Düğünün pahalı bir kutlama olduğunu hepimiz farkındayız. Ne yazık ki, gerçek hayat bazen hayallerimizdeki gibi olmayabiliyor. Düğün yemeği için bir şirketle anlaşmak yerine kendiniz hazırlayabilirseniz, oldukça tasarruf edeceğiniz açık. Bunun için ihtiyacınız olanlar öncelikle size yardımcı olacak kalabalık bir grup olacak. Bu grup aileniz ya da arkadaşlarınız olabilir, tercih sizin. Geri kalanlar ise şöyle;

1) Sizi çok uğraştırmayacak basit bir menü belirleyin.

yemek-1

Eğer düğününüzde aperatif, ana yemek, yardımcı yemek, tatlı ve daha bir çok çeşit istiyorsanız, hepsine yetişmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer yemeğinizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız, basit bir menü belirlemelisiniz.

2) Düğüne kaç misafiriniz geleceğini kontrol edin.

düğün yemeği

Düğün yemeğinizi hazırlarken, kesinlikle emin olmanız gereken bir konu, kaç kişi geleceği. Yemeği her ihtimale karşı 10 kişi fazla yapmanız benim size tavsiyem, sürpriz konuklar aç kalmasın.

3) Bir liste çıkarıp, masrafınızın ne olacağını hesaplayın.

yemek-3

Düğün yemeğinizi yaparken listeye mutlaka ama mutlaka her şeyi yazın. Yağ, tuz, baharatlar dahil. Sonradan hesaplarınızın karışmasını istemem. Ayrıca en uygun fiyatların nerede olduğunu da araştırmalısınız.

4) Planlayın.

yemek4

Yemeklerin ne kadar donmuş, ne kadarı taze olacak? Pişme süresi gibi detayları da atlamamalısınız. Düğün yemeğinizi hazırlarken her şeyiniz planlı olmalı. Aksi takdirde sıkışıklık yaşayabilirsiniz.

5) Düğünde servis yapacak kişilerle anlaşın.

yemek-5

Kendi düğün yemeğinizi hazırlayabilirsiniz ama arkadaşlarınızdan onları servis etmesini istemek pek hoş olmayacaktır J Self Servis bir büfe hazırlayarak masrafı daha da düşürebilirsiniz, o kadar da değil diyorsanız personel yemeğini hesaba katmayı unutmayın.

6) Yemeğin servis edileceği yeri görün.

yemek-6

Kendinizi bir düğünün şefi gibi düşünün, şu an yaptığınız şey bu. Yemekler nerede hazırlanıyor, hazırlayıp mı getireceksiniz, nereden servis edeceksiniz? Düğün yemeğinizi hazırlarken bu detayları unutmamalısınız.

7) Düğün gününden önce yemekleri prova edin.

yemek7

Sevgilinizi ilk yemeğe çağırdığınız gün ne kadar heyecanlandığınızı hatırlıyor musunuz? Şimdi ondan biraz daha fazla heyecanlanacaksınız. İşlerin karışmaması için düğün yemeklerinizi önceden prova etmelisiniz.

8) Düğün günü yemekleri bir iki saat önceden hazırlayabilirsiniz.

Düğün yemeğinizi hazırlarken işlere dalıp kendinizin aslında başrol olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla yemekleri önceden hazırlayıp, personellerin ısıtıp servis etmesini sağlayabilirsiniz. Söz veriyorum, kimseye söylemeyeceğim.

9) Yemek servisi sonrası temizliği unutmayın!

yemek-9

Düğün yemeğinizi hazırladınız, müthiş gururlusunuz. Bu işin en önemli kısmı temizlik! Plastik tabak, çatal kullanırsanız hepsini toplayıp çöpe atabilirsiniz. Ya da temizlikçiye ödeyin gitsin!

BONUS:

yemek-bonus
Bazen fast food güzel bir düğün yemeği olabilir!

Nasıl masa hazırlamalıyım diye düşünen hamarat gelinlerimize, 6 Adımda Düğün Masası Nasıl Süslenir? adlı yazımızı öneririz!

Yanıtla