Evlilik hazırlıkları ve düğün törenlerinin ülkeden ülkeye, kıtadan kıtaya farklılık gösterdiğini görüyoruz. Hatta aynı ülke sınırları içinde kültürel farklılıklardan dolayı bile düğün gelenekleri değişebiliyor. Bazı gelenekler birbirine çok benzerken bazıları ise insanı hayretler içinde bırakacak cinsten olması ile dikkat çekiyor. Gelini saklamaktan tutun, kaçırmaya ve hatta çamura bulamaya kadar gidiyor. Damadın ayakkabılarını çalmaktan başlayıp iç çamaşırları ile kapı kapı dolaştırmaya kadar varıyor. Bir kısmı çok keyifli olan bu adetlerin bazıları ise oldukça zorlu sınavlardan oluşuyor. Ancak tüm bu geleneklerin kökeninde daima çiftlere mutlu, huzurlu, karşılıklı anlayış ve özverinin hâkim olduğu bir gelecek temennisi yatıyor. Mutluluk, sağlık, zenginlik ve bereketin yanı sıra sağlıklı ve güçlü çocuklar ile bu mutluluğun taçlanması isteniyor.

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (2)

Her şeyden önemlisi tüm bu ritüellerde aslında ailenin temel yapı taşları hatırlanıyor ve hatırlatılıyor. Ülkemizde evlilik halk dilinde ve pek çok bölgede dünya evine girmek diye de tabir ediliyor.  Düğünlerimiz hem düğün öncesinde hem de düğün günü oldukça coşkulu ve neşeli geçiyor. Ülkemizdeki düğün geleneklerinden en yaygın olanlarına bakacak olursak karşımıza gelin alma, tavuk alma, gelin hamamı, gelin kınası, damat tıraşı gibi adetler çıkıyor. Bunların yanı sıra damada tuzlu kahve içirme, düğünde yol kesme ve damattan bahşiş isteme gibi adetler de güncelliğini koruyor. Yıllardır sürdürülen ve hemen hemen her bölgede görülen gerdek gecesi damadın sırtının yumruklanması ise en yaygın düğün gecesi adetleri arasında yer alıyor.

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (3)

Türklerin Kına Gecesi

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (4)

Kına gecesi ağlama geleneğimiz ise yıllardır özünden bir şey kaybetmeden varlığını sürdürüyor. Kırmızılar içindeki gelin adayımızın kına gecesi ağlaması olmazsa olmazlarımızdan sayılıyor. Düğünden önce özellikle kız isteme aşamasında damada tuzlu kahve içirilmesi de halen yaygın olarak görülüyor. Böylece damadın saygı ve sabır sınırları test edilmiş oluyor. Gelin hamamı ve gelin kınası büyük şehirlerde modern konseptte bazı bölgelerde ise en eski haliyle düğünden önce mutlaka yapılıyor. Düğünden önceki gece tavuk alma geleneği bazı bölgelerde karşımıza koca bir tepsi baklava olarak çıkıyor. Düğün günü ise damat tıraşı hala sürdürülen düğün adetlerimizin başında geliyor. Pek çok ilimizde hala düğün günü gelin arabasının yolu kesilip damattan bahşiş isteniyor.

Gelin Ayakkabısı

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (5)

Nikah kıyıldıktan sonra çiftler arasındaki ayağa basma ise en eğlenceli ve heyecanlı adetlerimizden biri olarak hala uygulanmaya devam ediyor. Ayağa ilk basan kimse evde onun sözünün geçeceğine inanılıyor. Pek çok bölgemizde düğün gecesi, düğün bittikten sonra damat damadın arkadaşları tarafından sırtı yumruklanarak gelinin yanına uğurlanıyor. Nikah töreninde çiftin üzerine pirinç ve bozuk para serpme geleneği unutulmak üzere olsa da hala bazı bölgelerde yapılmaya devam ediyor. Gelinin ayakkabısının altına isim yazma ülkemizde hala popülerliğini koruyor. Ayakkabının altına gelinin bekar arkadaşlarının ismi yazılarak en kısa sürede onların da evleneceğine inanılıyor. Dünya geneline baktığımızda ise ülkelerin gerek dini inançlarına gerekse kültürel yapılarına bağlı olarak çok ilginç düğün geleneklerinin olduğunu görüyoruz. Bu ilginç geleneklere bakmak için kısacık bir dünya turuna çıkalım mı ne dersiniz?

Avrupa Ülkelerindeki İlginç Düğün Gelenekleri

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (1)

En yakınımızdaki ülkelerden başlayalım istedik gezimize. Kapı komşumuz Bulgaristan’da düğünden önceki perşembe günü özel bir ekmek pişiriliyor. Ayrıca düğünde gelin, başının arkasından içi bozuk para, çiğ yumurta ve buğday dolu bir tabağı geriye doğru fırlatıyor. Tabak ne kadar küçük parçalara bölünürse o kadar mutluluk getireceğine inanılıyor. Yunanistan’da ise kötü ruhları kovduğuna olan inanç sebebiyle kırmızı ve sarı tonlarında duvağa benzer örtüler kullanılıyor. Ayrıca düğün yatağında erkek bebek zıplatma geleneği yaygın olarak görülüyor. Macaristan’da ise oldukça heyecanlı anlar yaşatan gelin kaçırma geleneği hala pek çok düğüne eğlence katıyor. Çekya olarak da bilinen Çek Cumhuriyeti’nde ise düğün pastası yerini düğün çorbasına bırakıyor.

Avrupa Düğün Gelenekleri

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (6)

Düğün için özel yapılan makarna çorbası tek kaşık ile çiftler tarafından birlikte içiliyor. Çekya’da geleneksel düğün çorbası düğün pastasından önce sunuluyor. Düğünden önce gelini kaçırma geleneği Macaristan’da olduğu gibi Çekya’da da görülüyor. Çekya’da düğün bitiminde gelinin duvağı ve damadın ayakkabısı davetliler arasında dolaştırılıyor ve davetliler hediyelerini bunların içine koyuyor. Slovakya’da ise düğün töreni sonrasında davetliler cam eşyaları yere atarak kırıyorlar. Gelin ve damat ise ne kadar uyumlu ve güçlü bir çift olduklarını kanıtlamak için bu cam kırıklarını topluyor ve etrafı temizliyor. Avrupa’nın iç kesimlerine doğru yolculuğumuza devam edelim. Bakalım İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya’da bizleri hangi ilginç düğün adetleri bekliyor?

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (7)

İtalya’da pazar günleri evliliğin şans getirdiğine inanılıyor. Davetliler tarafından yapılan The Tarantelle dansının çifte bolluk ve bereket getirdiği kabul edildiği için her düğünde mutlaka yapılıyor. İtalya’nın bazı köylerinde ise damat iç çamaşırları ile köydeki tüm evlerin kapısını çalıyor ve düğünün haberini bu şekilde veriyor. Almanya’nın en yaygın düğün gelenekleri arasında ise çiftin üzerine tören sırasında pirinç serpilmesi ve törenden sonra çiftin bir testereyle kütük kesmesi göze çarpıyor. Almanya’da çanak çömlek kırma geleneği ise düğünden 1 gece önce yapılıyor. Ve elbette temizlik, etrafı toplama yine gelin ve damadın görevi olarak karşımıza çıkıyor. Fransa’da düğün çiçekleri davetliler tarafından getiriliyor. Gelin ve damat aile yadigarı olan evlilik kabından şarap içiyorlar. Düğün günü gelinin uzun süren bir banyo yapması ve düğün bitiminde kalan içkilerin arkadaşlar tarafından toplanıp gelinle damada içirilmesi de gelenekler arasında yer alıyor. İspanya’da ise gelinin babası damada saat hediye ediyor. Ayrıca gelin ve damada evlilik hayatları boyunca her şeyi paylaşmaları gerektiğini vurgulamak adına 14 adet bozuk para veriliyor.

İsviçre’de Gelinler Çamura Bulanıyor

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (8)

İskoçya’da gelin ve damat birbirlerinin ayaklarını yıkıyor. Bu gelenek çiftler arasında her zaman alçak gönüllü olmayı ve öyle kalmayı temsil ediyor. Düğünden önce gelinin üzerinde bozuk yemekler dökülerek gelin şehrin içinde dolaştırılıyor. İskoçya dünyada düğün gelenekleri açısından bakıldığında gerçekten ilginç özellikler sergiliyor. Hollanda’da nikah masasının yanına dilek ağacı getiriliyor ve davetliler dileklerini yazıp ağaca asıyorlar. Ayrıca ilk içilen içki şişesinin mantarı yastığın altına konuyor. Finlandiya’da gelinler el yapımı altın bir taç takıyor ve bu taç törenin sonunda gelin tarafından bekar bir kıza hediye ediliyor. Finlandiya’da düğünden 1 gece önce gerçekleşen düğün saunası en yaygın düğün adetleri arasında yer alıyor. Danimarka’da ise gelinin kendi gelinliğini dikmesi uğursuzluk sayıldığı için dikmesine izin verilmiyor. Dünyada ilginç düğün gelenekleri arasında İsviçre’nin adetleri de oldukça iddialı görünüyor. İsviçre’nin bazı bölgelerinde gelin düğünden önce baştan aşağıya çamura bulanıyor. Polonya’da içinde R harfi olan aylarda evlenmek uğur sayılırken İsveç’te ise davetlilerin kırmızı giymesi kesinlikle hoş karşılanmıyor. İsveç’te davetlilerden kırmızı giyen kişinin damatla eskiden de olsa ilişkisi olduğu anlamına geliyor.

Asya Ülkelerindeki Düğün Gelenekleri

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (9)

Dünyada düğün geleneklerinde en renkli örneklerin görüldüğü Asya Kıtası’nda Çin’in düğün adetleri oldukça dikkat çekiyor. Çin’de neredeyse her şey çiftlerin yıldız haritasına göre belirleniyor ve bu uyuma göre düzenleniyor. Astrolojiye bu kadar bağlı bir kültürde 7.ayın ikinci yarısında ise uğursuz sayıldığı için asla evlenilmiyor. Japonya’da gelin ve damat düğüne özel geleneksel kıyafetler giyerken, 3 farklı kâseden pirinç yemek en yaygın geleneklerden birisi olarak göze çarpıyor. Dünyadaki ilginç düğün geleneklerinden birisi de Pakistan’da karşımıza çıkıyor. Pakistan’da damat adayına edilen küfür ve hakaretler özellikle damadın en zor sınavı olurken bu gelenek halen sürdürülüyor. Hindistan ise düğün öncesi kına geceleri ve saymakla bitmeyecek ritüelleri ile en renkli düğün kültürüne sahip ülkelerin başında geliyor. Hindistan’da düğün alanında kutsal ateş yakılıp etrafında dans ediliyor. Son derece önemli bir detay olan gelinin kıyafetinden damat sorumlu tutuluyor. Hindistan’da düğün kıyafeti olarak son derece renkli ve bol işlemeli kumaşlar vücuda sarılarak kullanılıyor. Hindistan’da düğün tören 2-3 saat sürerken düğün kutlamaları 3-4 gün boyunca devam ediyor.

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (10)

Güney Kore’de damadın ayaklarının altına vurulması uzun yıllardır süregelen ilginç düğün adetleri arasında yer alıyor. Düğün sonunda ise çiftin üstüne kuruyemişler atılıyor ve yakalanan kuruyemişlerin doğacak çocukların cinsiyetini ifade ettiğine inanılıyor. Kore’de ise eskiden gerçeği kullanılırken şimdi tahtası kullanılan kaz ve ördeğin uğur getirdiğine inanılıyor. Rusya’da düğün töreni sırasında yüzük pek çok ülkede görülenin aksine sağ elin yüzük parmağına takılıyor. Rusya’da düğünden önce evli, mutlu ve çocuklu bir kadın tarafından düğün somunu yoğuruluyor ve pişiriliyor. Çiftelerden hangisi bu ekmekten en çok yerse evde sözünün geçeceğine inanılıyor. Ruslar ’da da düğün günü yol kesip bahşiş isteme sıklıkla görülüyor. Çeçenistan’da ise gelin düğünde damadın ailesi tarafından saklanıyor ve konuşmasına izin verilmiyor.

Dünya’nın Çeşitli Ülkelerindeki İlginç Düğün Adetleri

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (11)

Afrika kıtasındaki düğün gelenekleri ise çok ilginç sahnelere konu olmasıyla dikkatleri çekiyor. Güney Afrikada’da süpürgeden atlama en yaygın görülen düğün adetleri arasında yer alıyor. Nijerja’nın İbo Kabilesi’nde kızlar düğünde bir araya toplanıp damada vuruyor. Ayrıca gelin adaylarının kilolu olması makbul olduğu için düğünden önce bolca kilo alması için her şey yapılıyor. Kenya’da damat adayı kadın olmanın zorluklarını anlaması için 1 ay boyunca kadın giysileri içinde dolaşmak zorunda bırakılıyor. Ruanda‘da ise geline düğünden sonra damadı dövme, ısırma izni veriliyor.

tum-dunyadan-ilginc-dugun-gelenekleri (12)

İngiltere’de gelin ve damat kiliseye girerken de çıkarken de mutlaka çan çalınıyor. Çünkü çan’ın kötü ruhları kovduğuna inanılıyor. Tüm davetliler mutlu bir yuva dileklerini çiftin üzerine çiçek atarak gösteriyorlar. İrlanda’da ise gelinin dans ederken ayağını yerden kaldırması uğursuzluk olarak kabul ediliyor. Bu sebeple İrlandalı gelinler ayaklarını yerden kaldırmadan dans ediyorlar. Brezilya’da ise dünya genelinde yaygın olarak görülen çiçek atma geleneğine benzer bir adet uygulanıyor. Gelin tarafından Aziz Antoni biblosu atılıyor ve bibloyu kapan bekar kızların en kısa zamanda evleneceğine inanılıyor. Ayrıca gelinliği iç kısmına bekar olan kızlar isimlerini yazıyorlar. Breziya’da bam-casado tatlısı olmadan düğünler gerçek düğün olarak kabul edilmiyor. Belçika’da ise gelinin isminin işlendiği mendil düğün boyunca gelin tarafından taşınıyor. Tören sonunda ise mendil gelinin ailesine geri veriliyor.

Bu birbirinden ilginç düğün geleneklerini sevdiyseniz, Türk Düğün Gelenekleri sayfamıza da bekleriz! Türkiye’deki düğün örf ve adetlerini bulabileceğiniz bu yazımızın da ilginizi çekeceğinden eminiz.

Sıradışı Düğün Gelenekleri

cankaya-dugun-mekanlari (1)

Dünyadaki ilginç geleneklerden biri de Bali’de görülüyor. Bali’de düğünden önce gelinin ve damadın dişleri törpüleniyor. Barneo’nun Tudong kabilesine mensup gelin ve damat adayları ise belki de en zor sınavdan geçiyorlar. Düğünden önce 3 gün boyunca uygulanan yeme içme ve tuvalet yasağı, dünya da düğün gelenekleri arasında en ilginç olanlar arasında başı çekiyor. Filipinlerde gelinin duvağının bir ucu tören sırasında damadın omzuna atılıyor. İsrail de ise içi cam dolu beze basmak yıllardır süregelen en önemli düğün adetleri arasında yer alıyor.

Bu birbirinden farklı düğün gelenekleri arasından hangisini sizi çok şaşırttı? Sizin en beğendiğiniz düğün adeti hangisi? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Düğün organizasyonunuzla ilgili merak ettiğiniz her konuyu sizi için aydınlatacak düğün organizasyon firmalarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla