Hayalini kurduğunuz evliliğinizi gerçekleştirebilmek için resmi olarak birtakım yollar izlemeniz gerekiyor. Bu yüzden öncelikle nikah günü almak için evlendirmeye yetkili kurumlardan birisine müracaat etmelisiniz. Müracaat etmeden ise nikah için gerekli evraklar listesinde yer alan her belgeyi eksiksiz ve tam olarak yanınızda bulundurmalısınız.

Evlilik başvurusu nasıl ve nereye yapılır, başvuruda gerekli belgeler, resmi nikah işlemlerini hangi kurum yapar gibi soruların cevaplarını en ince detaylarıyla birlikte yazımızda bulabilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışında nikah için gerekli belgeler nelerdir, evlenme izin belgesi nasıl çıkarılır ve nikah için ne zaman başvuru yapılır gibi soruları da sizler için yanıtladık.

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Nikah İçin Gerekli Evraklar Listesi

Aşağıda yer alan listeyi inceleyerek, nikah işlemleri için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Nikah başvurularınızı gerçekleştirebilmek için sizden istenilen belgeleri eksiksiz olarak yanınızda götürmeniz, olası bir aksiliğe karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

Nikah işlemleri için gerekli evraklar listesinde bulunan belgelerin geçerlilik tarihlerine dikkat ederek, belgelerin geçerlilik süreleri içerisinde bulunduğundan emin olmanız, gerçekleştireceğiniz işlemi garanti altına almanız açısından önemlidir.

Yanınızda götürdüğünüz evlenme başvurusu için gerekli belgelerin hepsinin orijinal olması gerekmektedir.

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Listesi:

 • Evlenecek olan çiftin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Çiftlerin her biri için son altı ay içerisinde çekilmiş olduğu 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Çiftlerin her biri için geçerli sağlık raporu
 • Çiftlerin her biri için ikametgah belgesi
 • Çiftlerin her biri için nüfus kayıt örneği
 • Evlilik izin belgesi
 • Evlenme beyannamesi
 • Evlenecek çiftlerin nikah başvurusu işlemlerine beraber gitmeleri zorunlu. Eğer eşlerden birisi nikah başvurusuna gelemiyor ise diğer eşine noter onaylı olan bir vekaletname vermesi gerekiyor. Evlendirme yönetmeliğinin 17. maddesinde yer alan bilgiye istinaden, vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri arka sayfada onaylı bir şekilde yer almalı.
 • Eğer çiftin mal ayrılığı talebi var ise noterde yaptırmış oldukları mal ayrılığı sözleşmesini yanlarında getirmeleri gereklidir.
 • Evlenecek çiftin daha önce yaşamış olduğu bir boşanma söz konusu ise kadınlar için aile mahkemesinden iddet müddeti kaldırma kararı gereklidir.

Resmi Nikah ve Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Belgeler

Evlilik kararı aldıktan sonra gerçekleştireceğiniz işlemler için harekete geçerek resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Eşinizle birlikte kararlaştırdığınız uygun bir gün için başvuracağınız resmi nikah gününüzü birkaç ay öncesinden seçerek garanti altına alabilirsiniz.

Eğer nikah işlemlerini hemen gerçekleştirmek istiyorsanız yıldırım nikahı için evlenme müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli belgeler, aynı belgelerden oluşuyor. Gerçekleştireceğiniz resmi nikah için gerekli belgeleri eksiksiz olarak yanınızda götürmeniz, nikah işlemlerinizi hızlandırmak açısından büyük bir önem taşıyor.

Yıldırım nikahı için en az bir gün önceden, yani 24 saat önceden kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek, evlenmek istediğinize dair olan resmi nikah ve yıldırım nikahı için gerekli belgeleri teslim ederek evlenmek istediğinize dair beyannamelerinizi ilgili yetkiliye vermeniz gerekiyor.

Evlilik talebinizi alan yetkili, belgelerinizi inceleyerek sizin için belgeleri onaylar ve böylelikle evlenme izni belgesinin ne kadar kısa süren bir işlem olduğunu fark etmenize olanak sağlar.

Evlenme izin belgesi için gerekli evrakları hızlıca tamamlayarak 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde yıldırım nikahını gerçekleştirebilmeniz mümkün. Evlenme izin belgesi nasıl alınır sorusunu kafanızdan attıktan sonra elinizdeki evlilik izin belgesi ile istediğiniz yerde yurt içi veya yurt dışı yetkili memur veya personel eşliğinde dilediğiniz gibi evlenebilirsiniz.

Resmi Nikah İşlemleri ve Evrakları

Nikah İçin Gerekli Belgeler

Resmi nikahınızı gerçekleştirebilmeniz için sizden istenilen nikah için gerekli evrakları tamamlayarak resmi nikah işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Evraklarınızı tamamlarken uygulayacağınız resmi nikah işlemleri ise şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanlarının son beş yıl içerisinde değiştirilmiş olması, T.C kimlik numarasının ve medeni durumun okunabilir olması gerekiyor. Nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuruda vereceğiniz belgedir fakat aslını yanınızda getirmeniz doğruluğu teyit için gerekli oluyor.
 • Vesikalık Fotoğraf: Resmi nikah işlemleri ve evrakları içerisinde bulunan vesikalık fotoğraflar, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olması lazım. T. M. K.’nın 36. maddesi gereğince kadınlarda alın, çene ve yüz bölgelerinin fotoğraflarda tamamen görünmesi gerekiyor. Fotokopi veya bilgisayarlardan çoğaltılan fotoğraflar geçersiz sayılıyor.
 • Sağlık Raporu: Devlet hastanesinden ya da herhangi özel bir hastaneden alınabilecek olan sağlık raporunun imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.
 • İkametgah Belgesi: Nüfus müdürlüğü, muhtarlık ya da e-devletten kolaylıkla alınabilen ikametgah belgesinin evlilik için tek şartı çiftlerden en az bir kişinin başvuruda bulunacağı ilçede ikamet etmesi oluyor. İkametgah etmedikleri ilçede nikah kıydırmak isteyen çiftlerin ise, ikametlerinin bulunduğu il, ilçe veya evlendirme memurluğundan ortak izin belgesi almaları gerekiyor.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüğünden ya da e-devletten alınabilen nüfus kayıt örneğini işleme alacağınız yakın bir tarihte temin etmeniz gerekiyor.
 • Evlilik İzin Belgesi: Resmi nikah işlemleri ve evrakları içerisinde bulunması gereken evlilik izin belgesi nüfus müdürlüğünden alınabiliyor.
 • Evlenme Beyannamesi: Evlendirme dairesine yapacağınız başvurusu sırasında ilgili birim tarafından sizlere verilen bir belgedir.

Resmi nikah işlemleri ve nikah için gerekli evraklar en kısa sürede ve hatasız bir şekilde tamamlayarak nikah işlemlerinizi garanti altına alabilirsiniz.

Belgeleri toplarken bir yandan nikah salonu ve evlendirme dairesi arayışınızı yapmak isterseniz sizi en güzel seçenekler için buraya alalım.

Evlilik Başvurusu Sağlık Raporu

Nikah için gerekli evraklar içerisinde bulunan sağlık raporuna dair evlenecek çiftler tarafından oldukça fazla merak edilen sorular bulunuyor. Evlilik başvurusu sağlık raporunu temin edebileceğiniz birbirinden farklı özel ve kurumsal hastaneler ülkemizde yer alıyor. Nikah için sağlık raporunu eşinizle birlikte alabilirsiniz. Sağlık raporunu en iyi şekilde alabilmeniz için aşağıdaki sorulara verilen cevapları inceleyerek sizin için en doğru sağlık raporu alma yolunu izleyebilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır?

Evlilik başvurusu sağlık raporunu almak için ilk öncelikle herhangi bir özel ya da devlet hastanesine gitmeniz gerekiyor. Sağlık raporunu almak istediğinize dair istekte bulunduktan sonra, yetkili doktor tarafından bir takım tahlil ve denetimden geçiyorsunuz. Evlilik başvurusu için sağlık raporunuzu aldıktan sonra aile hekimine onaylatmanız gerekiyor.

Evlilik sağlık raporunda nelere bakılır?

Evlilik sağlık raporu için nelere bakılacağı yetkili doktorlar tarafından belirlenerek, siz evlenecek çiftlere uygulanıyor. İlk öncelikle yetkili bir doktor tarafından genel bir muayeneden geçerek, bir takım nikah sağlık raporu testlerine tabi tutuluyorsunuz. Evlilik için sağlık raporunda yapılan testler arasında; kan tahlili ve akciğer röntgeni yer alıyor.

Evlilik öncesi sağlık raporu içeriğinde yer alan çektireceğiniz akciğer röntgeni ile verem hastalığının, yaptıracağınız kan tahlili ile de hepatit, akdeniz anemisi, AIDS gibi hastalıkların tetkiki yapılıyor. Alacağınız evlilik sağlık raporunda hangi testlerin yapıldığı ve bu testlerin nasıl sonuçlandığına dair bilgiler yer alıyor.

Evlenmeye engel bir rahatsızlığın olmadığının anlaşılması için yapılan evlilik için sağlık raporunda nelere bakılacağı ve hangi testlerin yapılacağı açık bir şekilde belirtiliyor. Yaptıracağınız evlilik için sağlık raporunu aç karnına verebilmeniz mümkün oluyor.

Evlilik için sağlık raporu devlet hastanesinden alınır mı?

Evlilik için sağlık raporu veren hastaneler içerisinde; aile hekimleri, toplum sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri ve evlilik için sağlık raporu veren özel hastaneler yer alıyor. Burada önemli olan evlilik işlemleri için sağlık raporunun nereden alındığı değil, imzalanmış ve kaşelenmiş onaylı raporunuzu nikah için gerekli evraklar arasında yetkili birime sunmanız oluyor.

Evlilik ve nikah için sağlık raporu ne kadar geçerli?

Almış olduğunuz evlilik sağlık raporu süresi, aldığınız günden itibaren 6 ay geçerli oluyor. Evlilik sağlık raporunun geçerlilik süresi boyunca kullanılması gereklidir.

Evlilik sağlık raporu için gerekli belgeler nelerdir?

Evlilik başvurusu sağlık raporu için gideceğiniz hastaneye nüfus cüzdanınızla birlikte başvurmanız ve yanınızda iki adet vesikalık fotoğraf götürmeniz gerekiyor.

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evlilik başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için tarafınızdan birtakım belgeler isteniyor. Evlilik başvurusu için gerekli belgeler güncel olup, eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Nikah başvurusu için gerekli belgelerle aynı listeye sahip olan evlilik başvurusu için gerekli belgeler listesinde yer alanların son tarihlerinin geçmediğinden emin olmalısınız. Belgelerinizi tamamladıktan sonra olası bir aksilik olmaması için birer kopyalarını yanınızda götürmenizde fayda var.

İşte resmi nikah için gerekli belgeler şu şekilde:

 • Evlenecek olan çiftin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Çiftlerin her biri için son altı ay içerisinde çekilmiş olduğu 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Çiftlerin her biri için geçerli sağlık raporu
 • Çiftlerin her biri için ikametgah belgesi
 • Çiftlerin her biri için nüfus kayıt örneği
 • Evlilik izin belgesi
 • Evlenme beyannamesi

Evlenme Beyannamesi

Evlendirme dairesine yapacağınız başvuru esnasında, yetkili birim tarafından siz evlenecek çiftlere verilen evlenme beyannamesi formu, başvurmuş olduğunuz belediyenin isteğine göre iki ya da dört nüsha olarak düzenleniyor. Formda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurup, nikah için gerekli evraklar arasına koymanız yeterli oluyor. Evlenme beyannamesi ve evlenme izin belgesi aynı belgeler değildir.

Nikah Memuru Başvurusu

Evliliğinizi nikah dairesinde gerçekleştirecek bir çiftseniz, nikah memuru başvurusu yapmanıza gerek kalmıyor. Fakat düğününüzü farklı bir yerde gerçekleştirmek istiyorsanız nikah memuru başvurusu yapmanız gerekiyor. Nikah memuru başvurusu yaparak, memurun uygunluğuna göre nikahınızı her yerde kıyabilirsiniz. Nikah memuru başvurusu yaptığınız zaman memura ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Evlenme İzin Belgesi

Nikah için gerekli evraklar arasında olan evlenme izin belgesi Bakanlar Kurulunun Resmî Gazetede yayınladığı açıklamaya göre; “Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgedir.”

Evlenme izin belgesi nereden alınır diye düşünüyorsanız tek yapmanız gereken bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmek. Evlenme izin belgesi için gerekli evraklar içerisinde bulunan nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurmanız yeterli oluyor.

Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, nikah başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını açıklayalım. Nikah başvurusu yapabilmek için bağlı olduğunuz il ve ilçenin evlendirme müdürlüğüne eşinizle birlikte gitmeniz gerekiyor. Evlendirme birimine, nikah başvurusu için gerekli belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. Nikah başvurusu nasıl yapılır sorusunu cevabı bu şekildedir. Nikah başvurusu için gerekli belgeler ise; evlilik başvurusu için gerekli belgelerle aynı listeye sahip.

Resmi Nikah Tarihi Almak İçin Yurtiçi ve Yurtdışı Gerekli Evraklar Listesi

Evlilik başvuru formu edinebilmek ve evlenecek çiftlerin resmi nikah tarihi almak için yurtiçi ve yurtdışı gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekiyor.

Yurtiçi nikah için gerekli olan evraklar;

 • Nüfus cüzdanı
 • Vesikalık fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • İkametgah
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evlilik izin belgesi ve evlilik beyannamesi oluyor.

Yurtdışı için gerekli evraklar ise;

 • Evlendirme izin belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)
 • Nüfus cüzdanı, pasaport fotokopileri ve asılları
 • 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Harç ücreti (nikah cüzdanı için)
 • İkametgah (Noter Tasdikli)
 • Nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)
 • Uluslararası doğum kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

Resmi nikah tarihi almak için yurtiçi ve yurtdışı gerekli evraklar listesini inceleyerek evlilik başvurusu yapabilirsiniz. Yabancı biriyle Türkiye’de evlenmek için, yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmeniz gerekiyor. Gerekli evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayarak ve yabancı uyruklu evlilik sağlık raporunuzu alarak evlilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Nikahınızı kıydıktan sonra sevdiklerinizle yemekli kutlama yapmak aklınızda varsa nikah sonrası yemek mekanlarına da mutlaka bakmalısınız.

Almanya, Moğolistan, Azerbaycan KKTC ve Bulgaristan gibi ülkelerde nikah işlemlerinden başlayıp, Türkiye içerisindeki çeşitli şehirlerde nikah kıymak için gerekli olan tüm belge ve evrakları sizler için listeledik. Aklınızda kalan tüm sorular için DüğünBuketi.com danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar.

Yanıtla