Geleneklerin yaşatılması adına kına geceleri toplumsal açıdan önemi tartışılmaz bir organizasyondur. Kına süslerinden kıyafetlere kadar belli konseptlerde kına geceleri yaşanmaktadır. Kıyafet denilince de akla ilk gelen bindallı kıyafeti gelmektedir. Kaftan ise bindallının tamamlayıcısı vazifesini gören ve dekoratif olarak harika görünüm sağlayan kıyafettir. Motifler ve işlemeler bindallı ve kaftanda ön plana çıkan detaylardır. Davetli bayanları kına gecesi abiye tercihi yaparlar.

Kına Gecesi Abiye Çeşitleri

Kimi zaman gelinler de kına gecesinde abiye kıyafet tercih edebilmektedir. Kına gecesinin çeşitli temalarla yapıldığı göz önüne alınırsa bundan abiyelerin etkilenmemesi söz konusu değildir. Ayrıca gelinin ve davetli bayanların giyim tercihleri de abiye seçimine yansımaktadır. Genelde kına gecesi abiye çeşitleri bordo, kırmızı ve pembe tonları başta olmak üzere lila, açık mavi, mor ve yeşil renklerde olabilmektedir. Pullu payetli modeller kına geceleri için güzel bir tercih olabilir. Şifon ve saten modeller de dikkat çeken abiye modelleridir. Dantel detayları ve işlemeler de abiye konusunda önemli ayrıntılardır.

Kına Gecesi Abiye Seçimi

Kına Gecesi Abiye Çeşitleri

Söz konusu kına gecesi abiye modelleri her yıl bazı detaylarla değişmektedir. Vücut şekline göre abiye modelleri bulunmaktadır. Bunlar elma vücut, armut vücut, kum saati vücut, çilek vücut ve dikdörtgen vücut gibi kategorilere ayrılmıştır. Kısa ve kalın boyunlu olanlar, geniş omuzlu, biraz kalın belli ve dar kalçalı olanlar elma vücuttur. Boynu ince ve uzun, beli vurgulamayan abiyeler tercih etmelidirler. Armut vücutlular omuzları dar, göğüsleri küçük, dolgun bacaklı, iri kalçalı ve ince belli olanlardır. Vücudun üstü geniş, altı dar gösteren ve kalça ile beli ön plana çıkaran abiyeler seçmelidirler. Kum saati vücudu ince bel, iri kalça ve dolgun göğse sahip olanlardır. Bu kişiler bol kıyafet yerine ince beli ortaya çıkaran abiye seçmeliler.

Kına Gecesi Abiye Çeşitleri

Dikdörtgen vücutlar uzun bacak, normal göğüs, düz bel ve geniş omuzlara sahip kişilerdir. İnce ve uzun bacakları ön plana çıkaran abiyeler seçilmeli, bol, rahat ve uzun elbiselerden kaçınılmalıdır. Çilek vücutlular ise geniş omuzlu, geniş sırtlı kadınlardır. Arkadan “erkeksi” görünmemek için V yakalı abiyeler seçmeli, kemer takmalıdırlar. Abiye seçimi yapılırken vücut şeklinin tespiti sayesinde kadınlar elbisenin içinde kendini daha iyi hissedecektir. Bu şekilde kına gecesi abiye seçiminde doğru karar verileceği için “acaba yakıştı mı yakışmadı mı” gibi düşünceler doğmayacaktır.

Kına Gecesi Abiye Fiyatları

Kına Gecesi Abiye Çeşitleri

Unutulmaz anların yaşandığı, sevinç ve hüznün aynı anda aynı mekanda yaşandığı kına gecesinde şık görünmenin çaresi kına gecesi abiye çeşitleri olmaktadır. Fiyat konusunu etkileyen önemli hususlardan biri abiyenin kumaşıdır. Payetli kumaşlar, krep kumaşlar, ipek şifonlar, satenler, özel dokuma kumaşlar ile şifon kumaşlar bu konuda ön plana çıkar. İşçilik konusu da önemli fiyat belirleyicidir. El işi işlemeler, dikişler, kesim kalitesi gibi unsurlar fiyatı etkiler. Abiyedeki dantel işlemeleri ve kemerler de bu kapsamda sayılabilir.

Kına Gecesi Abiye Çeşitleri

Örneğin gümüş, metalik detaylar, halter yakalar, balık etekler derken pek çok işçilik detayı bulunmaktadır. Kimi modellerde ise yan kısımları ve sırt bölgelerinde “futuristik” metal aplikler de söz konusu olabilmektedir. Bazılarında ise hareketli şifon etek ve korsajda kristal tül kullanılır. Bu ve bunun gibi kına abiye modelleri, deneyim ve profesyonel işçilik gerektirir. Emeğin karşılığı olarak abiye fiyatları da doğal olarak etkilenecektir. Bu da güzel görünmenin bir karşılığıdır.

Ankara’daki kına gecesi organizasyonlarını incelemek için Ankara Kına Organizasyonu Önerileri sayfamıza bekleriz.

Yanıtla