Hiç kimseniz olmasa bile mutlaka yanınızda olan, sizinle uykusuz kalıp üzüldüğünüzde teselli eden, mutluluğunuzda sizinle beraber heyecanlanan, zor zamanınızda hep yanınızda olan… Bir saat bile görmediğinde, sizi en çok özleyen ve sürekli yolunuzu gözleyen… Eşinizden veya anne-babanızdan bahsetmiyoruz, insanı olduğunuz sevimli hayvanlardan bahsediyoruz. 🙂 Yani Kedi, köpek ve tüm dostlarımız!

Bizlere karşılıksız bir sevgiyle bağlanan ve bir an olsun yanımızdan ayrılmayan patili dostlarımızı sadece 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde değil, her an hatırlamamız için oldukça sevimli bir blog hazırladık. Özellikle sokakta yaşayan ve engelli hayvanların bize ne kadar ihtiyacı olduğunu bir an olsun unutmayalım diye. Onların mutlu olabilmesi ve hayata bağlanabilmeleri için yalnızca sevgimize ihtiyaçları var.

Sokak Kedi ve Köpeklerine Nasıl Yardım Edebiliriz?

Birkaç küçük adımla onlara daha yaşanılabilir bir dünya kılabiliriz. Peki neler yapmalıyız?

  • Evlerimizin önüne veya sokak hayvanlarının yoğunlukta bulunduğu bölgelere evimizden artan yemekleri bırakabilir, bir kap su ile birlikte onların hayatlarını kurtarabiliriz. Ya da belediyelerin sağlamış olduğu sokaklardaki su kaplarını sahiplenebilir, boş gördüğünüzde su koyabiliriz.
  • Sokakta yaralı bir hayvan gördüğümüzde belediyelere ait veteriner işleri müdürlükleri ile iletişime geçebilir, ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanmalarını sağlayabiliriz.
  • Hayvan barınaklarına belirli aralıklarla mama ve tıbbi malzeme bağışı yapabiliriz. Bu tür bağışlar az miktarlarda bile olsa onlarca patili dostumuzun hayatını kurtarabilir.
  • Hayvan hakları federasyonları ile birlikte gönüllü projelere katılabiliriz. Şehrin ortasına terk edilmiş sokak hayvanları ve ormanlara atılmış dostlarımıza yiyecek ve sevgi götürebiliriz.
  • Ve en önemlisi, onları sevgimiz ile koruyabiliriz. Sokakta hayvanlarına yapılan ayrımcılık ve saldırılara karşı önlem alınmasını destekleyebilir, böyle saldırılarla karşılaştığımızda yetkililere bildirerek önüne geçebiliriz.

Sadece evdeki dostlarımızı değil; sokaktaki sahiplenemediğimiz ama bir kap yemek ve su bekleyen, ya da biraz sevgi isteyen dostlarımıza dolaylı olarak yardım edebiliriz:

  • Düğün ve davetlerinize özel olarak nikah şekeri ve davetiyenizi WWF, Yedikule Hayvan Barınağı, DOHAYKO, HayKonFed gibi kuruluşların tasarımları arasından seçebilir, böylece özel günlerinizde onlara da destek olabilirsiniz.
  • Sevgililer günü gibi özel gün ve kutlamalarında sevdiklerinize kitap veya defter gibi ürünler hediye etmek isterseniz, sokak hayvanları için ambulans ve bakım hizmeti sağlayan yerlerden alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. Ya da marketlerden yapacağınız alışverişlerde sokak hayvanları için 1 TL veya 2 TL tutarındaki mamalardan alarak onları da sevindirebilirsiniz.
  • Çocuklarınıza doğayı ve canlıları korumanın önemini anlatabilirsiniz. Onlarla vakit geçirmek isterseniz birlikte bir aktivite olarak kedi-köpek evi yapabilirsiniz.

En özel günlerimizde bizleri yalnız bırakmayan, heyecanları ve neşeleriyle herkesi mutlu eden sevimli dostlarımızın düğün fotoğraflarını sizler için derledik. Düğün organizasyonu firmalarından önce ilk ve en iyi danışmanlarınızın onlar olduğuna hiç şüphe yok!

1. Evlilik teklifi organizasyonunuzda sizi en iyi şekilde anlayacak ve ifade edecek olan dostlarınız onlardır:

2. Duygularınıza tercüman olurlar:

 

3. Söz ve nişan organizasyonlarınızda en iyi planı yaparlar ve muhteşem karelere eşlik ederler:

4. Düğün duyurusunu yapmak için “Save the Date” fotoğraf çekiminizi dünyanın en güzel fotoğrafına dönüştürebilirler:

5. Düğün günü gelip çattığında gelinin hazırlanma aşamasındaki bütün gerginliği alacak tek arkadaşıdır:

6. Gelinliğiniz içinde sizi gördüğünde yerinde duramayan, size ne kadar çok yakıştığını ilk söyleyen yine hayvan dostlarınızdır:

7. Gelin buketinizin kokusundan ilk büyülenen yine hayvan dostlarınız olacaktır. Ancak oyunsuz olmaz tabi yedek bir gelin çiçeği yaptırmakta da fayda var. 🙂

8. Yüzük taşıma görevini en iyi onlar yapar:

9. Hatta yüzüğünüzün en iyi koruyucusu onlar olabilir; ya da yüzük oyuncusu! Siz yine de dikkatli olun hani düğün öncesi o yüzük bir yerden pati pati düşüp kaybolmasın!

10. Şıklıkları ile düğün gününüzde sizin önünüze bile geçebilirler!

11. Çiçekli gelin tacı modelinizi daha iyi taşıyacak birileri çıkabilir! Hem de sizin düğününüzde!

12. Vintage düğün konseptine uygun kedi gelinlik modeli ile sevimli dostunuz sizi bir tık gölgede bırakırsa üzülmeyin! Üstelik bohem damat ve gelin aksesuarlarını sanırım en güzel taşıyanlar onlar. 🙂

13. Kedi gelinlik ve damatlıkları yüzyılın buluşu olmalı!

14. Kedi smokinleri ile çıkış yapan kedi kıyafetleri sayesinde, kediler düğünlerde damat dahil tüm konukları en çok kıskandıran kişi olmaya aday!

15. Köpekler için yaz damatlık modelleri ile köpeğiniz, kır düğününüzdeki en yakışıklı erkek olma hayalinizi suya düşürebilir:

16. Düğün dış çekim sırasında yeni aile fotoğrafının baş köşesi yine onlara ayrılmış durumda!

17. Dünyanın en pozitif fotoğrafı olmaya aday!

18. Köpek gelinlik ve köpek damatlık modelleriyle sizin gelin-damat kostümleriniz sönük kalabilir. Ancak onlara bir ayrıcalık yaparsınız diye düşünüyoruz:

19. Ve düğününüzde gelin-damat çıkışı sırasında siz heyecandan yürüyemezken sizin yürümenizi yine onlar sağlar:

20. Aile olduğunuz bu ilk günde çoktan kalabalık bir aile kurmuşsunuzdur bile. 🙂

21. Gelin Hanım’ı biraz kıskanıyor muyuz acaba? 🙂

22. “Annemin ve babamın en mutlu günü!”

23. Büyük ihtimal önceliği biraz olsun elinden gitti diye biraz surat yapacaktır:

24. Ama yine de en az sizin seveceği ve ona hizmet edecek olan bir insanı daha olacağından bir süre sonra daha da mutlu olacaktır:

25. Düğün sonrası eve geldiğinizde bütün yorgunluğunuzu unutturacak huzuru tabi onlar size sağlayacaktır. (Mama ve suyunu vermeyi unutmazsınız diye düşünüyoruz. :))

26. Üstelik eşyaları kaldırırken gelinliğinizi ne kadar güzel katladığınızı izleyecek birileri olması da güzel. 🙂

27. Ne olursa olsun sizi her zaman mutlu edecek sevimli dostunuz, yine en çok ihtiyacınız olduğunda yanınızda olacak.

Siz onu sahiplendiğiniz için o da sizi sahiplenecek.  Bir hayvanı evcilleştirmek demek sorumluluğunu almak demektir. Eğer siz her gün ona günün belli bir saatinde oyun zamanı ayırıyor, günün belli zamanlarında ödül maması veriyorsanız artık o bunu her gün bekleyecektir. Ve sizin verdiğiniz emeğe eş değer sevgi ve korumayla her daim yanınızda olacaktır. Tıpkı eşiniz gibi. İnsanlardan farklı olarak sahiplendiğiniz bir canlıyı, evcil olmaya alıştırdıktan sonra asla terk etmeyin. Çünkü kendilerine bakamayabilir ve yokluğunuzun üzüntüsüyle ölebilirler.

Bonus 1: Düğün hikayesi ve dış çekim fotoğraflarınız için poz vermekte zorlanıyorsanız sevimli dostlarımızı örnek alabilirsiniz:

bonus 1:

Bonus 2: Düğün dansınızda damadı ikna edemezseniz de endişelenmenize gerek yok. 🙂

bonus 2:bonus 2:

Yanıtla