Çiçekli gelin taçları bohem düğünlerin trendi olarak ve sadece küçük çiçekli çember taç modeli olmaktan çıkıyor! Bu yıl görmezden gelemeyeceğiniz güzellikte ve ihtişamda iri çiçekli gelin tacı tasarımları düğünlerin en çok konuşulan detayı olacak! Antik Yunan’dan günümüze kadar hemen hemen dünyadaki birçok kültürde farklı modelleri ile yer alan gelin taçlarının son dönemde nasıl kullanıldığına gelin birlikte bakalım!

Peki bu yazıda sizleri neler bekliyor:

 

2019 yılının sonu itibariyle 2020 moda haftaları son hız devam ediyor. Hemen hemen her ülkede gelinlik fuarlarıyla ünlü tasarımcıların birbirinden güzel 2020 gelinlik koleksiyonları ve son moda gelin aksesuarları beğeniye sunuluyor. Ancak podyumlarda göze çarpan bir aksesuar belli ki bu yıla damgasını vurmakla kalmayacak uzun bir süre daha devam edecek! Görkemli bir şekilde hazırlanmış canlı veya kuru iri çiçekli gelin taçları yeni gelinlerin en çok beğenilen aksesuarı olmaya aday!

Çiçekli Gelin Taçları Nasıl Ortaya Çıktı? Antik Yunan’dan Rembrandt’a, Frida’dan Çiçek Çocuklara

Peki bu çiçekli taçlar nasıl ortaya çıktı? Doğurganlığı, romantizmi, kutlama ve aşkı temsil eden çiçekli taçlar yüzyıllardır kullanılıyor. Antik Yunan’da birçok amaçla hem erkekler hem kadınlar tarafından kullanılan çiçekli taçlar Hristiyanlık ile birlikte dini bir anlam da kazandı. Rembrandt’ın hamile eşine çok benzeterek, doğadaki bolluğun ve bereketin tanrıçası Flora’yı resmettiği tabloda çiçekli taçlar tekrar karşımıza çıktı. Tabi ki o döneme kadar dünyanın farklı  coğrafyalarında birçok kabile de farklı anlamlarda çiçekli taçları kullanıyordu.

İri çiçeklerle veya büyük boyutlarda çiçeklerle hazırlanmış bu cesur taçları aslında hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Frida’nın kendini resmettiği ünlü portresindeki iri çiçekli taçlar, ünlü sanatçının bir hayli gündemde olduğu bu son birkaç yıldan sonra podyumlarda da yerini aldı.

Frida Kahlo atıf ile başlayan akım Vanessa Hudgens, Paris Hilton, Miley Cyrus, Kendall Jenner, Kate Moss gibi ünlülerin de kullanması ile moda oldu. Meksika’da geleneksel aksesuarlardan olan bu iri çiçekli taçları düğünlerin son trendi olarak izleyeceğiz. İri çiçekli gelin taçları modellerinin fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz firmalar sayfasından ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz.

Çember şeklindeki çiçek taçlarını ise 1960’ların ve 1970’lerin çiçek çocuklarından hatırlayacaksınız. Bohem ve rustik düğünlerde zaten kullanılan çiçek çemberlerine gelen yenilik ise ince küçük çiçeklerden çıkıp büyük çiçeklerle oluşturulmuş taçların tercih ediliyor olması.

Boho Düğün için Çiçekli Gelin Taçları

İri çiçekli gelin taçları bohem görünüm seven gelinlerin kaçırmaması gereken bir moda olduğu çok açık. Bohem düğünlerde yıllardır küçük çiçeklerle veya cipso ve salkım çiçeklerle yapılmış çember çiçek taçları kullanılıyordu. Ancak bu sene muhteşem ve rengarenk çiçek aranjmanlarıyla donatılmış, iri çiçeklerin yer verildiği ve özellikle parlak tonların seçildiği bohem çiçekli gelin taçları geliyor.

Bohem konseptli düğünlerde bu yıl gelinlerin iri parlak çiçeklerle beyaz veya pastel tonların kuru dallarla aranjman yapıldığını göreceğiz. Bohem gelin makyajı ise bu muhteşem taçlara eşlik etmek üzere kırmızı ve mor tonlarındaki rujların modası ile karşımıza çıkıyor.

İri Çiçek Taçlarında Ukrayna Akımı

Ukrayna geleneksel kostümlerindeki canlı renkler ve iri çiçeklerle yapılmış taçlar bu sene düğün modasında da yer aldı. Meksika tarzı ortada iri çiçeklerle ya da yanda iri çiçeklerle ve küçük çiçeklerle aranjman yapılmış taçlardan farklı olarak geleneksel Ukrayna taçları tam bir çember olabiliyor. Hatta çok büyük boyutlarda da kullanılabiliyor. Ukrayna’da geleneksel çiçek taçları bekar kadınların evlenme yaşına geldiğini duyurmak için kullanılıyormuş. Şimdi ise düğünlere taşan bu gelenek evlilik meselelerinde bir hayli yer edinmiş gözüküyor.

Monokrom olarak bir aranjman tercih edebileceğiniz gibi farklı renkleri de bir araya getirebilirsiniz. Tek bir rengin farklı tonlarında ve çeşitli kuru çiçeklerle yapılmış bu gelin tacı örneğindeki gibi bir model de tercih edebilirsiniz. Özellikle rustik konseptli düğünlerde tercih edilen bu model aynı zamanda renk konseptli olarak planladığınız düğünler için de son derece şık ve dikkat çekici.

Duvaklara ek olarak, tepede büyük bir taç olarak düzenlenen çiçekli taçlarda da irili ufaklı birçok çiçek zıt renklerle birlikte kullanılarak son derece şık ve göz alıcı bir görünüm sunuyor. Farklı kumaş, şerit ve renkli dantellerle süsleyebileceğiniz bu çiçekli taş modeli yine geleneksel Ukrayna tarzı taçlar bir örnek.

Geleneksel Rus Tarzı İri Çiçek Taçlar

Eskiden Rusya’da kadınlar çiçekli taçları nehirde fal bakmak için kullanırmış. Giydikleri çiçekli taçları nehre bırakıp sudaki akışına göre ilişki tahmini yaparlarmış. Çarlık Rusya’sının kadın aksesuarları arasında yer alan taç tarzını çiçeklerle oluşturan bu yeni akım, gelinlerin farklılık arayışları için de seçenek oluşturmuş. Geleneksel stillerin çiçeklerden uyarlaması olan bu çiçekli gelin tacı modelleri online satışlarda da bir hayli ilgi görmekte.

Rus tarzı iri çiçekli gelin tacı modelini de tercih edebilirsiniz. Çiçekli taçlarınızda sadece canlı veya kuru çiçek kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca gelin takılarınıza uygun olarak değerli taşlara veya farklı süslemelere de yer verebilirsiniz.

Yine vintage bir tarz bu modelde de olduğu gibi kurdele detaylı bağlama ipiyle bu iri çiçekli gelin tacı son derece dönemsel bir etki yaratıyor. Örneğin 1920’li yıllar ya da 1950’li veya 1960’lı yıllar gibi dönem konseptli düğün organizasyonu planınız varsa bu tarz bir gelin tacı modelini tercih edebilirsiniz. Ayrıca tüm aksesuarlarınızın, gelinlik modelinizin ve gelin ayakkabınızın aynı dönem modasına uygun olarak bir bütünlük yaratabilirsiniz.

İtalyan Rönesansı Gelin Taçlarına Yansırsa

Degas’ın tablolarında çiçeklerin mat ve parlak tonlarının bir aradaki uyumu gibi şapka modelinde tasarlanmış bu iri çiçekli gelin taçları, pastel tonlarıyla gelinlerin ilk tercihi. Renkli boyanmış yapraklarla süslenen veya kurutulmuş çiçeklerle birlikte düzenlenen bu iri çiçekli gelin taçları görkemli bir zarafet sunuyor.

Yapay çiçekli gelin taçları da yine bu sene iri çiçek figürleri ve iri yapraklarla donatılmış şapka tarzında karşımıza çıkıyor. Özellikle Pantone 2019’un rengini mercan rengi olarak belirledikten sonra mercan tonlarda gelin makyajı bu yılın da modası olmaya devam edecek. Mercan tonlarındaki makyajla birlikte bu gelin tacını tercih ederseniz başka herhangi bir aksesuara ihtiyaç duymayacaksınız.

Vintage Gelinler İçin Özel Tasarımlar

Great Gatsby’nin dünya çapında yeniden gündem olmasından bu yana vintage akımı durulmadı. Vintage gelinlik modasında da sıklıkla karşılaştığımız kafes gelin şapkası modeline yeni bir soluk da iri yapay çiçek eklentisiyle geldi.

Yine 1920’lerin duvak modelinin iki yanına yerleştirilmiş vintage çiçekli gelin tacındaki çiçekler biraz daha boyut kazanarak iri çiçeklerle yer değiştiriyor. Vintage modasında bu yıl ise pastel renkler, açık şeftali ve mercan renkleri moda.

Tüylü gelin taçları da yeniden yorumlanarak büyük iri çiçeklerle 2020 modasına geliyor. Özellikle yandan iri çiçek kullanımı kış gelinleri için muhteşem bir aksesuar olacağa benziyor.

İlkbahar ve yaz aylarının vintage çiçekli gelin taçlarında ise canlı çiçeklerle kuru dalların, yapay bitkilerin bir arada kullanıldığını görüyoruz. Pastel turuncu ve sarı renklerin, açık yeşil ve eflatun tonları ile kullanılması zarif bir görüntü veriyor. Yaz aylarında çiçekli taç modasının tbt yaptığı yıllar ise genellikle 1960’lar ve 1970’ler.

Vintage iri çiçekli taçlarınızı ek detaylarla daha da şık hale getirebilirsiniz. Örneğin kullanacağınız yapay dallar ve tüy ve dantel detaylarla hem 1950’lerin havasını taşıyabilir hem de yeni modaya uygun bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca renkli gelin saçı tercih eden gelin adaylarını da iri çiçekli taçları kullanarak son derece farklı ve şık gözükebilirler.

Mevsime Göre Gelin Tacı Seçimi

Çiçekli gelin tacınızı düğününüzü planladığınız mevsime göre de seçebilirsiniz. Eğer çiçeklerden oluşan bir gelin tacı istiyorsanız sonbahar için mor, kırmızı ve turuncu-sarı renk paletlerini içeren gelin taçlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle mor düğün konseptinin yükselişte olması sebebiyle mor çiçekli gelin taçlarını incelemenizde fayda var.

Kış düğünü konseptiniz henüz belli değilse, kışın beyazlığındaki sadeliği taşıyacak iri güllerden oluşmuş bir gelin çember tacı tercih edebilirsiniz. Yeşil yapraklarla birlikte düzenleyeceğiniz beyaz çiçekli gelin tacı modelinde dağınık topuz tercih edebilirsiniz.

Yaz düğünleri için ise capcanlı parlak renklerdeki iri çiçeklerden yapılmış bir gelin tacını salınmış saçlarla birlikte kullanabilirsiniz. Özellikle sırt dekolteli bir gelinlik tercih ediyorsanız ve bir kumsal düğünü planlıyorsanız aksesuar olarak seçeceğiniz iri çiçekli gelin tacı sizi en şık şekilde tamamlayacaktır.

İlkbaharda yapılacak düğünler için eğer şapka modelinde bir çiçekli gelin tacı tercih ediyorsanız, orman perisi gibi görünmek için bu mistik tarzdaki taze yaprak ve dallarla yapılmış gelin taçlarını tercih edebilirsiniz.

Biraz daha vintage bir görünüm tercih ederseniz yandan yerleştirilmiş taç şeklinde olan ve sadece dal ve yapraklardan oluşmuş bu modeller de ilkbahar düğünlerinde sıklıkla karşımıza çıkacak.

Duvakta İri Çiçekler

Duvakta iri çiçekler kulağa bir tablo adı gibi geliyor olabilir. Bir yerde yanılmıyorsunuz. Bu yıl trend olan duvakta iri çiçek kullanımı gelinleri adeta bir tablodan çıkmış gösteriyor. Gelin duvağında da moda olan iri çiçek kullanımı özellikle ensede topuz tercih eden gelinlerin duvak üstüne yaptıkları çiçek tacı düzenlemesiyle geliyor.

Parmak ucu ve dirsek duvak modelleriyle son derece şık duran canlı çiçeklerden yapılan taçlar ilkbahar ve yaz gelinlerin tercihi olacak.

İri Çiçekli Gelin Tacı ile Tercih Edilen Saç Modelleri

Bu yıl bütün gelinler biraz bohem bir tarz edinecekler. Daha salaş duran saç modelleri ve doğallık, taçlardaki çiçeklerin zarifliğiyle birleşiyor. Çiçekli gelin tacı kullanmak isteyen gelinlerin sıklıkla tercih ettiği model örgü kuyruk oluyor. Yine örgülü ensede topuz modelleri de taçlarla birlikte en çok yakışan modellerden.

Salınmış uzun saçlar da düz veya dalgalı olarak kullanılabilir. Özellikle çiçekli gelin çemberi tercih edecek olan gelinler ombre salınmış saç kullanarak göz alıcı doğallıkta bir görünüm elde edebilirler.

Dağınık topuz, örgülü topuz ve doğal görünümlü dalgalı saç modelleri iri çiçekli gelin tacıyla tercih edebileceğiniz modeller. Ancak tabi yüz şeklinize göre gelin başı modelinize karar vermenizde fayda var. Örneği Frida gibi kemikli bir yüz yapısına sahipseniz aynı şekilde sıkı topuz modeliyle de iri çiçekli gelin tacınızı kullanabilirsiniz.

Gelin Buketi ile Çiçekli Gelin Tacı Uyumu

İri çiçekli gelin taçları bu sene gelinlerin başka bir aksesuara ihtiyaç duymamasını sağlayacak. Görkemli ancak bir o kadar da sade ve doğal bir görünüm sunan iri çiçekli gelin taçlarını gelin buketinizle uyumlu olarak da seçebilirsiniz. Krizantemler, açelyalar, begonyalar, yıldız çiçekleri gibi renkleriyle ve kokularıyla büyüleyen bu çiçeklerden hem gelin buketiniz hem de gelin tacınızı yaptırabilirsiniz. Bohem düğünlerin tercihi olan bu tarz bir aranjman için çiçekçinizle konuşmayı ve örnek model istemeyi unutmayın.

Bir aşkı anlatmak için şairlerin bile en çok seçtiği çiçek türü olan güller birbirinden güzel renkleri ve muhteşem kokuları ile çok seviliyor. Sadece güllerden yapılacak bir gelin tacı ve gelin çiçeği ile tek renk üzerinden hem uyumu yakalayabilir hem de sade ve şık olabilirsiniz.

Çiçekli gelin tacınızın öne çıkan çiçek türünden oluşmuş bir gelin buketi ile de farklı bir konsept yakalayabilirsiniz. Hem uyumu yakalayan hem de şık duran bu vintage tasarım için mevsime uygun yan bitki ve otlarla yapılan bir düzenleme bütün gözleri üstünüze çevirecektir.

Gelin tacınızla gelin buketiniz arasında renk geçişi de yapabilirsiniz. Koyu çiçeklerin yoğun bir şekilde bulunduğu iri çiçekli gelin tacınızı içindeki en açık renkten başlatarak yapılmış açık renklerdeki bir gelin buketiyle kombinleyebilirsiniz. Bu tarz yapılacak degrade renk geçişiyle farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Kuru çiçeklerle canlı çiçekleri bir arada kullanabilirsiniz. Düğün renk paletinizde yer alan renkleri çiçekli gelin tacınıza ve gelin buketinize bu şekilde taşıyabilirsiniz.

Bu modelde de olduğu gibi düğün renk paletine uygun olarak seçilmiş yakın tonlardaki çiçeklerden muhteşem bir gelin buketi ve gelin tacı uyumu sağlayabilirsiniz. Özellikle birbirine yakın tonlardaki parlak vem at tonların oluşturduğu uyum sizi son derce zarif gösterecektir.

Kuru Çiçeklerle İri Gelin Taçları

Özellikle kış aylarında hem kış havasını yakalamak isteyen isteyen hem de istediği renklerde çiçekleri bulamayanlar için alternatif olarak kuru çiçekli gelin tacı modelleri yer alıyor. Özellikle yılbaşı temalı düğün konseptinin bir hayli revaçta olduğu son yıllarda yılbaşı çiçeği, kokinalar, küçük meşe palamutları ve kozalaklarla kırmızılar ve yeşiller bu sene çok moda. Kış düğünü planlayan gelinlerin mutlaka denemesi gereken çiçek tacı modelleri arasında yer alıyor.

Zarif bir kış gelini olmak istiyorsunuz ve düğün mekanı olarak da kapalı davet alanı tercih ettiniz. Cipso çiçeklerinin yoğun bir şekilde kullanıldığı bembeyaz bir taç sizi muhteşem gösterecektir.

Sonbahar ve kışın en güzel yeşil ve kırmızılarını bir araya getiren, kahverengi odunsu detaylarla bohem bir tarz da yaratan bu kuru çiçekli taç modeli bu yılın en çok beğenilenleri arasında. Yılbaşı temalı düğününüz için tercih edebileceğiniz gibi kına gecesi elbisenizle de kombinleyerek kullanabilirsiniz. Çünkü bu sene kına gecelerinde ve nişan kutlamalarında da  çiçekli taç trendini göreceğiniz gibi duruyor.

Bunlara Dikkat Edin!

Çiçekli gelin taçları o muhteşem görüntüleriyle herkesi büyülüyor. Ancak bazı önemli noktalar o en güzel gününüze gölge düşürsün istemezsiniz. Bu yüzden çiçekli tacınızı seçerken mutlaka dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıraladık:

  • Çiçek tozlarına veya kuru çiçeklere alerjiniz olmadığından emin olun. Düğününüz boyunca alerji nezlesi olmak bir gelin olarak en istemeyeceğiniz şey olacaktır.
  • Eğer alerjikseniz kuru çiçekli gelin tacı modellerini tercih edebilirsiniz. Ya da tümüyle kumaşlardan çiçeklerle yapılmış bir gelin tacı modelini deneyebilirsiniz.
  • İri çiçekli gelin tacınızı canlı çiçeklerle yaptıracaksanız konsept için mutlaka danışın ve çiçekçinizden bir tane prova taç isteyin.
  • Çiçekçi dükkanından bir tane yedek taç için anlaşma yapmayı unutmayın.
  • Çiçek tacınız illa ki gelin buketinizle uyumlu olmak zorunda değil. Ancak öyle talep ediyorsanız çiçekçinizden her ikisi için de örnek istemeyi unutmayın.

Çiçekli Gelin Tacı ile Dış Çekim ve Düğün Hikayesi Örnekleri

Düğünlerin en eğlenceli organizasyonlarından biri de dış çekim fotoğrafları. Çiçekli gelin tacınızla birbirinden farklı ve eğlenceli pozlar verebilirsiniz. Kırlarda veya şehrin göbeğinde iri çiçekli taçlarınızla çekilecek fotoğraflarla eğlenceli ve doğal kareler yakalayabilirsiniz.

Şehrin içerisinde ağaçlık alanlarda yapılacak çekimlerle son derece doğal ve egzotik bir görünüm elde edebilirsiniz. Çiçekli gelin tacınızda kullanacağınız kasımpatı, gerbera, begonvil gibi parlak renklerdeki çiçeklerle muhteşem kareler elde edebilirsiniz.

Bu sene moda olan sade, sıradan çift fotoğraf çekimleri iç mekanlar yanı sıra dış mekanlara da taştı. Arkanızda fon olacak deniz kıyısı veya çimenlerin önünde iri çiçekli gelin taçlarınızla adeta moda dergilerindeki gibi şık görüneceksiniz. Ayrıca iç çekim mekanı olarak da arka fonları düz renkleri tercih edebilir ya da stüdyo çekimi de talep edebilirsiniz.

İri çiçekli gelin taçlarını sadece dış çekim fotoğraflarınız için de yaptırabilirsiniz. Düğün sırasında kullanmasanız bile düğün öncesi veya sonrası dış çekim fotoğrafları için özel olarak çiçekli gelin tacı ve gelin buketi siparişi de verebilirsiniz.

Ünlü Markaların da Tercihi Çiçekli Gelin Tacı

İri çiçekli gelin taçları New York moda haftası ile bütün dikkatleri topladı. Çünkü hemen hemen her marka ve tasarımcı koleksiyonda bir tane iri çiçekli gelin tacı modeline yer vermişti. 2020 Marchesa sonbahar-kış gelinlik koleksiyonu yanı sıra çiçekli gelin taçlarıyla bir hayli ilgi topladı. Romantik ve gizemli görünüm sevenler için muhteşem tasarımlar sunan Marchesa, tüm saça yayılmış iri çiçekleri kullanıyor.

Reem Acra da iri çiçekli gelinlik taçlarına koleksiyonunda yer veriyor. Sıra dışı modellerin tasarımcısı çiçekli gelin taçlarında beyazın büyüsünü yeşil yaprak ve dallarla birleştirerek adeta gelinleri birer orman perisine dönüştürüyor. Fark yaratan ve çarpıcı bir görünüş tercih eden gelinlerin mutlaka incelemesi gereken modellerden.

Zuhair Murad 2020 gelinlik koleksiyonu ile son derece oryantal ve gösterişli modellere yer veriyor. Gelin tacı tercihi de tabi ki böyle bir hava sunuyor. Tümüyle kumaşlardan yapılmış kumaş çiçekli gelin tacı modelinde olduğu gibi şıklığı kumaşların parlaklığı ve tasarımların çarpıcılığından elde ediyor.

Pronovias 2020 Cruise Gelinlik Koleksiyonu hafifliği ve ışıltısıyla görenleri büyülemişti. Pronovias da çiçekli gelin tacı modasına kumsal düğünleri için sunduğu bir gelinlik ile yer veriyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında karşılaşabileceğiniz zarif çiçeklerle oluşturulmuş bu çember taç modelini sahilde düğün organizasyonu planlıyorsanız düşünebilirsiniz.

Temperley London 2020 gelinlik koleksiyonunda son derece şık, zarif ve çarpıcı modellere yer veriyor. Gelin aksesuarlarında ise markanın kullanmayı en çok tercih ettiği ürün iri çiçekli gelin taçları. Bu sonbaharın ve önümüzdeki yılların düğün organizasyonlarında trend olarak kullanılan pampas otuyla yapılmış bu gelin tacı modellerinden bir tane almak isteyeceğinize şüphe yok!

Bonus: En Sevimli Dostlar Çiçekli Gelin Tacı Modelleri

Evcil hayvan dostlarınız hayatınızın birçok evresinde size eşlik ediyor. Bunlardan biri düğününüz de olabilir. Ancak iri çiçekli gelin tacı modellerinin çok ama çok yakıştığı bu arkadaşları da paylaşmamak olmazdı 😊 Freya’s floral company gelinler ve yeni doğanlar haricinde kedi ve köpekleriz için de size o en özel günlerinizde eşlik etmek üzere şık aksesuarlar tasarlıyor. Tüm koleksiyonu çiçeklerden oluşan ürünleriyle birbirinden muhteşem modellere yer veriyor.

Bu yazıda iri çiçekli gelin tacı modasını yakın mercek altına aldık. İri çiçekli gelin tacı modellerini ve hangi mevsimde neleri tercih etmeli konuştuk. Eğer sizler de gelin çiçeği veya iri çiçekli gelin tacı modellerini tercih ediyorsanız çiçek firmalarından ücretsiz teklif alabilirsiniz. DüğünBuketi.com çiftlerine özel indirim ve avantajlardan faydalanmak için teklif al formunu doldurabilirsiniz. Şehrinizdeki en iyi çiçekçiler hakkında danışmak isterseniz ücretsiz düğün planlama servisimizi arayabilirsiniz.

Yanıtla