Düğün günü yaklaştıkça tüm gelin adaylarının en büyük heyecanı nasıl bir gelinlik seçileceği konusudur. Genellikle aylar öncesinden başlayan hazırlıklar ve araştırmalar sonucunda gelinlik modeline karar verilir.Peki birçok gelin gibi siz de o gecenin yıldızı mı olmak istiyorsunuz? Gelinliğinizin ufak dokunuşlarla alışılmışın dışında farklı bir görünümde olmasını tercih eder misiniz? O halde, son yılların gözde modellerinden biri olan tek omuzlu ve omzu düşük gelinlik modelleri sizi bekliyor, bu gelinliklere muhakkak göz atmalısınız.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri Hangileri?

omzu-dusuk-gelinlik-pinar-bent (1)
Gelinliği satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ünlü tasarımcıların vazgeçemediği ve koleksiyonlarında sıklıkla yer vermeyi tercih ettiği modellerden tek omuz askılı ve omuzdan düşük gelinlik modelleri… Yani tek omuzlu ve omzu düşük gelinlik modelleri… Bu modeller hem şık hem de rahat olması nedeniyle gelin adayları tarafından da sevilmekte.Tek omuzlu ve omzu düşük gelinlik modelleri denilince akla sadece tek askılı gelinlikler gelmemeli. Aşağıdaki modern örnek de bunu gösteriyor.

omzu-dusuk-gelinlik-pinar-bent (2)
Gelinliği satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aynı zamanda bir kolun tamamıyla kapandığı diğerinin ise açık kaldığı modeller de bunların arasında sayılabilir. Askı veya kol detayı için dantel, güpür gibi bir çok farklı kumaştan yararlanılabilmektedir. Ayrıca, dantel ve güpüre ek olarak çeşitli taş ve boncuklarla süslenmiş askı veya kollar da kullanılmaktadır.Her türlü düğün mekanına uyum sağlayabilecek bir model olan tek omuzlu gelinliğinizle, bütün gece yerinde durmayan bir gelin bile olsanız rahat edebilirsiniz. Bir diğer adıyla “Helenistik model” olarak bilinen tek omuzlu gelinlikler ile düşük omuzlu gelinlikler, straplezden daha kolay taşınabilmesi nedeniyle size büyük rahatlık sunuyor.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Ayrıca, askı kısmında yer verilen dantel veya taş işleme detaylarıyla son derece şık bir görüntü elde etmek mümkün.Tek yapmanız gereken vücut tipinizle uyumlu bir modelde karar kılmanız. Çünkü tüm gelinliklerde olduğu gibi bu modelde de vücut yapınıza göre dikkate almanız gereken bazı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Özellikle vücudunun üst kısmını ön plana çıkarmak isteyenlerin bu modeli tercih etmesi gerekir. Omuzları olduğundan daha dar göstermesi nedeniyle, fazla geniş omuza sahip olanların da rahatlıkla taşıyabileceği bir modeldir. Tek omuzlu gelinlik modellerinin en çok yakışacağı vücut tipi ise uzun ince vücut yapısıdır.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Aslında tek omuzlu gelinlikler, diğer bazı gelinlik modellerine göre çok daha rahat taşınabilen ve tüm vücut tiplerine uyum sağlayabilen bir modeldir. Klasik askılı veya straplez gelinlikler gelinin omuz ve göğüs ölçülerine göre bazı sıkıntılar yaratabilirken, bu modellerde tek tarafta bulunan askı bu tür sorunları dengelemektedir. İster dar omuzlara sahip olun ister geniş, ister göğüs ölçüleriniz küçük olsun isterse büyük, bazı ufak detaylara dikkat ederek gelinliğinizin sizin için biçilmiş kaftan olmasını sağlayabilirsiniz.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Omuz ölçüleriniz dar ise, ince bir ip askı tercih etmelisiniz. Tam tersi geniş omuzlara sahip iseniz, geniş askı sizin için daha uygun olacaktır. Çünkü omuz bölgesindeki büyük detaylar omzunuzun daha dar görünmesine sebep olacaktır. Bunun yanı sıra, kısa boylu ve zayıf bir yapınız varsa, daha sade gelinlik modelleriyle ilgilenmelisiniz. Abartılı modeller sizi olduğunuzdan daha da kısa gösterebilir. Bu durumda tek omuzlu veya düşük omuzlu balık model bir  gelinlik tam size göre olacaktır.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Ancak iri yapılı iseniz ve gösterişli bir gelin olmak istiyorsanız, ister omuz kısmında isterseniz alt bölgelerde büyük kabartmalı detaylara yer verebilirsiniz. Tek askılı prenses model gelinlikler tam size göre bir seçenek olabilir. Yine de fazla göz yorucu olmaması adına, hem omuz kısmında hem de alt taraflarda aynı anda fazla abartıya yer vermekten kaçınmalısınız.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Tek omuzlu ve düşük omuzlu gelinliklerde dikkat edilecek bir diğer husus ise askının uyumlu bir şekilde gelinliği tamamlamasıdır. Özellikle straplez modellere sonradan eklenen tek askı veya düşük omuzların gerek kumaş gerekse süsleme bakımından gelinliğin bütünüyle uyum sağlaması önemlidir. Birbirini tamamlayan askı ve gelinlik sizi gecenin prensesi yapabilir.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Taş işlemeli bir gelinliğiniz varsa tek omuzda zarif taşlarla süslenmiş ince bir askı mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır. Veya kabarık etekli dantellerle süslenmiş bir gelinlik seçtiyseniz, geniş askılı dantel kabartmalara sahip bir askı tercih edilebilir.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri İçin Bazı Tamamlayıcı Fikirler:

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Düğün gecenizde istediğiniz şıklığı yakalayabilmeniz için gelinlik seçimine olduğu kadar, gelinliği tamamlayıcı aksesuar ve saç modeli seçimine de özen göstermelisiniz.

Tek omuzlu ve omzu düşük gelinlikler maalesef çok fazla abartılı aksesuarı kaldırmayan gelinlik modelleridir. Bu gelinliklerde en önemli kısım olan askı detayını gölgede bırakmayacak şekilde aksesuar seçimine gidilmelidir. Bunun için gösterişli bir kolye yerine büyük ve uyumlu küpeler daha iyi birer tamamlayıcı olacaktır. Büyük ve abartılı bir kolye, gelinliğinizin en can alıcı detayı olan omuz kısmını silikleştirecektir.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Gelin saçı da tek omuzlu gelinliklerde dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Tek askılı bir gelinlik tercih ettiyseniz eğer, açık saç modellerinden ziyade sıkı bir topuz veya dağınık romantik topuz modelleriyle ilgilenmelisiniz. Gelin tacı da bu model gelinliklere en çok yakışan aksesuarlardandır. Özenle seçilmiş bir taçla kendinizi tam bir prenses gibi hissedebilirsiniz. Bir kır düğünü yapmayı planlıyorsanız, saçınızda kullanacağınız zarif bir aksesuar seçebilirsiniz. Bu şekilde eski Yunan tanrıçalarına benzer bir hava yakalayabilirsiniz.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Daha farklı ve havalı bir gelin olmak mı istiyorsunuz? Klasik duvak modellerinden sıkıldıysanız ve farklı bir görünüm arayışındaysanız, tek omuzdan düşen uzun bir tül tercih edebilirsiniz. Bu uzun tül aynı zamanda duvak yerine geçecek ve sizi farklı bir gelin yapacak.

Gelinlik Tercihinizi Yaparken Dikkate Alacağınız Hususlarda Tavsiyeler:

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Umarım buraya kadar anlattıklarımız gelinlik tercihinizde size yol gösterici fikirler sunmuştur. Siz gelinlik tercihinizi hangi modelden yana kullanmak istiyorsunuz? Düğününüzde rahatlıktan taviz vermeden tüm gözleri üzerinizde toplamak ister misiniz? Eski Yunan tanrıçaları gibi havalı bir gelin olmaya ne dersiniz? Helenistik model olarak da bilinen tek omuzlu gelinlikler belki de tam aradığınız model.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Peki ya vücut tipinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Her şık gelinliğin bütün güzel gelin adaylarına yakışacağı kesin. Ancak tam bir şıklık arıyorsanız ve gelinliğinizin en özel gününüzde üzerinizde emanet gibi durmasını istemiyorsanız vücut tipinize uygun bir gelinlik tercih etmenizde fayda var. Uygun bir bütçeyle sade ama şık bir gelinliğe sahip olabilirsiniz.

Tek Omuzlu ve Omzu Düşük Gelinlik Modelleri

Tek dikkat etmeniz gereken husus kendi vücut yapınıza uygun bir modelde karar kılmak ve sade bir model bile tercih etseniz onu bazı şık detaylarla uyumlu bir biçimde tamamlamak. Bu aşamalardan sonra gecenin prensesi olmamanız için hiçbir neden yok.

Ayrıca bakınız;

1- 2019’un En Şık Üç Boyutlu Gelinlik Modelleri

2- Saten Gelinlik Modelleri

3- Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Yanıtla