Harika ilerleyen bir birlikteliğiniz var ve sıra geldi en önemli şeye: evlilik teklifi! Her şeyin harika ve kusursuz olmasını istiyorsanız ama doğru adımın nasıl atılacağını bilemiyorsanız bu yazımız tam size göre. Yapılmaması gereken evlilik teklifi hataları sayesinde bu özel gününüzü dört dörtlük organize edebilirsiniz. Sevgilinizin hayatınızın devamında da hep sizinle olmasını istiyor ve onu çok seviyorsunuz. E tabii haliyle kusursuz bir teklif yapmak istiyorsunuz ama hata yapmaktan da korkuyorsanız dikkatlice okuyun. Evlilik teklifi etmenin hayatınızdaki en önemli kararlardan biri olduğunu biliyoruz. Bu teklif kusursuz olmalı diye düşünüyorsunuz, haksız da değilsiniz.

Peki ya kusursuz olmasını istediğiniz bu ânı elinize yüzünüze bulaştırırsanız? Korkmayın, bu yazımız sizin gibi heyecan duyan ama ne yapacağını bilemeyen adaylarımız için hazırlandı. Şimdi yazımızı dikkatle okuyun ve yapılmaması gereken evlilik teklifi hatalarını yapmayın. Teknolojinin gelişmesiyle her ânımız kayıtlar altına geçiyor. Hazırladığınız muhteşem sürpriz evlilik teklifinin de kayıt edileceği aşikâr. Bu gösterişli evlilik teklifi edilirken kayıt altında reddedilmek istemeyenler, bu yazımızı dikkatlice okumalı ve işinizi şansa bırakmamalısınız. Hayatınızı değiştirecek evlilik teklifinde hataya düşmemek ve istenmeyen bir sonuç almamanız için yapılmaması gereken hataları şöyle sıraladık;

yapilmamasi-gereken-evlilik-teklifi-hatalari (1)

1. Evlilik Teklifinizin Kabul Edileceğinden Emin Olun

yapilmamasi-gereken-evlilik-teklifi-hatalari (2)

Öncelikle üstünde çok ciddi düşünülmesi gereken bir konu olan evlilik teklifinizin kabul edileceğinden emin olun. Sevgilinizle mükemmel bir ilişkiniz olabilir ama evlilik müessesesi ciddi bir meseledir. Karşılıklı evlenme isteğinizin olduğundan emin olmak için teklifinizi etmeden önce sevgilinizin fikirlerini gizlice almaya çalışmalısınız. Sevgilinizin sizi çok sevdiğine eminiz ama hayatını değiştirecek bir teklife sırf sizi kırmamak için bir anda “evet” cevabını vermeyebilir. Uzun süre hazırlık yaptığınız bu özel günü tekrar organize etmek ise sizin için daha da zorlaşır. Bu kötü senaryo ile karşılaşmamak için önerilerimizi dinlemenizde fayda var. Onunla geçirdiğiniz sıradan bir günde evlilik ile ilgili görüşlerini alabilirsiniz. Başka evli çiftlerden ve yeni yaşamlarından örnekler vererek onun bu konudaki fikrini öğrenebilirsiniz. Nasıl yapılır diye düşünmeden önce reddedilme risklerinizi ortadan kaldırmanız en doğrusu olacaktır.

Sürpriz evlilik teklifinizden önce sürprizi bozmayacak sohbetler daha rahat adımlar atmanızı sağlayacaktır. Eğer bu konuşmayı siz yaptığınızda sürprizinizin bozulacağından korkuyorsanız en yakın arkadaş desteklerine de başvurabilirsiniz. Tabi ağzı sıkı bir arkadaş olması gerektiği konusunda bize hak vereceğinizi umuyoruz. Sevgilinizin başka insanların evliliklerine bakışı ile kendi hayalindeki evliliğe bakışı da farklılık gösterebilir. Onunla konuşacak olan arkadaşınıza ne yapması ya da yapmaması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatmalısınız. İşinizi şansa bırakmayın. Arkadaşınızın ağzı sıkı olması gerektiğini söylemiş miydik? 😊 Son olarak içinizde ufacık dahi şüphe varsa ilişkinize biraz daha zaman tanımanızı tavsiye ederiz.

2. Kavga Ettikten Sonra Edilen Evlilik Teklifi

yapilmamasi-gereken-evlilik-teklifi-hatalari (3)

Evlilik teklifi hataları sıralamasında oldukça önemli bir yere sahip olan ve asla yapılmaması gereken: “kavga ettikten sonra edilen evlilik teklifi”. Evlilik teklifi organizasyonu yapılırken en önemli hususlardan bir diğeri de uygun zaman ve doğru zaman seçiminin yapılması. Her ilişkide tartışmalar, küslükler olabilir. Kavganız size göre büyük bir kavga olmaya da bilir ama bildiğiniz gibi bu en özel sürpriz. Size biraz olsun sinirli olan sevgiliniz o ânın büyüsüne kapılmaktansa hala kavganızın etkisinde olup sizi reddedebilir. Hatta bu teklifi gönlünüzden geçtiği ve evlenmeyi siz de istediğiniz için değil de kavganızı unutturmak için yapıldığını sanabilir. Hem alacağınız cevap evet olsa bile seneler sonra çocuklarınıza, torunlarınıza anlatacağınız bu sürpriz teklif hikayeniz o kötü kavga ile hatırlanabilir.

Bu özel sürprizi en romantik anlardan birine, mutlu olduğunuz bir zaman dilimine dahil etmenizi öneririz. Unutmayın ki ruh eşinizle aranızda olan bağ, siz konuşmazken bile hep var. Bu bağın en görünür olduğu pozitif zamanları bu özel teklif için tercih etmelisiniz.  Gelin evlilik teklifinizden önce sevgilinizden özür dileyin ve onun yüzünü güldürün. Sürpriz teklifiniz birkaç gün daha bekleyebilir.

3. Kötü Giden İlişkiyi Kurtarmak İçin Yapılan Evlilik Teklifleri

Yapılmaması gereken evlilik teklifi hatalarının en mühim maddesi, kötü giden ilişkiyi kurtarmak için yapılan evlilik teklifidir diyebiliriz. Kötü giden bir ilişkiyi evlilikle taçlandırmayı istemektense ilişkinizin neden kötü gittiğinin cevabını bulmalısınız. Unutmayın alacağınız evet cevabı o an sizi mutlu edebilir ama bir ilişki gerçekten kötü gidiyorsa kırk gün kırk gece evlenseniz yine mutlu olamayacaksınız. İlişkiniz tamir edilemeyecek boyuttaysa bu ilişkiyi kurtarabilmenizin çözümü ya zaman tanımak ya da maalesef ayrılmak olmalıdır. Bunu evliliklerini kötü gitmesine rağmen çocukları etkilenmesin diye devam ettiren çiftlere benzetebiliriz.

Unutmayalım ki bu ilişkiden en çok etkilenmemesi gereken çocuklar etkilenecektir. Yani siz bir gelecek inşa etmeye çalışırken zemini olmayan bir plan çizmek üzeresiniz. Daha mutlu ve sağlıklı bir gelecek için sadece sevgilinizin değil sizin de mantığıyla karar vermesi gereken bir zaman diliminde olduğunuzu unutmayın. Kötü giden ilişkiyi kurtarmaya çalışmak için evlilik teklifi etmek, sevgilinizin kendisini aptal yerine koyduğunuzu düşünmenize de sebep olabilir. Kaş yapayım derken göz çıkartmak istemiyorsanız bu tüyomuza kulak verin, her şeyin uygun koşullar sağlandığında doğru sonuçlar verdiğini unutmayın.

4. Özel Günlerde Evlilik Teklif Edilmemeli

Sırada evlilik teklifi edilirken en çok düşülen ve yapılmaması gereken hatalardan biri var: özel günlerde evlilik teklifi etmek! Sevgilinizin doğum günü, mezuniyet balosu, ya da işinde almış olduğu bir terfiinin olduğu gün evlilik teklifi ederseniz reddedilmeyeceğinizi düşünebilirsiniz. İyi niyetle yaklaştığınızı biliyoruz ama bu karşı tarafta bir burukluk yaratabilir. Zira takvim yaprağına seneler sonra baktığında özel bir gün olarak saklı kalmasını istediği o güne ikinci bir özel gün eklenmiş olacak. Bu nedenle özel günde evlilik teklifi yapmadan önce ikinci defa düşünebilirsiniz.

Özel günler kalabalık ortamlarda bir sürpriz hazırlayacağınız anlamına gelir. Ama evlilik teklifini her kalabalık ortamda edip etmemeyi bir kez daha düşünmelisiniz. Belki iş arkadaşları belki de ailesinden birileri sevgilinizin yanında olacak ve sevgiliniz onların yanında olduğu için istediğiniz cevabı vermekte zorlanacak. Her ilişkisi kendine özgüdür, sevgilinizi de en iyi siz tanıyor olabilirsiniz. Ama her insanın hata yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Böyle anlamlı bir günde gözden kaçmış ufak bir hata yani yanlış gün seçimi sizin de kalbinizin kırılmasına sebep olabilir.

5. Sevgilinizin Hoşlanmadığı Sürprizler

Yapılmaması gereken evlilik teklifi hatalarından biri de sevgilinizin hoşlanmadığı sürprizler yapmak olacaktır. Evlilik teklifi organizasyonunuzu yaparken sevgilinizi çok iyi tanıdığınızdan emin olmalısınız. Sizin harika olacağını düşündüğünüz sürpriziniz onda kötü etkiler uyandırabilir. Örneğin sevgilinizin yükseklik korkusu olup olmadığını bilmeden ona bir balonda sürpriz hazırlamak bir çuval inciri berbat edebilir. Ya da korku filmlerinden hoşlanmayan sevgilinize sinemada evlilik teklifi etmek en son tercih edeceğiniz seçeneklerden biri olmalı. Sevgilinizi ne derece tanıdığınız, mekanları seçerken size yardımcı olacaktır. Mekan seçimi sürprizinizin önemli bir parçası olacak. Onunla sık sık sohbet edip, diğer arkadaşlarından tüyolar almayı deneyebilirsiniz.

Kafanızda birkaç tane evlilik teklifi seçeneğinin bulunması sizin lehinize olacaktır. Bu sayede seçimlerinizi eleyerek tek sıraya düşürebilirsiniz. Bu yolun kolay bir yol olmadığını siz de biliyorsunuz. Aşkınız için tüm bu ayrıntıları düşünüyor olmaktan keyif almalısınız. Belki teklif etmeden önce sevgilinizle çıkacağınız bir yurtdışı tatilinde farklı aktiviteler yaparak onu daha yakından tanımak isteyebilirsiniz. Bu noktada bir diğer dikkat edilmesi gereken de sevgilinizin eski erkek arkadaşıyla anlamı olan bir mekanda evlilik teklifi etmeniz olacaktır. Kıskanmayın, herkesin geçmişinde hatalar olabilir.

6. Evlilik Teklifi Edeceğinizi Çok Fazla Belli Etmeyin

Yapılmaması gereken evlilik teklifi hatalarından biri de evlilik teklifi edeceğinizi çok fazla belli etmek olacaktır. Evlilik teklifinizin gerçekten bir sürpriz olmasını istiyorsanız sevgilinize evlilik teklifi edeceğinizi çok fazla belli etmeyin. Bunca zamandır yediğiniz içtiğinizin ayrı gitmediği kız arkadaşınızdan bir şeyler saklamaya alışık olmayabilirsiniz ama bu defa durum farklı. İçiniz içinize sığmıyor ve sürekli bir heyecan içinde o büyük günü gerçekleştirmek de istiyor olabilirsiniz. Ancak ağzınızdan kaçıracağınız bir cümle bile tüm sürprizi bozacak ve tüm planlarınız alt üst olacak. Biraz sabırlı olmaya gayret edin ve organize ettiğiniz o büyülü güne odaklanın.

Hatta sevgilinize hiçbir şey çaktırmadan o güne ulaşabilirseniz, onun gözünde bir artı daha alacağınızın garantisini biz veriyoruz. Evlilik teklifi edeceğinizi belli ettiğiniz takdirde kız arkadaşınız sürekli bir beklenti ve heyecan halinde olacak ve yaptığınız teklif o gizemli etkisini kaybedecek. Yapmanız gereken sessizce beklemek ve o günü tasarlamak. Unutmayın karda yürüyüp izini belli etmeme ilkesini uygulayabilirsiniz, çığlıklar içinde bir “evet” cevabı alacaksınız.

7. Sevgilinizin En Yakın Arkadaşlarından Fikir ve Yardım İsteyin

Evlilik teklifi ederken yapılmaması gerekenlerde bir diğeri de arkadaş desteğini gözden çıkarmak olacaktır. Her şeyi siz düşünmek zorunda değilsiniz. Bunu keyifle yaptığınızı biliyoruz ama bazen hepimiz yetersiz kalabiliriz. Sevgilinizin sizinle paylaşmayıp en yakın arkadaşlarına anlattığı sırları muhakkak vardır. Bu özel gün için dürüstlük kurallarını yıkmaya hayır diyeceklerini pek sanmıyoruz. Onlara nasıl bir sürpriz organize etmek istediğinizi en ince ayrıntısına kadar anlatın ve bilgileri toplayın. Dilerseniz bu süreci de gizlice halledebilirsiniz ama birkaç arkadaşla konuşmanızda fayda var. Unutmayın kadınları en iyi diğer kadınlar tanır. Onlardan aldığınız tüyolarla en sıradan teklifi bile farklı hale getirebilirsiniz.

8. Ailelere Söylemeden Sosyal Medyada Paylaşım Yapmayın

Her şey harika ilerledi ve sıra geldi kıymetli aileler ve arkadaşlarla bunu paylaşmaya. Yapılmaması gereken hatalardan biri de sevgilinize sormadan paylaşım yapmak olacaktır. Sevgilinize duymanız gereken saygıyı tam olarak bu maddede gözler enine sermiş olacaksınız. Heyecanınızı herkese ve hemen haykırmak istiyor olabilirsiniz ama sevgilinizin fikri mühim. Belki ailesindeki bazı kişileri ya da bazı arkadaşları ile yüz yüze konuşmak istiyor olabilir. Bunu istemekte de haksız sayılmaz. Sosyal medyanın gücünü küçümsemeyin, bugün yaptığınız tek bir paylaşım 5 saniyede binlerce kişinin evleneceğinizi öğrenmiş olması demek olacak.

9. Yüzük Seçiminde Uzman Bir Yardım Alın

Evlilik teklifi yüzükleri sizi zorlayacak bir kısım gibi görünebilir. Binlerce farklı evlilik teklifi yüzüğü bulunabileceği için endişenizi anlayabiliyoruz. Ancak kadınların evlilik teklifi yüzüklerine verdiği değeri de görmezden gelemezsiniz. Senelerdir hayalini kurduğu bu an almış olduğu yüzük hediyesi parmağına geçiremediğinizi düşünsenize! Sizce de bir felaket olmaz mıydı? Bu nedenle alanında uzman kişilerden yardım almalı ve tecrübelerini dinlemelisiniz. Yüzük almak da yine aceleye gelmemesi gerekenlerden bir diğeri. Yüzük ölçüsünün nasıl alınacağını bilmiyorsanız, yılın trendlerini birinci ağızdan duymak istiyorsanız uzman yardımına başvurmanız şart. Siz siz olun bu hataya düşmeyin.

10. Evlilik Ciddi Bir Müessesedir, Aceleye Getirmeyin

Evlilik teklifinde yapılmaması gereken hataların mihenk taşı geliyor şimdi de: aceleye getirmek. Duygular insanı çok çabuk mutlu edip çok çabuk sarsabilecek kadar yürekten etkiliyor insanları. Bu durumda kör olduğumuz bazı zamanlar olduğu doğru. Aşkınızın gözünüzü kör etmesi de kulağa oldukça sempatik geliyor, ancak ya yanlış giden bir şeyler varsa… Bu yanlışlığı saptayabilmek ya da reddedebilmek, ilişkinizde birbirinizi ne kadar tanıdığınıza bağlı. Ya sevgiliniz sizi, siz de onu yeteri kadar tanıyamadıysanız? Belki siz bu sorunun cevabının kesinlikle evet olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama onun fikrinden de emin olmanız gerektiği gerçeğini lütfen unutmayın. Sevgiliniz ilişkinize heyecan duyuyor olabilir ama belki evlilik için aynı şeyi düşünmüyor olabilir.

11. Emrivaki Yapmamalısınız

Yapılmaması gereken evlilik teklifi hatalarından bir diğeri emrivaki yapmak olacaktır. Emrivaki yaptığınızda onu bir anda gafil avlayıp hem komik ve sevimli görüneceğinizi hem evet cevabı alacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bir kadının hayatta en son sevdiği şeyler sıralamasında emrivaki yapılması ilk sıraya oturabilir. Bırakın reddedilmeyi, belki de size deliler gibi aşık olan sevgilinizin aşkını bile zedeleyebilirsiniz emrivaki yaparak. Siz siz olun onun fikirlerine değer verdiğinizi her zaman hissettirin ve ani kararlar vermesini istemeyin.

12. Sürprizi Bozmadan Evlilik Teklifi Edeceğinizi Biraz Belli Edin

teklif-hatalari

Yapılmaması gereken bir diğer evlilik teklifi hatası da evlilik teklifi edeceğinizi biraz belli etmemek. Nasıl yani? Dediğinizi duyar gibiyiz. Bu madde diğer maddelerde yazanları yalanlıyor gibi görünse de aslında öyle değil. “biraz” kelimesi bu maddenin can alıcı noktası. Yani evlilik teklifi yapacağınızı sevgilinize belli edeceksiniz ama bunu “biraz” yapacaksınız. Bu durumda eğer evlilik için tüm koşullarınız sağlanmış ve sadece sürpriz teklifiniz geriye kalmış olmalı. Böyle olunca sevgiliniz her geçen gün heyecan içinde bu teklifi bekliyor olacak ve hatta tahmin etmeye çalışacak, bunu arkadaşlarıyla paylaşacak. Onu her gün daha özenli kıyafetler ve makyajlar ve manikürlü tırnaklarla görmenizi de sağlayabilir tabi bu belli edişiniz. Bunu yaptıktan sonra size sırtınıza yaslanıp uygun anı beklemeye başlamak kalacak.

13. Kendinizden Emin Olmadan Evlilik Teklifi Etmeyin

Yapılmaması gereken hatalardan bir başkası da kendinizden emin olmadan evlilik teklifi etmek olacaktır. Aklınızda kendinizin evliliğe hazır olup olmadığına dair ufacık bir soru işareti varsa işte o an bu fikirden uzaklaşmanız gerekmekte.  İlişkinizde maddiyat bir sorun olmaktan çıkmış gibi hissettirebilir ama düğün hazırlıkları sırasında bazı harcamaların yapılacağını hesaplamamak oldukça yanlış olur. Maddi anlamda bile korkularınız varsa bu teklifi etmeyi tekrar düşünmelisiniz. Mutlu bir evliliğe giden yol temiz bir zihinden geçer bunu atlamayın.

14. Yapacağınız Sürprize Özen Gösterin

En sık yapılan evlilik teklifi hatalarından olan yapacağınız sürprize özen göstermemek, alacağınız cevap evet olsa bile hayatınızda karşınıza hep bir sorun olarak çıkacaktır. Bugün yemekli bir misafir ağırlayan kadının sofrasını nasıl özenle kurduğunu hatırlayın. Sizin yapmanız gereken bu sofradaki özenin kat kat üstüne çıkmak olmalı. Önemli olan büyük paralar harcanmış olması değil, o teklif için özen gösterdiğinizin anlaşılması, bunu unutmayın. Boğazda en şık masada yemek eşliğinde yapılan bir evlilik teklifi artık özensiz sayılabilir hale geldi. Nev-i şahsına münhasır bir teklif olmalı, aklınızdan çıkarmayın.

Ayırca ilginizi çekeceğini düşündüğümüz yazımız; Unutulmaz Bir Düğünün Kapılarını Aralamak: Düğün Planlaması!

Bu yazımızda harika giden birlikteliğinizi muhteşem bir sürpriz evlilik teklifi ile taçlandırıp nasıl o müesseseye hata yapmadan dahil olabileceğinizi ele aldık. Evlenecek olan iki tarafın da üstüne oldukça iyi düşünmesi gerektiği bu konuda hata yapılması oldukça normal. Hem heyecan hem de bunu hayatınızda bir defa yapacağınız düşünüldüğünde kusursuz olmasını istemenizi anlayabiliyoruz. Gözden kaçan, unutulan ya da yanlış düşünülen evlilik teklifi hatalarını sizler için sıraladık. Umarız bu yazımız sizlere bir kılavuz olur ve mutlu birlikteliğiniz güzel ve unutulmaz anılarla sonsuza dek yaşar.

Dünyadaki yaratıcı evlilik teklifi örneklerini incelemenizi ve en uygun olanını özgünleştirerek teklif etmenizi tavsiye ederiz. En özel gününüzün hem özenilmiş hem doğru zamanda yapılmasını istiyorsanız ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilginiz yoksa yazımızı inceleyebilirsiniz. Her genç erkeğin ve kadının hayalinde olan bu özel günü kusursuz bir şekilde tasarlamak sizin elinizde. Geriye en eğlenceli kısım kalacak, o da: düğün hazırlıkları! Evlilik teklifi tamamsa, düğünden önce forma girmek için Düğün Öncesi Spor Egzersizleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Evlilik teklifi aşamasını atlattıktan sonra artık düğün mekanınızı seçebilirsiniz! En güzel düğün tekneleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla