Hayalini kurduğunuz evliliğinizi gerçekleştirebilmek için resmi olarak birtakım yollar izlemeniz gerekiyor. Bu yüzden ilk öncelikle, nikah günü almak için evlendirmeye yetkili kurumlardan birisine müracaat etmeniz gerekiyor. Müracaat etmeden ise nikah için gerekli evraklar listesinde yer alan her belgeyi eksiksiz ve tam olarak yanınızda getirmeniz gerekiyor. Evlilik başvurusu nasıl yapılır, evlilik başvurusu nereye yapılır, evlilik başvurusunda gerekli belgeler, resmi nikah işlemlerini hangi kurum yapar, evlilik için sağlık raporu ne kadar sürede alınır, evlilik için sağlık raporu örneği, iddet süresi nedir gibi soruların cevaplarını en ince detaylarıyla birlikte bu yazımızda bulabilirsiniz.

GELİNLİK

Sana Uygun Gelinlik Modelini Bulalım!

Düğününde nasıl bir gelinlik giyeceksin? Geleneksel bir gelin misin yoksa modern bir gelin mi? Testi çöz ve sana en yakışacak gelinliği söyleyelim.

BALAYI

Bize Düğününden Bahset Sana En Uygun Balayını Planlayalım!

Sen sadece arkana yaslanıp bize hayalindeki düğününden söz et, biz de sana en uygun balayını söyleyelim.

KINA GECESİ

Kına Temana Birlikte Karar Verelim!

Kına gecenin teması nasıl olmalı? Testi hemen çöz ve sana en uygun kına konseptini öğren!

EV DEKORASYONU

Düğünü Tasarla Sana En Uygun Ev Dekorasyon Stilini Söyleyelim!

Düğün tercihlerine göre sana en uygun dekorasyon stilini söylüyoruz. Hemen testi çöz ve dekorasyon tarzını beraber keşfedelim.

DÜĞÜN

Düğün Konseptin Ne Olmalı?

Düğününü nasıl bir konseptte planlamak istersin? Seni en iyi yansıtacak düğün konseptini keşfetmek için hemen testi çöz.

SAÇ MODELİ

Düğününde Yapman Gereken Saç Modelini Söylüyoruz!

En özel gününde mükemmel görünmek için nasıl bir saç modeli tercih etmelisin? Testi çöz ve sana en yakışacak saç modelini beraber keşfedelim!

2020 Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Nikah İçin Gerekli Evraklar Listesi

Aşağıda yer alan listeyi inceleyerek, 2020 nikah işlemleri için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Nikah başvurularınızı gerçekleştirebilmek için sizden istenilen belgeleri eksiksiz olarak yanınızda götürmeniz, olası bir aksiliğe karşı önlem almanızı sağlayacaktır. 2020 nikah işlemleri için gerekli evraklar listesinde bulunan belgelerin geçerlilik tarihlerine dikkat ederek, belgelerin geçerlilik süreleri içerisinde bulunduğundan emin olmanız, gerçekleştireceğiniz işlemi garanti altına almanız açısından önemlidir. Yanınızda götürdüğünüz evlenme başvurusu için gerekli belgelerin hepsinin orijinal olması gerekmektedir.

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Listesi:

 • Evlenecek olan çiftin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Çiftlerin her biri için son altı ay içerisinde çekilmiş olduğu 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Çiftlerin her biri için geçerli sağlık raporu
 • Çiftlerin her biri için ikametgah belgesi
 • Çiftlerin her biri için nüfus kayıt örneği
 • Evlilik izin belgesi
 • Evlenme beyannamesi
 • Evlenecek çiftlerin nikah başvurusu işlemlerine beraber gitmeleri zorunludur. Eğer eşlerden birisi nikah başvurusuna gelemiyor ise, diğer eşine noter onaylı olan bir vekaletname vermesi gereklidir. Evlendirme yönetmeliğinin 17. Maddesinde yer alan bilgiye istinaden, vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri arka sayfada onaylı bir şekilde yer almalıdır.
 • Eğer çiftin mal ayrılığı talebi var ise, noterde yaptırmış oldukları mal ayrılığı sözleşmesini yanlarında getirmeleri gereklidir.
 • Evlenecek çiftin daha önce yaşamış olduğu bir boşanma söz konusu ise, kadınlar için aile mahkemesinden iddet müddeti kaldırma kararı gereklidir.

Resmi Nikah ve Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Belgeler

2020 Nikah İçin Gerekli Evraklar Listesi

Evlilik kararı aldıktan sonra, gerçekleştireceğiniz evliliğiniz için harekete geçerek resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Eşinizle birlikte kararlaştırdığınız uygun bir gün için başvuracağınız resmi nikah gününüzü birkaç ay öncesinden seçerek garanti altına alabilirsiniz. Eğer nikah işlemlerini hemen gerçekleştirmek istiyor iseniz de yıldırım nikahı için evlenme müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli belgeler, aynı belgelerden oluşuyor. Nikah için gerekli evraklar evlilik başvurusu için gerekli belgeler 2020 yılına ait güncel gerekli olan belgelerdir. Gerçekleştireceğiniz resmi nikah için gerekli belgeleri eksiksiz olarak yanınızda götürmeniz, nikah işlemlerinizi hızlandırmak açısından büyük bir önem taşıyor.

Yıldırım nikahı için en az bir gün önceden yani 24 saat önceden kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek, evlenmek istediğinize dair olan resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli belgeleri teslim ederek evlenmek istediğinize dair beyannamelerinizi ilgili yetkiliye vermeniz gerekiyor. Evlilik talebinizi alan yetkili, belgelerinizi inceleyerek sizin için belgeleri onaylar ve böylelikle evlenme izni belgesinin ne kadar kısa süren bir işlem olduğunu fark etmenize olanak sağlar.

Evlenme izin belgesi için gerekli evrakları hızlıca tamamlayarak 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde yıldırım nikahını gerçekleştirebilmeniz mümkün. Evlenme izin belgesi nasıl alınır sorusunu kafanızdan attıktan sonra, elinizdeki evlilik izin belgesi ile istediğiniz yerde yurt içi veya yurt dışı yetkili memur veya personel eşliğinde dilediğiniz gibi evlenebilirsiniz.

Resmi Nikah İşlemleri ve Evrakları

Nikah İçin Gerekli Belgeler

Resmi nikahınızı gerçekleştirebilmeniz için sizden istenilen nikah için gerekli evrakları tamamlayarak resmi nikah işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Evraklarınızı tamamlarken uygulayacağınız resmi nikah işlemleri ise şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanlarının son beş yıl içerisinde değiştirilmiş olması, T.C kimlik numarasının ve medeni durumun okunabilir olması gerekiyor. Nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuruda vereceğiniz belgedir fakat aslını yanınızda getirmeniz doğruluğu teyit için gerekli oluyor.
 • Vesikalık Fotoğraf: Resmi nikah işlemleri ve evrakları içerisinde bulunan vesikalık fotoğraflar, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olması lazım. T. M. K.’nın 36. Maddesi gereğince kadınlarda alın, çene ve yüz bölgelerinin fotoğraflarda tamamen görünmesi gerekiyor. Fotokopi veya bilgisayarlardan çoğaltılan fotoğraflar geçersiz sayılıyor.
 • Sağlık Raporu: Devlet hastanesinden ya da herhangi özel bir hastaneden alınabilecek olan sağlık raporunun imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.
 • İkametgah Belgesi: Nüfus müdürlüğü, muhtarlık ya da e-devletten kolaylıkla alınabilen ikametgah belgesinin evlilik için tek şartı çiftlerden en az bir kişinin başvuruda bulunacağı ilçede ikamet etmesi oluyor. İkametgah etmedikleri ilçede nikah kıydırmak isteyen çiftlerin ise, ikametlerinin bulunduğu il, ilçe veya evlendirme memurluğundan ortak izin belgesi almaları gerekiyor.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüğünden ya da e-devletten alınabilen nüfus kayıt örneğini işleme alacağınız yakın bir tarihte temin etmeniz gerekiyor.
 • Evlilik İzin Belgesi: Resmi nikah işlemleri ve evrakları içerisinde bulunması gereken evlilik izin belgesi nüfus müdürlüğünden alınabiliyor.
 • Evlenme Beyannamesi: Evlendirme dairesine yapacağınız başvurusu sırasında ilgili birim tarafından sizlere verilen bir belgedir.

Resmi nikah işlemleri ve nikah için gerekli evraklar en kısa sürede ve hatasız bir şekilde tamamlayarak nikah işlemlerinizi garanti altına alabilirsiniz.

Evlilik Başvurusu Sağlık Raporu

Yurtiçinde Nikah İçin Gerekli Evraklar Listesi

Nikah için gerekli evraklar içerisinde bulunan sağlık raporuna dair evlenecek çiftler tarafından oldukça fazla merak edilen sorular bulunuyor. Evlilik başvurusu sağlık raporunu temin edebileceğiniz birbirinden farklı özel ve kurumsal hastaneler ülkemizde yer alıyor. Nikah için sağlık raporunu eşinizle birlikte alabilirsiniz. Sağlık raporunu en iyi şekilde alabilmeniz için aşağıdaki sorulara verilen cevapları inceleyerek sizin için en doğru sağlık raporu alma yolunu izleyebilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır?

Evlilik başvurusu sağlık raporunu almak için ilk öncelikle herhangi bir özel ya da devlet hastanesine gitmeniz gerekiyor. Sağlık raporunu almak istediğinize dair istekte bulunduktan sonra, yetkili doktor tarafından bir takım tahlil ve denetimden geçiyorsunuz. Evlilik başvurusu için sağlık raporunuzu aldıktan sonra aile hekimine onaylatmanız gerekiyor. Evlilik için gerekli sağlık raporu nereden alınır sorusunun cevabı bu şekildedir.

Evlilik sağlık raporunda nelere bakılır?

Evlilik sağlık raporu için nelere bakılacağı yetkili doktorlar tarafından belirlenerek, siz evlenecek çiftlere uygulanıyor. İlk öncelikle yetkili bir doktor tarafından genel bir muayeneden geçerek, bir takım nikah sağlık raporu testlerine tabi tutuluyorsunuz. Evlilik için sağlık raporunda yapılan testler arasında; kan tahlili ve akciğer röntgeni yer alıyor. Evlilik öncesi sağlık raporu içeriğinde yer alan çektireceğiniz akciğer röntgeni ile verem hastalığının, yaptıracağınız kan tahlili ile de hepatit, akdeniz anemisi, aids gibi hastalıkların tetkiki yapılıyor. Alacağınız evlilik sağlık raporunda hangi testlerin yapıldığı ve bu testlerin nasıl sonuçlandığına dair bilgiler yer alıyor. Evlenmeye engel bir rahatsızlığın olmadığının anlaşılması için yapılan evlilik için sağlık raporunda nelere bakılacağı ve hangi testlerin yapılacağı açık bir şekilde belirtiliyor. Yaptıracağınız evlilik için sağlık raporunu aç karnına verebilmeniz mümkün oluyor.

Evlilik için sağlık raporu devlet hastanesinden alınır mı?

Evlilik başvurusu sağlık raporunuzu herhangi bir devlet hastanesinden alabilmeniz mümkündür. Evlilik sağlık raporu nereden alınır sorusunun da cevabı olan nikah için sağlık raporu veren özel hastaneler mevcuttur. Evlilik için sağlık raporu veren hastaneler içerisinde; aile hekimleri, toplum sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri ve evlilik için sağlık raporu veren özel hastaneler yer alıyor. Burada önemli olan evlilik işlemleri için sağlık raporunun nereden alındığı değil, imzalanmış ve kaşelenmiş onaylı raporunuzu nikah için gerekli evraklar arasında yetkili birime sunmanız oluyor.

Evlilik ve nikah için sağlık raporu ne kadar geçerli?

Almış olduğunuz evlilik sağlık raporu süresi, aldığınız günden itibaren 6 ay geçerli oluyor. Evlilik sağlık raporunun geçerlilik süresi boyunca kullanılması gereklidir.

Evlilik sağlık raporu için gerekli belgeler nelerdir?

Evlilik başvurusu sağlık raporu için gideceğiniz hastaneye nüfus cüzdanınızla birlikte başvurmanız ve yanınızda iki adet vesikalık fotoğraf götürmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki sorulardan farklı olarak, kendinizi garanti altına almak adına internet üzerinden evlenme sağlık raporu örneği inceleyebilir dilerseniz de evlilik için sağlık formu araştırabilirsiniz. Hepsi birbiriyle aynı olan evlilik sağlık raporu örnekleri, aile hekimi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiştir. Evlilik için sağlık raporu fiyatı gideceğiniz özel hastanelerin birimlerine göre farklılık gösterebiliyor. Nikah için ekstradan sağlık raporu fiyatı ödememek için devlet hastanelerini tercih edebilirsiniz. Evlilik için sağlık raporu 2017 yılının örneklerini de inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Nikah için gerekli evraklar içerisinde bulunan evlilik için sağlık raporu veren özel hastaneler olduğu gibi devlet hastaneleri de evlilik sağlık raporu için gerekli testleri sizler için yapıyor. Yetkili doktor tarafından istenilen testler içerisinde, kan tahlilleri ve akciğer röntgenleri bulunuyor. Evlilik için sağlık raporu aç karnına yaptırabileceğiniz kan tahlilleri içeriyor. Evlilik sağlık raporu için gerekli testlerin içeriğinde yer alan akciğer röntgeni ile olası bir verem hastalığının, kan tahlili ile de akdeniz anemisi, aids, hepatit gibi olası hastalıkların tetkiki yapılıyor.

Evlilik için sağlık raporu veren özel hastanelerde, evlilik sağlık raporu için gerekli testleri yaptırabileceğiniz gibi, devlet hastaneleri, aile hekimleri, toplum sağlığı merkezleri gibi yerlerde de evlilik sağlık raporu için gerekli testlerinizi yaptırabilirsiniz. Tahlillerinizi yaptırmadan önce, evlilik için sağlık raporunu aç karnına gerçekleştirebilmeniz mümkün oluyor. Kendinizi garanti altına almak adına ve fikir sahibi olmak için, internet üzerinden evlilik için sağlık raporu örneği inceleyebilirsiniz. Böylelikle herhangi aksi bir durum söz konusu olduğunda incelemiş olduğunuz evlilik için sağlık raporu örneğini hatırlayarak olası bir yanlışlığı önleyebilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu aç karnına verilebildiği gibi, tok karnına da verilebiliyor. Gideceğiniz devlet hastanesinde ya da evlilik için sağlık raporu veren özel hastanelerde tokluk ya da açlık durumunuzu dile getirebilir, dilerseniz de internet üzerinden evlilik için sağlık raporu örneği formu edinebilirsiniz.

18’den Küçük Yaşta Evlilik

Türk medeni kanuna göre, 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı kimsenin iznine gerek duymaksızın evlenebilir. 18’den küçük yaşta evlilik ise, yalnızca yasal temsilcinin rızası ile mümkün oluyor. Erken yaşta evlilik yasası, erken yaşta evlilik tasarısı, küçük yaşta evlilik kanunu, erken yaşta evlilik önergesi, tck küçük yaşta evlilik, erken yaşta evlilik türk ceza kanunu, erken yaşta evlilik düzenlemesi gibi fikirlere ithafen, Türk Medeni Kanunu’nun 124. Maddesinde yer alan “Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez” hükmü geçerli oluyor. 18’den küçük yaşta evlilik yalnızca kendi özgür hür iradesiyle evlenmek isteyen 17 yaşını doldurmuş kişilerin yasal velisinin de rızasıyla birlikte gerçekleştirebileceği bir olaydır.

18’den küçük yaşta evlilik ile alakalı İslam’da küçük yaşta evlilik ya da Kuran’da küçük yaşta evlilik Türkiye Cumhuriyeti hukukunda yer almıyor. Ülkemizde erken yaşta evlilik olmaması ile ilgili projeler yürütülerek erken yaşta evlenmek ve zararları hakkında bilgilerle birlikte erken yaşta evlilik anketleri sonuçlarını, erken yaşta evlilik istatistikleri ile birlikte projelerde yetkili kişiler tarafından anlatılıyor.

Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Kızlık Soyadının Kullanımı

Evlendikten sonra kızlık soyadınızı da kullanmanız için evlilik başvurunuz esnasında temin edebileceğiniz dilekçe örneğini doldurup nikah için gerekli evraklar ile birlikte teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Mal Ayrılığı Rejimi

Nikah İçin Gerekli Belgeler Listesi

Mal ayrılığı rejimi nedir sorusunun cevabını merak ediyorsanız eğer; mal ayrılığı rejimi, eşlerin birbirlerine karşı mal varlığı olarak bağımsız durumda kalmalarına imkân sağlayan, evlilik öncesi kazanmış oldukları malların kazanan eşin himayesinde olduğu gibi, evlilik sonrası da kazanmış oldukları malların yine aynı şekilde kazanılış tarzına bakılmaksızın, kazanan eşin olacağı bir rejimdir. Evlenecek çiftler mal ayrılığı rejimini uygulamak istiyorlarsa, noter tarafından onaylanmış mal ayrılığı sözleşmesini nikah için gerekli evraklar içerisinde ilgili makama sunmaları gerekiyor. Bilgi edinmek açısından internetten mal ayrılığı rejimi sözleşmesi örneklerini inceleyebilirsiniz.

Mal ayrılığı rejimi sözleşmesi, eşlerden birisinin ölmesi durumunda, eşlerden birisinin başka bir mal rejimini kabul etmesi durumunda ve evliliğin sona ermesi durumunda geçerliliğini yitirir. Mal ayrılığı rejiminde miras hakkı; sağ kalan eşin, ölen eşinin terekesi üzerinde miras hakkına sahip olması üzerinedir. Çiftlerden birisinin ölümü halinde, sağ kalan eş ölen eşinin yasal mirasçısı olmaktadır.

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2020

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evlilik başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için tarafınızdan birtakım belgeler istenilmektedir. Evlilik başvurusu için gerekli belgeler 2020 senesi için güncel olup, eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Nikah başvurusu için gerekli belgelerle aynı listeye sahip olan evlilik başvurusu için gerekli belgeler 2020 listesinde yer alan belgelerin son tarihlerinin geçmediğinden emin olmalısınız. Belgelerinizi tamamladıktan sonra olası bir aksilik olmaması için birer kopyalarını yanınızda götürmenizde fayda var.

İşte resmi nikah için gerekli belgeler şu şekilde:

 • Evlenecek olan çiftin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Çiftlerin her biri için son altı ay içerisinde çekilmiş olduğu 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Çiftlerin her biri için geçerli sağlık raporu
 • Çiftlerin her biri için ikametgah belgesi
 • Çiftlerin her biri için nüfus kayıt örneği
 • Evlilik izin belgesi
 • Evlenme beyannamesi

Evlenme Beyannamesi

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Nikah için gerekli evraklar arasındaki evlenme beyannamesi nereden alınır, evlenme beyannamesi nereden temin edilir, evlenme beyannamesi nasıl doldurulur gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa eğer, çok basit olan bu işlem için telaşlanmamanızı tavsiye ediyoruz. Evlendirme dairesine yapacağınız başvuru esnasında, yetkili birim tarafından siz evlenecek çiftlere verilen evlenme beyannamesi formu, başvurmuş olduğunuz belediyenin isteğine göre iki ya da dört nüsha olarak düzenleniyor. Formda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurup, nikah için gerekli evraklar arasına koymanız yeterli oluyor. Evlenme beyannamesi ve evlenme izin belgesi aynı belgeler değildir.

Nikah Memuru Başvurusu

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evliliğinizi nikah dairesinde gerçekleştirecek bir çift iseniz, nikah memuru başvurusu yapmanıza gerek kalmıyor. Fakat düğününüzü farklı bir yerde gerçekleştirmek istiyorsanız nikah memuru başvurusu yapmanız gerekiyor. Nikah memuru başvurusu yaparak, nikah memurunun uygunluğuna göre nikahınızı her yerde kıyabilirsiniz. Nikah memuru başvurusu yaptığınız zaman memura ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Evlenme İzin Belgesi

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Nikah için gerekli evraklar arasında olan evlenme izin belgesi Bakanlar Kurulunun Resmî Gazetede yayınladığı açıklamaya göre; “Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgedir.” Evlenme izin belgesi nereden alınır diye düşünüyorsanız tek yapmanız gereken bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmek. Evlenme izin belgesi için gerekli evraklar içerisinde bulunan nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurmanız yeterli oluyor. Bilgi edinmek açısından internet üzerinden evlenme izin belgesi örneği inceleyerek, fikir sahibi olabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Başvurusu

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evlenecek çiftler ihtiyacı olduğu paraya ithafken, evlilik kredisi başvurusu yaparak gereksinim duydukları miktarı belli bir faiz karşılığı çekebilirler. Evlilik kredisi başvurusu için birbirinden farklı bankalar, siz evlenecek çiftlere değişik alternatiflerle yardımcı oluyor. Evlilik kredisi başvurusu yaparken size en uygun olan bankayı seçerek kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Evlilik kredisi başvurusu yapmadan önce yanınızda nüfus cüzdanınızı götürmeyi unutmayın.

Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evlenmeye karar verdiğinizde kafanızda nikah başvurusu nasıl yapılır, nikah için gerekli evraklar ve nikah başvurusu için gerekli belgeler nelerdir diye sorular varsa, hiç telaşlanmayın. Nikah başvurusu nasıl yapılır ya da nikah başvurusu için gerekli belgeler nelerdir sizler için bu yazımızda en ince ayrıntısıyla açıklıyoruz.

İlk öncelikle, nikah başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını açıklayalım. Nikah başvurusu yapabilmek için bağlı olduğunuz il- ilçenin evlendirme müdürlüğüne eşinizle birlikte gitmeniz gerekiyor. Evlendirme birimine, nikah başvurusu için gerekli belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. Nikah başvurusu nasıl yapılır sorusunu cevabı bu şekildedir. Nikah başvurusu için gerekli belgeler ise; evlilik başvurusu için gerekli belgelerle aynı listeye sahiptir. Bu arada nikah başvurunuzdan sonra gelin duvak modelleri hakkında fikir edinmek isterseniz sizi böyle alalım.

İddet Süresi Nedir?

Nikah İçin Gerekli Evraklar

İddet süresi ne kadar, iddet süresi hesaplama, iddet süresi nasıl kaldırılır, iddet süresi nedir, iddet süresi kaldırma dilekçesi, iddet süresini kaldırmak için gerekli evraklar, iddet süresi ne zaman başlar, iddet süresi dilekçe örneği, iddet süresi ne demek, iddet süresinin kaldırılması davası gibi soruların cevapları aşağıdaki gibidir.

İddet süresini nedir diye merak edenler için; daha önce evlenmiş bir kadının boşanması kesinleştikten sonra, hukuki olarak tekrardan evlenebilmesi için; boşanmanın geçerli olduğu tarihten itibaren 300 günlük bir süre içerisinde evlenemeyeceği anlamına geliyor. 300 günlük bekleme süresinin sebebi ise, herhangi bir hamilelik olasılığına karşı önlem almak amacı oluyor. Boşanma işlemi gerçekleştikten sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası sayesinde söz konusu iddet kararını kolayca kaldırabilmeniz mümkün oluyor.

Resmi Nikah Tarihi Almak İçin Yurtiçi ve Yurtdışı Gerekli Evraklar Listesi

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evlilik başvuru formu edinebilmek için, evlenecek çiftlerin resmi nikah tarihi almak için yurtiçi ve yurtdışı gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekiyor.

Yurtiçi nikah için gerekli olan evraklar;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Sağlık raporu,
 • İkametgah,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Evlilik izin belgesi ve evlilik beyannamesi oluyor.

Yurtdışı için gerekli evraklar ise;

 • Evlendirme izin belgesi (Nüfus Müdürlüğünden),
 • Nüfus cüzdanı, pasaport fotokopileri ve asılları,
 • 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Harç ücreti (nikah cüzdanı için),
 • İkametgah (Noter Tasdikli),
 • Nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden),
 • Uluslararası doğum kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden).

Resmi nikah tarihi almak için yurtiçi ve yurtdışı gerekli evraklar listesini inceleyerek, Moğolistan evlilik başvurusu yapabilirsiniz. Yabancı biriyle Türkiye’de evlenmek için, yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmeniz gerekiyor. Yabancı birisiyle evlenmek için gerekli evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayarak ve yabancı uyruklu evlilik sağlık raporunuzu alarak evlilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Moğolistan evlilik başvurusu için de aynı belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu yapmak için Moğolistan evlilik başvurusundan yararlanabilirsiniz.

Siz de yazımızı okuyarak; 2020 nikah işlemleri için gerekli evraklar, resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli evraklar, resmi nikah işlemleri ve evrakları, 18’den küçük yaşta evlilik, evlilik başvurusu için gerekli belgeler, evlilik için sağlık raporu örneği, nikah başvurusu nasıl yapılır, nikah başvurusu için gerekli belgeler, Moğolistan evlilik başvurusu ve resmi nikah tarihi almak için yurtiçi ve yurtdışı gerekli evraklar listesini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Düğün mekanları hakkında detaylı bilgi almak ve mekanları karşılaştırmak için buraya tıklayabilirsiniz.

insert-2

Kır düğünü fiyatları ne kadardan başlıyor?

Buradan şehrinizin en çok tercih edilen kır düğünü mekanlarını inceleyebilir, ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Anında Teklif Al

Nikah için gerekli evrakların neler olduğunu öğrendiyseniz, sevgilinize en güzel şekilde evlenme teklifi etmek için “Evlilik Teklifi Sözleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yanıtla