Türk düğün gelenekleri ve adetleri her ne kadar popülerliğini yitirse de bazı il ve ilçelerde bazı köklü ailelerce tercih edilebiliyor. Eksiden düğünler 3 gün 3 gece sürerdi. Artık bütün adet ve gelenekler, birkaç saatlik nikah törenlerine sığdırılıyor. Her bölge ve ile özgü Türk düğün gelenekleri ve adetleri var. Adana düğün gelenekleri ile Kırklareli düğün adetleri farklılık gösterir. Trabzon düğünlerine horon, Edirne eğlencelerine Balkan havası damga vurur. Aydın düğünlerindeki gelenekler ile Muş düğün adetleri farklıdır. Birbirinden ilginç adetler düğünleri daha da eğlenceli yapar. Düğününüzü geleneklerinize göre yapmak isterseniz bazen zorlanabilirsiniz; ancak çok eğlenebilirsiniz. Makalemizde illere göre düğün geleneklerini ve adetlerini derledik.

İllere Göre Düğün Gelenekleri

Her ilin kendine göre düğün gelenekleri olabiliyor. Birbirine yakın iller, geleneklerini de paylaşabiliyor. Türk düğün gelenekleri arasında dikkat çeken illerden biri olan Adana, uzun süren düğünleri ile ünlüdür. Geçmişte 1 hafta süren geleneksel düğünler yapılırmış. Artık Adana düğünleri, 1 günde tamamlanıyor. Genelde Perşembe günleri başlayan düğünlerde, Türk düğün gelenekleri arasında önemli bir yeri olan erkek evine bayrak dikme adeti vardır. Ancak farklı olarak bayrak direğine ayna, portakal ve soğan asılır. Adana köylerinde davulcular, düğüne gelenlerden çeşitli figürlerle para toplar. Adana adetleri arasında ilginç bir uygulama vardır. Kız evine giden çeyizden, erkek tarafı yastık çalar. Yastığı alarak damada götürebilen bahşişi kapar.

Afyonkarahisar, Türk düğün gelenekleri ve adetleri ile ünlü illerden biridir. Geleneksel düğünler genelde 3 gün sürer. Düğün günleri boyunca erkek evinde davetliler için yemek verilir. “Okuyucu” adı verilen kadınlar, evleri dolaşarak düğünü haber verir. Kız alma merasiminde damadın annesinin başında olduğu kadınlar grubu, kız evinde def eşliğinde türkülerle karşılanır. Gelin erkek tarafının kadınlarının elini öper ve kaynanasının önünde diz çöker. Erkek tarafının kadınları, gelinin saçından ikişer saç teli keser. Bu merasime “saç kesme” adeti denir. Kaynana da geline çeşitli takılar takar. Aynı akşam, Türk düğün gelenekleri ve adetleri içinde olduğu gibi kına gecesi tertiplenir.

Aydın, Türk düğün gelenekleri bakımından zengin bir ildir. Düğünler genellikler ilkbahar veya sonbaharda yapılır. Erkek evine bayrağı “bayraktar” adı verilen kişi asar. Bayrak asılırken silahla iki el ateş edilir. Kına gecesi adetleri arasında birçok ilde olduğu gibi “gelin ağlatma” var. Gelin alma, atla yapılır. Gelin ata binmeden önce annesi, başının üzerinden buğday, lebleli ve şeker gibi çeşitli gıdalar atar. Gelini at üzerinde damadın babası teslim alır, damat evde bekler. Türk düğün gelenekleri arasında yer alan “damadı bezdirme” adetleri Aydın geleneklerinde de vardır. Damat, kızgın toprakta yalınayak oynatma, dut toplama ve kahve pişirme gibi sınavlara tabi tutulur. Damada yapılacakların sınırı yoktur!

Trakya Bölgesi Düğün Adetleri

Türk düğün gelenekleri bakımından Trakya Bölgesi’ndeki iller önemli bir yer tutar. Edirne düğün adetleri, aylar öncesinden başlar. Düğün günü damat, damat alayı eşliğinde gelini alır. Gelin, özel olarak yaptırılan “gelin sandalyesi” ile gelir. El öperek sandalyesinde oturur. Gelin giderken, evini unutmaması için çorabına para konulur. Gelin giderken komşuları, damattan “ayakbastı” parası ister. Damat, evine gelince bekleyen kalabalığa şeker, kuruyemiş veya bozuk para atar. Birçok ildeki Türk düğün gelenekleri arasında bu adet vardır. Eve bereket getirdiğine inanılır. Damat gelini eve alınca gelin ve damada şerbet içirilir. Bu sırada damadın arkadaşları bahçe kapısını yumruklayarak, damadı çağırır. Damat, arkadaşlarıyla birlikte kahve içmeye gider.

Tekirdağ Türk düğün gelenekleri ve adetleri de, oldukça fazladır. Düğün öncesi gelin alayı coşku ile kız almaya gider. Kız evinde gelin arabasının tekerleri veya boyunduruğu, gençler tarafından saklanır. Para almadan geri vermezler. Gelin çıkarken yakınları para ve takı takar. Alaya bazı gençler atlarla katılır. Gelini alan alay, uygun bir yerde durur. Burada atlı gençler, “koşu havası” adı verilen müzikle 3 ila 4 kilometre koşu yapar. Birinci gelen atlı, gelinin arabasına giderek, gelin alayının geldiğini müjdeleyen koşu yastığını alarak, damadın evine gönderilir. Türk düğün gelenekleri arasında ilginç adetleri olan Tekirdağ, “telli horoz” adetiyle dikkat çeker. Gençlere telle pişirilmiş horoz ikram edilir.

Kırklareli Türk düğün gelenekleri de oldukça fazladır. Kırklareli düğünleri öncesi kına gecesi bir teneke üzerine içinde para ve su ile bir tepsi konulur. Gelin ve arkadaşları bu tepsinin etrafında oynar. Gelin daha sonra bu tepsiyi tekme atarak devirir. Paraları çocuklar toplar. Düğün genellikle cumartesi gecesi olur. Erkek tarafı, kız evine takacakları takılarla gider. Gelin damat evine gelmeden önce bir kişi gelin evinden “müjde yastığı” getirerek, damattan para alır. Damat, gelini para ve şeker atarak karşılar. Bazı köylerde damat ayaklarından zincirle tavana asılmamak için gençlere para dağıtır.

İlginç Türk Düğün Gelenekleri

Kastamonu Türk düğün gelenekleri son yıllarda değişikliğe uğramış ve daha sade bir forma evrilmiştir. Erkek tarafı gelin almaya at, otobüs veya otomobiller gider. İmam nikahı, gelin ve damadın vekilleri aracılığı ile gizli kıyılır. Kastamonu ve ilçelerinde mahalli düğün eğlenceleri yapılır. Bazı yörelerde at koşuları ve nişan atma yarışları düzenlenir. Bazı yerlerde de güreşler düzenlenir. Eğlencelerde yöresel havalar hakimdir.

Türk düğün gelenekleri, Konya ve çevresinde de yaygındır. Gelin alındıktan sonra mezarlıktan geçirilir. Buradaki amaç, geline ölümü unutmaması mesajı vermektir. Damadın arkadaşları, gerdeğe girmeden önce bacadan mendil sarkıtarak, yiyecek ister. Konya yöresindeki düğün adetleri arasında “heybe iletme” ve “gelin atı” gibi adetler vardır. Erkek tarafı, gelin evine heybe ileterek düğün daveti yapar. Heybe içinde geline kıyafetler ve takılar vardır. Bölge halkı düğüne çeşitli hediyelerle davet edilir. Gelin atla alınır. Dünürcüler beyaz çarşaf giyer; yüzlerini renkli yazmalarla kapatırlar. Gelin, damat evine eğlencelerle götürülür. Gelinler, yöresel gelinlikler giyer. Türk düğün gelenekleri bakımından zengin olan Konya düğünleri, damat evinden bayrak indirilmesiyle sona erer.

Muş Türk düğün gelenekleri de ilginç özellikleri ile dikkat çekiyor. Örneğin; damat tıraş olduktan sonra davetlilerin önüne uzun içlik veya iç çamaşırı ile çıkar. Bu kıyafetle davetlilerin önünde üç kez dolaştırılan damat, daha sonra damatlık giyer. Gelin, damat evine gelirken testi, bardak veya tabak kırar. Bunun anlamı, damat evindeki tüm eşyaların geline feda edildiği şeklindedir. Türk düğün gelenekleri ve adetleri bakımından zengin olan Muş ve çevresinde ilginç adetler vardır. Muş düğünleri çarşamba günleri başlar. Kız evinde erkek tarafıyla birlikte şerbet içilir. İlk olarak damat evinde toplanan kadınlar, daha sonra hep birlikte kız evine gider. Yatsı namazından sonra gece düğünü yapılır.

Farklı İllerden Farklı Düğün Gelenekleri

Sivas ve çevresinde Türk düğün gelenekleri bir bütünlük içinde uygulanır. Kız kınasında gelin ve annesi mutlaka ağlatılır. Gelin almaya bayraktarla gidilir. Bayraktara kız tarafı çeşitli sorular sorar. Doğru cevap verilirse yol açılır. Sorular bilinmezse zorluklar çıkarılır. En sonunda erkek tarafı bahşiş vermek zorunda kalır. Gelin evden çıkarken kız tarafı naz yapar, bahşiş ister. Gelin davul ve zurna eşliğinde at üzerinde damat evine götürülür. Gelin attan inerken ters bir kazan konulur. Kazan üzerine tahta kaşık konulur. Gelin, kaşığa bastığında kırılırsa uğur getireceğine inanılır. Türk düğün gelenekleri ve adetleri bakımından zengin olan Sivas ve çevresinde düğünün ertesi günü “duvak açma” merasimi düzenlenir.

Anadolu Gelenekleri

Şanlıurfa, farklı Türk düğün gelenekleri ile bilinen bir ildir. Görücü usulü evlilikler yaygındır. Nişan, kız ve erkek birbirlerini görmeden ve konuşmadan yapılır. Dini nikaha kadar damat adayının kız evine gitmesi hoş görülmez. Nişandan sonra gelin ve arkadaşlarına, damat tarafından temin edilen araçlarla şehir turu yaptırılır. “Kadın düğünü” ve “erkek düğünü” olarak iki düğün yapılır. Kadın düğününde kız evinde kız ve erkek tarafının kadınları eğlenir. Erkek düğünü ise, erkek tarafının akrabaları arasında yapılır. Kadın düğününde “dörtlü mendil” ve “lorke”, erkek düğününde “iki ayak”, “girani”, ve “dörtlü degenek” gibi yerel oyunlar oynanır. Şanlıurfa, Türk düğün gelenekleri ve adetleri yaygın olan bir ildir.

Çanakkale, Türk düğün gelenekleri ve adetleri ilginç olan illerdendir. Düğün öncesi damat tarafından gençleri, davul zurna eşliğinde gelinin evinin önünde oynar. Gelin almaya gelen damat tarafından gelin saklanır. Gelin damadı bulmak için odaları gezer ve her odadaki kişiye para vermek zorundadır. Gelini bulduğu odadaki kişiye daha fazla para verir. Halk düğüne, “çerez gezmesi” adı verilen gezmeyle davet edilir. Düğün eğlencesi, birçok ildeki Türk düğün gelenekleri gibi cuma akşamı başlar. Gelin, başına çiçekler takar. Düğünde oynayanlara para atılmasına “caba” denir. Kına gecesi damat ve gençler, mum ve çiçeklerle çalgı eşliğinde kız evine kına getirir. Uzun süren eğlencelerle düğün adetleri yerine getirilir.

Türk Düğün Gelenekleri Örnekleri

Trabzon, Türk düğün gelenekleri ve adetleri bakımından en zengin illerden biridir. Geleneksel Trabzon düğünleri, gelin ve damadın yakınları dışında herkese açıktır. Düğün adetleri içinde; pazartesi veya perşembe düğün alışverişi yapmak, düğün çağrıcısı tutmak, gelin ve damat hamamı gibi adetler vardır. Gelin düğün günü hamama götürülür. Günümüzdeki gelin hamamı törenleri, bazı değişik uygulamalarla geleneksel olarak uygulanır. Damat, eğlence eşliğinde tıraş edilir. Damat tıraş olurken çevresindeki davetliler damada para verir. Gelini, yengesi veya başka bir kişi hazırlar. Gelini giydirene erkek tarafı bahşiş verir. Gelinin yüzü tülbentle kapatılır. Gelin alınırken bereket olsun diye başına para veya buğday saçılır. Bazı yerlerde gelin atla alınır.

Erzurum, Türk düğün gelenekleri ve adetleri açısından zengin motifler içerir. Nişanlanan gencin kulağı, arkadaşları tarafından çekilir. Damat adayı, arkadaşlarına yemek vermek zorundadır. Gelin, damadın anne ve babası ile bir süre konuşmaz. Düğünden 1 hafta sonra gelinin saçları kesilir. Gelin, damat evine girerken başından para ve kuruyemiş atılır. Kız kınasında mani ve türkülerle eğlence düzenlenir. Kınada bazı kadınlar, sakallı dede ve damat kıyafeti giyer. Kınada gelin yengesi ve kaynana atışır. Erkek tarafında “kısır gecesi” yapılır. Bu merasimde damadın kulağı çekilir. Gelin alınırken kapıyı tutan kadınlara damat bahşiş vermek zorundadır. Dini nikah, gizli yapılır. Dini nikahta erkeğin bağlanması için bir kilit kilitlenir.

Ege Düğün Gelenekleri

Manisa Türk düğün gelenekleri ve adetleri, Ege Bölgesi’ne özgü uygulamalar içerir. Gelin hamamı yaygındır. Gelin atla evden alınır. Şehir turu ile damat evine götürülür. Gelin, erkek evine yüzü kapalı oturtulur. Akşam yemeğinden damat “yüz görümlüğü” ile gelinin duvağını açar. Tokat Türk düğün gelenekleri de, kına gecesinin gündüzünde gelin hamama götürülür. Gelin hamamında damat tarafı geline çeşitli hediyeler getirir. Kına gecesinde, gelinin ağlatılması için arkadaşları çeşitli ezgi ve türküler seslendirir. Gelin, altın almadan eline kına yaktırmaz. Türk düğün gelenekleri ve adetleri, sayısız uygulamalarla bazı illerde halen uygulanabilmektedir. Ancak çoğu zamana ve teknolojiye yenik düşmüştür!

Türk düğün gelenek ve adetlerini derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Türkiye, dünyanın en çeşitli ve birbirinden farklı geleneklerine sahip olan, renkli düğünlere ev sahipliği yapan bir ülke. Peki siz hangi yörenin düğün adetlerini uyguladınız? Bulunduğunuz bölgede bilmediğimiz farklı düğün adetleri var mı? Düğün geleneklerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Bu yazımızı sevdiniz mi? O halde size dünyadaki diğer milletlerin ilginç düğün örf ve adetlerini incelemenizi de öneririz! Tüm Dünyadan İlginç Düğün Gelenekleri sayfamıza bekleriz.

Tüm bölgelerimizin ortak geleneği düğünde eğlenmek! Eğlencenize eğlence katacak en iyi düğün orkestralarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla