Rüyaları süsleyen bir gelinlik içerisinde harika bir düğün geçirmek kadar gelinleri ve gelin adaylarını heyecanlandıran başka bir şey olmasa gerek. Bu nedenle gelinlikler hakkında bazı teknik detaylara hakim olunması gerekebilir. Örneğin gelinlik model isimleri bu kapsamda ele alınabilir. Söz konusu model isimleri kimi zaman vücut yapısına göre, kimisi de buna göre şekillenen dikim modellerine göre ele alınmaktadır.

Gelinlik ve Moda Evlerini Keşfetmek İçin Tıklayın

A Kesim Gelinlik Modelleri

Genel itibariyle gelinin sahip olduğu vücudun özelliğine göre prenses kesim, balık kesim, A kesim ve dar kesim olarak dört adet kesimden bahsedilebilir. Vücut tipleri ise moda dilinde gelinlik model isimleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar elma vücut, çilek vücut, dikdörtgen vücut, kum saati ve armut vücut şekilleri gibi ayrıma tabidir. Geniş omuzlu, dar kalçalı, kısa ve kalın boyunlu, nispeten kalın bir bel sahibi olanlar elma vücuttur. Çilek vücut ise geniş sırt ve geniş omza sahip vücutlardır. Düz belli, normal ölçüde göğüs ve uzun bacaklara sahip olanlara dikdörtgen vücut denir. Kum saati ise iri kalçalara, ince bele ve dolgun göğüslere sahip olanların vücut tipine verilen addır.

Gelinlik Model İsimleri Çeşitleri

  • Kum Saati Vücut Tipi
  • Elma Vücut Tipi
  • Armut Vücut Tipi
  • Dikdörtgen Vücut Tipi için gelinlik modeli isimleri ve çeşitleri yazımızın devamında…

Kum Saati Gelinlik Modelleri

Armut vücut dolgun bacaklı, ince belli ve küçük göğüslü kadın vücudu adıdır. Bu bakımdan elma vücuda sahip olanların boyun kısmını uzun gösterecek V tipi gelinlik model isimleri sahibi bir seçimde bulunması uygun olacaktır. Çilek vücutlu gelinlerin karın bölgesi kilo alma ihtimali yüksek olduğu için bele ince bir kuşak düşünülebilir. Geniş omuzlar nedeniyle erkeksi görünme riski vardır. Bu nedenle feminen bir tasarıma ihtiyaç vardır.

Armut Vücut Gelinlik Modelleri

Dikdörtgen vücutlular için geniş omuzlar nedeniyle büst kısmından ziyade bacak kısmına dikkat çeken, kabarık olmayan ve yırtmaçlı gelinlik model isimleri ön plana çıkmaktadır. Kum saati vücut tipi söz konusu ise ince beli gözler önüne seren bir model tercihi yapılmalıdır. Straplez bir tasarım ile birlikte harika bir gelinlik elde edilebilir. Bol gelinlikler kum saati vücutlular için kesinlikle sakıncalıdır. Armut vücut tipine sahip olan gelinler ise büst kısmını saran, kabarık etekli gelinlik tercih edebilirler. Belden daralan gelinlik modelleri, kalça kıvrımları ve ince beli ön plana çıkaracağı için mükemmel bir görünüm adına onlar için uygun bir seçim olacaktır. Daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi isimli blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

Diğer Gelinlik Modeli İsimleri

Dikdörtgen Vücut Tipi Gelinlik Modelleri

Öte yandan yaka tipine göre de gelinlik model isimleri bulunuyor. Bunlar kayık yaka, straplez, tek omuz, M yaka ve askılı modeller olarak sıralanabilir. Kayık yakalarda boyun kısmı ve omuzlar açıktır. Straplez ise İngilizce askı anlamındaki “strap” ile olumsuzluk ifade eden “less” kelimesinden elde edilmiş bir kelimedir. Kısaca “askısız” denilebilir. Kalp yakalara da straplez diyen modacılar da bulunmaktadır. Tek omuz modeller ise omzun birini açıkta bırakan, diğerinin kapalı kaldığı modellerdir. M yakalı gelinlik modelleri gelinlere daha romantik bir hava katmaktadır. Kalp yaka ile M yaka gelinliklerin aynı anlama geldiği söylenebilir.

Straplez Gelinlik Modelleri

Askılı gelinlik modelleri ise şifon dantelli gelinliklerde sıklıkla tercih edilen bir gelinlik modelidir. Başka bir kategorilendirme; kabarık gelinlikler, tesettür gelinlik, uzun kollu modeller, düşük omuzlular, dantelli, şifon, duvaklı, sırt dekolteli gelinlikler şeklindedir. Kabarık gelinliklerde etek kısımları tüllerle kabarık bir şekilde dikilir. Tesettür gelinlikte vücut hatları fazla ortaya çıkarılmadan baş örtüsüyle tamamlanması söz konusudur. Uzun kollu modeller genelde kışın tercih edilmekte olup, düşük omuzlu gelinlik modelleri ise kır düğünlerinde daha çok rastlanan modeller olmuştur. Dantelli, şifon, duvaklı modeller her yıl revaçtadır. Gelinlik ve abiyelerin en güzel modellerini bulabileceğiniz moda evleri hakkında bilgi almak isterseniz sizleri En İyi Abiye Moda Evleri sayfamıza da bekliyoruz.

Yanıtla