Evlilik sürecinde düğün kadar önemli olan bir başka törende kına gecesidir. Bu gece yaklaştıkça evli çift kına gecesinde neler yapılır, ne giyilir, ne ikram edilir tarzındaki sorularla araştırma yapar ve ona göre kına gecesi planlanır. Her yörede bazı ufak farklılık göstermesine rağmen kına gecesinin genel hatları belli ve birçok yerde aynıdır. Kına gecesi geleneksel olarak düğünden bir gün önce kız evinde yapılmaktadır. Kınada gece geç saatlere kadar eğlenildiğinden düğünde yorgun düşmemek için düğünden birkaç gün önce yapılması daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Kına Gecesinde Neler Yapılır, Kimler Katılır?

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Kına gecesinde neler yapılır sorusuna cevap vermeye devam ederken kimlerin katılacağı konusu farklılık gösterebilmektedir. Bazı bölgelerde sadece gelinin arkadaşları ve akrabaları katılırken, bazı bölgelerde ise gelin ve damadın arkadaş ve akrabaları katılmaktadır. Kınanın yakılacağı gün kız evine düğünün başladığını anlatmak için bayrak asılmaktadır. Kına gecesinde kullanılacak olan malzemeler, ikram edilecek kuruyemiş türü atıştırmalıklar damat veya ailesi tarafından alınmaktadır. Kınaya özel tepsi, mumlar, kına ve diğer aksesuar bu malzemelerden birkaçıdır. Alınan kına malzemeleri özenle hazırlanır. Gelecek misafirler kapıda karşılanarak kınanın yapılacağı mekana geçilir.

Gelin kınanın başında genellikle tuvalet tarzı çok şık bir kıyafet giyer. Kına yakma olayı başlayana kadar bu kıyafetle eğlenceye katılır. Kına kıyafeti olarak bilinen bindallıyı kına yakımı başlamadan hemen önce giyer. Bazı gelinler ise kınanın başından sonuna kadar bindallı giymeyi tercih ederler. Başına ise kırmızı bir örtü örtülür. Damadın omuzlarına da yeşil örtü atılır. Düğün kararı sonrası kına gecesinde neler yapılır diye düşünen çift, o stresli günlerden sonra böylesine mutlu bir anı yaşamaktadırlar.

Kına Gecesinde Neler Yapılır, Kına Nasıl Yakılır?

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Kına gecesinde neler yapılır sorusuna cevap ararken en heyecanlı ve coşkunun zirve yaptığı an kına yakılma anıdır. Bu anda hem mutluluk hem de hüzün vardır. Hüznün sebebi baba evinden ayrılıyor olmaktır. Evliliğinde problem olmayan bir kadın kınayı taşlarla süslenmiş özel kapta karıştırırken yeni kurulacak evin bereketli olması için kabın içine bozuk para atılır. Hazırlanan kına etrafında yakılı mumların olduğu özel tepsisine konulur. Mekanın ortasına sandalye getirilerek gelin ve damat buraya oturtulur. Etraftaki davetlilerin eline de mumlar veriler kına yakma olayı başlar. Elinde tepsi olan kadın önde, elinde mum olan misafirler onun arkasında “Kınayı getir aney” ya da “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” türküsünü söyleyerek gelin ve damadın etrafında dönmeye başlarlar.

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Türkü esnasında gelinin ağlaması beklenir, ağlamaz ise “kocaya düşkün” diyerek şaka yaparlar. Kına yakmak için gelinin elini istediklerinde gelin elini açmaz. Bunun üzerine kayınvalide geline altın vererek elini açması sağlanır ve böylece kına yakılmış olur.

İzmir kına organizasyonlarıyla ilgili bilgi almak için İzmir Kına Organizasyonu Şirketleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Yanıtla