Bu yazımızda, sizlere İstanbul, Ankara ve İzmir Evlendirme daireleri hakkında bilgi vereceğiz. İstanbul’daki evlendirme daireleri hangi ilçelerde yer alıyor? Hangi belediyenin kaç adet evlendirme dairesi var? Hangi saatler içerisinde hizmet veriyorlar? Hangi evrakları istiyorlar ve adres bilgileri gibi soruların yanıtını bulmanıza yardımcı olacağız. Aynı soruların cevapları Ankara ve İzmir için de geçerli. Ankara ve İzmir illerinin, ilçelerinde bulunan evlendirme daireleri hakkında aradığınız her bilgi burada!

İstanbul-Anadolu Yakası Evlendirme Daireleri

Türkiye’nin coğrafya ve nüfus bakımından en büyük şehri olan İstanbul’un bütün belediyelerinde kapasite bakımından geniş olan sekiz adet evlendirme daireleri vardır. Hatta bazı belediyelerde birden fazla nikah salonu bulunmaktadır. Nikahınızı, doluluk durumuna göre başvuru yaptığınız evlendirme dairelerinin salonlarında yapabilirsiniz. Çalışma saatleri ve randevu sistemi gibi aklınıza takılan soruları sizler için araştırdık. İstanbul’un Anadolu yakasında aşağıdaki evlendirme daireleri bulunmaktadır:

 • Üsküdar Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Ataşehir Belediye Nikah Salonu
 • Ümraniye Belediyesi Nikah Sarayı
 • Beykoz Belediyesi Nikah Salonu
 • Küçükyalı Kültür Merkezi Nikah Salonu
 • Kartal Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Sultanbeyli Belediyesi Evlendirme Dairesi

Üsküdar Belediyesi Evlendirme Dairesi

Nikah işlemleri başvurularını pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 08.30-11.30, 13.00-15.30; cuma günü 08.30-11.30, 14.00-15.30 arasında çiftin birlikte başvurması ile kabul eden; Üsküdar Belediyesi Evlendirme Dairesi’nin nikah salonu Mimar Sinan Mahallesi, Çavuşdere Caddesi, No: 35 adresinde bulunmaktadır. Kırmızı ve mavi salonda hizmet veren nikah salonu, geniş kapasiteli, kokteyl ve farklı konseptlerdeki nikahlar için de kullanılabiliyor.

Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi

Başvuruları hafta içi 08:30 – 11:30 ve 13:00 – 15:30 saatleri arasında kabul eden Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’ne çiftin birlikte başvurması gerekmektedir. Nikah işlemlerini haftalık olarak planlayan Kadıköy Evlendirme Dairesi, başvuru haftasında nikah tarihi vermiyor. Söğütlüçeşme tren istasyonunun ön tarafında konumlanan evlendirme daireleri Zühtüpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Cd. No:14’te bulunuyor. Geniş bir alana yayılan evlendirme dairesinde A ve B olmak üzere iki adet nikah salonu bulunuyor.

Ataşehir Belediye Nikah Salonu

Ataşehir Belediyesi’nin sınırları içerisinde evlenecek çift, 09.00-11.45; 13.00-15.30 saatleri arasında belediyenin ilgili birimine başvurması gerekiyor. Küçükbakkalköy Mahallesi, Dilek Sabancı Caddesi, No: 13’te bulunan Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda “Küçük” ve “Büyük” olmak üzere iki adet salon bulunuyor.

Ümraniye Belediyesi Nikah Sarayı

Saray Mah. Küçüksu Cad. No: 68 adresinde bulunan Ümraniye Belediyesi Nikah Sarayı, çok geniş bir alana yerleşmiş durumda. Tek bir salonu bulunan nikah sarayının ferah bir iç ve dış mekanı bulunuyor. Bu salonda yapılan nikah töreninde misafirler çok rahat edecektir.

Beykoz Belediyesi Nikah Salonu

Herhangi bir başvuru zamanının bulunmadığı Beykoz Belediyesi Nikah Sarayı yeşillikler içerisinde, ferah bir yer. Nikah sarayı Yenimahalle Mahallesi, Küçüksu Caddesi No: 365 adresinde bulunuyor.

Küçükyalı Kültür Merkezi Nikah Salonu

Maltepe Belediyesi, nikah işlemleri için 08:30-11:45, 13:00-16:30 saatleri arasında hizmet veriyor. Nikah törenleri, Küçükyalı Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda yapılıyor. Salon, Küçükyalı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi No: 18 adresinde bulunuyor. Kubbealtı, Adalar, Manolya, Serince, Teras isimli beş salonu buluyor ve her biri çok hoş bir şekilde tefriş ediliş durumda.

Kartal Belediyesi Evlendirme Dairesi

Tek bir salonda Kartal Belediyesi Nikah Sarayı, Kordonboyu Mahallesi, Ankara Caddesi, No: 142 adresindeki Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde bulunuyor. Bülent Ecevit Kültür Merkezi oldukça merkezi bir yerde yer alıyor. Buraya gelen misafirleriniz nikah öncesinde ve esnasında istedikleri an dışarı çıkabilecekleri için oldukça rahat edeceklerdir.

Sultanbeyli Belediyesi Evlendirme Dairesi

Sultanbeyli Belediyesi’ne ait nikah salonu oldukça görkemli. Sarayı andıran bir havası var. 08:30 ile 16:00 saatleri arasında hizmet veren Sultanbeyli Evlendirme Dairesi, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi, Battalgazi Mahallesi, Kubbe Caddesi No: 8 adresinde hizmet veriyor.

İstanbul-Avrupa Yakasındaki Evlendirme Daireleri

İstanbul’un Avrupa yakasında da bol miktarda evlendirme daireleri bulunmaktadır. Her belediye evlenen çiftlere özel salonlarında farklı niteliklerdeki nikah törenlerine imkan sağlamaktadır. Çalışma saatleri ve randevu sistemi gibi aklınıza takılan soruları sizler için araştırdık. Aşağıda sıraladığımız evlendirme daireleri ve nikah salonları evlenecek çiftlere hizmet vermektedir:

 • Beşiktaş Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Beyoğlu Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Fatih Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Zeytinburnu Evlendirme Dairesi
 • Bahçelievler Evlendirme Dairesi
 • Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı
 • Bakırköy Evlendirme Dairesi
 • Büyükçekmece Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Beylikdüzü Evlendirme Dairesi
 • Başakşehir Nikah Dairesi
 • Avcılar Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Esenler Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Gaziosmanpaşa Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Küçükçekmece Nikah Sarayı

Beşiktaş Belediyesi Evlendirme Daireleri

Türkali Mah. Nüzhetiye Cad. No:68 Ihlamur Kasrı karşısında yer alan Beşiktaş Belediyesi Evlendirme Dairesi için herhangi bir özel başvuru saati bulunmamaktadır. İstediğiniz vakit, eşinizle giderek başvurunuzu evlendirme memurluğuna yapabilirsiniz. Beşiktaş Belediyesi nikah salonunda evlenmek isteyen çift, Belediye’nin resmi web sayfasından nikah tarihi sorgulaması yaptırıp kendileri için uygun zamanı rezerve ettirebilirler.

Beyoğlu Belediyesi Evlendirme Daireleri

Beyoğlu Belediyesi’nin nikah dairesi çok kolay bulunabilecek bir yerde yer alıyor. Şişhane Meydanı’nda konumlanan Beyoğlu Belediyesi Evlendirme Dairesi’nin tam adresi Bedrettin Mahallesi, Okçu Musa Caddesi, No: 2-1’dir. Müstakil bir otoparkı da bulunan nikah salonu, bir nikah merasimine yakışacak derecede görkemli bir biçimde tefriş edilmiş.

Fatih Belediyesi Evlendirme Dairesi

Fatih sınırları içerisinde ikamet eden çiftin muamelelerini kolay bir şekilde tamamlayan Fatih Belediyesi’ne saat 10:00-16:30 arasında başvurmak gerekiyor. Fatih Belediyesi’nin farklı adreslerde yer alan üç adet nikah salonu bulunuyor.

 • Geniş bir kapasiteye sahip olan Çatladıkapı Nikah Salonu, Küçük Ayasofya Mahallesi Kennedy Caddesi, No: 8
 • Fatih Belediye binasının içerisinde yer alan nikah salonu ise Vatan Caddesi, Adnan Menderes Bulvarı, No: 54 (A-Blok)
 • Ali Emiri Kültür Merkezi Nikah Salonu, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün arkasında Mimar Sinan Mah. Akşemsettin Cad. No: 52 Fatih – İstanbul adreslerinde bulunuyor.

Zeytinburnu Evlendirme Dairesi

Zeytinburnu Belediyesi’nin nikah salonları için Belediye’nin web adresinden randevu alarak işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Belediye’nin Kazlıçeşme Mahallesi, Abay Caddesi No: 165 adresinde bulunan Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nin içerisinde Akdeniz Salonu ve Fuaye Alanı, Karadeniz Salonu ve Fuaye alanı olmak üzere iki adet nikah salonu bulunuyor. Bu salonların her ikisi de geniş bir alana sahip, misafirler sinema salonlarındaki oturum düzeni içerisinde nikah törenini rahatça takip edebiliyor.

Bahçelievler Evlendirme Dairesi

08.30-16.00 saatleri arasında evlenecek çiftlere hizmet veren Bahçelievler Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde evlenenler için iki önemli hizmet veriliyor. Birincisi Belediye’nin web adresinden kolayca randevu almak, ikincisi nikah törenini internet üzerinden canlı bir şekilde seyretmek. İlk hizmet evlenenler, ikincisi ise nikah törenine gelemeyenler için harika imkanlar sunuyor. Belediye’nin iki adet nikah salonu var. Kuyumcu Kent Nikah Salonu Wedding World Kuyumcukent, AVM Basın Ekspres Yolu, No:1 Kat: 2; Yayla Nikah Salonu ise Adnan Kahveci Bulvarı No: 111 adresinde yer alıyor.

Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı

Bağcılar Belediyesi’nin nikah salonu, sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirdiği Halk Sarayı’nda yer alıyor. Belediye 08.30-16.30 saatleri arasında, çiftin bizzat başvurusuyla muameleleri başlatıyor. Yenimahalle Mahallesi, Dökümcüler Caddesi, No: 8 adresinde bulunan Halk Sarayı’nda nikah salonu olarak kullanılan bölüm oldukça geniş ve ferah. Bu salonda nikah töreninin ardından salon düğününüzü de rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Bakırköy Evlendirme Daireleri

Hafta içi 09.00-11.30 saatleri arasında hizmet veren Bakırköy Belediyesi evlendirme memurluğuna müstakbel eşinizle bizzat başvurmanız gerekiyor. Bakırköy Kültür Merkezi içerisinde yer alan iki adet nikah salonunda gerçekleşen nikah törenlerinde misafirleriniz çok rahat ediyor. Geniş bir oturum alanına sahip olan mekanda misafirleriniz ve çocukları, nikah töreninden önce hoşça vakit geçirebiliyor. Merkez içerisinde çiçekçi, fotoğrafçı ve kuaför de bulunuyor.

Büyükçekmece Belediyesi Evlendirme Daireleri

Büyükçekmece Belediyesi’nin web adresinden de nikah tarihi sorgulaması yapabiliyorsunuz. Size uygun bir vakti seçerek rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Büyükçekmece Belediyesi’ne ait Mimaroba Nikah Salonu; Batıköy Mahallesi, Cumhuriyet Korusu’nun güney bölümünde yer almaktadır. Binada iki adet nikah salonu, iki adet takı salonu, fuaye ve bekleme alanları ile kafeterya bulunmaktadır. Misafirleriniz bu müstakil alanın içinde ve dışında çok rahat edebilirler.

Beylikdüzü Evlendirme Dairesi

Beylikdüzü Belediyesi Evlendirme Memurluğu, cuma günlerinin dışında 09.30-16.00 saatleri arasında başvuruları kabul ediyor. Geniş bir alana sahip olan Belediye’nin nikah salonu ise Büyükşehir Mah, E-5 Yanyolu Erol Günaydın No: 22 D: 88 adresindeki yerinde bulunuyor.

Başakşehir Nikah Dairesi

Başakşehir Belediyesi’ne mesai saatleri içerisinde başvurabilirsiniz. Belediye’nin nikah salonu, Başak Mahallesi, 34480 adresinde yer alıyor. Başakşehir Belediyesi Nikah Sarayı, çok şık. Yüksek tavanlı ve kubbe şeklinde inşa edilmiş, salonun içerisinde bulunan büyük avize salona gerçekten de saray havası katıyor. Müstakil bir kampüs üzerinde bulunan nikah sarayında misafirlerinizin vaktini keyifli geçirmesi için özel alanlar bulunuyor.

Avcılar Belediyesi Evlendirme Dairesi

“Evlilik ve Yaşam Okulu”nun sertifikalı eğitim verdiği Avcılar Belediyesi’ne ait Avcılar Zübeyde Hanım Nikah Dairesi Ambarlı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No: 2’deki adresinde, müstakil bir binada hizmet veriyor. Belediye nikah işlemleri başvurusunu haftanın her günü 08.30-12.00 saatleri arasında kabul ediyor. Nikah salonu beyaz tonlarla tefriş edilmiş, geniş bir alana sahip.

Esenler Belediyesi Evlendirme Dairesi

Esenler Belediyesi’nin evlendirme memurluğu Esenler Kültür Merkezi’nde bulunuyor. Nikah başvuruları için 09.00-15.30 saatleri arasında Memurluğa müstakbel eşinizle gidebiliyorsunuz. Geniş bir oturum alanı ve sahneye sahip olan nikah salonu da Esenler Kültür Merkezi’nde Tuna Mah. Mahmutbey Cad. Esenler Kültür Merkezi No: 33 adresinde yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan kültür merkezinde misafirleriniz dilediği ihtiyaçlarını giderebilirler.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Evlendirme Daireleri

Gaziosmanpaşa Belediyesi Evlendirme Memurluğuna hafta içi istediğiniz her an başvurabiliyorsunuz. Belediye binasının içerisinde yer alan Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait nikah salonu; Merkez Mahallesi, Cumhuriyet Meydanı, No: 20 adresinde yer alıyor. Kırmızı ve beyaz renklerle tefriş edilen nikah salonunun sahnesinin hemen önünden itibaren misafirleriniz için sandalyeli bir alan ayrılmış.

Küçükçekmece Nikah Sarayı

Küçükçekmece Belediyesi’nin evlendirme memurluğuna 09.00-14.00 saatleri arasında eş adayınızla bizzat başvuruyorsunuz. İnternet üzerinden ön başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi başlatabiliyorsunuz. Belediye’nin üç adet nikah salonu bulunuyor. Kardelen ve Zambak nikah salonlarında, nikah töreninin dışında takı töreni ve kokteyl de düzenleyebiliyorsunuz. Daha geniş olan Lale Nikah Salonu’nda nikah töreninin dışında kokteyl ve yemekli ikramlar da yapılabiliyor. Belediye anlaşmalı olduğu catering ve organizasyon firmaları ile ikram yapabilme, fotoğraf ve video çekimi imkanı tanıyor. Nikah salonları; E5 Yan Yol Üzeri, Kartaltepe Mahallesi, Hisar Sokak No: 2 Sefaköy/Küçükçekmece adresinde yer alıyor.

Başkent’te Evlenmek: Ankara Evlendirme Daireleri

Ankara da evlendirme daireleri bakımından oldukça zengin. Ankara’nın bütün belediyelerinde, evlenecek çiftler için farklı nikah hizmetleri bulunuyor. Geniş salonlarda hizmet veren belediye nikah salonları, sizi ve misafirlerinizi memnun edecek her imkana sahip. Çalışma saatleri ve randevu sistemi gibi aklınıza takılan soruları sizler için araştırdık. Ankara’daki evlendirme daireleri hakkında bilgi vermeden önce gelin, Başkent’te hangi nikah salonları bulunuyor, listeleyelim:

 • Çankaya Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Mamak Belediyesi Evlendirme Memurluğu
 • Altındağ Belediyesi Evlendirme Sarayı
 • Keçiören Evlendirme Dairesi
 • Etimesgut Evlendirme Dairesi
 • Sincan Evlendirme Dairesi
 • Yenimahalle Evlendirme Memurluğu
 • Gölbaşı Evlendirme Dairesi
 • Kocatepe Nikah Salonu
 • Ankara Konağı

Çankaya Belediyesi Evlendirme Daireleri

Çankaya sınırları içerisinde ikamet edenlerin başvurusunu kabul eden Çankaya Belediyesi, nikah törenlerini üç ayrı salonda yapıyor.

 • Kurtuluş Parkı içerisinde yer alan Vedat Dalokay Kokteyl ve Nikah Salonu’nda yapıyor. Müstakil bir binada yer alan nikah salonu, yeşillik bir alanda hizmet veriyor.
 • 1000 kişilik düğün ve yemek organizasyonlarının yapılabildiği Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nde 400 kişilik bir nikah salonu Yıldızevler Mahallesi, Şehit Mustafa Doğan Caddesi, No: 60 adresinde bulunuyor.
 • Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi, Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı, Özçelik İş Merkezi, Kat: 4, No: 94 adresindeki Çayyolu Ek Hizmet Binası’nda da nikah töreni yapılabiliyor.

Mamak Belediyesi Evlendirme Memurluğu

Özel bir başvuru saatinin bulunmadığı Mamak Belediyesi’ne ait Necip Fazıl Kültür Merkezi’ndeki nikah salonuda hizmet veriyor. Merkez, çok geniş bir alana kurulmuş ve harika bir mimariye sahip. Geniş bir salonu bulunan Merkez’de misafirleriniz hem iç hem de dış alanda hoşça vakit geçiriyor.

Altındağ Belediyesi Evlendirme Sarayı

Altındağ Belediyesi’nin Altın Nikah Salonu, Ayçe Sokak No: 9 Ziraat Mahallesi Dışkapı/Ankara adresinde bulunuyor. Üç boyutlu muhteşem bir mimariye sahip olan nikah salonunun sahnesinin fonunda evlilik havasına uygun bir ev minyatürü bulunuyor. Otoparkı da bulunan nikah salonunu geniş bir alana sahip. İsterseniz Belediye organizasyon ve süsleme hizmeti de sunuyor.

Keçiören Evlendirme Daireleri

Keçiören Belediyesi’nin Aşık Veysel Nikah Salonu da müstakil bir binaya sahip. Kuşcağız Mahallesi, Tarhanlar Caddesi, No: 32 adresinde bulunan nikah salonunda hafta içi törensiz ve kokteyl, hafta sonu törenli ve kokteyl nikah törenleri yapılabiliyor.

Etimesgut Evlendirme Dairesi

Etimesgut Belediyesi sınırları içerisinde evlenmek isteyenler nikah törenlerini müstakil bir binaya sahip olan Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıyor. Ahimesut Bulvarı, No: 33 adresinde yer alan Merkez’de misafirleriniz rahatça vakit geçirebiliyor.

Sincan Evlendirme Dairesi

Sincan Belediyesi Nikah Salonu Atatürk Mahallesi, Zeki Uğur Caddesi, Billur Sokak, No: 8’de bulunuyor. Sinevizyon gösterisinin de yapılabildiği, sinema biçiminde düzenlenen nikah salonu oldukça geniş.

Yenimahalle Evlendirme Memurluğu

Yenimahalle Belediyesi’nde iki ayrı salon bulunuyor: Belediye Nikah Salonu ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi Nikah Salonu. Ayrıca Belediye oda nikahı hizmeti de sunuyor. Belediye Nikah Salonu; İvedik Caddesi, No: 33’te yer alıyor. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi Nikah Salonu ise Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Bağdat Caddesi No: 50 adresinde bulunuyor. Pek çok etkinliğin yapılabildiği merkez oldukça geniş bir alana kurulu. Misafirlerinizi nikah töreninden önce rahatça vakit geçirebiliyor.

Gölbaşı Evlendirme Daireleri

Gölbaşı Belediyesi’nin nikah salonu Alpaslan Türkeş Kültür Merkezi içerisinde bulunuyor. Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan Merkez’de yer alan Sevgi Çiçeği Nikah Salonu, geniş bir alana sahip. Merkez’in dışında doğa manzaraları bulunuyor, çocuklu misafirleriniz burada keyifli vakitler geçirebilecek.

Kocatepe Nikah Salonu

Nikah töreninizi Ankara’da belediyeye ait olmayan Kocatepe Nikah Salonu’nda da yapabilirsiniz. Restoran, kokteyl ve nikah töreni hizmetleri veren salon; nikahlar için oldukça ideal. Şık ve büyük bir nikah salonu olan Kocatepe Nikah Salonu’nun içi ışıl ışıl ve görkemli. Misafirlerinizin rahatça vakit geçirebileceği salonda altın sarısı ve beyaz renkler hakim.

Ankara Konağı

Yenimahalle sınırları içerisinde yer alan Ankara Konağı’nda nikah da dahil olmak üzere pek çok organizasyon gerçekleştirilebiliyor. Tarihi bir görüntü verilerek dizayn edilen Konak’taki geniş nikah salonunda benzersiz nikah törenleri yapabilirsiniz.

İzmir’deki Evlendirme Daireleri

Ege’nin en güzel şehri İzmir’de de birbirinden güzel evlendirme daireleri bulunmaktadır. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan belediyelerin farklı imkanlar sunduğu nikah hizmetleri evlenecek çiftin mutlu olabileceği niteliklere sahip. Çalışma saatleri ve randevu sistemi gibi aklınıza takılan soruları sizler için araştırdık. İstanbul ve Ankara’ya göre yoğunluğun daha az olduğu ve istenilen tarihler için randevu alınabildiği İzmir evlendirme dairelerinde kısa bir gezinti yapalım:

 • Konak Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Karşıyaka Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Bayraklı Evlendirme Dairesi
 • Karabağlar Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Buca Nikah Sarayı
 • Balçova Belediyesi Evlendirme Memurluğu
 • Narlıdere Evlendirme Dairesi
 • Gaziemir Evlendirme Dairesi
 • Güzelbahçe Belediyesi
 • Urla Belediyesi
 • Menderes Evlendirme Dairesi
 • Bornova Belediyesi Evlendirme Dairesi
 • Çiğli Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu
 • Foça Belediyesi

Konak Belediyesi Evlendirme Daireleri

Dört adet evlendirme memurluğu bulunan Konak Belediyesi, bu evlendirme memurluklarına bağlı dört adet nikah salonu ile evlenecek çiftlere hizmet vermektedir. Bu salonlar farklı büyüklüklere sahiptir. Çift, evlenmeden önce kendilerine en uygun salondan rezervasyon yaptırabiliyor.

 • Fuar Evlendirme Memurluğu ve Nikah salonu, Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Kültür Park’ta yer alıyor.
 • Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi içerisinde bulunan Eşrefpaşa Evlendirme Memurluğu ve Nikah Salonu; Fatih Mahallesi, İnönü Caddesi, 2/1 adresinde bulunuyor.
 • Gültepe Evlendirme Memurluğu ve Nikah Salonu; Anadolu Mahallesi, Plevne Caddesi’nde yer alıyor.
 • Güzelyalı Evlendirme Memurluğu ve Nikah Salonu ise Güzelyalı Mahallesi, 32. Sokak No: 4 adresinde hizmet veriyor.

Karşıyaka Belediyesi Evlendirme Dairesi

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka sahilinde yer alan Zübeyde Hanım Nikah Evi’nde nikah törenlerini yapmaktadır. Müstakil bir binada hizmet veren Nikah Evi, iç ve dış cephesiyle oldukça hoş bir mekan. Çok geniş bir oturum alanına sahip olan Nikah Evi’nde fotoğraf ve video hizmeti verildiği için dışarıdan fotoğrafçı kabul edilmiyor.

Bayraklı Evlendirme Daireleri

Bayraklı Belediyesi’nin üç adet evlendirme memurluğu bulunuyor.

 • Merkez Evlendirme Memurluğu; 1900/1 Sokak No: 2/A  (Kocaman Kereste Atölyesinin Arka Sokağı)
 • Postacılar Evlendirme Memurluğu; 6067/9 Sokak, No: 4 İsmet İnönü Kültür Merkezi
 • Çınar Evlendirme Memurluğu; Osmangazi Mahallesi, Yavuz Caddesi, No: 321 (Çınar Cafe Yanı) adreslerinde bulunmaktadır.

Karabağlar Belediyesi Evlendirme Daireleri

Karabağlar Belediyesi’ne ait dört adet evlendirme memurluğu ve nikah salonu bulunuyor.

 • Merkez Evlendirme Memurluğu; Cennetoğlu Mah. Yeşillik Caddesi No: 232
 • Uzundere Evlendirme Memurluğu ve Nikah Salonu; Yurtoğlu Mah. 3945/5 Sokak No: 1/2
 • Eskiizmir Evlendirme Memurluğu ve Nikah Salonu; Gazi Mah. 3882 Sokak No:3
 • Bozyaka Evlendirme Memurluğu ve Nikah Salonu; Gazi Mahallesi, 3140 Sokak, No: 23/A, (Bozyaka Kapalı Pazaryeri Üstü) adreslerinde bulunuyor. Müstakil binalara sahip olan bu memurlukların salon kapasiteleri birbirinden farklı.

Buca Nikah Sarayı

Buca Belediyesi Yeni Kültür Sarayı Evlendirme Memurluğu ve nikah salonu; Buca Belediyesi’ne ait Kültür Sanat Merkezi’nde, Uğur Mumcu Caddesi, No: 29 adresinde hizmet vermektedir. Büyülü bir atmosfere sahip olan nikah salonu, evlenecek çiftleri mutlu günlerinde memnun edecek bir dekorasyona sahip. Beyazın hakim olduğu salonun her yanında çok hoş beyaz çiçekler bulunuyor.

Balçova Belediyesi Evlendirme Memurluğu

Balçova Belediyesi’nin bir adet evlendirme memurluğu ve nikah salonu var. Belediye binasında hizmet veren salonun adresi; Fevzi Çakmak Mahallesi, Cengiz Topel Sokak, No: 1’dir.

Narlıdere Evlendirme Daireleri

Narlıdere Belediyesi’ne ait evlendirme memurluğu ve nikah salonu Huzur Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 447 adresinde bulunuyor. Nikah ve düğün için ayrı salonları var. Arzu edenler için hem nikah hem de düğün hizmeti veriliyor.

Gaziemir Evlendirme Daireleri

Gaziemir Belediyesi’ne ait iki adet evlendirme dairesi ve bir nikah salonu mevcut.

 • Gaziemir Evlendirme Memurluğu; Atıfbey Mahallesi, Feridun Pözüt Caddesi, No: 10
 • Gaziemir Sarnıç Evlendirme Memurluğu; Fatih Mahallesi, Atatürk Caddesi, No: 30

adresinde hizmet veriyor. Nikah salonu ise Atıfbey Mahallesi, Feridun Pözüt Caddesi, No: 10 adresinde bulunuyor.

Güzelbahçe Belediyesi

Güzelbahçe Belediyesi’ne ait bir adet evlendirme memurluğu ve nikah salonu bulunuyor. Atatürk Mahallesi, Kazım Dirik Caddesi, No: 46 adresinde bulunan nikah salonu, geniş bir alana kurulmuş durumda. Misafirleriniz bu alanda tören öncesinde ve sonrasında keyifli anlar geçirecektir.

Urla Belediyesi

Hacı İsa Mahallesi, Bülent Baratalı Bulvarı, No: 1 adresinde yer alan Urla Belediyesi’ne ait nikah salonu; küçük bir alana sahip. Davetli sayınız az ise Belediye’nin nikah salonun da nikah töreninizi yapabilirsiniz.

Menderes Evlendirme Daireleri

Menderes Belediyesi’ne ait Nikah Sarayı Kongre ve Sanat Merkezi, müstakil bir bina. Binanın içerisinde nikah salonunun dışında düğün salonu da bulunuyor. Kuvayi Milliye Caddesi, No: 59’da yer alan Merkez, gerçekten çok güzel bir şekilde imar edilmiş. İç ve dış alanında düğün sahiplerinin misafirleri, rahatça vakit geçirebiliyor.

Bornova Belediyesi Evlendirme Daireleri

Bornova Belediyesi, Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’ndeki nikah salonunda hizmet veriyor. Ayrıca düğün salonunun da bulunduğu Merkez; Atatürk Mahallesi, 829/2 Sokak, No: 8 adresindeki müstakil binasında hizmet veriyor.

Çiğli Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu

Çiğli Belediyesi Nikah Salonu; Ataşehir Mahallesi, 8001/1 Sokak, No: 1 adresinde bulunuyor. Evlenecek çiftlere aile seminerlerinin de verildiği Çiğli Belediyesi’nin nikah salonu, müstakil bir binada hizmet veriyor.

Foça Belediyesi

Foça Belediyesi, belediye binasındaki küçük nikah salonunda hizmet veriyor. Fevzi Paşa Mahallesi, 191. Sokak, No: 3 adresinde yer alan nikah salonundan Belediye’nin web adresi yoluyla doluluk durumunu öğrenip rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

Hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler, evlilik kararını verdikten sonra büyük bir uğraş içerisine girmeye başlar. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyor iseler büyük bir koşuşturma onları bekler. Sosyal-kültürel imkanları oldukça geniş olan metropoller, evlenmek için de benzersiz mekanlara ve evlendirme dairelerine ev sahipliği yapar. İstanbul, Ankara ve İzmir evlendirme daireleri açısından zengindir; büyükşehir belediyesi olan bu metropollerin her belediyesine ait bir evlendirme daireleri bulunmaktadır.

Evlilik Kararını Verdikten Sonra…

Evlilik kararını vererek heyecan yaşayan çift için yapılması gereken bir dizi prosedür vardır. Birbirini seven, kalbini birbirine mühürleyen kadın ve erkek; hayatlarını birleştirirken bu prosedürleri gerçekleştirmek durumundadır. Belki de sevgililik ve arkadaşlık dönemindeki romantizmin ardından birlikte sürecekleri hayatta kuracakları dayanışma için gerekli olan bu prosedürler, onları birbirlerine daha da bağlayacaktır. “Evlenme” sözcüğünün içerdiği muhteşem anlam da bu dayanışmanın mahsulüdür.

Peki, evlenirken ne gibi prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir? Oldukça basittir aslında nikah işlemlerini yerine getirmek. İlgili belediyenin evlendirme birimine başvuru saatleri içerisinde başvurmak gerekmektedir. Başvuruyu yaptıktan sonra nüfus cüzdanının asıllarını ve fotokopileri, gelin ve damadın altı adet fotoğrafı, nüfus müdürlüğünden alınacak medeni hali gösteren belgeler, sağlık raporu (aile hekimliği ya da hastane) ve ikamet belgesinden oluşan bir dosya evlilik işleminin başlatılması için yeterlidir. Evlendirme memurluğundan randevu alınıp bir miktar ücret ödendikten sonra süreç başlamaktadır.

Dosyaya konulacak belgeler hazırlandıktan sonra elbette her şey bitmiyor. Yapılması gereken önemli bir şey daha var: Evlendirme dairelerinden gün almak.

Evliliğin Kutsal Mekanları: Evlendirme Daireleri

Evlilik kararını verdikten, sıradan birtakım işlemleri yaptıktan sonra çift; “Evet” sözünü söyleyecekleri evlendirme dairelerinden tarih almak zorundadır. Yaz aylarında evlenmeyi düşünenler ellerini biraz çabuk tutmalıdır, çünkü bu tarihlerin rezerve edilmiş olma ihtimali vardır. Küçük şehirlerde evlendirme dairelerinden evlilik tarihi almak biraz daha kolay olabilirken büyük şehirlerde, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropoller için kolları erkenden sıvamak gerekmektedir. Size en yakın evlendirme dairesini bulduktan sonra geriye nikah gününüzü ölümsüzleştirecek düğün fotoğrafçısını bulmak kalıyor. Şehrinizdeki en iyi düğün fotoğrafçılarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla