Evlilik yolunda yüzüklerini takarak bu niyetlerini “cümle aleme” duyurmak isteyen çiftler bu işi nişan mekanlarında yerine getirmektedirler. Eski Osmanlı başkenti İstanbul nişan mekanları konusunda oldukça bol alternatiflere sahiptir. Bu mekanların bazıları sadece mekan kiralaması yapmaktadır. Yemekli bir nişan düşünülüyorsa yemek organizasyonu, ikramlı kokteyl bir nişan düşünülüyor ise ikramlıklar için ayrıca hizmet almak gerekebilir.

İstanbul Nişan Mekanları

Masa sandalye süslemeleri, nikah masası ve sandalyelerinin giydirmeleri, gelin yolu, orkestra ve sanatçı, ışık ve lazer gösterileri, volkan, konfeti, sis gibi gösteriler için de ayrı bir organizasyon satın alınması söz konusu olabilir. Açık veya kapalı tesisler olan İstanbul nişan mekanları çeşitli manzaralara sahip olarak hizmet vermektedir. Boğaz manzarası, doğa manzarası, şehir manzarası, orman manzarası, deniz manzarası ve tarihi eserler manzarasına sahip olanlar mevcuttur.

İstanbul Nişan Mekanları

Kolonsuz nişan mekanları daha çok tercih edilmektedir. Açık alanlarda ise çim zemin üzerinde temiz bir havada harika bir nişan organizasyonu yapılması mümkündür. Bunun için iyi bir organizasyon firmasına ihtiyaç duyulmakta ve onlara çok iş düşmektedir. Çünkü nişan törenleri bir çok detayı içermektedir.

İstanbul Nişan Mekanları Kapasiteleri

İstanbul Nişan Mekanları

Çeşitli kapasitede İstanbul nişan mekanları bulunmaktadır. Bunlar oturma düzenine göre çeşitli kapasitelere ulaşmaktadır. Örnek verilecek olursa bir nişan mekanı kokteyl oturma düzeninde 300 kişilik iken yemekli bir nişanda bu sayı 250’ye düşebilmektedir. Açık hava nişan salonlarının bu konuda açık üstünlüğü söz konusudur. Açık havada daha fazla sandalye kullanılması söz konusudur. Kapasite konusunda bir ortalama verilecek olursa açık hava İstanbul nişan mekanları yemekli olarak 300 ile 2500 kişi arasında değişmektedir.

İstanbul Nişan Mekanları

Kokteylde bu rakamlar 3500’e kadar çıkabilmektedir. Kapalı alanlarda ise bu rakamlar düşmekte, 200 ile 2000 kişilik kapasite aralıkları söz konusu olmaktadır. Otopark bakımından çoğu mekanlar problem yaşamamaktadır. Otopark kapasitesi haliyle toplam kişi kapasitesinden daha az olmaktadır. Bazı mekanlarda ise vale hizmeti mevcut olup, nişana geç kalınmaların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Davetliler bu şekilde törene geç kalmadan araç park yeri bulma, park etme ve tören sonrası aracı parktan çıkarma gibi zahmetlere girmeyecektir. Bu da müşteri memnuniyetine yönelik bir hizmeti teşkil etmektedir.

İstanbul Nişan Mekanları Fiyatları

İstanbul Nişan Mekanları

Nişan organizasyonunun içeriği İstanbul nişan mekanları fiyatları konusunda en önemli belirleyicidir. Kimileri sade bir organizasyon isterken kimi de tam donanımlı ve eğlenceli bir düğün havasında nişan organizasyonu ister. Mekanlarda çeşitli başlangıç fiyatları bulunmaktadır. Örneğin yemeksiz paket başlangıç fiyatları 1500 TL ile 3000 TL arasında değişiyor.

İstanbul Nişan Mekanları

Yemekli paketler ise 3000 TL’den başlamak üzere 15.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kimi mekanlar ise kişi başı fiyatlandırma yoluna giderek hafta sonu ve hafta içi değişen rakamlar talep edebiliyor. Buna göre hafta içi yemekli bir organizasyon söz konusu olduğunda kişi başı 30 TL ile 80 TL arasında oynayan fiyatlar hafta sonları 50 TL ile 100 TL arasında seyrediyor. Yemeksiz nişanda ise hafta içi 25 TL ile 70 TL aralığı söz konusu iken hafta sonu bu rakamlar 40 TL ilse 80 TL arasında değişiyor. Bunda mekanın konumu ve sunduğu hizmetlerin kalitesi baş rol oynamaktadır. Yemek menüsü olarak kırmızı et ve beyaz et seçenekleri bulunmaktadır. bu da fiyatlara yansımaktadır. Kokteyl ikramlar söz konusu olduğunda ise ikramlıkların kalitesi fiyatları etkiliyor. Kimi mekanlarda alkol servisi yapılmaz iken, kimi mekanlarda ise alkollü içecek ikramı söz konusu olabilmektedir.

İstanbul Avrupa Yakası’ndaki nişan mekanlarının fiyatlarını merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla