Birbirini seven gençlerin evliliğe karar verdikleri andan itibaren yorucu ve yorucu olduğu kadar da içerisinde heyecan ve mutluluk olan bir hazırlık süreci başlamaktadır. Gelinliğin nasıl olacağı, kınanın nerde yapılacağı, düğüne kimlerin çağırılacağı her şey en ince ayrıntısı ile düşünülmektedir. Düğünün önemli olduğu kadar Türk örf ve adetlerinde kına gecesi vazgeçilmezdir. Düğünün habercisi olan çeşitli oyun ve eğlencelerle geçen kına gecesi gelin olacak kızlar için büyük önem taşımaktadır. Daha önceki zamanlarda genellikle aile ve yakın akraba içerisinde yapılan kına geceleri artık daha kalabalık aile ve arkadaşlar arasında yapılmaktadır. Düğünlerde olduğu gibi kına gecesi içinde özenle hazırlanan kına gecesi davetiyesi hayatımıza girmiştir.

Kına Gecesi Davetiyesi Modelleri

Kına Gecesi Davetiyesi

Günümüz itibariyle kına geceleri organizasyonları otellerde veya salonlarda yapılmaya başlanılmıştır. Bu doğrultuda pek çok farklı yenilik kına gecesi etkinliklerine dahil olmuştur. Bu yeniliklerden birisi de kına gecesi davetiyesi modelleridir. Önceleri çok daha mütevazi bir özelliğe sahip olan kına gecesi davetiyeleri, günümüzde çok geniş bir yelpazede farklı renk ve dokulara sahip olarak oluşturulmaktadır. Kına için son zamanlarda Osmanlı bindallı diye tabir edilen elbiseler kullanılır hale gelmiştir. Gece için hazırlanan özel tepsiler, kınalar, konukların ellerine gelin ve damadın adının yer aldığı şekilli kartlar hazırlanmaktadır. Kına gecesi davetiyeleri de son zamanlarda Osmanlı motifleriyle düzenlenmeye başlanmıştır.

Kına Gecesi Davetiyesi

Evlenecek olan çiftlerimiz hazırlanan kına gecesi davetiyesi ile birlikte konuklarına dağıtılmak üzere magnetler de yapılmaktadır. Kına gecesi davetiyelerinin çeşitlenmesi esasında çok farklı davetiye modelleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Böylece ebru desenli kına gecesi davetiyesinden tutun farklı kumaş dokuları üzerine basılmış farklı kına gecesi davetiyeleri de hayatımıza girmiş durumdadır. Hatta günümüz itibariyle altın yaldızlı kına gecesi davetiyelerinden söz etmek dahi mümkün olmaktadır. Kına gecesi davetiyesinin özelliğini ve modelini belirleyecek en önemli unsur ise evlenecek çiftlerin ve ailelerinin kararıdır. Bunun yanı sıra kına organizasyonuna ayrılan bütçenin miktarı da kına gecesi davetiyesinin özelliklerini etkilemektedir.

Kına Organizasyonu ve Kına Gecesi Davetiyesi

Kına Gecesi Davetiyesi

Günümüzde yeni iş kapıları açan sektöre canlılık kazandıran kına gecesi davetiyesi de düğün davetiyesi gibi çok çeşitleri bulunmaktadır. Gelin olacak kızlarımızın hayatında bir defa yaşayacağı bu mutluluğu ölümsüzleştirmek için her detaya dikkat etmektedirler. Davetiyenin şeklinden, içerisinde bulunan yazılara kadar her şeye önem verilmektedir. İstekler ve arzular arttıkça kına organizasyonlarına da yeni iş alanları açılmasına da neden olmuştur. İnsanları bu mutlu gününde yükümlülüklerini biraz aza indirmek için bu konuda uzmanlaşmış kurumlardan yardım talep ederek yaşayacakları bu günü huzurlu bir şekilde geçirmektedirler. Tabi yapılan organizasyonun nasıl yapılacağı ve içeriği biraz da maddi olanaklara bağlı olarak değişmektedir. Bütün bu bilgilerden yola çıkacak olursak kına gecesi davetiyesi hususunda ülkemizin farklı tasarımların yapılabildiği bir ülke konumunda olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

E tabii düğün davetiyesi de önemli… 🙂 Düğün davetiyeleri hakkında fikir edinmek ve bazı modelleri incelemek için sizleri şöyle alalım.

Yanıtla