Monique Lhuillier, 2020 sonbahar-kış gelinlik koleksiyonunu tarif ederken bir hikayeden çıkmış gibi neşe ve romantizm üzerine bir koleksiyon kurduğunu ifade ediyor. 17 gelinlik modelinden her birinin hitap ettiği geline biriciklik katıyor. Ancak tabi ki 2020 trendlerinden sıkça yararlanan tasarımcı, koleksiyonu ile oversized kullanıma da giriş yapıyor. 2020 detaylarında sıklıkla karşımıza çıkan lüks kumaş desenleri, uzun kuyruklar ve dramatik bir unsur katan düşük omuz kullanımı ve oversized gelinlikler Lhuillier’in tasarımlarında da yer alıyor.

Monique Lhuillier’in ilk tasarımı “Laura” Kaynak: Monique Lhuillier

Peki bütün bu hikaye nasıl başlamış? Ünlü tasarımcı, 21 yaşında kendi düğünü için gelinlik ararken tam hayalini kurduğu gibi bir modeli bulana kadar çok zorlanıyor. O dönemin ünlü tasarımcılarından Ron LoVece’den bir gelinlik buluyor bulmasına ama artık aklına bir fikir de yerleşiyor. Gelinlik modellerinde çeşitlilik ve yeni tasarımlar fikri aklının bir köşesinde kalıyor. 1995 yılında çıkan “Laura” adlı uzun spagetti stili düz kesim minimalist gelinlik tasarımcının hala kült kabul edilen gelinliklerinden oluyor.

Tasarımcı Monique Lhuillier ve eşi Tom Bugbee. Daha sonra kendisinin işine ortak oluyor.

Lhuillier’in gelinlik tasarımcısı olma fikrini destekleyen eşi Tom burada da ona partnerlik ederek gelinlik işini kurmasına destek oluyor. Eşinin hayaline destek olmak için çalışmaya başlayan Tom Bugbee ve yenilikçi tasarımlarıyla Monique Lhuillier ele ele verip Monique Lhuillier Gelinlik markasını kuruyor. 20 yılı aşkın süredir sektörde yer edinen tasarımcı son koleksiyonu ile de 2020 yılı gelinlik modasına yenilikler katacak gibi duruyor.

Lhuillier 2020 sonbahar-kış gelinlik koleksiyonu fotoğrafları, tasarımcının muhteşem gelinlikleriyle bizi bir hikayenin içindeki şatoya davet ediyor, gezdiriyor ve uğurluyor. Fotoğraf çekimlerinin İtalya’da Como Gölü’nde yapıldığı bu 17 yaratıcı gelinlik modeli ile sonbahar-kış kreasyonunu sunan Moniquie Lhuiller’in tasarımlarını gelin birlikte inceleyelim.

Romantik ve Sıra Dışı Tasarımlar

  • Lhuiller’in çiçek sevgisi bu gelinlik koleksiyonuna da bir hayli yansımış. A kesim ve çiçek desenleriyle bu gelinlik modelinde de olduğu gibi çiçek deseni baskılı bir kumaş görüyoruz. Bu sene birçok tasarımcının koleksiyonunda yer alan çiçek deseni Lhuiller’in yorumuyla son derece romantik bir ifade alıyor. Uzun katedral duvakta yer alan 3 boyutlu çiçek işlemeleri ve pastel yeşil ve soft renklerin kullanıldığı renklerle sıra dışı bir gelinlik karşımızda. 17. Yüzyılın klasik görünümü romantik bir ifade yeniden yorumlanıyor. Tabi bunda yapılan katalog çekimlerinin mekan tercihleri de bir hayli etkili diyebiliriz.

  • Gelinliklerde tül ve 3 boyutlu desen kullanımı bu sene de moda olmaya devam ediyor. Lhuillier de koleksiyonunda yoğun 3 boyutlu renkli yaprak ve çiçek desenlerinin eteğe doğru dökülerek geçişini kullanılmış. Yarattığı bu etkiyle son derece sanatsal bir tasarım ortaya koyarken çok güzel bir görüntü de ortaya çıkarmış.

  • Güpür dantel Lhuiller’in koleksiyonunun baş tacı olmaktan çıkmaz gibi görünüyor. Yine işlemeli yarım balık bu modelde de güpür danteli kullanarak son derece şık ve bütün hatları ortaya çıkaran bir kış gelinliği tasarlamış. Uzun kollu gelinlik modelinde kol ucu ve yakadaki dantel detaylarıyla da 2020 kış gelinlerine muhteşem bir tarz vaadediyor.

  • Taş desen veya mermer deseni diyebileceğimiz baskı deseni son yıllarda kıyafetten dekorasyona, pastalardan davetiyelere kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Ancak beyaz üzerinde pastel yeşil ve soft pembelerle bu kadar şık ve zarif bir geçişli taş desenini gelinlikte kullanmak Lhuiller’in yaratıcılığını da ortaya koyuyor. 2020 moda detaylarından kabarık rönesans kolları düşük omuz kullanımıyla birleştirerek son derecek dramatik bir görünüm de elde etmiş bulunuyor. Tasarımcı pastel tonların ahenkli deseni eşliğinde şık ve romantik bir gelinlik ortaya çıkarıyor.

Çiçeklerin Zarafeti

  • Puf kollara ve çiçek desenlerine bir örneği de bu model oluyor. Ancak bir fark daha var. Abartılmış genişlikteki puf kolları ve ekstra uzun kuyruklarıyla bu gelinlik modelleri uzun bir süre moda olacak gibi gözüküyor.

  • İki parça gelinlik modelleri 2020 yılının öne çıkan bir başka önemli trendi idi. Derin sırt dekoltesi ve güpür detaylarıyla bu gelinlik modelinde de iki parçalı gelinlik trendini izleyebiliyoruz. Yoğun tül kullanımı tabi ki Lhuiller’in tarzını ortaya koyan detaylardan.

  • Pelerin-kuyruk kullanımını özellikle pantolonlu gelinlik modellerinde görüyoruz. Ancak Lhuillier, 2020 yılının bir diğer önemli detayı olan balon etek modasını kuyrukla birleştiriyor. Böylece hem modern bir tarz sunarken hem de gelin adaylarına sıra dışı bir sadelik örneği veriyor.

  • Dantelin güzelliğine mi yoksa kollardaki kıvrımın verdiği havaya mı tutulsak bilemedik. Monique Lhuillier aynı anda hem son derece klasik hem de bir o kadar hareketli bir hava yakalamış. Kadının ruhunu yansıtan böyle bir tasarımla kendinizi hem çok eğlenceli hem de son derece şık hissedebileceksiniz. Vintage bir tarza da sahip bu gelinlik modelindeki tül dantel detayını 1950’lerin gelinlerinden de hatırlayacaksınız.

  • 3 boyutlu kumaşlardan oluşmuş bu dantel gelinlik, transparan üst parçası ve yaka modeliyle dikkat çekiyor. Derin V yaka dekolteli gelinlik uzun kollu tül kaplama ile gizemli bir havaya bürünüyor. Etekteki 3 boyutlu dantel çiçekler Lhuiller’in çiçek sevgisini bir kere daha nasıl yansıttığını görmemizi sağlıyor.

  • Monique Lhuillier, derin yırtmacı ve dökümlü etek yapısı ile tek parça minimalist bir modeli de koleksiyonuna eklemiş. Ancak yine tüm modellerindeki o meydan okumayı burada da görebiliyoruz. Derin V yaka dekoltesiyle ortada buluşan derin yırtmaçlı gelinlik bir ahenk yaratmakla birlikte son derece farklı bir modeli ortaya çıkarıyor.

Gelinlik Modasının Rotasını Belirleyen Monique Lhuillier Tasarımları

Dökümlü tül A kesim gelinlik, yakada ve beden kısmındaki 3 boyutlu bürümcüklerle farklılık kazanıyor. 2020 yılının bir diğer detayı olan iri kemer kullanımı burada tasarımcı tarafından tekrar yorumlanmış. Kendi kumaşından yapılan bu kemer ile iki parçalı gelinlik modeli gibi duran bir tasarım ortaya çıkıyor.

Güpür dantelin ölümsüz modasını belki de en zarif şekilde kullanan tasarımcılardan biri de Monique Lhuillier. Hiç beklemediğiniz bir kumaştan öyle bir model ortaya koyuyor ki bir anda bambaşka bir güzellik ortaya çıkıyor. Yuvarlak sırt dekoltesi ne çok derin ne çok kapalı. Kollardaki ve sırt dekoltesinin etrafındaki çevre ise tarihi bir hava katıyor.

2020 Yılının Modası: Pembe Gelinlik Modelleri

Lhuiller’in çiçek sevgisini bahsetmiştik. Bu gelinlik modeliyle belki de bunu bağıra bağıra söylemiş diyebiliriz. Abartılmış bir irilikteki ve 3 boyutlu çiçek desenleri gelinliğin duvağına gelinlik yerleştirildiğini görüyoruz. Gelinliğin eteğinde ise mendil etek görümünün en yoğun şekilde kullanıldığı bir tasarım var. 2020 yılının vitrinlere yansıyan trendlerinden pembe gelinlik modasına bu model ile katılan tasarımcı abartıyı ihtişama dönüştürerek son derece güzel bir ürün ortaya çıkarmış.

Soft pembe, soft şeftali ve krem renklerini gelinliklerde artık sıklıkla görmeye başlayacağımız yıllara girdik. Alice harikalar diyarından çıkıp gelmiş gibi bir hava katan bu model ile Lhuillier fantastik zamanlardan günümüze yolculuk etmiş bir kıyafet tasarlamış. Salon düğün tercih eden gelinlerin mutlaka denemesi gereken modellerden biri olan bu mendil etek tasarımdaki gelinlik düşük omuz kolları, katlı tüllerden oluşmuş eteğiyle bir hayli beğeni topluyor.

Sadeliği, minimalizmi tercih eden ancak detaylarla da gözleri üstünde tutmak isteyen gelin adaylarının beğenisini kazanacak bir diğer model ise düşük omuzlu uzun puf kolların derin yaka dekoltesiyle birleştiği bu gelinlik modeli oluyor. Dökümlü etek modeli ve salaşlığıyla vintage gelinlerin de tercihi olacak bu gelinlik modeli, sonbaharda kır düğünü planlayanlar için ideal.

Tüy detaylar bu sene çarpıcı bir geri dönüş yapıyor. Zuhair Murad gibi birçok tasarımcının koleksiyonlarında da yer verdiği tüy detaylı gelinliklere bir örnek de Lhuillier’den geliyor. Ancak Monique Lhuillier 3 boyutlu çiçek detaylarıyla tüy detayını bir araya getirerek son derece yaratıcı ve eğlenceli bir model ortaya çıkarıyor.

Kışın bitimine yazın başına yetişecek bu model ise büyük dökümlü puf kol modasından oversize etek ve oversize beden gelinlik modasına kadar hepsini kullanmış. Uçuş uçuş bir model hissi de veren bu gelinlik modeli kış sonu gelinleri için ideal.

Bu yazımızda Monique Lhuiller’in 2020 Sonbahar-Kış koleksiyonunu sizler için derledik. Sizce Lhuiller’in en güzel tasarımı hangisi? Oversized gelinlik ve oversized gelinlik kuyruğu hakkında ne düşünüyorsunuz? Şık mı yoksa abartılı mı geldi? Peki ya puf kollar ve çiçek desenli gelinlikler modası? Sizler de yorumlarınızla düğünü için gelinlik seçmeye çalışan gelin adaylarımıza yardımcı olabilirsiniz. Şehrinizin en iyi moda evlerinin birbirinden şık gelinlik modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz! 

Yanıtla