Evlilik sürecine girmiş çiftlerin belki de en az düşündükleri şey söz makası gibi gelebilir. Fakat unutulmamalı ki detaylar günümüzü güzelleştiren şeylerdendir. Bu yüzden evliliğe atacağınız ilk adım olan söz ve nişanda özenli ve güzel bir nişan makası sahibi olmayı isteyebilirsiniz. Sizlerle söz makası ve nişan makası hakkında detayları paylaşacağımız bu yazımızda kafanızdaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyoruz.

Nişan Makası ve Söz Makası

Her gelinin kafasında birçok soru işareti vardır. Söz makası tarzı nasıl belirlenir? Birbiri ile uyumlu olacak şekilde nişan tepsisi ve makası nasıl süslenir? Söz makası nereden alınır? Hatta nişan ve söz arasında ne gibi farklar vardır? Bunun gibi bir çok soruya da yanıt bulabileceğiniz yazımızda söz makası süsleme hakkındaki püf noktaları sizlerle paylaşacağız.

Nikah Şekeri ve Hediyelik Modellerini Keşfetmek İçin Tıklayın

Daha önceki “2019 Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi Modelleri” yazımızda söz ve nişan arasındaki farkları detaylı bir şekilde yazmıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse söz, ailelerin tanıştığı, kız isteme töreninin gerçekleştiği gündür. Nişan ise yaklaşık bir hafta sonrasında gerçekleşen ilişkinin ilk resmi adımı olarak bilinir. Elbette yöreden yöreye farklılık gösteren bu iki kavram aynı günde de yapılabilir. Bu tip durumlarda ayrı ayrı söz ve nişan tepsisi yapmazsınız. Fakat verilen özen ve önem aynıdır.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan Makası Neden Önemlidir?

Aynı nişan tepsisi gibi nişan makası da önemlidir. Aile büyüğünün kurdeleyi kesmek için kullandığı makas geçmişten beri önemsenen aksesuarlardan birisidir. Elbette günümüzde söz makası eskisine göre daha gösterişli ve daha özel bir görünüme sahiptir. Fakat anlamından yana hiç bir şey kaybetmemiştir. Sonuçta çiftleri birbirine bağlayan törenin olmazsa olmazlarından birisidir.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişanınız da aynı düğününüz gibi muhteşem bir uyum içerisinde olmalı ve ona göre tasarlanmalıdır. Düğünün mini bir provası niteliğinde olan nişanda kıyafetlerinizden mekan tasarımına kadar her şeyin uyumlu görünmesi daha şık duracaktır. Bu uyumu nişan makası ve nişan tepsisini kıyafetleriniz ile aynı tarzda yaparak sağlayabilirsiniz. Daha önceden de yazdığımız gibi detaylar önemlidir.

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz makası tepside kullanılan detaylar ile süslenebilir. Yaz mevsiminde nişanlanacak kişilerin konsept olarak elindeki en büyük alternatif deniz teması sayılabilir. Belki yazlık evin bahçesinde belki de kumsalda yapabileceğiniz nişanınızda tepsi ve nişan makası süslemesi deniz konseptli olabilir. Ahşap bir tepsiyi maviye boyayarak deniz efekti verebilir, tepsinizi deniz kabukları ve deniz yıldızları ile süsleyebilirsiniz. Nişan tepsisi üzerinde kullandığınız deniz kabukları ve kumaş parçalarını da söz makası süsleme malzemeleri olarak kullanmanız mümkün.

Nişan Makası ve Söz Makası

Kış mevsiminde ise küçük yapay çiçekler, kırmızı renginin hakim olduğu aksesuarlar kullanılabilir. İlkbaharda yeşilin tonları ve uyanan doğa ile ilişkili objeler tercih edebilirsiniz. Sonbahar için de buna benzer bir şekilde kuru çiçekler, dallar ve danteller gibi romantik bir tasarım kullanılabilir. Her mevsime göre bu şekilde kendi konseptinizi oluşturabilir ya da farklı tarzlar arayabilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan makası süsleme konusunda en kolay uyum tepsinin saplarında kullandığınız kumaş ya da ipleri, söz makası kulbunda da kullanmanız şeklindedir. Bu tarz sade ve şık söz makası sizin için az gösterişli ise taşlı, parıltılı ve daha gösterişli modellere internetten ve yazımızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan Makası Modelleri Nelerdir?

Nişan makası nasıl süslenir? Elbette tepsiniz ile uyumlu olacak şekilde. Bu yüzden tepsinize en uyumlu olacak makası bulmanız gerekmektedir. Tepsinize uyumlu olan makası tercih etmek sizin zevkinize kalmış bir durum. Yine de biz fikir verebilmek adına sizler için farklı söz makası modelleri derledik.

Nişan Makası ve Söz Makası

1. Daha sade, Rustik Nişan Makası Modelleri

Nişan Makası ve Söz Makası

Rustik stil denildiğinde akla doğallık ve nostaljik dokunuşlar gelir. Doğa ile iç içe olan rustik stil romantik ve dingin aksesuarlar ile tanımlanabilir. Rustik genellikle ahşap ile ilişkilendirilir. Bu nedenle ahşap söz ve nişan tepsileri ile rustik detaylı söz makası modelleri birbiri ile uyumludur. Fakat her ne kadar ahşap ile özdeşleşmiş olsada rustik stil endüstriyel ve modern izler de taşıdığı taşır. Rustik nişan makası tercih edecek kişiler vernikli ya da daha modern görünüme sahip tepsiler ile kullanabilir.

Nişan Makası ve Söz Makası

Genellikle gümüş, çiçek desenli olan hazır rustik nişan makası çoğu mağaza ve internet sitesinde bulunabilen parçalardır. Fakat evinizde bulunan gümüş, şık bir makas doğru malzemeler ile rustik bir görünüme bürünebilir.

2. Süslü Nişan Makasları Modelleri

Nişan Makası ve Söz Makası

Gösteriş ve süslü objelerden hoşlanıyorsanız söz makası tercihiniz de daha süslü ve göz alıcı görünmelidir. Çünkü bu özel gün tamamen sizi yansıtmalı. Püsküller, ponponlar, küçük yapay çiçekler gibi malzemeler ile nişan makası süsleme işine başlayabilirsiniz. Eğer kendiniz yapmak istemezseniz de satın alabileceğiniz bir çok internet sitesi ve mağaza bulunmakta.
Nişan Makası ve Söz Makası

3. Taşlı Nişan Makası Modelleri

Süslü söz makası seçenekleri gözünüze hoş ama parıltısız mı göründü? O zaman söz makası süsleme için taş detaylarını düşünmelisiniz. İsterseniz sadece kulp kısmında isterseniz de tüm gövdesi taşlar ile kaplı modellerden tercih edebilirsiniz, seçim size kalmış.

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz Nişan Makası Fiyatları Nelerdir? Nereden Alınır?

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz makası ve nişan makası mağazalardan satın alınabileceği gibi evde de yapılabilecek önemli parçalardır. İnternet satış fiyatı 10 liradan başlayan söz makası fiyatları model ve tasarıma göre daha da artmakta. Tercihinize göre tepsi ve makası birlikte alabileceğiniz setleri de internette rahatlıkla bulabilirsiniz. Bazı setlerin içerisinde yüzük standları ve süslemeleri de bulunmakta. Elbette fiyatlandırması da ona göre değişmekte.

Nişan Makası ve Söz Makası

İnternet alışverişini tercih etmeyen biriyseniz sadece Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde değil her yerde kolaylıkla söz makası bulabilirsiniz. İstanbul ilinde nişan makası nerede satılır? Nişan tepsisi ve makası fiyatları nelerdir? Bu soruların cevabını Tahtakale ve Eminönü gibi toptancıların bulunduğu yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Birbirinden farklı söz makası modellerini hobi malzemesi satan mağazalardan da temin edebilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

Satın almak yerine uğraşmak, kendi nişan makasını kendisi yapmak isterseniz de şimdi sizlere detaylı bir şekilde nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Nişan Makası Nasıl Süslenir?

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz makası eşiniz ile sizi ömür boyu bağlayan evliliğe ilk adımı attığınız günde en önemli ve olmazsa olmaz malzemelerden birisidir. Düğününüzdeki her detay nasıl sizi yansıtıyorsa nişan gününüz de en ince ayrıntısına kadar sizin olmalıdır. Sizi yansıtacak, isteğiniz ve zevklerinize uygun söz makası modelini bulmak bu açıdan zor olabilir. Piyasada birbirinden farklı söz makası seçeneği bulunsa da kendi makasınızı kendiniz yapmak isteyebilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

İnternette set halinde satılan tepsi, makas çiftleri o gün için büyük bir kurtarıcı gibi görünse de tam olarak istediğinizi bulamayabilirsiniz. Birinin çiçeği, diğerinin kumaşı derken kendinize uygun söz makası bulmak gittikçe zor bir hal alabilir. Böyle bir durumda kolları sıvayıp kendi makasınızı hatta kendi tepsinizi kendiniz yapmaya ne dersiniz? Söz makası nasıl süslenir diye soruyorsanız yazımızın devamında sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

Kendi yapmak İsteyenler İçin Söz Nişan Makası Nasıl Yapılır?

Nişan Makası ve Söz Makası

Özel günlere kendi tarzını yansıtmak isteyenler nişanında da her detayı kendisi yapmak isteyebilir. Elbette bu durumda akla gelen ilk soru “Nişan tepsisi ve makası nasıl süslenir?” olacaktır. İster tek başınıza isterseniz de arkadaşlarınız ya da aileniz ile kendi nişan makası tasarımınızı kendiniz yapabilirsiniz.

1. Tarzınızı belirleyin.

Nişan Makası ve Söz Makası

Rustik mi? Romantik mi? Sade mi? Gösterişli mi? Hangisini tercih edeceksiniz? Öncelikle nişan etkinliğinin tarzına uygun nişan masası, nişan tepsisi ve makasını bulmanız önemli. Makasınız sadece renk olarak nişanlığınız ile uyumlu olabilir ya da nişanlığınız ile aynı tarzda olabilir. Söz nişan makası yapımı ne tarz bir makas istediğinize karar verdikten sonra kolaydır.

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz tepsisi ve makası birbirine uyumlu olursa daha hoş duracaktır. Bu nedenle konseptinizi belirlemeniz önemlidir. Nişanınız hangi konseptte olacak? Öncelikle bu sorunun yanıtını bulmalısınız. Sonrasında makasınızın tarzı otomatik olarak belirlenmiş olacak.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan makası seçerken daha önceden bahsettiğimiz makas tiplerinden birisini de kullanabilirsiniz, yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz. Birden fazla stili bir arada kullanmak farklı bir seçenek olabilir. Dantellerin romantizmi ile oluşturulmuş söz makası ve ahşap rustik bir tepsi yan yana çok hoş gözükecektir.

2. Nişan makası süsleme videoları izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

İnternette ulaşabileceğiniz birbirinden farklı süsleme videoları bulunmakta. Bu videolar kendi istediğiniz makası yapma konusunda size fikir verebilir. Yine internet sitelerinde gezinerek birbirinden farklı modelleri bulabilir ve harmanlayarak kendinize uygun makası yapabilirsiniz. Sizlere fikir verebilecek bir kaç modeli yazımızda bulabilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

3. Tarzınıza uygun materyalleri bulun.

Nişan Makası ve Söz Makası

Tarzınızı belirledikten sonra sıra materyallerinizi toplamaya geldi. Nişan makası süsleme nasıl yapılır konusunda kafanızda soru işareti kalmaması için daha önceden izlediğiniz söz makası süsleme videoları size yardımcı olacak. Biz de yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bu yüzden sizler için farklı tarzda bir kaç model derledik:

4. Makasınızı seçin ve istediğiniz gibi süsleyin.

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz nişan makası yapımı için ilk ihtiyacınız olan şey makastan sonra sıcak silikon ve silikon tabancasıdır. Makasın üzerine aplike edeceğiniz şeylerin hepsini sıcak silikon ile yapıştırabilirsiniz. Böylece yapıştırdığınız süsleri sonradan çıkarma şansınız olabilir. Bunun yanı sıra kullandığınız süre boyunca da sağlam olacak ve yapıştırma yerleri belli olmayacaktır.

Nişan Makası ve Söz Makası

İsterseniz Eyfel kulesi ya da kuş şeklinde olan makaslar gibi hali hazırda hoş görünen makaslardan birini tercih edebilirsiniz. O zaman üzerinde fazla değişiklik yapmanıza gerek kalmaz. Eğer sade bir makas tercih ettiyseniz de öncelikle kulp kısmına tül, kumaş, taş gibi detaylar eklemelisiniz. Bu kısıma bir şeyler eklerken makasın işlevini kaybetmemesine özen göstermeyi unutmayın.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan makasının süslemesi ilk olarak kulp kısmının süslenmesi ile başlar. Daha sonra isteğinize bağlı olarak uç kısımlara doğru, makasın üst kısmına gelecek şekilde taşlar, küçük deniz kabukları ya da yapay çiçekler ekleyebilirsiniz.

Nişan Makası ve Söz Makası

5. Tepsiniz ile uyumlu bir makas tasarlayın.

Söz tepsisi ve makası birbirinden farklı şekillerde olmamalıdır. Aynalı nişan tepsisi ile püsküllü, daha sade ama parlak modeller, ahşap tepsiler ile daha rustik makaslar yakışmakta. Gümüş ya da aynalı tepsiler ile de taşlı makaslar hoş duran ikililer.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan tepsisi ve makasının kulp kısımları birbirleri ile uyum gösterebilir. Nişan tepsisinin üzerinde yer alan detayların daha küçükleri makasın üzerinde de yer alabilir. Tasarımın ne şekilde olacağı sizin zevkinize bağlı.

Nişan Makası ve Söz Makası

Söz nişan makası satın al, nişan masası hazırla, eksikleri gider ve geceye hazırlan… Yorucu fakat güzel bir tempo değil mi? İlk başta tüm bunları yapmak, üstüne üstlük satın almak yerine kendiniz yapmak gözünüzü korkutabilir. Fakat unutmayın ki her güzel şeyin bir zorluğu vardır. Belki de hayatınızın en önemli günlerinden biri olacak olan nişanınıza özenmek sizi korkutmasın. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

Nişan Makası ve Söz Makası

Nişan tepsisi ve makası nasıl süslenir hakkında farklı görsellere ulaşmak isterseniz sitemizdeki diğer söz ve nişan tepsileri yazılarına göz atabilirsiniz. Peki siz hangi tarzda nişan tepsisi ve nişan makası tercih edeceksiniz? Bizler ile paylaşmayı unutmayın.

Nişan organizasyonunuzu evde gerçekleştirecekseniz Evde Nişan Organizasyonu ve Evde Nişan Organizasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli? yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ömür boyu mutluluklar!

Övünç Ege

Yanıtla