Sonbahar, doğanın en sıcak ve doğal tonlarını bizlere sunduğu mevsimdir. Mevsim değişikliğinden etkilenen yapraklar kahverengi ve sarının en güzel tonlarına bürünürken, doğadan ilham alan moda akımları da yerini yepyeni trendlere bırakır. Sonbaharın en güzel renkleri, modanın her alanına olduğu gibi gelin makyajı trendlerine de yansıyor! Peki bu yıl Sonbahar gelin makyajı trendlerinde hangi renkler ön plana çıkıyor? Sonbahar gelinleri makyaj uygulamalarında nelere dikkat etmeli? Sonbahar gelin makyajı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik!

Sonbahar Gelin Makyajı Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Sonbahar gelin makyajında doğal görünümlü kaşlar öne çıkıyor.

 • Sonbahar aylarının öne çıkan renkleri kurumuş yaprakları ve doğanın dönüşümünü temsil eden sarı, kırmızı ve kahverengi tonları olarak öne çıkıyor. Gelin adayları sonbahar aylarına uygun bir makyaj uygulaması için bu renklerin nude tonlarını tercih etmeliler.
 • Sonbahar gelin makyajı uygulamasında dikkat etmeniz gerekenlerden biri de yüz şekliniz. Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan gelin adayları yüz hatlarını biraz daha keskin göstermek için kontürleme uygulamak isteyebilir. Fakat sonbahar makyajı uygulamasında yüzün doğal görünümü ile ön plana çıkması oldukça önemlidir.


Dudaklarda koyu tonlar sonbahar makyajının olmazsa olmazı!

 • Sonbahar gelinleri makyaj uygulamalarının gelinlik modelleri ile uyumuna da dikkat etmeli. Gelinlik modelini bohem tasarımlardan seçen gelinler açık toprak tonlarını tercih ederken, balık gelinlik modellerinde kızıl tonlarına ek olarak ruj seçimlerini iddialı bordo tonlarından yana kullanabilir.
 • Sonbahar gelin makyajı uygulamasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de düğün mekanı seçiminiz olmalı. Kapalı alanda düğün organizasyonu gerçekleştiren gelinler koyu toprak tonları ile gözlerini ortaya çıkarırken, rustik konseptli kır düğünü planlayan gelinler tercihlerini sıcak turuncu tonlarından yana kullanabilir.
 • Uygulamanızın ardından doğal içerikli makyaj sabitleyicileri kullanmayı ihmal etmeyin!

Sonbahar makyajında dikkat etmeniz gereken konuların üzerinden geçtiğimize göre, dilerseniz makyaj uygulamasının detaylarını birlikte inceleyelim!

Sonbahar Yüz Makyajı Uygulaması


Cildinizin doğal ışığı sonbahar makyajınızda öne mümkün olduğunca öne çıkmalı!

Sonbahar gelinlerinin en çok üzerinde durduğu adımlardan birisi yüz makyajı uygulaması olarak öne çıkıyor. Bazı gelin adayları porselen makyaj uygulamasını tercih ederken, bazı gelin adayları da tercihini doğal uygulamalardan yana kullanıyor. Bu sonbaharın yükselen trendi doğal uygulamalar yüz şekli ya da ten rengi ne olursa olsun gelin adaylarına çok yakışıyor. Bizim tavsiyemiz, sizi rahatsız edecek kadar ciddi bir cilt sorunu yaşamıyorsanız tercihinizi doğal uygulamalardan yana kullanmanız yönünde. Zira porselen gelin makyajı oldukça yoğun geçen düğün gününde gelin adaylarına zor durumlar yaşatabiliyor.


Sonbahar makyajının tamamlayıcı pembe ve şeftali tonlarında allıklar!

Gelelim sonbahar gelin makyajında yüz uygulamasına! Yüz makyajınızda doğal görünümü yakalayabilmeniz ve cildinizin nefes alabilmesi açısından BB krem veya bitkisel içerikli fondötenleri tercih edebilirsiniz. Elbette cilt tonunuza en uygun rengi tercih ettiğinizden emin olmanız kaydıyla! Yüzünüzün tonuna en uygun kapatıcı, BB krem veya fondöteni bulabilmek için çenenizin hemen altından boyun bölgesine küçük uygulamalar yapabilirsiniz. Böylece ışık yansımalarından etkilenmeden kendinize en uygun tonu bulabilirsiniz. Allık uygulamasında ise şeftali ve pembenin sıcak tonlarını tercih edebilirsiniz.


Turuncu ve açık kahverengi tonları sonbahar makyajına çok yakışıyor!

Sonbahar gelin makyajı uygulamanızda cildinizin doğal ışıltısı ile parıldamasını istiyorsanız, düğününüzden en az 1 ay önce sağlıklı beslenme rutininize ve cilt bakımınıza özen göstermelisiniz. Yağlı ve ağır yiyecekler cildinizin dengesini bozabilir ve düğün gününüzde doğal güzelliğinize gölge düşürebilir. Bu yüzden beslenme rutininizi haşlanmış gıdalar ve taze meyvelere yöneltebilirsiniz. Elbette cildinizin nem dengesini koruması için bol bol su içmeyi de ihmal etmemelisiniz!

Sonbahar Gelinleri için Sonbahar Göz Makyajı Uygulaması


Sonbahar makyajında gözlerde toprak tonları öne çıkıyor.

Sonbahar gelin makyajı uygulamasının en çok öne çıktığı kısım elbette gözler! Doğal ve sade uygulamalarla sonbaharın tüm güzelliğini gözlerinizde taşıyabilirsiniz. Günümüzde oldukça trend olan “yok gibi” gelin makyajı uygulamaları sonbahar trendlerine oldukça uygun. Toprak ve kızıl renklerinin nude tonlarında kullanacağınız far uygulamalarıyla hafif buğulu bir etki yaratabilirsiniz. Peki göz renginize göre hangi far tonlarını tercih etmelisiniz?

 • Yeşil – Ela Göz Rengi için: Kızıl, kızıl kahve ve krem rengi tonları.
 • Mavi Göz Rengi için: Kahverengi, açık kahve ve bej rengi tonları.
 • Kahverengi Göz Rengi için: Koyu sarı, kiremit rengi ve kırık beyaz tonları.


Dudaklarınızda, göz makyajında tercih ettiğiniz rengin birkaç ton koyusunda renkler tercih edebilirsiniz.

Sonbahar gelin makyajı trendlerinden elbette kaşlar da nasibini alıyor! Son yıllarda doğal güzelliği ile öne çıkan kaş şekilleri gelin makyajı trendlerine yansıyor. Doğal şekli ve kavisi bozulmadan şekillendirilen kaşlar, sade görünümleri ile sonbahar gelin makyajını kusursuz tamamlıyor. Masum bakışların ve sade güzelliğin yüzyıllardır değişmeyen sembolü kalın kaşlar ise elbette bu trendin olmazsa olmazı!


Doğal kaşlar sonbahar gelin makyajının öne çıkan ayrıntılarından.

Doğal güzelliğin en sade yansıması sonbahar gelin göz makyajı uygulamasında kirpiklerinizin doğal görünümü de oldukça önemli! Gözlerinizde ağırlık yapan, rahatsız edici takma kirpik uygulamasından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Yoğun kirpiklere sahip olmayan gelin adayları, düğünlerinden en az 3 ay önce hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi besleyici özellikleri bulunan ürünler ile kirpiklerine bakım uygulayabilir. Yine de daha yoğun bir kirpik görünümü isterseniz parçalı takma kirpik uygulamasını tercih edebilirsiniz. Kirpikleri öne çıkarmak ve göz çizgilerinizi belli etmek için ince bir eyeliner uygulamasını da ihmal etmeyin!

Çarpıcı Dudaklar


Bordonun her tonu sonbahar makyajına çok yakışıyor.

Sonbahar gelin makyajının sade görünüm ile özdeştiğinden bahsetmiştik. Böylesine sade ve nude tonların öne çıktığı gelin makyajında yüzünün solgun görüneceğini düşünen gelin adaylarına bir sürprizimiz var! Bordo dudaklar! Bordo, koyu kırmızı ve vişne tonlarındaki dudaklar bu yıl sonbahar gelin makyajı trendinde oldukça öne çıkıyor. Ten renginiz ne olursa olsun koyu tondaki rujlar, gözlerinizin sadeliğini muhteşem bir şekilde tamamlıyor.


Bordo tonlarındaki ruj, sonbahar gelin çiçekleri ile muhteşem bir uyum yakalamış.

Peki sonbahar makyajının koyu renk ruj uygulamasında ten renginize göre hangi tonları tercih etmelisiniz?

 • Beyaz Ten Dudak Makyajı için: Vişne, koyu kırmızı tonlarında rujlar.
 • Kumral Ten Dudak Makyajı için: Koyu kırmızı, kahverengi tonlarında rujlar.
 • Esmer Ten Dudak Makyajı için: Koyu bordo, koyu kırmızı tonlarında rujlar.
 • Kızıl Ten Dudak Makyajı için: Vişne, koyu vişne ve bordo tonlarında rujlar.


Sonbahar makyajınızda odağı dudaklarınızda toplamaktan korkmayın!

Sonbahar gelin makyajı dudak uygulamanızda rujunuzun görünümü oldukça önemli. Gece boyu kalıcılığını koruması ve canlı görünümü için uygulamadan önce dudaklarınıza peeling yapmayı ihmal etmemelisiniz. Dudaklarınızı ölü derinden arındırdıktan sonra doğal içerikli dudak balmınızı sürerek, dudak kalemi ile sınır çizgisi çekebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken dudak çerçevenizi doğru şekilde çizmek. Dudaklarınızı olduğundan büyük göstermek için dışarıdan çekilen sınırlar doğal güzelliğinize gölge düşürebilir.


Doğal bir ışıktı için beyaz highlighter tercih edebilirsiniz.

Dudak sınırlarınızı belirledikten sonra ten renginize göre tercih ettiğiniz mat rujunuzu uygulayabilirsiniz. Mat ruj uygulamanızın ardından dudaklarınızın üst çatısı ve alt dudağınızın dip çizgisine beyaz highlighter sürerek doğal bir ışıltı yakalayabilirsiniz. Elbette ruj seçiminizi de yine doğal içerikli ürün markalarından tercih etmeyi ve belirli aralıklarla tazelemeyi unutmayın!

BONUS!

·         Beyaz Tenlilere Özel Sonbahar Makyajı


Beyaz tenli gelin adaylarına turuncu tonlar çok yakışıyor!

Beyaz tenli gelin adayları sonbahar gelin makyajı uygulamasında turuncu ve açık kahve tonlarını tercih edebilirler. Göz rengi ne olursa olsun beyaz tenli gelin adayları ince çerçeve olarak kullanacakları eyeliner uygulaması ile bakışlarını rahatlıkla ön plana çıkarabilir. Dudaklarında tercih edebilecekleri koyu kırmızı ve vişne tonlarındaki rujlar ile de makyaj uygulamalarını tamamlayabilirler.

·         Kumral Tenlilere Özel Sonbahar Makyajı


Kumral gelin adayları göz pınarlarına highlighter uygulayarak doğal bir görünüm yakalayabilir.

Kumral ten rengine sahip gelin adayları sonbahar makyajlarında açık tonda bej rengi, koyu tonda ise kahverengi tercih ederek mevsime oldukça uyumlu bir uygulamaya sahip olabilirler. Kumral gelin adayları, dudak uygulamalarında odağı dudaklarında toplamak için mat rujlarının üzerine liptopper sürerek hafif ışıltılı bir görünüm yaratabilir. Elbette bu ışıltıyı tamamlamak için göz pınarlarına hafif uygulanan highlighter da oldukça uygun olacaktır.

·         Esmer Tenlilere Özel Sonbahar Makyajı


Esmer gelin adayları allık tercihlerini yumuşak pembe tonlarından yana kullanabilir.

Esmer gelin adayları, yüz makyajı uygulamalarında mümkün olduğunca ağır kapatıcılardan uzak durmalı! Doğal ve kusursuz bir görünüm yakalayabilmek adına yüzlerinde aydınlatmak istediği bölümlere açık tonlarda pudra kullanarak sade bir makyaj uygulamasına sahip olabilirler. Elmacık kemikleri ve çene çizgisi üzerine yoğunlaşan highlighter uygulaması ise bu güzelliğin tamamlayıcısı olacaktır. Dudaklarda ise koyu kırmızı tonları öne çıkmalı.

·         Kızıl Tenlilere Özel Sonbahar Makyajı


Kızıl tenli gelin adayları sonbahar makyajlarında çillerini öne çıkarmalı.

Doğal güzellikleri ile öne çıkan kızıl tenli gelin adayların sonbahar gelin makyajı uygulamalarında çillerini mümkün olduğunca öne çıkarmalı! Sonbaharın en güzel tonlarını ciltlerinde taşıyan kızıl tenli gelinler çillerinin doğal güzelliğini bordo ve koyu kırmızı tonlarının hakim olduğu uygulamalar ile tamamlayabilir. Kızıl tenli gelin adayları göz makyajı uygulamalarında ise eyeliner seçimini siyah yerine koyu kahverengi tonlarından yana kullanmalı.

Ten renginize göre gelin makyajının tüm detaylarını buradan öğrenebilirsiniz!

Sonbahar gelin makyajı trendlerinde yüz ve gözlerde doğal tonlara ek olarak dudaklarda iddialı tonlar öne çıkıyor. Sonbaharın en açığından en koyusuna sımsıcak renklerini yansıtan bu makyaj trendi, gelin adayları tarafından büyük beğeni topluyor. Düğün mekanınız ya da gelinlik modeliniz ne olursa olsun bu şık uygulamayı siz de tercih edebilirsiniz. Peki siz düğününüz için sonbahar gelin makyajını tercih eder misiniz? Sizce sonbahar makyajında hangi renkler öne çıkmalı? Yorumlarınız, diğer gelin adaylarına ilham vermesi için oldukça önemlidir. Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yanıtla