik ediyor. Ya şeffaf tüle işleme, ten rengiyle uygulanan yuvarlak yakalar ya da kapalı modeller için daha kalın ve mat kumaşlardan tasarlanan yuvarlak yakalar karşınıza çıkacak. Prenses duygularınızı doyasıya yaşayabileceğiniz bu vesileyle siz yalnız hangi devrin prensesi olduğunuza karar verin… Kabarık ve altmışlar mı yoksa daha gerilerden otuzlardan üste oturan dar bir siluet mi?

Gerçek Retro Modeller, Eldiven ve Aksesuarlar

vintage-gelinlik-2019 (12)

Aradığınız çok özel modelleri elbette ikinci el dükkanları ve butiklerinden bakabilirsiniz. Neredeyse antika değeri taşıyan orijinal eski gelinlikleri şehrinizin ikinci el satışıyla ünlü semtlerinde aramanız gerek. Aynı şey vintage nikah eldiveni gibi orijinal parçalar ve ekstra aksesuarlar için de geçerli. Büyüklerinizden kalan çanta, gözlük, şapka ya da taraklar sayesinde vintage ve retro görünümünüzü zenginleştirebilirsiniz. Geriye gitmek için aile yadigarlarından iyisi yok. Bir yandan da böyle bir şansınız bulunmuyorsa yeni nesil tasarımcıların harika seçenekleri sizi bekliyor.

İnternet satış sitelerinde dilediğiniz aksesuarı bulabilirsiniz. Bu noktada tek derdiniz kargo ücreti ve süresi olacaktır. Vintage eldivenli gelinlik ararken eldivenlerin gerçekten bu konuda vazgeçilmez olduğunu göreceksiniz. Hollywood filmlerinin etkisiyle yerleşmiş olan bu gelenek aslında yine sarayla bağlantılı. Dönem dönem gelinlikler eldivensiz düşünülemiyor ancak vintage ile işler biraz daha farklı tabii. Burada film yıldızlarını aratmayan cinsten mükemmel eski görünümlü eldivenlerden söz ediyoruz. Vintage gelinlik aksesuarları içinde şapkalarla beraber en çok sevilen şey eldivenler.

Vintage Gelinlik Satın Alma

vintage-gelinlik-2019 (13)

Hakim yaka retro gelinlik ya da bishop kollu modeller gibi çok özel şeyler doğal olarak daha yüksek fiyatlarda bulunabiliyor. Eldivenlerle şapkalar, kemer çanta ve tüylü retro takılar bu noktada sizi kurtarabilir. Bir gelinliği vintage tarzı gelinlik durumuna getirmek için bile, dönüştürücü olarak bütün bu aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Eğer vintage gelinlik modelleri 2019 neler diye merak ediyorsanız öne çıkan markaları ve modacıları topladığımız bu listeden faydalanıp görebilirsiniz. Bir yandan da bir vintage gelinlik nereden alınır diye aklınızda sorular varsa bunu ikiye ayırmamız mümkün.

Gerçekten eski bir gelinlik için antikaların peşine düşmeniz gerekebilir. Uygun bedende hoş bir seçenekle karşılaşmak oldukça zor bir ihtimalmiş gibi görünüyor. Bu vintage gelin ayakkabısı için de geçerli. Diğer yandan vintage gelinlik için İzmir’de yapabilecekleriniz belli. Buradaki eski dükkanları dolaşmak, antikacılara danışmak ve iyi bir markanın yeni nesil vintage tarz gelinliğini tercih etmek… Bu durum yaklaşık olarak vintage gelinlik İstanbul arayışınızda da sürecek.

Peki Siz Hangi Modeli Tercih Ederdiniz?

vintage-gelinlik-2019 (14)

Yani büyük şehirlerde vintage gelinlik Ankara da dahil arandığında pasajlar ve ünlü terziler gibi yerlere göz atılabilir. Ancak en garantili kurtuluş bir replike ile idare etmek olacaktır. Orijinal vintage gelinlik fiyatları hayli yükseklerde uçarken siz bir benzerini çok daha az maliyetle satın alabilirsiniz. Öte yandan vintage gelinlik kiralama seçeneği de çok beğendiğiniz ancak bütçenizi hayli aşan bir gelinlik söz konusu olduğunda kurtarıcınıza dönüşüveriyor. Bunların arasında çok büyük markaların gelinlikleri yer alabilir. Bir servet harcayacağınıza hem satış hem kiralama yapan bir yerde kolayca gelinlik sorununuzu halledebilirsiniz. Mesela Oleg Cassini vintage gelinlik gibi aramalar sayesinde internet üzerinde hızlıca bir arama yaparak aradığınız modeli keşfe çıkabilirsiniz. İstediğiniz modelin kiralanıp kiralanmadığı bilgisini ii kontrol edin. Düğün planlarındaki her sapma fazladan stres demek, unutmayın.

Peki siz vintage gelinlik modelleri hakkında ne düşüyorsunuz? Düğününüzde vintage gelinlik tercih eder miydiniz? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Zarafetten vazgeçemeyenlerdenseniz, Dantelli Gelinlik Modelleri Zarafetin Simgesi sayfamıza da göz atmanızı öneririz!

Yanıtla