Evde nikah şekeri yapımı gittikçe trend olan bir yaklaşım. Nikah şekeri modelleri geliştikçe, fiyatları da arttıkça bu konu yeniden gündeme geliyor. Gittikçe daha çok kişinin kendi özel yaratıcılığını kullandığını söyleyebiliriz. Artık herkes evde nikah şekeri yapımı ve malzemeleri ile ilgileniyor. Fikirler, malzemeler, kumaşlar, bantlar, çiçekler havada uçuşuyor; bu akımı siz de yakalayın!

nikah-sekeri-yapimi (1)

Aslında çok kolay olan pek çok detay var. Mesela nikah şekeri etiketi nasıl yapılır diye aklınıza mı takılıyor? Örneklerimiz arasında öyle tatlı etiketler göreceksiniz ki biri mutlaka kalbinizi fethedecek. Sizin için el yapımı pek çok seçeneği burada karşınıza topladık. Dilerseniz sabun nikah şekeri uygulamalarından, mum nikah şekeri veya kokulu taş nikah şekeri çeşitlerinden birini magnet modelleri ile birleştirebilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (2)

Nikah şekeri sepeti yapımı için kullanılabilecek pek çok çiçek de sizlerle tariflerimizde buluşuyor. Bütün fikirleri buraya toparladık. Tüm süslemeler düğününüzde çok işinize yarayacak ve tariflerimizi denemeden duramayacaksınız. Sizi neler bekliyor?

• Evde kağıt çiçek yapımı
• Keçe nikah şekeri yapımı
• Kış düğününe özel fikirler
• Batik keseler
• Cam şişe nikah şekeri modelleri
• Hint işi nikah şekeri fikirleri
• Metalik fikirler
• Tropik güzellikler

Şimdi, makaslar, kağıtlar, kumaşlar, kurdele koleksiyonunuz ve silikon tabancanız hazır mı? Öyleyse başlıyoruz!

Çiçekli Tasarımlar

Çiçek tasarımları evde nikah şekeri yapımı fikirlerinin olmazsa olmazı diyebiliriz. Her şekilde her renkte çiçekler kolayca anlatımlarla yapılabiliyor. Kumaştan kağıt çeşitlerine kadar pek çok malzeme uygun fiyat olanağı sunuyor. Çok şık görünümler elde etmek için pek çok alternatifle karşınızdayız.

Kutuların üzerine iliştirilen pastel renkli çiçekler sayesinde sizin de nikah şekeriniz enfes görünebilir. Evde nikah şekeri yapımı adımlarını izleyin, taşlar ve kurdelelerle zenginleştirin. İşte müthiş bir tasarım çıkardınız! Bu kadar kolay mı? Elbette.

Kutuların üzerine yerleştirilebilecek ve nikah şekeri sepetinizi bezeyebileceğiniz birkaç çiçek tasarımı ile sizi büyülemeye hazırlanıyoruz. Çok az malzeme gerektiren bu tasarımın yapım aşamaları bir hayli kolay.

Desenli kağıttan keseceğiniz taç yapraklarıyla ve dilerseniz kutuyu takım kağıtla kaplayarak başlayabiliriz. Burada ilk seferde bir şablon olarak yazıcıdan çıktısı alınmış bir kalıpla başlanmış.

nikah-sekeri-yapimi (3)

Elli

Kutunun tüm yüzeylerini kaplayacak şekilde bir kağıt kesmeniz öneriliyor. Bunun yerine desenli veya renkli bir kutu tercih edilebilir diye de düşünüyoruz. Çiçek kısmına gelince, gül yapımı için en basit metotlardan olan iki parçalı taç yaprak kesimi görüyorsunuz. Birer tek taç yaprak ayrı kesiliyor diğerleri ise şemsiye şeklinde…

Koni oluşturarak taç yaprak dairesini tamamlayıp yapıştırıcıyla birleştirmeden önce yapmanız gereken rafyaya kıvrım verir gibi, makasınızın keskin olmayan yanıyla yapraklara bombe vermek. Birkaç denemeden sonra bu bombeler inandırıcı olmaya başlayacaktır. Koniyi çiçek formunda birleştirdikten sonra tek olan taç yaprağını da birbirine yapıştırdığınız kenarı kapatmak için ekliyorsunuz.

nikah-sekeri-yapimi (4)

Lia Griffith

Yapraklara bombe verme kısmının önemli olduğunu söylemeliyiz. Bunun için dilerseniz Youtube videoları veya görselleri takip ederek ulaşabileceğiniz videoları incelemenizi öneririz. Bu modeldeki kağıt çiçeklerin aslına uygun hafif kıvrımlara sahip olması, çiçeklerinizi gerçekçi ve güzel gösterecektir.

Anemon Çiçeği Yapımı

İsterseniz büyük ölçeklisini nikah şekeri sepetinize tutturabilir, isterseniz de küçük birer demet çiçeği nikah şekerlerinize (kutu olsun, tül kese olsun) ekleyebilirsiniz. Tek ve demet halinde harika görünen bu gelincikler, eflatundan pembe ve mora harika görünüyor. Buruşuk kağıtlar ve renkli kağıtlar temel malzemeleri oluşturuyor. Çiçek malzemesi satan hobi dükkanlarında bulabileceğiniz krapon kağıtları, pelür kağıdı ve krep kağıt (crêpe paper) temel malzemeleri oluşturuyor.

nikah-sekeri-yapimi (5)

Evde nikah şekeri yapımı konusunda kağıt oldukça önemli. Eğer bu gibi hobileri olan bir arkadaşınız varsa onunla güçlerinizi birleştirebilirsiniz. Vaktiniz varsa küçük denemeler yaparak başlayın. Bir yandan da dediğimiz gibi Youtube ve videolar nasıl yapacağınız konusunda sizin en yakın dostunuz.

Malzemeleri ve neye yatkın olduğunuzu bilmek, yani kendinizi tanımak önemli. Evde nikah şekeri yapımı kolay olduğu kadar karmaşık görünüyor. Denemeden bilemezsiniz. Şimdi adım adım gelincik kılavuzumuzda ilerleyelim:

nikah-sekeri-yapimi (6)

  • Önce çiçeğin göbeği için gereken bir küçük bir büyük daireyi siyah kağıttan keserek püskül gibi ince ince kenarlarını kırpmakla başlamış. Bu modelde taç yaprakları teker teker kesip ortaya monte ediyor. Yapıştırma noktalarında hareket vermek için birer çentik atılıp katlanmış ve kavis kazandıran dip köşeler var.

nikah-sekeri-yapimi (7)

  • Kenarlarını püskül gibi kestiğimiz ve iç içe yerleştirdiğimiz küre formu verilmiş siyah dairelerin arasında bir tane de pembe katman eklenmiş. Ya bir yüzeyi pembe biri siyah kağıt kullanacağız ya da iki katman gerekli. Bu da çiçeğimizin gerçekçi görünmesini sağlayan unsurlardan biri… Ortaya kıvrılan püskül kısımları birleştirdiğimizde taç yapraklara geçebiliriz.
  • Burada üç büyük dört de küçük boy yaprak ile çalışılmış. Her birinin sapla birleşeceği kısma makasın ucuyla iki küçük çentik atıyoruz. Yapraklara hafif kıvrım verip yuvarlak bir form elde ettikten sonra bu küçük kesikleri üst üste bindirerek yapıştıracağız. Burada amaç düz bir materyalden küresel bir biçim elde etmek.

nikah-sekeri-yapimi (8)

  • Çiçeğin sapını oluşturacak teli ortası için gereken pembe tabladan dikkatlice geçirip kıvırdıktan sonra bu kısma siyah göbeği yapıştırın. Küçükten büyüğe taç yaprakları dikkatlice ekleyerek çiçeğinizi tamamlayabilirsiniz. Anemonunuz hazır, isterseniz nikah şekerlerinizi veya sepeti süsleyebilirsiniz!

Evde nikah şekeri yapımı ile böyle sonuçlar elde edebileceğinizi hiç hayal etmiş miydiniz? Pek çok modelle çiçek yapımı artık çok kolay. Dalyalardan lalelere pek çok çiçeğin kağıttan kolay yapımı ile nikah şekerlerinizi özgün hale getirebilirsiniz. Fiyatları uygun size özel tasarımlar için kolları sıvama vakti.

Diğer Çiçekli Nikah Şekeri Yapımı Tarifleri

nikah-sekeri-yapimi (9)

Biraz yeşil, biraz da pembe, uçlarını koyu pembeye boyamak ve bir de yaprak eklemek… Tamam, işte bu kadar! Rengarenk çiçekler sizin de nikahınızı ve düğününüzü muhteşem bir dekora bürüyecek. Hayalinizdeki güzelliği kendiniz tasarlayabilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (10)

Confetti Flowers

Bir başka model olan badem şekerinden çiçekler evde nikah şekeri yapımı ile elde edebileceğiniz en güzel sonuçlardan biri. Evde nikah şekeri yapımı denince akla bile gelmeyen bu tarzla çok şık klasik çözümler üretebilirsiniz. Sizin de nikah şekerleriniz çiçek açsın!

nikah-sekeri-yapimi (11)

Basit kağıt çiçeklerle neşelenen nikah şekeri kutularından ilham alın, takım kurdele ve üzerine birer gül için dilerseniz hazır yapma güllerin de fiyatları hakkında araştırma yapabilirsiniz. Hangisi beğeninizi kazanırsa… Daha çok çeşidi incelemeye var mısınız?

Kış Düğünü ve Rus Şıklığı

Evde nikah şekeri yapımı denince düğününüzün hangi mevsimde, hangi konseptte ve hangi tarihte olduğuna dikkat etmekte de fayda var. Düğünün mevsimi genel renk tercihlerinizi nasıl etkileyebiliyorsa, düğünde kullanmak isteyeceğiniz nikah şekeri tasarımını da etkileyecektir. Örnekler arasından beğendiğiniz nikah şekeri modelleri ve yapımını netleştirmeden önce bu ayrıntıları gözden geçirin. Aman dikkat!

nikah-sekeri-yapimi (12)

Bu Rus tasarımı kese kağıdı nikah şekerlerinde; çok kolay bulabileceğiniz tahta boncuklar, kağıt ip ve birer tutam gerçek kurutulmuş çiçek kullanılmış. Bu modelin ne kadar asil durduğuna bakın. Üstelik oldukça yalın ve gösterişten uzak da… Sonbahar düğünleriyle kış düğünleri için bize göre biçilmiş kaftan!

Aktardan alacağınız biraz kuru çiçekle bu görünüm için gerekenleri sağlayabilirsiniz. Demet halinde satılan herhangi bir şey olabilir. Dilerseniz kendiniz de doğadan bir şeyler toplayıp kurutarak buna benzer tasarımlar yapabilirsiniz. Herhangi bir yapma çiçekle de bu şıklığı yakalamanız mümkün.

Mesela en küçük boy güller ve bir tane de yaprak. Biraz naturel ip ve yine kese kağıdı dokusu… İşte oldu:

nikah-sekeri-yapimi (13)

Bu şık tasarımı beğendim ama biraz daha şımarıklık istiyorum derseniz tüylü bir modelle de deneyebilirsiniz. Yine kış düğünleri için gözde önerimiz pofuduk yapma tüy eklenmiş bir kutu oluyor. Küp şeklinde hazır kutuya bakın aksesuarlar nasıl farklı bir gösteriş katmış:
nikah-sekeri-yapimi (14)

Keçe Nikah Şekeri Tasarımları

Evde nikah şekeri yapımı konusunda görecek çok şey var! Kış demişken, sıcacık bir kış düğününe yepyeni bir soluk getiren tasarımlar elbette keçe tasarımlardır. Keçeden nikah şekeri yapımı yükselen trendlerden. Burada da çokça çeşit olduğunu söylemeden edemiyoruz.

Keçe Çiçek Tasarımları

Çiçek yapımının kraliçesi dediğimiz Bayan Griffith’den simli ve anemonlu bir aranjman, yine sepetinize ya da nikah şekeri kutularınıza çok yakışacağa benziyor. Dilerseniz kolay parçalardan yararlanarak süsleme yapabilirsiniz. Renk kullanımları bile ilham verici. Bu tasarımda beş ayrı küçük parça bir araya getirilmiş ve her biri de işinize yarar.

nikah-sekeri-yapimi (15)

Dilerseniz yalnızca koyu pembe çiçekleri ve simli yaprakları bile kutulara veya keselere tatbik ederek süper sonuçlar elde edebilirsiniz. Keselerden bahsetmişken file üzerine keçe gül ve yapraklı bir dal uygulaması da şekerlemelerle pek hoş görünüyor.

nikah-sekeri-yapimi (16)

Keçe çiçeklerin hazır satılan setler halinde de bulunduğunu biliyor muydunuz? Pembenin pek çok tonunda değişik çiçek sipariş edip siz de benzerlerini bu koleksiyona ekleyebilirsiniz. Nikah şekeri sepeti ve organze keseler için harika aksesuarlar sizi bekliyor.

nikah-sekeri-yapimi (17)

Amazon

Diğer bir keçe tasarımı da minik gelin ve minik damat olan bu modellerde karşımıza çıkmakta. Keçeden kalplere uygulanan bu çift çok tatlı bir seçim bizce. Siz de benzerini yapabilir ve içini dilerseniz kokulu bir dolgu malzemesiyle doldurabilirsiniz.

Keçe Gelin ve Damat

nikah-sekeri-yapimi (18)

Etsy

Keçe nikah şekeri demişken sukulent modasına uğramadan olmaz. Her şeyin keçeden yapıldığı bu günlerde gelin ve damat, minik hayvanlar, birebir eşyalar keçe ile canlanıyor. Peki ya küçük kaktüsler? En trend ve en moda nikah şekeri tasarımlarından biri olarak yapma sukulentleri size öneriyoruz, bizden beş yıldız aldı.

nikah-sekeri-yapimi (19)

 

Cam ve Şişe Nikah Şekeri Fikirleri Neden Popüler?

Yapma çiçek dünyasının büyük rakibi de cam tasarımlar olmalı. Cam tüpler ve şişeler nikah şekerlerini kuşatmış durumda. Bu malzemeleri bulmanın çok kolaylaşması da bir etken diye düşünüyoruz. Yine yaratıcılığın sınır yok. Dolgu olarak tohumlardan boncuğa, deniz kumu ve minik kabuklardan kuru çiçeğe hatta buradaki gibi banyo tuzuna kadar her şeyi tüplerle armağan edebilirsiniz. Deniz kabuğundan nikah şekeri yapımı, cam ve şişe tasarımlarıyla birleşebilmekte.

nikah-sekeri-yapimi (20)

Şık bir etiket eklediniz mi işte tamam! Kurdeleli, kurdelesiz, ahşap veya kağıt etiketli pek çok cam şişe nikah şekeri, evde yapımı en kolay modellerden.

Cam Şişe Nikah Şekeri Fikirleri

nikah-sekeri-yapimi (21)

Elo7

Yine kağıt çiçeklerin istilası! Birer gül içeren minik şişeler çeşitli renklerle, kese kağıdı rengi etiketlerle oldukça şık. Bu model öylesi popüler ki… Dilediğiniz eklemeyle sizin olabilir.

nikah-sekeri-yapimi (22)

Tubed Tea

Olaya biraz aroma katmak isterseniz gerçek bir düğünden olan bu kareye dikkat edin. Bir çiftin tercihi portakallı çay gibi birkaç çeşit aromalı çayı tüplere koymak olmuş. Hatta baharat koyanlar bile var. Aromatik bir düğün için işte çözümünüz! Biri kolay nikah şekeri yapımı mı dedi?

nikah-sekeri-yapimi (23)

Klasik beklentileri karşılamak isterseniz şekerleme dolu minik kavanozlar işinizi görecektir. Yapımı en kolay ve en garanti nikah şekerlerinden biri olan şekerleme kavanozları pek çok çiftin gözdesi.

Basit Nikah Şekerleri İçin Kağıt ve Kutular

nikah-sekeri-yapimi (24)

Şekerleme konusunu sağlıklı hale getirmeye ne dersiniz? Yapışkanlı etiket ve pamuklu iple çevreci bir şıklığa kavuşan bu kese kağıdı zarflar içinde granola var. Sağlığına düşkün çiftlerin bayılacağı bir örnek… Bir dal da yeşili araya sıkıştırırsanız müthiş olacak! Palamut, çınar, mazı, defne veya biberiye buraya yakışır, bizden söylemesi.

nikah-sekeri-yapimi (25)

Kadife kurdele ve saten kurdele iliştirilmiş farklı kutular, uyumlu kaseler… Kurabiye ikramı için şekerlemelerle birlikte sunum önerisi olarak paketleme ipuçları tam da bu resimden size sesleniyor.

nikah-sekeri-yapimi (26)

Martha Stewart Weddings

Aynı kutuyu süslemenin pek çok yolu olduğunu da unutmayın. Prestijli düğün ikramları arasında yer alacak nikah şekeri tasarımlarında aynı kutuyu süslemenin on farklı yolu olduğunu düşünmüş müydünüz? Çiçek ve kurdele modellerinin birkaçını seveceğiniz garantili, ama çeşit çok fazla.

Yaz Düğünü: Batik Boyanmış Keseler

nikah-sekeri-yapimi (27)

Wedding Wire 

Yaz düğünleri için özel fikirlerden bahsetmemek olmaz. Batik boyamaya hemen hemen hepimiz bir ara merak salmıştık. İşte nikah şekeri için toz boyalarla yeniden bir araya gelmenin tam zamanı. Bu gibi tariflerin videolarına yapım aşamalarından ulaşabilir veya Youtube aramalarından yararlanabilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (28)

Rengarenk keseler içine şekerleme doldurulmadan önce bile çok eğlenceli. Burada en büyük püf noktası pamuklu kumaşları tercih etmeniz olabilir. Daha iyi boyanacak kumaşlar için pamukludan şaşmayın. Hem natürel bir hava elde edecek hem de batik için doğru seçimi yapmış olacaksınız.

Kurdele ile Güzelleşen Kutular

Vakit almaması ve fiyatlarıyla daha belirgin bir tercih olarak kendi katlayacağınız kağıt ambalajlar dikkat çekici. Dilerseniz tüm tasarımı eklediğiniz kurdele ile zenginleştirip değiştirebilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (29)

Craft and Creativity

Metalik ve Simli Nikah Şekerleri

Evde nikah şekeri yapımı ile bu kadar modern, şık, göz alıcı ve etkileyici sonuçlar elde etmek… Belki de ancak metalik parlak malzemelerle mümkün. Sizlere müthiş ipuçları vereceğiz. Bu konu evde nikah şekeri yapımı kurallarında limitleri aşmak gibi gelecek.

nikah-sekeri-yapimi (32)

Kutuların dışına sıra sıra inciler yapıştırmak, çiçek eklemek, boncuk yapıştırmak fikri oldukça popüler. Sıradan metalik kutuları bambaşka bir hale kolayca getirebilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (33)

Keselerin harika rengi pembe çiçek eklemesi ve uyumlu organze kurdele ile iyice öne çıkmış. Renk seçimleriniz ve eklemelerden kaçmamanız önemli. Bunlar da badem şekeri, kişniş ve çikolata ile doldurulabilecek en şık seçeneklerden.

Mum ve Sabun Nikah Şekerleri

nikah-sekeri-yapimi (34)

Mum nikah şekeri ve nikah şekeri etiketi nasıl yapılır diye pek çok tarif içinden en şık olanı kahve fincanları olmalı. Bu el yapımı güzellik antika kahve fincanları, hakikaten saraylara layık görünüyor. Hemen hemen her renk antika fincana uygulanmışına rastladık. Siz de eskicilerden ve toptancılardan şık kahve fincanları alıp parafin ve fitille mum yapabilir, aromalı yağlar ekleyebilirsiniz.

En moda sabun nikah şekeri fikirleri arasında lavanta var. Lavantalı sabunlar oldukça revaçta. Natürel süslemelerle zenginleştirilebilir.

nikah-sekeri-yapimi (35)

Bize göre mum nikah şekeri tasarımları hatta kokulu taş nikah şekeri tasarımlarının en güzel yanı (sabun gibi) konuklarınız için çok güzel ve esanslı bir armağan barındırmaları. Birbirinden güzel renk ve şekillerde yapabileceğiniz bu üçlü bir hayli kolay.

nikah-sekeri-yapimi (36)

Nikah Şekeri Olarak Şekerleme Sunum Fikirleri

Evde nikah şekeri yapımı sırasında dikkat etmeniz gerek en önemli noktalardan birine daha geldik. Kutular, kurdele ve bağcıklar, ne verdiğiniz kadar nasıl hazırladığınıza da dikkat çekiyor.

nikah-sekeri-yapimi (37)

Kağıt karton kutularda beze veya makaron, rengarenk şekerlemeler için plastik şeffaf tüpler sadece en popüler fikirlerden.

nikah-sekeri-yapimi (38)

Şekerlemeler için; aynı kutuda tek renk, çok çeşit, şeffaf plastik kutular da oldukça şık ve yalın sunum teknikleri olabilir.

nikah-sekeri-yapimi (39)

Evde nikah şekeri yapımı püf noktalarından biri de tabii ki sınır tanımamak. Eski tip metal kek kalıpları bakın nasıl da şık bir sunum getirmiş!

Hediye Edeceğiniz Nikah Şekeri Kadar Sunum da Önemli

nikah-sekeri-yapimi (41)

Eğer siyah seven bir çiftseniz düğünde siyahın ne işi var deseler de dinlemeyin. Bunca renkli seçeneğin arasında siyah, siyah – beyaz ve siyah – kırmızı özel bir yer tutuyor. Kesinlikle siyah kutular oldukça şık bir sunum için size yardım edecektir.

nikah-sekeri-yapimi (42)

Wedding Wire

Minik kavanozlara eklenen dantel, çuval başlıklar, renkli şekerlemeleri bir anda daha hoş göstermiş. Rengarenk şeyler ve natürel renkler de birbirini dengelemek için örnek alabileceğiniz diğer garantili formül.

nikah-sekeri-yapimi (43)

Evde nikah şekeri yapımı için başarının anahtarlarından biri de uyum. Tabii ki uyum yakalamak çok önemli.

nikah-sekeri-yapimi (44)

Minik çiçek aranjmanları ve organze kurdele, fiyatları en etkilemeyecek aksesuarlardan diyebiliriz. Fiyatları azıcık artırmak yine de bu havalı tasarımlara değecektir.

Ayna Tasarımlar

nikah-sekeri-yapimi (45)

Popüler konu alarmı: aynalı nikah şekeri modelleri ve fiyatları nelerdir? Fiyatları birbirinden farklı neredeyse tüm el aynası modelleri basit bezemelerle harika bir hale geliyor! Bu modelleri incelemeden geçenler üzülüyor!

nikah-sekeri-yapimi (46)

Hint İşi Süslemeler

nikah-sekeri-yapimi (47)

Hint işi kutular evde nikah şekeri yapımı fikirlerini ve yaratıcılığınızı kolayca hemen bir üst seviyeye götürüyor. Zaten gösterişli ve şık olan bu tasarımlardan ilham alarak siz de tasarımcı yanınızı ateşleyin! Renklere dokulara ve çılgın kombinasyonlara dikkat!

nikah-sekeri-yapimi (48)

Hint işi geleneksel nikah şekeri dizaynlarından öğrenecek çok şeyimiz var. Metal tokalı aksesuarlar, sallantılar, inci ve taşlar zenginlik katmakta. Evde nikah şekeri yapımı sırasında ağır aksesuar eklemeleri ile siz de saten keselere inanılmaz zengin bir hava verebilirsiniz. Püskülleri, şeritleri ve minik zilleri de unutmamak lazım.

nikah-sekeri-yapimi (49)

Sıkça zıt renkler ve normalde uyumlu görüneceğinden şüphe duyacağınız canlı rengarenk birleşimler bu Hint geleneksel kutlama havasını sağlayacaktır. Minik püsküller eklenmiş yastık katlamalar da doğu modasının geleneksel düğün eğlencelerine hakim olmasıyla birlikte beğeni kazanıyor. Kına gecelerinden düğün eğlencelerine kadar geleneksel tasarımlar artık ön planda. Bu modayı ıskalamayın.

nikah-sekeri-yapimi (50)

Ponponlu minik bohçalar ile evde nikah şekeri yapımı sanki sihirli bir dokunuşla profesyonelleşiyor. Hiç kimsede olmayan bu minik nikah şekerlerini nerede yaptırdığınızı kimseler anlayamayacak. Ev yapımı olduğu belli olmayan bu şık tasarım için fazla malzeme de gerekmiyor. Bir arada ne kadar da güzel durduklarına bir bakın!

Ponponlar gibi doğu ezgilerini kulağınıza getirecek bir diğer aksesuar da tüy. Tüylerle süsleme; burada karşımıza çıkan, en modernize ve en şık nikah şekerlerinde bulunuyor. Tavus tüyü tabii ki bunların en pahalı ve en yüksek kalite görüneni… Yakınınızdaki dükkanlarda ne gibi süslemeler bulabileceğinizi kontrol ederek buradaki seçenekleri çoğaltabilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (51)

Tavus kuşu tüyü ile şık bir tasarım hakikaten çok kolay. Burada kutuya uygulanmış hayli sade bir örneğini görüyoruz. Sizin için de yeterli olabilir ama dilerseniz bir tek inci ya da Beyoğlu taşı eklemek bambaşka bir hava verecektir. Şüphesiz gösterişli olmasını isterseniz ne kadar fazla aksesuar ekleyeceğinizi düğün konseptinize ve bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

Belki de en sıra dışı tasarımlar, bu tavus kuşu tüyü eklemesinde olduğu gibi, tüye benzer minik sıra dışı eklemelerle ortaya çıkıyor. Daha önce nikah şekerinde kullanıldığına şahit olmadığınız puanlı bir tüy, desenli bir kurdele, baskılı bir boncuk her zaman için sizi baştan çıkaracaktır. Bunlar yaratıcılığın çağrısı işte. Nikah şekeri tasarımınıza nasıl ekleyeceğiniz ise buradaki çok sayıda örnekte mutlaka olmalı.

Tropik Harikalar Yaratın

nikah-sekeri-yapimi (52)

Urban Elements Design

Hint işi olanlardan bahsederken beklenmedik kombinasyonlara dikkatinizi çekmiştik. Tam olarak tropik hava yakalamanın da anahtarı aynı şey. Yine ilginç yakıştırmaları bu kısımda da göreceksiniz. Ve bunların benzerlerini denemeniz gerekiyor. Renklerin birleşimine dikkat edin, benzerini kendiniz deneyin, işte bu kadar!

nikah-sekeri-yapimi (53)

Şekerlerin birazına deniz kabuğu, birazına da beyaz orkideler iliştirmek müthiş bir fikir. Deniz kabuğundan nikah şekeri yapımı trendini anımsadınız mı? Böylesi hem tekdüzelikten uzak hem de hakikaten son derece şık. Bizden beş yıldız birden alıyor. Dikkat ederseniz geri kalanındaki tasarım tamamen aynıyken yalnızca üstündeki ek süsleme değişik yapılmış.

Diğer türlü belki fazla karmaşık olabilirdi. Bu gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Basit bir kutu fikrini koruyup yalnızca son dokunuşta bir farklılık eklemek burada başarını formülü. Zıt renklerdense pastel bir yaklaşım da bu formülün dengeleyicisi olmuş. Dilerseniz birebir uygulamak için malzeme araştırması yapabilir ya da kutu fiyatlarına göz atabilirsiniz.

nikah-sekeri-yapimi (54)

Orkidelerle ve tropik çiçeklerle henüz işimiz bitmedi. Bu basit tasarımın gerçekten çok güzel alternatifleri olduğunu size göstermek istiyoruz. Tropik çiçekli beş farklı tasarımdan hangisi en çok hoşunuza giden oldu? Hangisinin düğününüze uyacağını düşünüyorsunuz?

Bir modacının elinden çıkmış gibi örgü kutulara da, hasır üzerine de tropik elementler çok çok yakışıyor. Turkuaz ve gece mavisi çiçeklerin şekerli pembeliklerini, fuşya ve morları dengeleyecek harika okyanus tonları. Tamamlayıcı olarak sıkça karşımıza bir arada çıkıyorlar. Bu bir tesadüf olamaz, hemen bir kenara not edin!

nikah-sekeri-yapimi (55)

Bu şık tasarımlarla, en moda nikah şekerleriyle yarışan kombinasyonlar yapabilirsiniz. İşin içine turuncu ve yeşil bile nasıl da sıcacık dahil oluyor. Bu çiçeklerin bazılarının yapımlarını yazımıza konuk ettik. Daha pek çok çeşidi benzer nasıl yapılır adımlarında bulabilirsiniz. Beğendiğiniz tropik kağıt çiçeği benzer tonlarda kutularınıza uygulamanız artık bu kılavuzdan sonra hayli kolay oldu.

Son Dokunuşlar

nikah-sekeri-yapimi (56)

Kaliteli bileşenleri dikkatle seçip bir araya getirerek siz de harika sonuçlar elde edebilirsiniz. En azından bir bileşeninizin havalı bir görünüme sahip olmasına dikkat etmenizi öneririz. Örneğin kutunuzu üst segmentten seçerseniz yalın bir organze kurdele ve yapma çiçek görünümü oldukça yukarıya taşıyacaktır. Unutmayın ev yapımı nikah şekeri aslında özel tasarım demek!

Yapıma hazır kutular çok fazla çeşitle internet dükkanlarında ve çarşılarda üreticilerden direkt satışa sunuluyor. Örneğin İstanbul’da Eminönü ve Tahtakale veya İzmir için Konak, Ankara’da Keçiören ve Altındağ – Ulus çevresinde hobi dükkanları, nikah şekeri toptancıları bulmak mümkün. Daha önce hiçbir yerde görülmemiş bir nikah şekeri için biraz araştırma yaparak müthiş kutular, kese ve aksesuarlar bulabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar!

Davetlilerinize nikah şekeri yerine dağıtabileceğiniz alternatifleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla