Rustik düğün konsepti, son zamanlarda özellikle genç çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen bir düğün konseptidir. İsminden de anlaşılacağı üzere rustik düğün konsepti doğallık ve rahatlığın bir arada olduğu ve etraftaki süslemelerin yapay madde içermeyen tahta ve bitkilerden oluştuğu bir konsepttir. Rustik düğün organizasyonu için vazgeçilmez materyal, hammaddesi ağaç olan süslemelerdir. Misafirlerin oturacağı masa-sandalye, mumluklar, masa numaraları, süslemeler ve tüm çevresel faktörlerin çoğu ağaçtan üretilmiş olmalıdır. Genellikle sonbahar-kış aylarında yapılan rustik düğünler, özellikle sonbaharın ortalarında yakalayacağınız harika atmosfer ile mükemmel olmaktadır. Odun, hasır, kuru ağaç ve çiçekler, pastel tonlar ve uçsuz bucaksız bir kır ortamı rustik temalı düğün için gereken malzemelerdir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde kendinizi romantik bir film sahnesinin içinde bulacaksınız…

rustik-dugun-konsepti (1)

Rustik düğün doğallık, samimiyet ve romantizmin odak noktası olduğu bir konsepttir. Gösterişten uzak ve yalnızca dostlarla bu güzel günü kutlamak isteyen çiftlerce tercih edilen rustik düğünlerin aynı zamanda bohem bir havası da vardır. Sonbahar ve kışa daha çok yakışan rustik düğünler tabii ki yaz ve ilkbahar aylarında da tercih edilebilir. Evleneceğiniz mevsime göre gelinlik, renkler ve dekorasyonda ufak değişiklikler yaparak, kendi özgün rustik düğün konseptinizi yaratabilirsiniz. İster yemyeşil kırlar üzerinde ister yüksek tavanlı bir taş evde yani açık-kapalı mekan fark etmeksiniz rustik düğününüzü organize edebilirsiniz.

Rustik Düğünde Öncelik Mekan Seçimidir!

Rustik düğün konseptini benimsediniz ve bu yönde bir düğün mü organize edeceksiniz? Öncelik olarak yapmanız gereken ilk şey mekanınızı belirlemek olacaktır. Rustik kır düğünü mü yoksa kapalı bir alanda mı olmalı? Partneriniz ile beraber bunu kararlaştırmalısınız. Düğününüzün yapılacağı mevsim de bu konuda oldukça önemli bir etkendir. Yaz ve bahar ayları için genellikle kırların tercih edildiği rustik düğünlerde sizin tercihiniz sonbahar ve kış ayları olacaksa muhakkak bir kapalı alan alternatifi yaratmalısınız. Havaların soğuması, olası bir şiddetli rüzgar ve yağmura karşı düğününüz mahvolabilir. Bu sebeple kış ve sonbaharda kapalı alan tercihini daha ön planda tutmakta fayda var. Eğer sonbaharın ilk haftaları ise yine güzel bir kır düğünü gerçekleştirebilmeniz mümkün. Fakat her ihtimal karşısında önlem almak için düğününüzü gerçekleştireceğiniz kır bahçesi alanına büyük bir şemsiye yerleştirebilirsiniz. Böylece olası hava muhalefetlerine karşı düğününüze kaldığı yerden devam edebilirsiniz.

Rustik düğün mekanları son dönemde oluşan talepler sonucunda oldukça artmış bir vaziyettedir. Eğer siz de rahatlık ve sadeliğin bir arada bulunduğu bir rustik düğün organizasyonu ile dünya evine girmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece Düğün Buketi’ni ziyaret etmek! Düğün Buketi, her çeşit ve atmosferde düğün mekanını bünyesinde barındırdığı gibi rustik düğün mekanlarına da kapılarını açmıştır. Rustik tarzda sayısız düğün mekanını Düğün Buketi üzerinden rahatlıkla inceleyebilir ve evinizin konforunda düğün mekanınızı tutabilirsiniz. Fiyat teklifi al seçeneği de bulunan Düğün Buketi’nde tüm detayları kolayca halledebilirsiniz.

Kurutulmuş Çiçekler ve Daha Fazlası…

Rustik düğün mekanı seçildikten sonra sıra organizasyona gelmektedir. Rustik düğün organizasyonunun dekoratif açıdan çok naif ve şık olması gereklidir. Sadelik ve doğallığın uyumlu dansından meydana gelen bu dekorasyon, çok ince ayrıntılardan oluşmaktadır. Düğününüz için rustik süsleme eşyaları kullanabilirsiniz. Bunlar hasır, çuval, mum, kurutulmuş çiçek ve ağaç parçaları ve saman balyaları olabilir. Aynı zamanda içine mum koyabileceğiniz fenerler ve gaz lambaları da görünüm açısından ambiyansa son derece uygundur. Rustik düğün dekorasyonu bohem bir hava da taşımaktadır. Bu sebep ile rustik bohem bir düğün için doğal kumaşlardan masa örtüsü ve peçete gibi ayrıntıları da unutmamalısınız.

Rustik düğün konsepti için yalnızca masa-sandalye kullanımı düşünülmemelidir. Her şeyin son derece doğal olduğu rustik düğünlerde mekanınız kırlar olacak ise yerlere minder ya da piknik örtüsü atarak da misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Eğer masa-sandalye tercih edecekseniz tercihiniz kesinlikle ahşaptan yapılma masa-sandalye olmalıdır. Samimiyetin hakim olduğu bir organizasyon olan rustik düğünler için renk seçimi de oldukça önem arz etmektedir. Doğallık ve sadeliğin ön planda olduğu bir atmosferde canlı renkler tabii ki absürt kaçacaktır. Bu yüzden rustik düğün organizasyonu yapacaksanız pastel tonları tercih etmelisiniz. Toprak ve kahve tonları, uçuk renkler ve krem renklerinin hakim olacağı bir rustik düğün, mükemmel bir atmosferde dünya evine girmenizi sağlayacaktır.

Oturma Düzeninin Önemi

Rustik düğün dekorasyonu konusunda bir diğer önemli detay ise misafirlerin oturma düzenidir. Rustik düğünler alışılmışın dışında olduğu için oturma düzeninde rahat davranabilirsiniz. Dilerseniz 6’şarlı gruplar halinde yuvarlak masalar oluşturabilir, dilerseniz upuzun bir masada herkesi toplayabilirsiniz. Ayrıca son dönemde oldukça popüler olan kemer altında nikah kıyılmasını da gerçekleştirebilir ve misafirlerinizi yüzleri size doğru dönük bir şekilde sıralı oturtabilirsiniz. Rustik düğün konsepti uçsuz bucaksız fikirlerin üretilebileceği samimi bir konsepttir. Bu sebeple tüm bunları bir kenara bırakarak kendi dilediğiniz ve daha önce denenmemiş fikirleri de hayata geçirebilirsiniz.

Rustik düğün organizasyonu için daha başka neler yapabilirim diyorsanız, sizlere birkaç önerimiz daha var! Rustik düğün konsepti için etraftaki masa-sandalyeyi ve eğer kemer altında bir nikah düşünüyorsanız kemeri uçuk renkli tüller, doğal kumaşlar ve kurutulmuş çiçekler ile süsleyebilirsiniz. Etrafa saçılmış saman balyaları ve tahta kasa gibi eski görünümlü şeyler de düğününüze ayrı bir hava katacaktır. Bunlar dışında düğün mekanının girişine el yazısı ile yazılmış bir davet panosu koyabilir ve masaların üzerine klasik şamdan yerine elle boyanmış kavanozlar ekleyebilirsiniz. Her şeyin doğal ve el yapımı olacağı rustik düğünler, masalı bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca kendinizin bile rahatça üretebileceği süslemeler kullanılacağı için daha az maliyetli olmaktadır. Masaların üzerine serpiştirilmiş mumlar, belki eski danteller ve kupürler ile düğününüz kesinlikle sıra dışı ve uzun yıllar boyunca unutulmaz olacaktır.

Rustik düğün konsepti gece ayrı bir güzel olmaktadır. Düğününüzde güneş git gide batmaya başladığında ve artık gece güne hakim olduğunda asıl düğün başlamaktadır. Hava kararınca yakabileceğiniz ampuller imdadınıza yetişecektir. Ağaçtan ağaca uzatacağınız ampuller ve fenerler ile hem romantik hem de samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Aynı zamanda rustik kır düğününde gecenin sonunda misafirlerinize dilek feneri dağıtıp hep beraber uçurarak da gecenizi hem renklendirebilir hem de mükemmel kılabilirsiniz. Gökyüzünde yaratacağınız görsel şölen ise düğününüze ayrı bir güzellik katacaktır.

Rustik Düğünde Gelinlik Seçimi

Rustik düğün konseptine uygun gelinlik seçimi oldukça önemlidir. Ağır ve şatafatlı olmayan bir gelinlik seçmek ilk öncelik olmalıdır. Rustik düğün için seçilen gelinlik modelleri genellikle vücuda tam oturan gelinliklerden oluşmaktadır. Gelinlik rahat ve gelinin içinde kolayca hareket edebileceği bir formda olmalıdır. Bohem bir havası da olan rustik düğününüz için bohem gelinlik modelleri de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda rustik gelinlik modellerine ek olarak A kesim ve düz kesim modellere kesinlikle bakmalısınız. Pek çok gelin adayı rustik düğün için gelinlik yerine sade ve düz rustik düğün elbiseleri tercih edebilmektedir. Siz de düğününüzde yaratacağınız atmosfer ve düğün mevsimi doğrultusunda bu konuda kararlar verebilirsiniz.

Rustik düğün konsepti için gelinlik giymekte ısrarlıysanız gelinliğinize birkaç ufak dokunuş yapabilirsiniz. Öncelikle gelinliğin rahat olmasından sonra en önemli 2. konuya odaklanmalısınız. Bu da kesinlikle gelinliğin üzerinde yer alacak olan motif ve işlemelerdir. Bol dantel kupür dolu bir gelinlik rustik düğün konseptine oldukça uygun olacaktır. Aynı zamanda fırfırlı kollar, abartılı olmayacak derecede tüller ve elbiseden sarkacak olan ipler ile konsepte tam uygun bir gelin olabilirsiniz. Vücuda tam oturan bir gelinlik yerine eğer isterseniz uçuş uçuş bir gelinlik tercihi de yapabilirsiniz. Şifon kumaştan üretilen gelinlikler rustik düğünler için biçilmiş birer kaftan niteliğindedir. Gelinlik seçimi sırasında bunu göz önüne alarak seçim yapabilirsiniz.

Rustik düğün organizasyonu için gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise düğünün olacağı mevsimdir. Kış ve sonbaharda havalar soğuyacağı için uzun kollu gelinlik tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Kış ayları için vintage gelinlik modellerine bakarak konsepte uygun bir gelinlik bulabilirsiniz. Eğer yaz ve ilkbahar ayları için bir düğün hayal ediyorsanız sırt dekolteli ya da belli yerleri danteller ile işlenmiş bohem gelinlik modellerine bakabilirsiniz. Aynı zamanda vintage gelinlikler arasında da bahar ve yaz mevsimine uygun şahane gelinlikler bulabilirsiniz. Hafif yaz rüzgarında uçuşan etekleriniz ile vereceğiniz düğün pozu kesinlikle masalları aratmayacaktır.

Damatlık da En Az Gelinlik Kadar Önemli…

Rustik düğün organizasyonu için gelinlik ne kadar önemli ise damatlık da bir o kadar önemlidir. Gelinlik nasıl ki şatafat ve süsten uzak bir modelde seçiliyorsa, damatlık da rahat ve konforlu seçilmelidir. Rustik düğün için kesinlikle smokin ya da koyu renklerin hakim olduğu takımlara gerek yoktur. Önceliği spor takım elbiselere verebilirsiniz. Aynı zamanda kanvas pantolon ve yelek kombinini de rustik düğün organizasyonu için zevkle tercih edebilirsiniz. Eğer yelek tercih etmek istemiyorsanız, pantolon askıları ile de damatlık kombinini tamamlayabilirsiniz. Tabii açık renk ince bir kravat ya da pastel tonlarda bir smokini de unutmamalısınız. Yelek cebine de kurutulmuş çiçekler koyduğunuz takdirde rustik düğün için hazırsınız demektir!

Kendi Haline Bırakılmış Saçlar…

Rustik düğün için kıyafet, mekan ve dekorasyon tamamlandıysa, sırada saç-makyaj bölümü var. Rustik düğün konsepti için saç ve makyaj oldukça sade olmalıdır. Saçlar salık bırakılabilir ve üzerine çiçeklerden yapılmış kibar bir taç takılabilir. Ayrıca zarif bir duvak ya da hasır şapka da kullanılabilir. Kibar bir dağınık topuz ya da örgü modelleri de rustik düğün saç modellerine uyum sağlayan modellerdir. Makyaj olarak da olabildiğince doğal görünümlü bir makyaj yapılmalıdır. Nude tonlarının sık tercih edildiği rustik düğün konseptinde dudaklar yerine gözlere önem verilirse daha güzel bir etki yaratılabilir.

Rustik Davetiye Önerileri

Rustik düğün davetiyeleri, rustik düğün organize etmeyen çiftler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Misafirlerinize Kraft kağıt ve hasır ipliklerin ön planda olduğu bir davetiye gönderebilirsiniz. Aynı zamanda davetiyenize iliştireceğiniz kurutulmuş çiçekler de konsepte son derece uyumlu olacaktır. Bu ayrıntılar dışında dantel ve kurdele gibi detaylar ile de davetiyenizi tamamlayabilirsiniz. Makrome Düğün Nişan Konseptleri yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Rustik düğün konsepti sadelik ve zarafetin bir arada olduğu bir konsepttir. Bu konsept ayrıca samimiyeti de içerisinde barındırır. Rustik düğün konsepti için gerekli olan tüm detaylara Düğün Buketi üzerinden ulaşabilirsiniz. Düğün Buketi üzerinde düğün mekanı, gelinlik, organizasyon ve saç-makyaj başta olmak üzere sayısız kategori vardır. Bu kategoriler aracılığı ile evinizin konforunda size en hitap eden rustik düğünü organize edebilir ve en mutlu gününüzü eşsiz kılabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar diliyoruz! 😊

Rustik düğün konseptinize uyumlu en güzel düğün davetiyelerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla