Düğün, gelin ve damadın günü olarak değerlendirilmektedir. Kına gecesi ise sadece gelinin gecesidir. Türk toplumu olarak bir gelenek haline gelmiş olan bu gecede yakılan kınanın eşler arasında bir ömür boyu mutluluk getireceği ve kına ile tüm kötü nazarlardan korunacakları düşünülmektedir. Bu sebeple kına gecesinde tüm ayrıntılar geline göre ayarlanır ve düzenlenir.

Kına gecesi gelinin baba evinde geçireceği son gece olduğu için bu gecenin organizasyonunda her şeye çok özen gösterilmelidir. Bu gecede hem hüzün hem mutluluk ifade eden simgeler kullanılmalıdır. Gelin, bir taraftan ağlarken bir taraftan da renkli ve canlı kıyafeti, makyajı ve saçı ile mutluluğu yaşamalıdır. Çok fazla ayrıntının içinde en çok önemsenen ve bu gecede gelini bir prenses gibi gösterecek olan kına gecesi kıyafetleri seçimidir. Bu kıyafetlerin seçiminde gelinin klasik bir kına gecesi mi yoksa modern bir gece mi istediğine bakılmalı ve kıyafet ona göre tercih edilmelidir.

Kına Gecesi Kıyafetleri

Kına Gecesi Kıyafetleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelinin ve ailelerin ne tür bir kına gecesi istediğine göre organizasyonun genel yapısına uygun kına gecesi kıyafetleri seçilmektedir. Kına gecesi organizasyonu son zamanlarda oldukça farklı ve organize şekilde yapılmaya başlamıştır. Bu sebeple kına gecesi elbisesinin de önceden belirlenen özelliklere uygun olmasına dikkat edilmektedir. Kına gecesinin türüne göre iki çeşit kına gecesi elbisesi seçmek mümkündür. Bunlardan birincisi geleneksel içerikli bir kına gecesinde giyilebilecek olan bindallı veya kaftan türü bir kına gecesi elbisesi veya modern çizgilerle hazırlanmış bir kına gecesi için de abiye elbise tercih edilebilmektedir.

Kına Gecesi Kıyafetleri

Bindallı veya kaftan seçiminde kına gecesi elbiseleri olarak kullanılabilecek model sayısı bellidir. Bu modeller farklı renklerle karşımıza çıkabilmektedir. Bindallıda temel renk kırmızı olsa da farklı renklerde bindallı tasarımları da bulunmaktadır. Kına gecesi kıyafeti olarak kaftan da son zamanlarda çok fazla tercih edilen kıyafetler arasında bulunmaktadır. Kaftan oldukça şık ve gösterişli bir kıyafet olması bakımından gelini sultan gibi gösteren bir kıyafettir. Kaftanlarda renk seçeneği bindallıya göre daha fazladır. Bazı kombinler de abiye bir elbisenin üzerine kaftan tasarımı yapılabilmektedir.

Kına Gecesi Kıyafetleri

Abiye Kına Gecesi Elbisesi Tercih Eden Gelinler Nelere Dikkat Etmelidir?

Kına gecesi elbisesi olarak abiye giymeyi tercih eden gelinler için seçenek oldukça fazla olacağı için gelinin önceden ne istediğini aşağı yukarı belirlemiş olması işi kolaylaştıracaktır. Kına gecesi, abiye elbiselerinde öncelikle elbisenin uzun bir elbise olmasına dikkat edilmelidir. Kına kıyafeti seçiminde elbette kına gecesi mekanları ve konsepti de önem taşıyor. Bunun yanında en çok tercih edilen abiye gelinlik kıyafeti rengi olarak da kırmızı tercih edilmektedir. Abiye kıyafet seçiminde bindallı ve kaftana göre vücut şeklinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Vücuda uymayan bir abiye çok hoş bir görüntü oluşturmamaktadır.

Kına Gecesi Kıyafetleri

Kına gecesi kıyafetleri içinde abiye tercihi yapan gelinlerin öncelikle boy ve kilo ile ilgili olarak almak istedikleri kıyafetin kumaşına ve dikim özelliklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Kına gecesi kıyafetleri olarak mini etekli bir abiye asla tercih edilmemelidir. Boyu uzun ve hatta arkadan kuyruğu olan, renk olarak da kırmızı ilk tercihler arasında yer almalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik de kıyafeti tamamlayacak olan ayakkabının boyu ve saçın modelidir. Ayakkabı, abiye elbisenin daha güzel taşınması için gerekli aksesuardır. Saç modeli de elbisenin modelini göstermesi bakımından uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Kına Gecesi Kıyafetleri

Kına gecesinde yapılan her şey gelini mutlu edecek özelliklere sahip olmalıdır. Seçilen kıyafetten söylenen şarkıya kadar her şey gelinin mutluluğuna mutluluk katmak için planlanmalıdır. Gelinin kendini iyi hissetmesi için seçilen elbiseden yakılan kınaya kadar her şey gelinin seçtiği ve beğendiği olmalıdır.

Bursa’da yaşıyor ve kına gecenizi de Bursa’da yapmayı düşünüyorsanız, sizi şöyle alalım. 🙂

Yanıtla