Kına toplumun geleneksel eğlencelerindendir. Yuvamızın ilk kurulması aşaması eğlence ve kutlamalar ile başlamaktadır. Düğünlerde eğlenceler ve mevlüdlerle ile tercihe göre yapılamakta iken, tercih hangi tür düğün olursa olsun kına gecesi eğlencesi olmazsa olmaz. Kına geceleri genelde kız evi tarafından evlerde yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda özellikle şehir merkezlerinde apartman hayatı yoğunluk kazandığı için yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bundan dolayı organizasyon şirketlerine müracaat edilmektedir. Kına geceleri için düğün salonları, kafeler, restoran, çay bahçeleri gibi yerlerde daha büyük organizasyonlar düzenlenmektedir. Bursa kına organizasyonu konusunda oldukça iddialı bir şehir olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Tüm bölgelerimizde farklı geleneksel uygulamalar olsa da genel hatları ile kına gecesi kızlarımızın baba evinden kendi yuvalarına geçiş için hem veda hem de kutlama mahiyetindedir. Baba evine veda ederken yeni bir yuva kurmanın kutlaması olarak görülmektedir. Kına geceleri kırsal kesimlerde evlerde, bahçelerde yapılmaya devam etmekte, geleneksel örf ve adetler devam etmektedir. Gelin hanım ve arkadaşları hem eğlenir hem de kına yakarlar. Gelin hanım hem ağlarım hem giderim der. Türküler eşliğinde gözyaşı bu gecede bazen mutluluk bazen de hüzünden akmaktadır. Eline kına yakılması ile gece bitmez, gece gelin hanım arkadaşlarını misafir ederek günü eğlence ile geçirmektedirler. Bütün bu bilgiler dahilinde Bursa kına organizasyonu konusunda pek çok farklı etkinliğin başarılı bir şekilde verildiği bir il olarak tanımlanmaktadır.

Modern Hayattan Etkilenen Kına Gecelerimiz

Kına Gecesi Organizasyon Fiyatları

Geleneksel kına gecelerimizi şehir hayatı etkilemektedir. Apartmanlarda yerin darlığı, çevrenini rahatsız olması gibi sebepler daha çok organizasyon şirketlerini tercih edilmektedir. Bunun en güzel yönü elimizi sıcak sudan soğuk suya değdirmeden, hiç zahmete girmeden, yorulmadan belirlediğimiz bütçeye göre olabileceği en iyisi en güzel şekilde sizler için hazırlanmakta ve size işin tadını çıkartmak, eğlenmek kalmaktadır. İşini severek yapan işyerleri profesyonelliğin en güzel örneğini vererek her türlü ayrıntıyı düşünmektedir. Kına tahtı, gelin hanımın bindallısı, nedimelerin giyeceği kıyafetler, halay mendilleri, nedimelerin taç tokaları, mumları, tefleri gibi her türlü ihtiyaç tespit edilmekte ve isteğe göre yapılmaktadır. Kına gecesi ile ilgili ihtiyaçlarının karşılanması bakımdan Bursa Kına organizasyonu faaliyetlerinde başarılı bir şehir olarak bilinmektedir.

Kına Gecem Nasıl Olmalı?

Lifepark İzoletta

Bursa kına organizasyonu etkinliklerin yoğun bir şekilde yapıldığı bir şehir olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Osmanlının önemli şehirlerinden birisi olan Bursa farklı konseptlerin uygulandığı bir şehirdir. Günümüzde Osmanlı konsepti ağırlık kazanmakta gelin hanımlar için bindallı vazgeçilmez olmaktadır. Sağdıçları için aynı şekilde kıyafetler hazırlanmakta ve konseptte uygun eğlenceler, küçük skeçler hazırlanıp misafirlerin beğenisine sunulmaktadır. Kına gecelerinin vazgeçilmesi istenen şarkı ve türkülerin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca ne tür bir kına yakacağımıza da karar vermeliyiz. Son zamanlarda Hint kınaları kına gecelerinde yer bulmaktadır. Kızlarımız çeşitli şekillerde ellerine kına yakmaktadırlar. Özel anılarımız biriktirdiğimiz bu gecede kamera kaydı ve fotoğraflar kına gecemizi ölümsüz hale getirmektedir.

Kına gecesi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için size iki önerimiz var! 🙂

Kına Organizasyon Paketleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kına Gecesi Kıyafetleri Neler?

Yanıtla