9 Haziran’da yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan kararla 15 Haziran’dan itibaren nikah salonlarının, 1 Temmuz’dan itibaren de düğün salonlarının açılacağı duyurulmuştu. Bu doğrultuda İçişleri Bakanlığı tarafından nikah merasimlerinin nasıl yapılacağına dair 81 İl Valiliğine uygulanacak tedbirlerin yer aldığı genelge gönderildi.

İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı genelgeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

17 Haziran’da Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı “Nikah ve Düğünlerde Alınması Gereken Önlemler” rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri düğünlerde oyun halay olmayacak mı? Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı önerilerde “sosyal mesafenin” korunamayacağı oyun/dans/halay ya da gösteri yapılmamalıdır ibaresi yer almakta. Buradaki ifadeden sosyal mesafenin korunabileceği Erik Dalı gibi oyunlarımızı oynayabileceğimizi anlıyoruz.

İçişleri Bakanlığı düğünler için resmi bir genelge paylaştığında anbean instagram hesabımızdan paylaşıyor olacağız. Takipte kalın!

Düğün Mekanlarından Ücretsiz Teklif Almak İçin Tıklayın

Ücretsiz Düğün Yardımcın

leyla_avatar

Leyla Burada!

Ücretsiz Düğün Yardımcın Leyla Senin İçin Burada!

Hayalinizdeki organizasyonu, konsept içeriğini ve hizmeti bizimle paylaşın. Leyla size en uygun 5 mekanı ve firmayı önersin!

Ücretsiz Destek Al

Nikah merasimleri nasıl yapılacak? İşte İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan genelgede yer alan 24 madde:

 1. Nikahlar mümkünse açık havada yapılacak ve nikah merasimi kısa tutulacak.
 2. Nikah yapılacak mekanlar sosyal mesafe kuralına uygun oturma düzeni kuracak. Gelen davetli sayısına göre mesafeler belirlenerek oturma düzeni sağlanacak.
 3. Maske kullanımı, mesafe kuralı gibi temizlik tedbirlerine ilişki kurallar nikah yapılacak mekanda davetlerin görebileceği giriş ve çıkışlara asılacak.
 4. Nikah merasimi yapılacak alana girişlerde ateş ölçer ile davetlerilerin ateşi ölçülecek. 38 dereceden yüksek ateşi olan davetliler hastaneye yönlendirilecek.
 5. Nikah mekanına girişlerde dezenfektan bulundurulacak ve davetlilerden kullanımı istenecek.
 6. Nikah yapılacak alana girerken davetlilerin maske takması zorunlu olacak. Maskesi olmayan misafirlere maske mekan tarafından verilecek. (Gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil)
 7. Nikah merasimi yapılacak mekanlardaki düzenleme:
  • Yemek, kokteyl ve pasta – meşrubat servisi yapılacak mekanlarda alınacak tedbirler:
   • Oturma düzenindeki masalar arasında 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafeler korunacak.
   • Mesafe ve oturma düzeni kurallarında aynı evde oturan aile ya da kişiler için geçerli olmayacak.
   • Her masada dezanfektan ya da %70 alkol içeren kolonyalar yer alacak.
   • Nikah sırasında ve sonrasında yemek, kokteyl ve ikram olması durumunda 30 Mayıs tarihinde valiliklere gönderilen yükümlülüklere uygun tedbirler alınacak.
  • Masasız, sandalye/koltuk düzenindeki nikah salonu mekanlarında alınacak tedbirler:
   • Sabit sandalye/koltuk düzeni olan nikah salonlarında bir dolu bir boş oturulacak şeklinde misafirler kabul edilecek.
   • Sabit sandalye/koltuk düzeni olmayan nikah salonlarında sandalye/koltuklar arası mesafe 1 metre olacak.
 8. Gelin ve damadın odası olarak pencereli havalandırması mümkün olan alanlar tercih edilecek.
 9. Nikah merasiminde misafirleri karşılama, tokalaşma gibi sosyal mesafeyi ihlal edecek davranışlardan uzak durulacak.
 10. Takı merasimi, davetliler tarafında gelin ve damata verilecek hediyeler salonun uygun olan bir yerine konulan sandık/kutuya bırakılacak.
 11. Toplu fotoğraf çekimi yapılmayacak. Pasta kesimi ve fotoğraf çekimlerinde gelin ve damat dışında herkes sosyal mesafe kurallarını koruyacak.
 12. Nikah mekanlarında ortak kullanım alanlarında (ana bina, salon, giriş, koridor, kantin/kafeterya ve lavabo gibi) dezenfektan bulundurulacak. Teması azaltmak için mümkünse fotoselli olanları tercih edilecek.
 13. Aynı evde oturan çekirdek aile ve kişilerde sosyal mesafe kuralı aranmayacak.
 14. Genelge kapsamında nikah yapılacak mekanlarda temasa neden olacak dans/oyun gibi benzeri amaçlar için müzik açılmayacak. Sadece misafirlerin dinlemesine uygun müzik yayınları yapılabilecek.
 15. Nikah salonları bünyesindeki mescitler 30 Mayıs’ta valiliklere gönderilen kurallar çerçevesinde kullanılacak.
 16. Mümkünse tuvaletlerin genel kapısı otomatik kapı sistemi olacak. Olmayanlar için açık olacak şeklinde paravanlar konularak temas olmayacak. Tuvaletlerde sıvı sabun, dezenfektan ve tuvalet kağıdı gibi hijyen malzemeleri bulundurulacak. Mümkünse sıvı sabun ve el havlu peçeteleri fotoselli olan cihazlar tercih edilecek. El kurutma cihazları kullanılmayacak.
 17. Merkezi havalandırma sistemi bulunan yerlerde doğal havalandırma sistemi kullanılacak. Kapı ve pencerelerin açık kalması sağlanacak. Havalandırma sistemiyle ilgili Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulacak.
 18. Kapalı alanlarda yapılacak nikah merasimlerinde iki nikah arasında en az 15 dakika süre olacak. Bu sürede salon kapı ve pencereler açılarak havalandırılması sağlanacak
 19. Ortak kullanım alanlarına atık kutuları konacak. Maske ve eldiven gibi atıkların bu kutuları konulması sağlacak. Diğer atıklarla karıştırılmayacak.
 20. Nikah yapılacak mekanlarda yer alan çocuk oyun alanları kapalı mekanlarda kullanılmayacak. Açık mekanlarda ise sosyal mesade kuralına uygun aktiiteler yapılması sağlanarak dezenfektan kullanımı sağlanacak.
 21. Vale hizmetinin de verildiği yerlerde araç ile temas edilen her nokta dezenfektanlar ile silindikten sonra teslim edilecek.
 22. Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak. Asansörlerin kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek. Sosyal mesafe kuralı burada da uygulanacak.
 23. Valilik ve Kaymakamlıklarca, nikah merasimine ilişkin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, ilgili Bakanlıkların yapacakları düzenlemeler takip edilerek uygulama takip edilecek ve gerekirse güncellenecek.
 24. Nikah Yapılacak Alanlarda Personele Yönelik Düzenlemeler:
  • Personel, Covid-19 bulaşma ve riskleri hakkında bilgilendirilecek.
  • Personel girişinde dezenfeksiyonu ve antiseptiği bulundurulacak.
  • Personellerin vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak. Veriler günlük olarak kayıt altına alınacak en az 14 gün süreyle saklanacak. Ayrıca personelin birlikte yaşadığı kişilerinde covid-19 riskine karşı personelden bilgi alınacak.
  • Ateş öksürük, burun akıntısı, öksürük ve solunum sıkıntısı yaşayan personellere maske takılarak ilgili hastanelere sevki sağlanacak.
  • Mekanlarda çalışan personellere yeterli miktarda ekipman bulundurulacak. Tüm personel, çalışma esnasında tedbir kapsamında kullanımı zorunlu olan maske ve şeffaf siperlikleri maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirecek. Maske değiştirme de el temizliği sağlanacak.
  • Personellerin tuvalet, dinlenme, ortak alan gibi kullandıkları yerler sosyal mesafe kuralına uygun düzenlenecek.
  • Personel kendisinde ya da birlikte yaşadığı kişilerde Covid-19 şüphesi görmesi halinde beklemeksizin nikah mekanı yöneticisine bildirecek.
  • Nikah yapılacak mekan yönetimce septomların gözlemlendiği personele Covid-19 testi yapılması istenecek ve takibi sağlanacak.

Valilikler ve Kaymakamlıklar yukarıdaki maddelere uygun düzenlemelerin yapılması için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak. Yine aynı kanun kapsamında yukarıdaki tedbirlere uymayan mekanlara 282’nci madde uyarında idari para cezası kesilecek. Konusu suç teşkil edilen davranış ve durumlara ilişkin Türk Ceza Kanunu 195’inci maddesi uyarınca adli işlem başlatılacak.

 1. Avatar
  Ahmet Tuna

  Nikah töreni diye yazılmış. Haberleri gören çiftlerimiz oynama olmayacak mı diye bize soruyor. Düğünler için daha genelge yayınlanmadı!

 2. Avatar
  Sevil

  Düğünlerde de aynı kurallar olacak mı?

  1. DüğünBuketi.com Editörü
   DüğünBuketi.com Editörü

   Merhaba,

   Genelge içeriğinde sadece nikah merasimleri ile ilgili bilgi veriliyor. Düğünler için ek bir açıklama yapıldığında sizlerle paylaşacağız.?

Yanıtla