Düğün tarihiniz belli oldu ve yemekli düğün mekanları için arayışa başladınız mı? Bu süreçte onlarca detayla ilgilenmeniz, her şeyin hayallerinizdeki gibi olması için çok araştırma yapmanız gerekiyor. Sıra düğün mekanı ve düğün konseptine geldiğinde de en önemli değişkenlerden biri tabi ki düğün bütçeniz.

Yemekli Düğün Fiyatları

Düğün bütçesi, nasıl bir düğün mekanı ile anlaşacağınızdan düğün mekanının lokasyonuna kadar seçeneklere göre değişkenlik gösteriyor. Düğün bütçenizi bir anda yarıya düşürecek ya da iki katına çıkaracak seçenek ise yemekli düğün ya da kokteyl arasında vereceğiniz karara bağlı. Seçeneklere göre Ankara, İzmir ve İstanbul düğün fiyatları listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Düğün mekanlarının fiyatlarını araştırdığınızda gördüğünüz minimum ve maksimum kişi başı fiyatlar genellikle yemekli düğün organizasyonları için belirlenmiş fiyatlar olarak karşınıza çıkar. Yemekli düğünlerde paket fiyatı yerine kişi başı fiyatlar tercih edilmektedir.

Fiyatlar Nelere Göre Değişiklik Gösteriyor?

Daha önce de bahsetmiştik; aslında bir düğün mekanının fiyatlarını araştırırken karşınıza çıkan fiyatlar genellikle yemekli düğünler için belirlenen kişi başı fiyatlar. Buradan hareketle İstanbul’da yemekli düğün fiyatlarına bir göz atalım…

İstanbul’da yemekli düğün organizasyonu için göze çarpan en düşük fiyat kişi başı 50 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu rakam bizim gözlemlediğimiz en düşük fiyat. Bu fiyatı almak için çoğunlukla çok yüksek beklentilere sahip olmamanız gerekiyor. Yine de bahsettiğimiz mekanlar düğün organizasyonunuzu sorunsuz ve eğlenceli bir şekilde geçirebileceğiniz mekanlar. Bu listemizde şehirden çok uzak, hizmet kalitesi düşük ya da çok tercih edilmeyen mekanlar yok. Dolayısıyla en düşük fiyatları incelerken bunu dikkate almak gerekiyor.

Fiyatı Etkileyen En Önemli Faktörlerden Biri Lokasyon

Yemekli düğün fiyatlarında önemli değişkenlerden biri lokasyon. Özellikle İstanbul için düğün mekanınızın nerede olduğu büyük önem taşıyor. Boğaz’a ve merkez ilçelere, ya da Beykoz ve Sarıyer gibi özellikle kır düğünleri için tercih edilen bölgelere yaklaştıkça fiyatlar artış gösteriyor. Bu bahsettiğimiz bölgelerde de minimum 50 – 80 TL aralığında düğün mekanları bulabilmek tabi ki mümkün. Ancak bu aralıktaki seçenekleri değerlendirmek isteyen çiftler için iç bölgeleri tavsiye etmek daha doğru olabilir. Mesela Başakşehir gibi Avrupa yakasının iç kesimlerinde kalan bölgelerde 50 – 80 TL aralığında oldukça şık ve unutulmaz bir düğün için her imkanı sunan mekanlar bulmak mümkün.

Düğün Konseptiniz de Fiyatı Etkileyen Bir Diğer Önemli Faktör

Fiyatları etkileyen bir diğer unsur da tabi ki mekanın konsepti ve davetli kapasitesi. Kır düğünü için İstanbul’daki en uygun atmosferlerden birini sunan Polonezköy’de bile 50 – 80 TL aralığında yemekli bir kır düğünü organizasyonu gerçekleştirmek mümkün. Ancak düşük fiyatlı mekanları araştırırken mekanların sundukları hizmetlere ve mekanın size uygun olup olmadığına dikkat etmekte fayda var.
Yemekli kır düğünü fiyatları, hiçbir detay eksik olmaksızın muhteşem bir atmosfer sunan kır düğünü mekanları için kişi başı 100 – 150 TL olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’un dilediğiniz yerinde, tüm isteklerinizi karşılayacak kapasitesi olan ve hizmet kalitesinden çok yüksek ihtimalle memnun kalacağınız böyle mekanlar bulmak mümkün. Gül Sultan Yalısı ve Sakine Hanım Köşkü gibi çiftler tarafından çok tercih edilen popüler ve kalite standardı yüksek mekanlarda bu fiyatlar minimum 150 TL’den başlamaktadır. Tabi bu fiyatlar düğün konseptinize, menü seçeneklerine ve mevsime göre daha da artabilir.

Otelde Yemekli Düğün

Otel düğünlerini diğerlerine göre biraz farklı ele almak gerek. Otellerin genellikle balo salonlarında ya da etkinlik alanlarında gerçekleşen yemekli düğün organizasyonlarınızda otelin diğer tüm mekanlardan daha profesyonel çalışan bir mutfağı olacağını unutmayın. Aynı zamanda davetler için özel hazırlanmış bir salon ve eğitimli servis personeli de yemekli düğünler için otellerin ideal seçeneklerden biri olabileceğini gösteriyor. Peki bu avantajlar fiyatlara ne şekilde yansıyor?

Aslında otelde yemekli düğün fiyatları, diğer düğün mekanlarının fiyatlarını karşılaştırırken değindiğimiz özelliklere göre yine farklılık gösteriyor. Şehre biraz uzak ancak 5 yıldızlı ve hizmet kalitesi yüksek bazı oteller 50 – 80 TL aralığında fiyatlarla karşımıza çıksa da bu rakamlar gerçekçi değil. Genellikle 4 ya da 5 yıldızlı otellerde gördüğümüz en düşük fiyatlar 100 – 150 TL aralığında. Ancak bu otellerin içinde de lokasyon konusunda çok avantajlı olmayan otellerinde bulunduğunu belirtelim. Her şeyiyle mükemmel bir otel düğünü yapmak ve yemekli düğün organizasyonunuzun hakkını vermek istiyorsanız karşılaşacağınız rakamlar yüksek standartlı otellerde 150 – 200 TL aralığında. Otelde yemekli düğün organizasyonu yapmanın tabi birkaç avantajı daha var. Düğünlerini otelde gerçekleştiren çiftler genellikle otellerin belirli hediye paketleri bulunuyor. Bunların başında ise balayı süiti geliyor. Aynı zamanda otelin oda servisi, spa ve diğer hizmetlerinden de ücretsiz yararlanma fırsatınız olabilir.

Düğününde yemekli bir organizasyonu tercih etmek isteyen çiftler için İstanbul’da yemekli düğün organizasyonunun olmazsa olmazlarını, bazı ufak tüyoları ve genel olarak mekan fiyatlarını sizinle paylaştık. Siz de yemekli düğün yapmayı düşünüyorsanız ve bu konuda sorularınız varsa, ya da farklı seçenekler ve fiyatlarla karşılaştıysanız yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

Unutmayın; DüğünBuketi.com mutluluğa attığınız her adımda yanınızda!

Yanıtla