Neredeyse bütün hazırlıklarınız tamam, sıra geldi küçük ayrıntılara. En ufak ayrıntılara takılan mükemmeliyetçi gelin adayları sizleri buraya davet ediyorum. Çünkü biz de sizin için her şeyin mükemmel olmasını istiyoruz ve en ufak bir ayrıntıya kadar sizin için yazıyoruz. Nikah şekerinizin bütün hazırlıkları tamam mı? Evet dediğinizi duyar gibiyim fakat eğer nikah şekeriniz için nikah şekeri kutusu hazırlamadıysanız sakın evet demeyin çünkü kutusu olmadan bir nikah şekeri hala yarım demektir. Tamamlamak için ise bizi takip eden gelin adaylarımıza yardımcı olacağız.

Nikah Şekeri Kutuları

Oleg Cassini

Nikah şekeri kutusu genellikle klasik ve şık düğün konseptlerini tercih eden gelin adaylarının gözdesi. Nadiren de olsa rüstik konsept tercih eden gelin adayları da nikah şekeri için, nikah şekeri kutusu tercih edebiliyor.

nikah-sekeri-kutulari (16)

Hasır kumaş ile rüstik konsepte uyumlu hale getirilmiş bir nikah şekeri kutusu.

Nikah şekeri kutusu ince fakat bir o kadar da önemli bir ayrıntı. Her nikah şekeri modeli için olmasa da birçok model için nikah şekeri kutusu şart diyebiliriz.

nikah-sekeri-kutulari (17)

Bridalook

Nikah Şekeri Kutusu Yapımı

Ne tür bir nikah şekeri hazırlamayı düşünüyorsunuz öncelikle ona karar verin. Karar verirken ne tür bir nikah şekeri kutusu planladığınızı da düşünün ki şeffaf bir kutu içerisine konulacak model için karton kutu malzemeleri almış olmayın. Nikah şekerinizi ayrı, kutusunu ayrı hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz nikah şekerinizi nikah şekeri kutusu ile bir bütün olarak da hazırlayabilirsiniz.

nikah-sekeri-kutulari (9)

 • Dağıtmayı planladığınız adet kadar şeffaf nikah şekeri kutusu satın alarak işe başlayabilirsiniz. Toptan satan internet sitelerinden veya dükkanlardan yararlanarak, uygun fiyata alacağınız şeffaf nikah şekeri kutusunun içine ne koyacağınıza karar vermelisiniz. Renkli şekerler koyabileceğiniz gibi kurabiye de koyabilirsiniz. Maliyeti azaltmak isteyenler el emeğini arttırabilir ve evde kendi hazırlayacağı kurabiyeleri koyabilir.
 • Önceden kalp şeklinde veya gelin damat şeklinde hazırladığınız kurabiyeleri soğumaya bırakınız. Kurabiyeleriniz soğuyana kadar istediğiniz boyuttaki şeffaf kutuları hazırlamak için kullanacağınız malzemeleri satın alabilir ve hazırlamak istediğiniz modele karar verebilirsiniz.

Nikah Şekeri Kutusunu Hazırlamak İçin Gerekli Olacak Malzemeler:

 1. yapıştırıcı,
 2. beyaz şerit dantel(kutunun üzeri için)
 3. kutunun içerisine konulacak ince beyaz şeritler( kurabiyenin altına konulacak),
 4. önceden hazırladığınız isimlikler( gelin ve damadın isminin yazılı olacağı bu isimlikler, bilgisayarda yazılıp çıktısı alınmış ve kesilerek hazır hale getirilmiş olmalı)
 • İlk olarak şeffaf nikah şekeri kutusuna önceden hazırlanmış isimlikler yapıştırılmalı ve kurumaya bırakılmalı.
 • Kuruyan şeffaf nikah şekeri kutularının içine, kurabiyenin altına konulacak beyaz şeritleri orantılı bir şekilde eklenmeli.
 • Kurabiyeleri önceden eklediğiniz şeritlerin üzerine koymalısınız.
 • Kurabiyeler de konulduktan sonra şeffaf kutuların ağzını kapatmalısınız ve tekrar dantelli şerit kurdele ile etrafını dolayıp üzerine fiyonk yapmalısınız. Kurdelenin kaymaması için muhakkak yapıştırıcı ile sabitlendikten sonra kurumaya bırakılabilir.
 • Bütün şeffaf kutulara aynı işlemin uygulanması gerekiyor. Tamamlandığında artık kurabiye nikah şekeriniz ve kutularınız hazır!

nikah-sekeri-kutulari (10)

Gelin ve damat modeli kurabiye nikah şekeri ne kadar da zarif değil mi?

Alternatif olarak şeffaf kutu yerine karton kutu kullanabilir ve içine şekerleme koyabilirsiniz. Karton kutuyu isterseniz kurdeleye bile gerek duymadan kapatarak, sade ve bir o kadar da şık bir nikah şekeri kutusu elde etmiş olursunuz.

nikah-sekeri-kutulari (11)

Something Turquoise

Nikah şekeri kutusu süsleme için daha farklı malzemeler de kullanılabilir. Zevkinize ve düğün konseptinize göre değişiklik gösterecek bu malzemeler: kuru veya yapma çiçekler, yapraklar, renkli ve desenli kurdele, kadife veya renkli kumaşlar, hasır ip, renkli ve desenli tüller, deniz kabuğu ve taşlar, deniz yıldızı, boncuklar, kuş tüyü ve saman ip.

Bu malzemeler ile birbirinden güzel modeller oluşturmak mümkün.  Yeter ki ne tür bir model istediğimizden emin olalım.

nikah-sekeri-kutulari (12)

Nikah Şekeri Kutusuna Gerek Duyulan Modeller

Kokulu sabun nikah şekeri, şekerlemeli, çikolatalı ve kurabiyeli nikah şekeri modelleri. Özellikle sağlığımız düşünüldüğü zaman nikah şekeri olarak tercih edeceğimiz şekerlemelerin, çikolataların ve kurabiyelerin kapalı kutularda bulunması hijyen açısından son derece önemli.

nikah-sekeri-kutulari (18)

Nikah Şekeri Kutusuna Gerek Duyulmayan Modeller

Genellikle kokulu taş nikah şekeri, kütük model nikah şekeri, kuş kafesi nikah şekerleri, bazı şişe nikah şekeri modelleri, biblo nikah şekeri gibi magnet modeller ve de sukulent çiçeklerde nikah şekeri kutusuna ihtiyaç duyulmuyor.

nikah-sekeri-kutulari (19)

Atölye Eylül

Nikah Şekeri Kutusu: Karton Kutu

Rüstik konseptte de nadiren gördüğümüz nikah şekeri için kutu modellerinden olan karton kutu, maliyet olarak çok daha uygun modelleri düşünen gelin adaylarının tercihi.

nikah-sekeri-kutulari (1)

Beauty of Wedding

Nikah Şekeri Kutusu: Porselen Kutu

Şık düğünlerin gözdesi olan porselen nikah şekeri kutusu, yuvarlak ve kalpli olarak farklı şekillerde tercih edilebiliyor. Maliyetli olmasına rağmen şık ve değerli bir model tercih etmek isteyen gelin adaylarının gözdesi.

nikah-sekeri-kutulari (2)

Mutluluk Şekeri

Nikah Şekeri Kutusu: Şeffaf Kutu

Pleksi, mika, cam ve plastik malzemeler ile şeffaf nikah şekeri kutusu elde etmek mümkün. Şeffaf bir kutu içerisinde misafirlerimize dağıtılacak çok hoş örneklerden birkaçı: kare şeffaf bir kutu içerisine açık pembe renk şekerlemeler konularak hazırlanmış nikah şekeri ve kokulu sabun modelleri.

nikah-sekeri-kutulari (3)

Elite Favours

Uygun Fiyatlı Nikah Şekeri Kutusu Nereden Alınır ve Nelere Dikkat Edilir?

Uygun fiyatlı nikah şekeri kutusu isteyen çiftler, eğer kişi sayınız fazla ise nikah şekeri ve nikah şekeri kutusu için gerçekten büyük bir bütçe ayırmalısınız.  Eğer böyle bir bütçe ayıramıyorsak ve el becerimiz veya uğraşacak vaktimiz yoksa Eminönü’nden toptan alabilirsiniz. Toptan alım fiyatlarında gözle görülür bir fark oluyor.

nikah-sekeri-kutulari (4)

Etsy

Düğün gibi maliyeti çok yüksek olan durumlarda çok küçük miktarlar bile kıymetleniyor. O yüzden sadece nikah şekeri ve nikah şekeri kutusunu toptan değil, birçok ihtiyacı toptan almayı tercih etmek masraflarınızı oldukça düşürecektir.

nikah-sekeri-kutulari (5)

DHgate

Maliyeti azaltmanın diğer bir yolu ise tek parça bir nikah şekeri tercih etmek. Nikah şekeri ve kutusu bir bütün olarak tasarlandığında maliyeti bir hayli düşüyor. Maliyeti düşürecek önemli unsurlardan birisi de malzeme seçimi. Kesinlikle porselen nikah şekeri kutusu ve metal nikah şekeri kutusundan uzak durmalısınız. Bu modeller hemen hemen en maliyetli modeller arasında. Nikah şekerinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

nikah-sekeri-kutulari (6)

Seçimi yaparken mümkün olduğu kadar net ve kesin kararlar vererek malzeme çeşitliliğini azaltmalısınız ve fiyat olarak uygun malzemeler seçmelisiniz. Emin olun seçeceğiniz uygun malzemeler ile de çok şık modeller elde etmeniz mümkün.

nikah-sekeri-kutulari-7

Uygun fiyatlı bir nikah şekeri kutusu için model araştıran gelin adaylarımız aklınızdaki fiyatları bulamıyor musunuz? O zaman hadi bakalım iş başa düştü deyip kolları sıvayalım. Satın almaktan çok daha uygun bir fiyata denk gelmesi için, kendi nikah şekeri kutumuzu kendimiz yapalım. Nikah şekeri kutularınızı tamamladıktan sonra düğün organizasyonunuz için ihtiyacınız olan her ayrıntıyı temin eden organizasyon firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

nikah-sekeri-kutulari (8)

Pinterest

BONUS:

nikah-sekeri-kutulari (13)

Snippets and Pretties

Birbirinden güzel gelin adayları için kısaca nikah şekeri kutusu ve bu kutunun nasıl yapabileceği, maliyetleri ve modelleri ile ilgili işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucundan bahsettim.

nikah-sekeri-kutulari (14)

Peki ya sizin düşüncelerinizi yansıtan model hangisi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yanıtla