Her gelin düğün gününde kusursuz bir görünüme kavuşmak ister. Kadınlar için hayatlarının en özel günlerinden biri olan düğün seremonileri, haftalarca hatta aylarca hazırlık yaptıkları organizasyonlar olarak öne çıkar. Düğün alışverişi ile başlayıp düğün mekanı aramakla devam eden sürece gelinlik seçimi ve kuaför telaşı eklenir. Gelin saçı modeline karar vermekte zaten zorlanan gelin adayları bir de gelin makyajı modelini seçebilmek için strese girer. Gelin makyajı için günümüzde o kadar çok alternatif uygulama bulunuyor ki tüm bu karışıklığın içerisinde kaybolmanız oldukça normal. Makyaj modelinize karar verebilmeniz için düğününüzle ilgili ayrıntıları öncelikle belirlemeniz gerekiyor. Düğününüzü nerede yapıyorsunuz? Gelinlik modeliniz nedir? Hangi mevsimde evleniyorsunuz? Tüm bu soruları düşünmekten siz de sıkıldıysanız, tüm sürecin çok daha doğal ve basit geçmesini istiyorsanız, siz de tam bir sade makyaj modelleri seven gelin adayısınız demektir!

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (1)

Düğün gününüzde sade gelin makyajı tercih edecekseniz oldukça şanslısınız. Çünkü Düğün Buketi ailesi olarak sade makyaj modelleri ve gelin makyajı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu muhteşem dosyamızda derledik! Sade göz makyajı yapımı, sade düğün makyajı, sade eyeliner makyajı ve sade şık makyaj önerilerini sizler için araştırdık. Sade makyaj nasıl yapılır? Sade makyaj için gerekli malzemeler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim!

Sade Gelin Makyajı

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (2)

Düğün gününün sıradan günlerin aksine oldukça hareketli ve yoğun bir tempoda geçtiği aşikar. Düğün sabahının koşuşturmacasından fotoğraf çekimlerine, düğün mekanındaki eğlenceden after partye kadar oldukça hareketli bir gün sizleri bekliyor. Özellikle yaz aylarında düğün organizasyonu gerçekleştiren gelin adayları bu yoğunluk ve stresten fazlasıyla olumsuz etkileniyor. Düğün gününüzde kendinizi ruhsal açıdan iyi hissedebilmeniz için içinde olduğunuz gelinliğin rahatlığı kadar makyaj uygulamanız da önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Ağır kapatıcı ve fondötenler kullanılarak uygulanan gelin makyajları yüzünüzde ağırlık yapacağı gibi derinizdeki gözeneklerinizi de tıkayarak cildinizi havasız bırakacaktır. Bu da yüzünüzün yoğun bir şekilde terlemesine ve saatlerce uğraşılan güzelim gelin makyajınızın bozulmasına sebep olacaktır.

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (3)

Ama korkmayın! Sizi bu sorundan kurtaracak olan sade makyaj modellerini kolay uygulamaları ve doğal görünümleri ile harika bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Sade gelin makyajı günümüzde pek çok gelin adayı tarafından tercih ediliyor. Özellikle de böylesine yoğun bir günde ağır bir makyajın esareti altında kalmak istemeyen gelin adayları doğal ve sade gelin makyajı uygulamalarına yöneliyor. Sade makyaj modelleri, doğal güzelliğini sergilemek isteyen ve natural bir görünüme kavuşmak isteyen gelin adaylarının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Sade gelin makyajını farklı uygulama şekilleri sayesinde neredeyse tüm düğün mekanlarında tercih edebilirsiniz. Kır düğünü organizasyonları gibi doğanın öne çıktığı davetlerinizde hafif dokunuşlar ile uygulanmış bir sade makyaj uygulaması ile göz kamaştırabilirsiniz. Salon ve otel düğünlerinizde sade şık makyaj uygulamalarını değerlendirebilirsiniz. Sade düğün makyajı ile ilgili her şeyi öğrenmeye hazırsanız artık başlayabiliriz!

Sade Makyaj Nasıl Yapılır?

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi-4

Sade makyaj uygulamaları, diğer gelin makyajı modellerine göre hem uygulanması hem de kullanışı açısından çok daha rahat bir alternatif olarak öne çıkıyor. Diğer gelin makyajı modellerinde yüz ve boyun bölgesine uygulanan ağır kapatıcılıktaki fondötenler yüzünüze adeta bir maske takmışsınız gibi hissettirebilir. Kalın kapatıcı uygulamaları üzerine takma kirpikler, koyu göz makyajı ve kat kat sürülmüş rujlar yüzünüzü hem ağırlaştıracak hem de yüz mimiklerinizi engelleyecektir. Uygulama sonrası sizi olduğunuzdan çok daha farklı bir görünüme kavuşturabileceği gibi yapay duruşu ve cildinizin nefes almasını engelleyen yapısı ile de düğün gününüzü bir eziyete dönüştürebilir. Doğal makyaj uygulamaları yüzünüz ve cildiniz ile sizi barıştırabilecek, yüzünüzün doğal güzelliklerini öne çıkararak sizi göz alıcı bir görünüme kavuşturabilecek uygulamalardır. Her kadın, doğuştan eşsiz bir güzelliğe sahip olarak doğar. Doğal gelin makyajı uygulamaları ise bu doğal güzelliği vurgulamak amacını esas alır. Öyle ki doğal makyaj uygulamaları için profesyonel destek almanıza gerek yoktur! Evde kendi imkanlarınızla sade makyaj modelinizi kendiniz uygulayabilirsiniz.

Peki sade doğal makyaj uygulaması nasıl yapılır? Aşama aşama üzerinden geçelim!

1- Sade Ten Makyajı

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (5)

Sade makyaj modellerini tercih edecekseniz cildinizi en az bir ay öncesinde büyük güne hazırlamanız gerekiyor. Düğününüzden bir ay önce cildinizin doğal ışıltısına kavuşması ve ten renginizin öne çıkması için doğal besinler, bol bol meyve ve su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Meyvelerin içindeki doğal vitaminler ve suda bulunan mineraller ile bir ay gibi kısa bir sürede cilt tonunuzu dengeleyerek yüzünüze oldukça sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Düğün hazırlık sürecinin oldukça yoğun geçtiğini biliyoruz! Fakat sade gelin makyajı uygulamasının sağlıklı sonuç vermesi ve vücut direnciniz için uykunuzu kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Günde en az altı saatlik vakitli ve verimli bir uyku özellikle göz çevresindeki torbalar ve morluklardan şikayet eden gelin adaylarına oldukça iyi gelecektir. Tüm bunlara ek olarak cildinizin nem dengesinin orantılı olması oldukça önemlidir. Çok kuru veya çok yağlı ciltler doğal gelin makyajı uygulamasında cilt görünümünü sağlıksız gösterebilir. Bu durumda doğal içerikli cilt bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

 • Sade Gelin Makyajı Yüz Uygulaması

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (6)

Bir aylık cilt detoksunuzu uyguladıysanız artık sade makyaj uygulamasının ilk aşaması olan ten makyajına geçebiliriz! Düğün gününüzün sabahına dinlenmiş bir vücut ve sağlıklı bir ten ile uyandığınızda aslında fondöten uygulamasına hiç gerek kalmadığını fark edeceksiniz! Yine de cilt lekelerinizden veya yüz kızarıklıklarınızdan şikayet ediyorsanız ten renginize en uygun hafif içerikli BB kremlerden yararlanabilirsiniz. BB krem uygulamasından önce uzun süre kalıcı bir makyaj için ince bir tabaka makyaj bazı kullanabilirsiniz. BB kreminizi uyguladıktan sonra yüzünüzde aydınlatmak istediğiniz bölgeleri ten renginizden birkaç ton açık pudra uygulaması ile öne çıkarabilirsiniz. Örneğin yuvarlak yüzlü gelin adayları elmacık kemikleri, burun ucu ve kaş kemiklerine bu uygulamayı yaparak yüzünü daha keskin hatlara kavuşturabilir. Elbette bu kontrası tamamlaması açısından cilt renginizden birkaç ton koyu pudra ile hafif bir kontürleme yapabilirsiniz. Bu sayede yüz hatlarınızı belirginleştirerek sade ama dikkat çekici bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Sade makyaj ten uygulamasında vücut renginize en yakın kapatıcı ve BB kremlerden yararlanmanız oldukça önemli. Eğer fondöten kullanıyorsanız da tanınmış markaların hafif ve doğal içerikli, nefes alan fondötenlerini tercih edebilirsiniz. Cilt renginize uygun bir allık uygulaması ile ten makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Dekolteli bir gelinlik tercih ettiyseniz hafif pudra dokunuşlarını göğüs ve omuz bölgenize de uygulamayı ihmal etmeyin!

2- Sade Göz Makyajı

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (7)

Sade makyaj uygulamasında gelin adaylarının en çok çıkmazda kaldığı konulardan biri de göz makyajı uygulaması olarak öne çıkıyor. Sade göz makyajı uygulamasında öncelikle gözün yapısını ve rengine göre hareket etmek gerekiyor. Sade gelin makyajının en önemli aşamalarından olan göz makyajında bakışlara dikkat çekmek oldukça önemli. Yüz ifademizin en önemli belirleyicilerinden olan kaşlar da sade göz makyajı uygulamasında ekstra üstünde durmamız gereken konulardan birisi. Son yılların en büyük trendlerinden olan sade ve doğal kaşlar, sade gelin makyajı uygulamasının en önemli adımını oluşturuyor. Sade bir makyaj tercih edecekseniz şekilli alınmış aşırı kavisli kaşlardan ziyade doğal kaş şeklinizi öne çıkarmalısınız. Kendi doğal yapısını koruyacak şekilde fazlalıkları alınmış bir kaş modeli yüz ifadenizi ve doğal güzelliğinizi eşsiz bir şekilde ortaya koyacaktır. Eğer az ve seyrek kaş yapısına sahipseniz, saç renginizle uygun bir kaş farı kullanarak kaşınızın doğal çizgisinde boşluklarını doldurabilirsiniz.

 • Sade Göz Makyajı Yapılışı

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (8)

Gelelim sade göz makyajı uygulamasına. Sade makyaj uygulamasında asıl amacın yüzün doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak olduğunu söylemiştik. Burada da göz şekliniz üzerinden hareket ederek bakışlarınızı ön plana çıkarabilecek dokunuşları uygulamanız gerekiyor. Badem göz şekline sahipseniz, göz kapaklarınız ile kaş kemiğiniz arasında kalan bölgeye hafif bir kahverengi far ile kontürleme yapabilirsiniz. Göz kapağı üzerine uygulayacağınız pudra ya da krem rengi bir far bakışlarınızda hafif buğulu bir etki yaratacaktır. Kirpik çizginiz üzerinden uyguladığınız ince bir eyeliner ile göz renginiz ne olursa olsun vurucu bakışlara sahip olabilirsiniz. Gözlerini büyük göstermek isteyen çekik gözlü gelin adayları sade makyaj uygulamasında gözlerinin altına beyaz göz kalemi uygulayabilirler. Böylece gözleri olduğundan çok daha büyük görünecektir. Sade göz makyajında takma kirpik kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat ince bir kirpik yapınız varsa doğal görünen taneli takma kirpiklerden yararlanabilirsiniz.

3- Sade Dudak Makyajı

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (9)

Gelelim doğal makyaj uygulamalarının en son adımına! Doğal gelin makyajı yüzünüzün doğal güzelliklerini öne çıkaran uygulamalardır ve uyum içerisinde olmalıdır. Tercihinizi sade düğün makyajından yana kullandıysanız dudaklarınızın göz makyajınız ile uyumuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Gözlerinizi kontürlü bir makyaj ile ortaya çıkardıysanız dudaklarınızda daha hafif dokunuşlarda bulunmanız gerekiyor. Doğal dengenin sağlanabilmesi adına göz makyajını daha ön planda tutan gelin adayları nude veya ten rengine uygun açık tonlarda rujlar kullanarak oldukça şık bir görünüme kavuşabilirler.

Açık bir ten rengine sahipseniz şeftali tonlarında ruj uygulaması oldukça şık ve doğal görünecektir. Buğday ve esmer tenli gelin adayları açık kahve ve açık pembe tonlarında rujlar tercih edebilirler. Doğal makyajı en güzel ortaya çıkaran rujlar mat özellikte olanlar arasından çıkıyor. Aşırı parlak ve simli ruj uygulamaları makyajınızın doğal görünümüne bozacağı gibi yapışkan yapıları sebebiyle düğün gününüzde sizi rahatsız edebilir. Kremsi mat özellik taşıyan rujları değerlendirebilirsiniz. Dudağınızı daha dolgun göstermesi açısından üst dudak çatınızda ve alt dudak çizginize ince bir highlighter çizgisi çekebilirsiniz.

Sade Makyaj Malzemeleri

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (10)

Sade makyaj uygulamasında ihtiyaç duyacağınız malzemeler aslında düşündüğünüz kadar fazla değil! Sadece bu malzemeleri seçerken içeriklerini ve kalıcılık sürelerini incelemek gerekiyor. Yalnızca düğün makyajınızda değil, günlük yaşamınızda da satın aldığınız kozmetik ürünlerinin içeriklerini oldukça dikkatli incelemeniz gerekiyor. İçinde bulunan herhangi bir madde cildinizde alerjik tepkimeler oluşturabilir ve bu da düğün gününüzden önce sizin için oldukça büyük bir probleme dönüşebilir. İçerik incelemesine ek olarak kullandığınız ürünlerin kalıcılıkları ve suya dayanıklılıkları oldukça önemlidir. Yüzünüzde ağırlık yapmayacak ürünleri tercih etmek sizin için her zaman ilk koşul olmalıdır. Sade makyajınızın gece boyu doğallığını koruyabilmesi için kullandığınız ürünlerin doğal içerikli ve kalıcı olması gerekmektedir. Peki sade gelin makyajı uygulamanız için nelere ihtiyacınız var?

Sade makyaj için gerekli malzemeler:

 • Doğal içerikli makyaj bazı
 • Ten rengi ile uyumlu BB krem (Ten renginiz ile en uyumlu fondöten veya BB kremi belirlemek için deneme esnasında boyun bölgenize ince bir uygulama yapmanız yeterli olacaktır.)
 • Kontürleme işlemi için cilt renginizden birkaç ton açık ve birkaç ton koyu iki adet pudra
 • Yanaklarda ve elmacık kemiklerinde doğal bir renk için cilt tonunuz ile uyumlu mat allık
 • Göz kontürü belirleme ve öne çıkarma için natürel tonlarda bir far paleti
 • Bakışlarınızı öne çıkaracak ve belirginleştirici bir dokunuş için eyeliner veya dipliner
 • Doğal kaş görünümü için saç renginiz ile uyumlu bir kaş farı
 • Dudaklarınızda sade ve doğal bir görünüm için light tonlarda mat rujlar
 • Elmacık kemiği, dudak çatısı ve burun ucuna uygulayarak doğal bir ışıltı yakalayabileceğiniz highlighter

Gibi malzemeler sade makyaj uygulamanız için yeterli olacaktır. Eğer sade gelin makyajınızın kalıcılığından emin olmak istiyorsanız yüzünüzde ağırlık yapmayan ve doğal içerikli makyaj sabitleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Sade ve şık makyaj hakkında her şeyi öğrendiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Çünkü bonus bölümümüzde ten renginize göre sade gelin makyajı nasıl yapılır hep birlikte inceleyeceğiz.

BONUS

1- Esmer Ten İçin Sade Makyaj

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (11)

Sade makyaj ten, göz ve saç rengi ne olursa olsun tüm gelin adaylarına fazlasıyla yakışıyor! Esmer gelin adayları da sade gelin makyajını sıklıkla tercih ediyor. Esmer ten üzerinde cilt kusurları çok fazla göze batmadığı için sade gelin makyajı ile esmerlerin doğal güzellikle çok daha hoş bir şekilde öne çıkıyor. Esmer tene sahip gelin adayları doğal görünüşlerini ince bir kontürleme ile öne çıkarabilirler. Pembenin açık tonları ve doğal kahveler ten makyajı uygulamasında çok doğru bir tercih olacaktır. Kaş görünümünde saç rengine uygun bir renkte kaş farı kullanımı ile bakışlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Esmer tende buğulu bakışların öne çıkabilmesi için far uygulamasından çok doğal ve uzun kirpik görünümüne önem vermelisiniz. Göz pınarlarınıza uygulayacağınız highlighter ile aydınlık ve doğal bir görünüm sağlayabilirsiniz. Ruj olarak da nüde tonlarda ıslak veya kremsi görünümlü rujları tercih edebilirsiniz. Yüzünüzde öne çıkmasını istediğiniz bölümlerde cilt renginizden birkaç ton açık aydınlatıcı kullanabilirsiniz.

2- Buğday Ten İçin Sade Makyaj

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (12)

Buğday ten tonu, belki de sade makyaj modellerinin en çok yakıştığı ten renklerinden biri olarak öne çıkıyor. Öyle ki buğday tenli gelin adayları doğal makyaj uygulamalarında en az işlem ile en göz alıcı görünüme kavuşabiliyor. Buğday tene sahip gelin adayları ciltlerinin doğal ışıltısından yararlanarak kontürleme işlemine çoğunlukla gerek duymuyor. Ama yine de yüz hatlarını daha keskin göstermek isteyen gelin kızlarımız ten renklerinden birkaç ton koyu renkte bir pudrayı elmacık kemiklerinin altına ve çene çizgilerine uygulayarak muhteşem bir görünüme kavuşabilirler. Bu ten rengine doğal gelin makyajı uygulamasında kiremit rengi ve koyu kahverengi göz farlarını kullanarak sade ve şık bir görünüm kazanabilirsiniz. Dudak makyajınızda ise tercihinizi kırmızının doğal tonlarından yana kullanabilirsiniz. Buğday ten rengine daha çok mat görünümler yakıştığı için sade gelin makyajı uygulamanızda çok fazla highlighter kullanmanızı önermiyoruz. Esmer tende olduğu gibi kumral tenli gelinler de doğal görünümlü takma kirpiklerden yararlanabilir.

3- Kızıl Ten İçin Sade Makyaj

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (13)

Oldukça nadir görülen ten renklerinden olan kızıl ten ile devam ediyoruz. Kendi doğal güzelliğini öne çıkarabilmesi açısından bu tene sahip gelin adayları sade makyaj uygulamalarını oldukça fazla tercih ediyor. Fakat bazı gelin adayları, kızıl tenin en belirgin güzelliklerinden olan çillerini gizleyebilmek için yoğun fondöten ve kapatıcı kullanımına yöneliyor. Burada kızıl gelin adaylarına söylemek istediğimiz ilk şey “Çilleriniz ile barışın!”. Günümüz makyaj vloggerları doğal çil görünümü için onlarca farklı yöntem geliştirmiş durumda. Fakat siz şanslı kızıl tenli gelin adayları doğuştan zaten bu güzelliklere sahipsiniz. Bu sebeple doğal makyaj uygulamanızda çillerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Ten ve saç renginize oldukça uyan şeftali ve hafif bordo tonları ile mükemmel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Eğer kızıl ten rengi ile beraber yeşil veya ela göz rengine de sahipseniz gözlerinize far uygulamaya bile ihtiyacınız yok! İnce bir dipliner uygulaması ile hafif allık dokunuşları, bordo tonlarında ruj ile birleştiğinde mükemmel görüneceğinize emin olabilirsiniz.

4- Beyaz Ten İçin Sade Makyaj

sade-makyaj-modelleri-ve-gelin-makyaji-yapimi (14)

Dördüncü ve son sade gelin makyajı önerimiz güzeller güzeli beyaz tenli gelin adaylarımız için geliyor. Beyaz tene sade makyaj uygulamasında cilde doğal bir renk vermek oldukça önemli. Yanaklarınız üzerine pembe tonlarında uygulanan allık ile oldukça doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz. Eğer cilt renginizin solgun göründüğünü düşünüyorsanız mümkün olduğunca canlı renkte ama hafif uygulanabilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Kontürleme işlemi beyaz tenlilerin cilt rengini koyulaştırabileceğini için önermiyoruz. Bu ten renkleri zaten yeterince aydınlık olduğu için allık uygulamanızı elmacık kemiklerinizin altından geçerek doğal bir kontürleme yakalayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise göz makyajınızdan ziyade dudaklarınızı öne çıkarmanız olacak. Kırmızı ve bordonun doğal ve açık tonlarında uygulayacağınız ruj ile yüzünüzde harika bir odak yaratabilirsiniz.

Sade makyaj; cilt tonu, ten rengi veya göz yapısı nasıl olursa olsun tüm gelin adaylarının doğal güzelliklerini ortaya çıkaran muhteşem bir makyaj uygulamasıdır. Hafif sade makyaj uygulamaları yüzünüzün en güzel noktalarını öne çıkararak doğal güzelliğinizi gözler önüne serer. Her kadın, kendi doğal ve eşsiz güzelliğine sahiptir. Vücudunuzun herhangi bir noktasındaki kusurunuza takılarak diğer güzelliklerinizi unutmayın! Kendinizi sevin, vücudunuzla barışın ve gerçek güzelliğinizin farkına varın. Sade makyaj ve gelin makyajı yapımı üzerine hazırladığımız kapsamlı dosyamızın sonuna geldik. Peki sizce gelin makyajı uygulaması nasıl olmalı? Siz sade bir makyaj mı, yoksa porselen gelin makyajını mı tercih ederdiniz? Yorumlarınız diğer gelin adaylarına ilham vermesi açısından oldukça önemlidir. Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden mutluluklar dileriz!

Yanıtla