Evlilik sürecinin en önemli aşamalarından birinin de balayı tatili ve bu tatilin organize edilmesi olduğunu biliyoruz. Oldukça yoğun ve karmaşık bir süreç olan isteme-söz-nişan-çeyiz-ev kurma-kına-nikah-düğün basamaklarını başarıyla planladınız. Ve artık belki de bu sürecin son ve en keyifli ayağı olan balayı aşamasına geldiniz. Hemen hepimizin ilişki tarihçesinde en önemli yere sahip olan balayı tatilinde, hem aylar süren yorgunluğunuzu üzerinizden atacak hem de eşinizle baş başa ilk romantik serüveninizi yaşayacaksınız. Evlilik –düğün sürecinde yer alan tüm aşamalarda olduğu gibi balayı tatili konusunda da tercihler kişiden kişiye değişiyor. Kimi çiftler tamamen sessiz sakin lokasyon ve konseptleri tercih ederek romantizmin doruğunda geziniyor. Bazı çiftler de macera, heyecan, turistik gezi içerikli balayı tatil konseptini seçerek anılarına yeni ve farklı kareler ekliyor.

Destinasyonları taradıkça her an yeni bir fikir aklınızı çeliyor, uçak bileti fiyatlarına bakarak heyecan katsayınız artıyor, otel yıldızları adeta başınızda dönüyor. Derin bir nefes alın ve arkanıza yaslanın. Hazırsanız keşfedilmemiş seçeneklerimizi anlatmaya başlıyoruz.

Bolu – Abant Gölü

İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi büyük şehirlere çok yakın mesafede olan Abant, balayı tatili için oldukça makul bir seçenek olarak sıralamamızda yerini alıyor. Abant Tabiat Parkı özellikle şehirden kaçış için en sevilen rotalardan biri. Balayı çifti olarak bu cennet köşesinde, fayton turu yapabilir, ormanda yürüyüşe çıkabilir ya da sandal sefası ile en mutlu günlerinize romantizm katabilirsiniz.
Doğal cennet olan bu güzide yöreye, İstanbul’dan ve Ankara’dan kendi aracınızla 2-2,5 saat içinde ulaşmanız mümkün. Bu bakımdan özellikle İstanbul, Ankara gibi şehirlerden yola çıkacaksanız, bu balayı tatili seçeneği, ulaşım açısından oldukça kolay ve ekonomik diye düşünüyoruz. İzmir – Abant arası mesafe de yine otomobille 6 saat gibi bir sürede alınabiliyor. Büyük otobüs firmaları aracılığıyla bölgeye ulaşmak oldukça kolay. Abant Tabiat parkı civarında Büyük Abant Oteli Ve Abant Palace gibi yıllardır bölgede hizmet veren köklü 2 büyük otel bulunuyor. Bu otellerin yanı sıra daha birçok otel ve konaklama seçeneği bulunuyor.

Bu gizli cennet eminiz sessiz ve romantik bir balayı tatili isteyen çiftleri fazlasıyla mutlu edecek.

İzmir – Seferihisar / Teos

Seferihisar, Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir ilinin ilçelerinden birisi. İlçe Ege Denizi’nin kıyısında ve İzmir ilinin güneybatısında bulunuyor. Balayı için bilinmeyen ve sessiz rota alternatiflerinden biri olan Seferihisar Teos’u İlçe belediyesi “Türkiye’nin sakin şehir başkenti” olarak tanımlıyor. Balayı için sessizliği ve gizli cennet köşelerini tercih eden çiftleri yanıltmayan Teos hayatınızın en romantik günlerini geçirmeniz için oldukça ideal bir kent. Tarihle doğanın iç içe olduğu bu güzel kentte unutulmaz bir balayı yaşamanız mümkün.

Başta da belirttiğimiz gibi arkeoloji cenneti olan ülkemizdeki antik kentlerden biri de Seferihisar-Teos (Sığacık) Antik kenti oldukça eski bir kent. Sevgilinizle hem güzel ve sakin bir balayı geçirirken diğer yandan tarihi ve arkeolojik kalıntıların büyüsüyle geçmişe keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yörede yapılabilecek aktiviteler bununla da sınırlı değil. Organik pazarda dolaşabilir, kendinize ve sevdiklerinize benzersiz hediyeler alabilirsiniz. Kaleye çıkabilirsiniz. Güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Ya da plajda birlikte yüzebilirsiniz. Bu kentin bozulmamış havasını baş başa doyasıya yaşayabilirsiniz.

Sığacık İzmir Konak’a 45 km mesafede bulunuyor.

İzmir – Urla / Karaburun

Az bilinen sessiz balayı tatili seçeneklerinden biri de İzmir Urla Karaburun.

Şehirleşme karmaşası ile bozulmamış bu güzel naif çiçek kokulu ilçe, İzmir merkeze 55 km mesafede. Bazı tv dizileriyle adını duyuran ilçe, adeta bir kartpostal kusursuzluğunda. En sakin balayı rotalarından biri olan ilçe aynı zamanda arkanızda tablo gibi bir fon oluşturacak. İzmir Urla Karaburun’da romantizmin doruklarında günler geçirirken bu güzel havayı bozacak hiçbir manyetik aygıt kullanmamanızı öneririz. Bırakın telefonlarınız sadece fotoğraf ve video çekmek için kullanılsın. Siz sevgilinizin ve bu tablo kentin güzelliğinde kalın. Urla Karaburun’da romantik zamanlarınıza ek olarak yapılabilecek en iyi etkinlik mevsime göre plajlardan faydalanmak, o güzel maviliklerin tadını çıkarmak. Tatlı restaurantlarda deniz ürünlerinden oluşan lezzetli yemeklerle balayınıza lezzet katabilirsiniz. Sakin, renkli ve çiçek kokulu sokaklarda el ele kaybolabilirsiniz.

Böylesi güzel bir kente ulaşmak için bir miktar mesafe kat etmeniz gerekecek. Urla Karaburun İzmir’e 104 km mesafedeki bulunuyor. Beldeye özel aracınızla ya da İzmir’den otobüslerle kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Burdur – Salda

Ülkemizin Maldivleri olarak bilinen Burdur Salda, son zamanlarda popüler bir balayı tatili lokasyonu. Burdur Salda ününü, bembeyaz kumlardan oluşan kumsalı ve maviden yeşile berrak suyuna borçlu desek yanılmış olmayız.

Özellikle instagram fenomenlerinin ilgisi bölgenin popülaritesini oldukça yukarıya çekmiş durumda. Ama panik yok! 😊 Henüz geç kalmadınız. Salda bozulmadan balayınızı bu doğa harikasında geçirebilir ve o güzel fotoğraf karelerine siz de sahip olabilirsiniz. Burdur Salda’nın balayı çiftleri için en uygun noktalardan biri olduğu konusunda ısrarcıyız ve bir de önerimiz olacak; eğer henüz yaptırmadıysanız düğün dış çekiminizi Salda’da organize ederek adeta “bir taşla iki kuş” prensibini hayata geçirebilirsiniz. 😊 Muhteşem bir düğün albümü için de Salda iyi bir balayı noktası olacak diye düşünüyoruz. Güzel fotoğraflar, göl kenarı uzun yürüyüşler, mavi ve beyazın üstünde günün harikulade batışını izlemek gibi etkinliklerle doyasıya bir balayı geçirmeniz olası.

Ulaşıma bakalım derseniz, Salda Burdur ili Yeşilova ilçesinde bulunmaktadır. Yeşilova ilçesinden bu güzel beldeye 4 km yolculuk ile ulaşılıyor.

Manisa – Spil Dağı

Balayı tatili için gidilmeyene gidiş, varılmayana bilgi yazımıza devam ederken Manisa Spil Dağı’nı atlamamamız gerekir. 😊 Adından da anlaşılacağı gibi deniz seviyesinden oldukça yüksek bir cennet köşesinden söz ediyoruz. 1513 metre yüksekte bir dağ-göl-orman üçlemesi içinde olduğunuzu hayal edin… Yeterince romantik değilse kendinizi de eşinizle balayında orada hayal edin. Çok etkileyici değil mi? Son yıllarda şehir yaşamından ve şehirlerin yoruculuğundan hepimiz şikayetçiyiz. Gürültü, hava kirliliği, trafik… Hepimiz doğadan o kadar koptuk ki. Ve hepimiz bir doğaya kaçış özlemi yaşıyoruz ki…Hayatımızı inzivada yaşayamıyoruz ancak tatillerimizi doğaya taşıyabiliriz. Manisa Spil Dağı kaçış için çok doğru bir nokta. Yörede turizm bilinci yavaş yavaş oluştuğu için konaklama imkanları var. Milli park içinde restoranlar ve dinlenme tesisleri de mevcut. Balayınızı tamamıyla doğal bu bölgede en sakin ve öze dönüş konseptiyle gerçekleştirerek sevgilinizle birbirinizi en yalın biçimde dinleyebilir, adeta şarj olarak şehrinize dönebilirsiniz.

Manisa Spil Dağı İzmir merkeze 46 km mesafede bulunuyor. Manisa merkeze ise 21 km uzaklıkta.

Sakarya – Sapanca

Yakın yerler kategorisinde İstanbul’a sadece 90 km uzaklıkta olan Sapanca Balayı Tatili için oldukça pratik ve uygun bir alternatif.  Yine göl, orman, dağ üçlemesinin ortasında olan ve özellikle büyük şehirlerden yöreye doğru turist akınına karşın kendi ruhunu koruyabilmiş Sakarya ilinin ilçesi Sapanca’da birçok konaklama seçeneği de bulunuyor. Büyük şehirlere bu kadar yakın olduğu halde bu kadar bakir kalabilmiş çok az belde vardır diye düşünüyoruz. Yeni hayatınızın ilk günlerinde kuş sesleri ve yeşilin her tonu size eşlik edecek. Romantik tatilinizin ve tüm duygusallığın yanı sıra Sapanca’da yapılabilecek başka etkinlikler de mümkün. Göl kenarındaki restoranlarda balık yiyebilirsiniz. Maşukiye’ye doğru piknik ve gezinti alanlarında dolaşabilir, sıcacık gözlemelerden tadabilirsiniz.  Mevsime göre Kartepe kayak merkezinde kayak yapmak da düşünülebilir. Atv safari ya da trekking için de bölge oldukça popüler. Bu seçenekler ile balayınıza heyecan katabilirsiniz.

Ulaşım açısından başta da belirttiğimiz gibi çok cazip bir yer olan Sapanca’ya İstanbul’dan 1,5 saat içinde ulaşabilirsiniz. İzmit merkeze de sadece 15 dakika uzakta olacaksınız.

Bursa – Kocayayla

Size desek ki “Öyle bir balayı tatili düşünün ki, kalacağınız yerde bir Osmanlı Padişahı düğün yapmış olsun?” aklınıza gelen bir yer var mı? Bizim var. Bursa Kocayayla.

Türk geleneğinde apayrı bir yeri olan yayla turizmi ya da yaylacılığı yaşatan bir alan Kocayayla. Aynı zamanda tarihsel bir istisnai bir özelliğe de sahip; Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun ile düğünü bu yaylada gerçekleşmiş. Bu özelliği de balayı için Kocayayla’yı daha da anlamlı hale getiriyor. Hem doğa hem tarih ile iç içe eşsiz bir balayı şansı burada. Kocayayla Bursalılar tarafından oldukça ilgi gören bir dinlenme alanı diyebiliriz. Hem ülkemizin en büyük yaylası kabul edilen hem de endemik birçok bitkiye ve oldukça büyük bir yeşil alana ev sahipliği yapan Kocayayla, aynı zamanda deniz seviyesinden oldukça yüksek. Yörede yaylada gezinti yapılabilir, tesislerden yararlanabilirsiniz,  doğa içinde kendinizi ve birbirinizi dinleyebilirsiniz. Kamp kurabilirsiniz. Kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi Bursa Dikkaldırım semtinde bulunan batı garajından Keles otobüsler ve minibüslerini kullanarak ile Kocayayla’ya ulaşım mümkün.

Giresun – Gölyanı Yaylası

Yayla turizmi ya da geleneksel adıyla yaylacılığı seven romantik ve bohem çiftlerimiz için yeni bir seçenek de Trabzon Uzungöl’e rakip olarak gösterilen Giresun Yağlıdere ilçesindeki Gölyanı Yaylası. Gölyanı yaylası yine sessiz ve huzurlu birkaç zaman geçirmek isteyenlerin bakir adresi. Gölyanı Yaylası, enerji depolamak isteyen,  aynı zamanda evliliğin ilk günlerinde sadece eşine odaklanmak gibi ulvi bir düşünce J ile hareket eden çiftler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Gölyanı Yaylası’nda depoladığınız şey yalnızca enerji değil saf bir oksijen de olacak. Büyük şehirlerde yaşamadığınız bir hisse sahip olacaksınız; Akciğerlerinizin varlığını hissedeceksiniz. Gölyanı Yaylası, sit alanı olduğu için bozulmamış. Ve adından anlaşılacağı gibi bir göle de ev sahipliği yapıyor. Yayla ve ortasında bir göl. Yine yeşil ve mavinin tartışmasız uyumu burada da etkileyici bir tablo ya da teknolojiye uyarlarsak, fotoğraf fonu oluşturuyor. Evliliğinizin ilk günlerinde huzurun doruk noktasında olacağınız ve ilişkinizi güzelliklerle besleyeceğiniz eşsiz bir adres Gölyanı Yaylası.

Bölgeye Giresun üzerinden 91 km’lik bir mesafe ile ulaşılıyor.

Kastamonu – Gideros

Kastamonu Cide yakınlarındaki Gideros anlatacağımız yeni ve özel balayı lokasyonu. Bu gizli güzelliğe bizi ulaştıracak yol oldukça seyirlik. Yol güzergahından, kanyon, şelale, dağ, orman gibi birçok enfes manzaraların doyumsuz bir aradılığını geçerek hedefimize ulaşıyoruz. Bu bir aradalık başınızı döndürecek, daha ilk saatlerde bir cennet parçasında olduğunuzu hissedeceksiniz. Balayı tatilinizi en verimli geçireceğiniz yerlerden olan Gideros en az diğer yer önerilerimiz kadar fotoğraf albümünüze seyir zevki büyük kareler kazandıracak. Gideros’la ilgili ilginç bir bilgi var, geçmişte burası her türlü tehlikeden bölgeye ulaşan gemilere güvenli bir sığınak vazifesi yapmış olması. Gideros’da kaliteli zamanlar geçirme şansının yanı sıra mevsime göre denize de girmek mümkün. Cennet yurdumuzun sonsuz güzelliklerinden sadece biri olan Gideros, tatil anlayışı sessizliği dinlemek olan çiftler için en doğru tercihlerden biri olacak.

Gideros’a ulaşım Kastamonu Cide üzerinden yapılıyor. Kastamonu-Gideros arası mesafe ise yaklaşık 150 km .

Antalya – Adrasan

Balayı tatili için gözde lokasyonlardan biri de Antalya şehri. Yaz tatili denince akla gelen illerimizden biri olan Antalya’da Aksu, Lara, Kemer, Belek, Tekirova, Side gibi popüler bir çok tatil destinasyonu var. Yalnız yerli değil, yabancı turistin de akın ettiği Antalya, bahsettiğimiz farklı yörelere sahip olma avantajını en efektif olarak kullanan ilimizdir bir anlamda. Yüzlerce oteli ve birbirinden farklı tatil anlayışına hizmet eden onlarca konseptiyle Turizm açısından en hareketli şehir de diyebiliriz. Tüm bu bölgelere ek olarak sakin ve huzurlu kalabilmiş bir yer daha mümkün: Adrasan. Dünya üzerinde, bu kadar devinimin olduğu şehirde kendini bu kadar iyi korumuş ve sakinliği doruğa çıkarmış bir bölge yoktur sanırız ki. Adrasan hem coğrafi hem sosyal bir aykırılık yaşarken hava koşulları da bundan nasibini alıyor. Meşhur Antalya sıcağı buraya uğramıyor diyebiliriz. Sakin huzurlu hali havasına da yansıyan bu gizil cennete havalimanından 2,5 saat, Kemer üzerinden 1 saat sürede ulaşılabiliyor.

Mevsime göre yüzme plajından faydalanın. Gelidonya Feneri’ni görün. Hoşlanıyorsanız Scuba Diving yapın diyoruz biz.

Antalya – Kekova

Balayı tatili için oldukça güzel olanaklar sunan Kekova yine huzurlu bir tatil isteyenlerin kaçabileceği köşelerden. Tarihi oldukça eskiye dayana Kekova’nın bir diğer önemli özelliği denizin de oldukça arı halde korunuyor olması. Bu özellik tekne gezilerinde popüler durak noktası olmasını sağlıyor. Oldukça turistik ve gözde tatil beldelerinden biri olmasına karşın kendini korumayı başarmış bu belde bunu sit alanı olmasına borçlu. Bir diğer özelliği tatlı balıkçı köylerinin varlığı. Balık demişken, Kekova’da ismini bilmediğiniz belki de daha önce görmediğiniz balıklarla birlikte yüzebileceğinizi belirtmek isteriz. Ya da siz sahilden denize bakın, berrak denizde 100-200 metre altında yüzen balıkları yanınızda hissedin. Belde de enfes balıkları tattınız, eşinizle güzel gün batımları yaşadınız, antik kenti gezdiniz. Yine aşk ile tarih ve doğayı doyasıya yaşadınız. Tekne gezisine çıktınız. Dalış yaptınız. Tüm bunları yaptıysanız bizce çok keyifli ve unutulmaz bir balayı ile evliliğinizi taçlandırmış oldunuz.

Kekova Antalya merkeze 170 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kaş ilçesine nispeten yakın diyebiliriz. 35 km mesafe ile ulaşabilirsiniz.

Kocaeli – Kerpe

Balayı tatili için yakın ve sakin destinasyonlardan bir de İstanbul’a 2 saatlik mesafedeki gizli köşelerden Kocaeli Kerpe. İstanbul’a yakın olup deniz tatili yapılabilen nadir tatil beldelerinden biri. Tarihsel bir yanı olan Kerpe aynı zamanda eski bir balıkçı köyü. Artık yaz kış yaşayanların olduğu Kerpe yine de nispeten yazları nüfusu artan beldelerden biri. Kerpe’nin Geniş kumsalı ve kayaları meşhur. Yörede birçok butik otel ve pansiyon bulunuyor. Düğün dış çekim fotoğrafları için de çok uygun olan Kerpe’de sakin bir balayı yaşamanız mümkün. Adeta güneydeymişsiniz gibi güzel bir deniz tatili yaşanır Kerpe’de Romantik bir balayı, aşk dolu zaman dilimleri yaşayacak, hoş fotoğraf kareleri oluşturacaksınız. Sanki çok uzaktaymış gibi hissedeceğiniz ama kolaylıkla şehre dönebileceğiniz ayrı bir dünya Kerpe. Balayı tatiliniz kapsamında Kartalkayalar ve Kocadağ’ı gezmeyi de unutmamanızı öneriyoruz biz bu yazımızda size.

Kerpe’ye özellikle İstanbul ya da otoban üzerinden ulaşmak çok kolay. Kandıra ilçesinde 20 km yakınlıktaki bölgeye Tem üzerinden önce Kandıra istikameti ardından Kefken tabelasını gördükten sonra 10 km mesafe sonrası ulaşacaksınız.

En Güzel Balayı Tatili Sosyal Medyada Çok Paylaşılmayandır…

Hem tarih ve arkeoloji hem turizm cenneti ülkemiz, balayı tatili lokasyonları açısından da oldukça zengin. Sosyal medyanın hayatımızın tamamını kaplamasıyla gidilmemiş görülmemiş bir yer, yapılmamış bir tatil yok gibi geliyor size biliyoruz. İşte tam bu noktada biz gizil kalmış, çok tag yapılmamış, yer bildirimi yapıla yapıla uğrak yeri olmamış ve dolayısıyla bozulmadan orijinalliği korunmuş noktaları bu yazımızda sizin için derledik. Biz bu yazımızda size hem lokasyon hem fiyat avantajı, hem de gizil cennet köşeleri ve farklı balayı tatili alternatifleri önerilerini sıralayarak bir nebze de olsa işinizi kolaylaştıracağımızı düşünüyoruz.

Türkiye’de keşfedilmemiş uygun balayı alternatiflerini ele aldığımız bu yazımızda çok bilinmeyen arada sırada fotoğrafları paylaşılan özel destinasyonları derledik. Kimilerinin gitmeye cesaret edemediği kimilerinin de daha jenerik beldelere yönelmesinden dolayı gölgede kalan bu özel yöreleri anlattığımız bu yazı ışığında umuyoruz ki balayı tatiliniz huzurlu keyifli geçer ve yeni hayatınıza yeterince dinlenip eğlenerek, pozitif enerji dolarak başlamış olursunuz. Güzel bir balayı tatili ve mutlu bir gelecek diliyoruz. Ayrıca yine de vizesiz de gidip balayınızı yapabileceğiniz ülkeleri incelemek için sizi buraya da bekliyoruz!

En güzel balayı kombinlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla