Nişan hediyeleri, nişan törenlerinin olmazsa olmazıdır. Nişan merasimi evliliğe atılan ilk ve en özel adımdır. Bu özel günde sizi yalnız bırakmayan dost ve akrabalarınıza nişan hatırası hediyeler vermek, nişanınızı unutulmaz kılacak hoş bir ayrıntıdır.

Nişan Hediyeleri

İşte bu yazımızda nişan hediyelikleri olarak seçebileceğiniz alternatifleri örnekler ile derledik. Derlememize geçmeden önce de, nişan hediyesi olarak neler alınabilir genel bir değerlendirme yaptık.

En Uygun Nişan Açık ve Kapalı Davet Alanlarını Keşfetmek İçin Tıklayın

Asıl soru: Nişan Hediyesi Ne Alınır?

Nişan Hediyeleri

Nişan hediyesi olarak şeçilebilecek öyle çok alternatif var ki, bu konuda karar vermek oldukça zor kabul ediyoruz. Ancak bu seçim sürecinin keyifli olduğunun da altını çizmek isteriz. Bu noktada nişan hediyeliklerinizin tam da sizi yansıtması için kendi zevkinize odaklanmanız faydalı olacaktır. Yani siz neleri seviyorsunuz? İşlevsellik midir sizin için ön planda olan yoksa estetik mi? Buna karar verdiğinizde nişan hediyeliklerinizi belirlemek çok daha kolay olacaktır.

Nişan Hediyeleri

Töreninizde dağıtacağınız hediyelerin daha sonra da kullanılmasını istiyorsanız, anahtarlık, magnet, mum gibi seçeneklere yönelebilirsiniz. Tam tersi estetik yönü ağır basan birisiyseniz de, nişan hediyelik seçiminizi kendin yap tasarımlardan ya da minik dekoratif objelerden yana kullanabilirsiniz.

Nişan Hediyeleri

Vazgeçilmez Klasikler: Asil Dantel, Taş ve Tül Ayrıntıları

Nişan Hediyeleri

Kabul edelim, piyasada nişan hediyesi olarak davetlilere verilmek üzere o kadar fazla seçenek var ki hepsi birbirinden değişik ve farklı zevklere hitap ediyor. Ancak siz ve nişanlınız klasik, elegant, sade şıklıktan yanaysanız, dantel ve tül detayları ile tasarlanmış hediyelikler tam size göre olacaktır. Klasik ve sade görünüme sahip olan nişan aksesuarlarını tercih edecek olmanın bir sebebi de elbette ki kıyafet ve dekorasyon ayrıntılarıdır. Nude tonlarda seçilmiş olan nişan kıyafeti ve nişan töreni dekorasyonu içerisinde sunulan bu zarif hediyelik aksesuarlar, tamamlayıcı bir unsur olacaktır. Klasik ve sade görünüme sahip olan hediyeliklerden bu tarzın en çok yakıştığı ve nişanlanacak olan çiftlerce tercih edilenleri şöyle sıralayabiliriz: Sade parıltılı taşlarla bezeli nişan kutuları, dantellere sarılı sabun veya zarif kokulu taşlar, şık tül keselerde sunulan badem şekerleri…

Nişan Hediyelerinde Osmanlı Stili Klasik Aksesuarlar

Nişan Hediyeleri

Klasik tarzı benimsemiş olan nişanlanacak olan çiftlerin son zamanlardan en çok tercih ettiği nişan hediyeliklerinin arasında bir de Osmanlı stili de denen tasarımlar bulunmaktadır. Osmanlı kültürünün ihtişamlı ve gösterişli el işçiliği kabul edelim ki oldukça etkileyicidir. Davetlilerine ihtişamlı tasarımları hatıra olarak sunmayı isteyen klasik zevke sahip çiftler en çok altın varaklı görünümlü dekoratif objeleri tercih etmektedir. Altın varaklı tasarımların yanında gümüş bezeli objeleri de atlamamak gerekli. Her iki görünümde en çok tercih edilen nişan hediyesi aksesuarları ayna, kaşık, lokumluk, kandil, gül suyu ve kolonya şişeleridir.

Bu Nişanda Hayat Var: Canlı Nişan Hediyelikleri

Nişan Hediyeleri

Canlı bitkiler, nişan hatırası hediyeler içinde davetlilerinize sizden belki de en fazla anı olarak kalabilecek ve nişanınızı unutulmaz kılacak seçeneklerden. Eğer nişan hediyesi tercihinizi canlı çiçekten yana kullanacaksanız, kaktüs, sukulent gibi dayanıklı bitkiler veya sevdiğiniz çiçeğin tohumunu seçmeniz akıllıca olacaktır. Zira özenle seçilmiş olan hediyelik çiçeklerin daha nişan günü gelmeden bozulmaya başlamasına şahit olmayı kimse istemez öyle değil mi?

Nişan Hediyeleri

Hediye olarak dağıtacağınız çiçek ya da bitkileri dışarıdan satın alabileceğiniz gibi, töreninize özel olarak kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Eğer bitki yetiştirmeyi seviyor, sevdiklerinize ellerinizle yetiştirmiş olduğunuz bir çiçeği nişan hatırası olarak vermeyi istiyorsanız bu seçim tam size göre! Mesela eğer ki nişan gününüze yaklaşık olarak altı aydan fazla bir süre varsa, elinizde bulunan kendi bitkilerinizi çoğaltmaya başlayabilirsiniz. Ya da çoğaltıp hediye olarak dağıtmayı düşündüğünüz kaktüs ya da sukulentleri satın almakla işe başlayabilirsiniz.

Yaşamayı Sevenlerin Tercihi: Doğa ve Hayvan Dostu Nişan Hediyeleri

Nişan Hediyeleri

Nişanlınız ve siz bu özel gününüzde doğa için faydalı olmaya ne dersiniz? Üstelik bu faydaya davetlilerinizi de dahil edebilirsiniz. Nasıl mı? Elbette dağıtacağınız nişan için hediyeliklerinizde. Özel tasarlanmış tohum bombaları, minik fidanlar, içinde sokak hayvanlarının yiyebileceği kuru mamaların bulunduğu keseler oldukça doğa dostu sayılabilecek nişan hediyelerinden. Bunların yanı sıra doğa ve hayvanlar için çalışmakta olan sivil toplum kuruluşlarının özel günler için hazırladıkları tasarımları da inceleyebilirsiniz. Bu sivil toplum kuruluşlarından en bilinenlerini Tema Vakfı, ÇEKÜL, HAYTAP, Yuva Derneği, Hayvan Kurtarma Derneği, HAÇİKO, WWF olarak sıralayabiliriz. Elbette çevre ve hayvan hakları için çalışan ve özel gün tasarımları bulunan çok daha fazla kurum bulabilmek mümkün.

Sosyal Sorumluluk Sahibi Nişan Hediyeleri

Nişan Hediyeleri

Tıpkı bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi, nişan gününüzde kendi hassas olduğunuz bir toplumsal sorun için nişan hediyeleriniz ile çözüm üretebilirsiniz. Nişan hediyelerinizi bu sivil toplum kuruluşlarından satın alarak o kurumlara maddi destek vermiş olursunuz. Bunun yanında, davetlilerinizin de o sivil toplum kuruluşundan haberdar olabilmelerini sağlarsınız.

Nişan Hediyeleri

Örneğin nişanlınız ve siz eğitime destek olmak istiyorsanız TEGV’in ya da Darüşşafaka Cemiyeti’nin özel gün tasarımlarını davetlilerinize dağıtabilirsiniz. Ya da LÖSEV, KAÇUV gibi sağlık alanında çalışan kurumlardan nişan hediyelerinizi alıp, kanser tedavisi görmekte olan çocuklar ve ailelerine destek sağlayabilirsiniz. Nişan hediyeleri bulabileceğiniz sivil toplum kuruluşlarına ayrıca AÇEV, Mor Çatı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı ve Tohum Otizm Vakfı’nı da ekleyebiliriz.

Dekoratif Nişan Hediyeleri

Nişan Hediyeleri

Kalıcı nişan hediyeliklerinden en çok beğenilen ve çok fazla alternatif bulabileceğiniz bir seçenek de dekoratif ürünler. Hem bu minik objelerin, nişanınıza katılanların evlerinde sizden bir nişan hatırası hediyesi olarak kalabileceğinden duygusal işlevleri de vardır. Aşkınızı sembolize edecek sevimli biblolar, kokulu taşlar, lokumluklar, çerçeveler, kandil ve şişeler nişan hediyeleri olarak tercih edebilecekleriniz arasında.

Nişan Hediyeleri

Örneğin son zamanlarda en fazla tercih edilen dekoratif objeler arasında mantar tıpa kapaklı şişe tasarımlar bulunuyor. Bunların içine lavanta, baharat karışımları ya da kolonya doldurtarak hediyenizi kullanılabilir hale getirmeniz mümkün. Üstelik bunlar gibi dekoratif malzemeleri nişan dekorasyonunuza uygun olarak dışarıda tasarlatabileceğiniz gibi, evde kendiniz de süsleyebilirsiniz.

Nişan Gününüzü Hatırlatacak Kokular: Kolonyalar, Taşlar, Sabunlar

Nişan Hediyeleri

İnsan hafızasının en fazla hatırladığı ayrıntının koku olduğunu duymuşsunuzdur. İşte siz de hayatınızın bu en özel gününde nişan gününüzü unutulmaz kılmak için kokulardan faydalanabilirsiniz. Nişanda hediyelik olarak sunulmak amaçlı tasarlanmış minik kolonya şişesi, mum, kokulu taş, sabun, lavanta kesesi, oda kokusu gibi alternatifler bulunmaktadır. Bu şık seçenekler istediğiniz bir kokuyu sevdiklerinize hatıra olarak verebilmenizi sağlayacaktır.

Nişan Hediyeleri

Kokulu nişan hediyeliklerini dışarıdan özel tasarlanmış ve hazır bir biçimde bulabilmeniz mümkün. Ancak eğer ki kendi özgünlüğünüzü nişan davetinizdeki armağanlarınıza yansıtmak isterseniz kokularınızı kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Bunun için biraz instagram ve pinterest gibi sosyal medya sayfalarını karıştırıp koku tariflerini incelemeniz yeterli.

Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım: Hediyelik Nişan Şekerlemeleri ve Atıştırmalıkları

Nişan Hediyeleri

Davetlilerinizi yüzlerinde gülümseme ve ağızlarında hoş bir tatla uğurlamak isterseniz, nişan hediyesi olarak şekerlemeleri tercih edebilirsiniz. Rengarenk bonibonlardan bonbonlara, lezzetli lokumlardan tasarım kurabiyeler ve makaronlara kuruyemişlerden sağlıklı atıştırmalıklara; uzun zamandır en çok tercih edilen hediyelikler arasında. Hatta reçeller, bal ve pamuk şekerler bile! İçerisine kahve koyulan tasarımları da unutmamak lazım elbette. Üstelik sadece özel günlerde hediye edilebilecek atıştırmalıkları hazırlayan şirketler artık oldukça yaygın. O şirketler ile iletişime geçerek istediğiniz konsept ve tasarımlarınızı belirttiğinizde, nişan hediyesi olarak sunacağınız yiyecekleri tam istediğiniz gibi hazırlatabilmeniz çok kolay. Bu leziz tatları, nişan kıyafetiniz ve mekan süslemelerine uyumlu renklerde tasarlanmış minik boydaki kutu, kese, kavanoz ya da şişelerde dağıtabilirsiniz.

Kendin Yap! Nişan Hediyesi Yapımı

Nişan Hediyeleri

Nişanınıza katılanları el beceriniz, yaratıcılığınız ve zevkinizle büyülemeye ne dersiniz? Yoksa siz tam da orijinal nişan hediyeleri arayışında olanlardan mısınız? Yanıtınız evet ise, bu seçenek tam size göre. Üstelik gerekli olan birazcık hayal gücü birazcık da internette dıy projelerini araştırmak için zaman. Emin olun inceleyip beğendiğiniz projelere biraz da yaratıcılığınızı eklediğinizde kimsede olmayan ve farklı bir nişan hediyesi tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz.

Nişan Hediyeleri

Kraft malzemeler, kurutulmuş çiçekler, kumaşlar, kurdeleler, sabunlar, ipler, danteller, tüller, boyalar, mumlar ve daha neler neler… Hepsi nişan hediyesi hazırlama aşamasında size yardımcı olacaktır. Kendin yap hediyelik tasarım tercihlerinizi dekorasyon malzemelerinden yana kullanabileceğiniz gibi, mutfaktaki marifetlerinizi de gösterebileceğiniz seçeneklere de yönelebilirsiniz. Favori tarifleriniz bu konuda yardımınıza koşacaktır. Tazecik reçeller, şeker hamurundan hazırlanmış kurabiyeler, aradığınız farklı ve orijinal nişan hediyelikleri için bire bir!

Nişan Hediyeleri

Yuvanız Bereketli Olsun: Baharat ve Bakliyat Kavanozu Nişan Hediyeleri

Nişan Hediyeleri

Mutfağımızda kullandığımız baharat, kurutulmuş meyve ve bakliyatlar bizim için bir nevi bereketin sembolüdür. İşte mutfağınızdaki bereketi sevdiklerinizle paylaşmak; dolayısıyla kuracağınız yuvanızın bereketine şimdiden bereket katmak isteyenler! Bu seçenek tam size göre.

Nişan Hediyeleri

Leziz baharatlardan oluşmuş bir karışım şık bir baharatlıkta size özel tasarlandığında ya da kurutulmuş meyvelerle bezeli nişan kutucukları görenleri hayran bırakacaktır. Aynı şekilde minik kavanozlara ya da şişelere doldurulmuş kuru baklagiller; çeşitli bitkilerden oluşan çaylar da bereket şişesi tasarımlarınızda tercih edebileceğiniz seçeneklerdendir. Özellikle kendi memleketinizin özel, meşhur yiyecek ya da içeceklik malzemeleri varsa, nişan hediyesi seçiminizi onlardan yana kullanmanız, unutulmaz bir ayrıntı olacaktır davetlileriniz ve sizin için. Örneğin Ayvalıktaysanız, minik zeytinyağı şişeleri ya da içinde birkaç tane zeytin bulunan kavanozlar çok hoş bir ayrıntı olacaktır.

İşlevseller Buraya: Nişan için Kullanışlı Hediyeler

Nişan Hediyeleri

Eğer ki siz yazının başında sözünü ettiğimiz işlevselliği ön planda tutmayı tercih eden bir bireyseniz büyük olasılıkla aradığınızı bu başlıkta bulabileceksiniz! Nişan hediyelikleri ve nikah şekerlerinde birçok kişi artık sadece o anda kullanılacak hediyelerden çok daha sonra da davetlilerin kullanabileceği materyallere yönelmekte. Üstelik bu tercih sizden katılımcılara da hoş bir hatıra olarak kalabilmekte.

Anahtarlık, mumluk, kitap ayracı, ayna, bardak, kaşık, çerçeve, kolonya, oda kokusu, lokumluk, takı kutusu, gibi aksesuarlar bu noktada imdadınıza koşacaktır. Günümüzde bunlar gibi daha sonra da kullanılabilecek nişan hediyeleri öyle güzel tasarlanıyor ki, nişan hediyeniz unutulmayacak bir anıya dönüşüyor.

Sadece Sizi Yansıtan Nişan Hediyelikleri

Nişan Hediyeleri

Nişan gününüz sadece size özeldir ve aşkınızın bir manada taçlandığı önemli bir gündür. Dolayısıyla bu özel günde tercih edeceğiniz nişan hediyelerinin yalnızca nişanlınız ve size özel olmasını isteyebilirsiniz. Üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu magnetler ya da çerçeveler, isimlerinizin yazılı olduğu pleksi tasarımlar, ilişkinizin sembolü olan heykelcikler oldukça güzel tercihler olabilir. Hem örneğin nişan hediyesi olarak, içerisinde fotoğrafınızın bulunduğu çerçeve tasarımını seçerseniz davetlilerinizin de bu ayrıntı hoşuna gidecektir. Nişan törenini sadece aile arasında yapanların son zamanlarda tercih ettiği bir başka hediyelik de hikayeli videolar. Eğer fotoğraflarınızı nişan töreninden birkaç hafta önce çektirecek ve aile arası bir tören yapacaksanız hikayeli video alternatifi hoş bir hatıra olacaktır. Özellikle aile büyüklerinin bu nişan hediyesini çok beğeneceğini iddia edebiliriz.

Özgün ve Özgür Ruhlara: Orijinal Nişan Hediyeleri

Nişan Hediyeleri

Siz ve nişanlınız kendine özgü olmaktan ve her zaman farklı olmaktan yanaysanız, nişan hediyeleriniz için biraz hayal gücünüzü devreye sokmanız gerekecek. Hoş bu sizin gibi bir çift için zor olmasa gerek! Töreninize katılanlara kimsede bulunmayan değişik nişan hediyeleri vermek istiyorsanız, piyasadaki hediyelik malzemeleri inceledikten sonra bağımsız çalışan bir tasarımcı ile çalışmayı seçebilirsiniz. Tasarımcı sizi tanıdıktan sonra sadece size özel bir eser yaratabilir ve bu eserden davetlilerinize de çoğaltabilirsiniz. Bu bir resim de olabilir bir obje de. Ya da gündelik hayatta kullanılan ayna, şişe açacağı, likör bardağı, kalem, bardak altı, defter gibi malzemelerin size özel tasarımı da.

Nişan Hediyenizi Nasıl Seçmelisiniz?

Nişan Hediyeleri

Nişan hediyelikleri konumuzu kısaca maddeleyecek sonlandıracak olursak:

  • Nişan töreninizde sevdiklerinize dağıtacağınız hediyeleri hazır olarak dışarıdan satın alabileceğiniz gibi, nişan hediyelik malzemeleri satın alarak kendiniz de tasarlayabilirsiniz.
  • Farklı ve orijinal tasarımlar için bir tasarımcı ile beraber çalışabilir ya da instagram gibi sosyal medya araçlarından nişan için hediye fikirleri edinebilirsiniz.
  • Nişan hatırası hediyelerinizin süsleme ve tasarımlarının kıyafetinize ve tören dekorasyonunuza uyumlu olmasını seçerek hoş bir ayrıntı yakalayabilirsiniz.
  • Canlı çiçeklerden oluşan hediyelikler düşünüyorsanız, bu seçiminizi minik fidan, sukulent veya kaktüslerden yana kullanırsanız bitkilerin bozulma ihtimali ortadan kalkar.
  • Nişan hediyesi mum ya da kolonyaları piyasada hazır bulabileceğiniz gibi, kendi özel esans tasarımlarınızla özgün hale getirebilirsiniz.
    Törene katılanlara sunacağınız armağanların üzerine, size özgü nişan hediyesi yazıları ekleyerek tasarımlarınızı özel ve özgün hale getirebilirsiniz.
  • Nişanda hediyelik olarak sunacaklarınızı kendinize yakın hissettiğiniz sivil toplum kuruluşlarının tasarımlarından seçebilirsiniz. Bu sayede hem toplumsal duyarlılık sağlar hem de o kurumlara destek olmuş olursunuz.
  • Nişan hazırlıkları yaparken masrafların giderek artacağını göz önünde bulundurarak bütçe dostu tercihler yapmanızı düğünbuketi.com olarak özellikle önermek isteriz

Nişan Hediyesi Fiyatları Altında Ezilmeyin!

Nişan Hediyeleri

Nişan hediyelikleri önerilerimizi sıraladıktan sonra nişan hazırlıkları yapan sizleri özellikle uyarmak isteriz. Evliliğe hazırlık sürecinin başlangıcı sayılabilecek olan nişan süreci zaten kabul edelim oldukça maliyetlidir. Üstelik doğal olarak evlilik masrafları da devamında gelecektir. Dolayısıyla bu dönemde harcamalarda dikkatli davranmak, evliliğinizin ilk zamanlarının maddi açıdan rahat geçmesine fayda sağlayacaktır. Elbette ki hayatınızın bu özel gününde özenmeniz gayet doğaldır. Ancak fiyatları araştırdıktan sonra nişan hediyeliklerinizi satın almak mı yoksa kendin yap fikirleri ile özgünlüğünüzü ortaya koymak mı daha cebinize dost olacak karar verebilirsiniz. Bu sayede de hem içinize sinen hem de size ve ailenize yük olmayan nişan hediyeliklerini sevdiklerinizle paylaşmış olursunuz.

Nişan Hediyeleri

Nişan hediyelikleri seçme süreci karmaşık görünse de oldukça keyiflidir de. Dügunbuketi.com olarak bu yazıyı siz gelin adaylarının içinde bulundukları keyifli sürecin tadını doya doya çıkarmalarına yardımcı olmak için hazırladık. Önerilerimizden hangisini kendinize daha yakın buldunuz? Peki ya bu bölümü okumakta olan diğer gelin adaylarına yardımcı olmak için siz nişan hediyeleri ve nişan alışverişine dair neler önerirsiniz? Yorumlarınızı aşağıya ekleyerek sitemizde gelin adayları dayanışması oluşturmamıza katkıda bulunmaya var mısınız? Ayrıca nişan mekanınıza hala karar vermediyseniz buradan tüm nişan mekanlarını inceleyip karşılaştırarak seçiminizi yapabilirsiniz. Son olarak, siz sevgili nişan hazırlığı yapmakta olan okuyucularımıza şimdiden kolaylıklar ve mutluluklar dileriz.

Yanıtla