Evlilik sürecinde bir basamağı teşkil eden nişanlar, geleneğimizde önemli yere sahip bir kültürü ifade eder. Çeşitli kültürel değerler söz konusu olmakta ve nişan davetiyesi bunlardan birini teşkil etmektedir. Her ne kadar günümüzde sanal davetiyeler mevzubahis olsa da geleneksel davetiyeler modasını korumaktadır. Tasarımları değişiklik gösterse de temelde zarflı ve zarfsız olarak iki kısma ayrılmaktadır. Zarfsız nişan davetiyesi modelleri katlamalı olarak sunulmaktadır. Çeşitli sayıda davetiye paketleri söz konusu olup, zarflı modellerin fiyatı nispeten yüksek olmaktadır.

Nişan Davetiye Çeşitleri

Sipariş edildikten sonra kargo ile gelen davetiyelerin kargoda kırılması, yırtılması ve deforme olması riskine karşın zarflama ve katlama sürecini çiftler kendisi yerine getirmelidir. Davetiyelerde kalite bakımından değişik ağırlığa sahip kağıtlar kullanılmaktadır. Amerikan Bristol bunlardan birisidir. Son dönemde çılgın tasarımlara sahip davetiyeler söz konusudur. Kimi takım elbise şeklinde iken kimi de çiftlerin mesleklerine göre stetoskoptan ilaç kutusuna kadar değişebilmektedir.

Nişan Davetiyesi Alternatifleri

Nişan Davetiye Çeşitleri

Davetlileri organizasyona çağırmada nişan davetiyesi ve LCV hizmeti önemli bir konudur. LCV uygulaması sayesinde nişana gelecek davetlilerin net sayısı belirlenebilir. Ayrıca davetlilerin oturma şekli konusunda da yardımcı bir uygulamadır. Bu şekilde nişana davet edilen misafirlerin nereye oturacağı konusu da çözülmüş olur. Ayrıca masa seçiminde ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların da önü böylece alınmış olacaktır. Bu yüzden LCV hizmeti düşünülüyorsa irtibat kişisinin adı, soyadı, telefon numarası mutlaka davetiyede yer almalıdır.

Krem rengi nişan davetiyesi her zaman popülaritesini korumakta olan davetiyelerdir. Püskül, kurdele, fiyonk ve ip gibi çeşitli aksesuarlar eşliğinde harika davetiyeler tasarlanmaktadır. Çeşitli tarihi ve kültürel değerlerin de kullanılabildiği davetiyelerin bazılarının kenarı asimetrik kesilmiştir. Bu şekilde gelin ve damadın ismi belirginleşmektedir. Yatay davetiyeler daha revaçtadır. Bununla birlikte “takım elbise” modelli davetiyelerde olduğu gibi dik davetiye modelleri de söz konusu olmaktadır.

Nişan Davetiyesi Fiyatları

Davetiyede kullanılan kağıdın yanı sıra baskı kalitesi ve zarflı olup olmadığı konuları nişan davetiyesi fiyatlarına direkt yansımaktadır. Sipariş sayısı arttıkça davetiyelerin fiyatı düşmektedir. Kimi davetiye firmaları, düzenledikleri kampanyalarla farklı promosyon ödülleri vermektedir. Bunlardan bazıları ilk 1000 adetten sonra 50 ve katlarında indirim söz konusu olabiliyor. Yine belli bir kotadan sonraki siparişlerde ise baskı ücreti talep edilmiyor. Geçmeli, kurdeleli, fiyonklu, kelebekli vb. tasarımdaki davetiyeler genellik itibariyle “demonte” vaziyette gönderilmektedir.

Davetiye hazırlandıktan sonra WhatsApp veya e-posta ile çifte gönderilir. Çiftlerin nihai onayı alındıktan sonra baskı aşamasına geçilir. Ofset baskı, Amerikan Bristol kağıdı, 1. hamura baskı gibi baskı çeşitleri bulunmaktadır. “Retro” davetiyeler basan çok eski organizasyon firmaları da bulunmaktadır. Sinema klaketinden hatıra defteri görünümlü davetiyelere kadar modern davetiyeler de söz konusudur. Üzerinde karikatür, ayet veya hadisin yanı sıra özlü sözler bulunan davetiyeler de oldukça rağbet görmektedir. Bir sonraki evreniz düğün davetiyesi ise, sizleri Ucuz Düğün Davetiyesi Seçenekleri sayfamıza bekleriz!

Yanıtla