Gelinliğinizi aldığınız, aksesuarlarınız hazır ve geriye saç stilinizi belirlemek kaldı. Gelinler saçları hakkında karar vermeye çalışırken öncelikle topuz modellerinden araştırmalarına başlıyorlar. Gelin başı olarak da topuzlar son derece revaçta. Gelin topuz saç modelleri bütün gün saçlarınızdan rahatsız olmanızı da engeller. Saçlar tek bir noktada toplanacağı için onları bir düzende tutmak için çaba göstermezsiniz. Dağınık, tepede, balerin, örgülü topuzların yanında yapılan topuzlar toka veya taç gibi aksesuarlarla da zenginleştirilebiliyor. Böylece ortaya birbirinden güzel, farklı modeller çıkıyor. Gelin topuzu denildiği zaman bütün bu tasarımlar arasından seçim yapmak her ne kadar zorsa asıl konu doğru modeli bulabilmek. Gelin topuzu tepeden yapılabileceği gibi gelin dağınık topuz modelleri arasından birisi de kullanılabilir. Gelin topuzu modelleri 2019 yılında da çeşit çeşit. Biz de sizler için birkaç gelin topuzu ve gelin topuzu yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında öneriler hazırladık. En güzel gelin topuzları seçkimiz sizin de seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Gelin Topuzu Modelleri 2019 Tasarımlarını:

 • Tepede Topuz Modelleri
 • Ense Topuzları
 • Dağınık Topuzlar
 • Örgülü Topuzlar
 • Topuzunuza Çiçekler Ekleyin
 • Yüz Tipinize Uygun Gelin Topuzu Seçimi
 • Gelinlik Modeline Göre Topuz Seçimi

başlıklarında inceleyeceğiz.

gelin-topuzu-modelleri-20197

Tepeden Topuz Modelleri

gelin-topuzu-modelleri-20196

Tam tepede toplanan gelin topuzu modelleri topuzların en çok tercih edilenidir. Bu modelin en büyük avantajı boyun kısmını hatta boyu daha uzun göstermesidir. Özellikle kısa boylu kadınlar boy farkını bu tarz bir topuz ile dengeleyebilirler. Yaka kısmı kapalı olan bir gelinlik tercih etmişseniz bu şekilde bir topuz gelinliğiniz ile son derece uyumlu bir görüntü oluşturacaktır. Böylece gelinliğin yakası saçlardan dolayı kapanmayacak ve vurgu doğrudan saçlara yönelmeyecek. Sıcak yaz günlerinde de saçlarından rahatsız olmak istemeyenler için bu topuz modeli son derece kullanışlıdır. Topuz modelleri arasında öne çıkan balerin ve prenses modeller de bu şekilde sıkı, başın üst kısmında toplanır. Ayrıca bu modelin zarafetinden bahsetmeden de olmaz.

Tepeden yapılacak bir topuz ile tıpkı bir prenses kadar göz alıcı görünebilirsiniz. Balerin gelin topuzu adından da anlaşılacağı gibi ismini balerinlerin klasik topuzundan alır ve bir balerinin zarafetini hiç kimse inkar edemez.  Tepeden topuz bütün yüz hatlarını ortaya çıkartacağı için düğümden birkaç gün önce deneme yaparak modelin yüzünüze yakışıp yakışmadığını görebilirsiniz. Tabi topuzunuz dümdüz olacak diye bir kural da yok. Topuza hareket katarak kendinize yakışmasını sağlayabilirsiniz.

Ense Topuzları

gelin-topuzu-modelleri-201915

Tepeden toplanan topuzların tam tersi olarak ense topuzları da son derece revaçta. Kare ve üçgen bir yüz tipiniz varsa bu topuzu deneyebilirsiniz. Saçlar yine tamamen toplu olacağı için kapalı yakalı gelinliklerle kullanılabilir. Tabi bu topuz için kapalı yaka gelinlik giymek mutlak bir kural değildir. Topuzunuz dağınık, sıkı, sade veya kabarık olabilir. Bir kır düğünü yapıyorsanız hafif dağınık ve kır çiçekleri ile süslü bir topuz son derece uyumlu olacaktır. Salon düğünlerinde biraz daha toplu modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sene doğal çiçekler moda.

Topuzda kullanılan çiçekler gelin buketinde kullanılan çiçekler ile aynı olabilir. Ense topuzları da son derece zarif bir görüntüye sahiptirler. Duvak kullanmak isterseniz duvağınızı topuzun hemen altından takabilirsiniz. Modern gelin topuzu hangisi diye soracak olsaydınız size vereceğimiz ilk cevaplardan bir tanesi ense topuzları olacaktır. Ense topuzlarının dağınık olanlarını doğal gelin topuzu olarak da gösterebiliriz. Basit ense topuzlarına takacağınız ışıltılı bir toka ile hareket katabilirsiniz. Ensede sade gelin topuzu da son derece hoş duracaktır.

Dağınık Topuzlar

gelin-topuzu-modelleri-20198

Gün içinde çoğu kadın saçlarını şöyle bir alır ve bir alanda toparlar. Dağınık topuzları böyle ifade edebiliriz. Tabi gelinlik ile kullanılacak dağınık topuzlar bu kadar basit olmayacaktır. Dağınık gelin topuzu ensede, tepede ya da yanlarda toparlanabilir. Peki dağınık gelin topuzu nasıl yapılır? Gelin dağınık topuz modellerinde saçlar gelinin isteğine, gelinliğin modeline göre bir alana alınır ve burada çok da sıkı olmayan bir şekilde toparlanırlar. Önemli olan saçların çok sıkı ve dümdüz bir şekilde toplanmamasıdır. Aralardan çıkan saçlar kusur olarak kabul edilmez. Hoş ve serin bir görüntüsü olduğunu söyleyebiliriz.

Yaz düğünleri için en ideal topuz modellerinden bir tanesi gelin dağınık topuz tasarımlarıdır. Örgü ve çiçekler ile bu topuzda dilediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz. Gelin ense topuz modelleri arasında dağınık topuzlar oldukça şık durur. İnce bir duvak ile de ense topuzunuzu tamamlayabilirsiniz. Dağınık topuzlar sade tasarımlı gelinliklere çok yakışır. Eğer gelinliğiniz kabarık ve ağır bir tasarımsa bu topuz tercihinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Dağınık topuzları gelin topuz aksesuarları ile renklendirebilirsiniz. Dağınık gelin topuzu birçok yüz tipine de uyum sağlar. Yüzünüzün şekline göre topuz noktasını ensede, yanlarda ya da tepede oluşturabilirsiniz.

Örgülü Topuzlar

gelin-topuzu-modelleri-20192

Romantik, klasik, çocuksu, masum, helenistik hemen hemen her tarza uygun bir örgülü topuz modeli mevcut. Gelin başı topuz modelleri arasında örgülü topuzlar geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da en çok tercih edilen saçlardan birisi olacak. Gelin balerin topuzu yaptıracaksanız ince bir örgü ile topuzunun daha farklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Topuzun tam altından geçecek bir örgü kullanabilirsiniz. Saçlarınız yeteri kadar yoğunsa ince ince ördükten sonra bütün örgüleri topuz olarak toplatabilirsiniz. Saçım az, bu kadar örgü çıkmaz diyorsanız da korkmayın, yapay saçlar ile saçlarınızı tamamlayabilir ve siz de dilediğiniz örgü gelin topuzu modelini uygulayabilirsiniz.

Ege ve Akdeniz gelinlerine ya da düğünlerinde bu bölgenin konseptini seçen gelinlere ise önerimiz helenistik bir tarz olacak. Örgüler ile bu tarza ulaşmanız son derece kolay. Çok sıkı olmayan örgüler ile geçmişi günümüze taşıyabilirsiniz. Gelin saçı topuz modelleri arasında örgü topuzlar uygulaması en kolay modellerden bir tanesidir. Saçınızın zarafetini bir başka zarafet sembolü olan çiçekler ile tamamlayabilirsiniz. Gelin başı topuz seçenekleri arasında örgülü topuzlar rahatlığı ile de fark yaratırlar.

Topuzunuza Çiçekler Ekleyin

gelin-topuzu-modelleri-20195

Topuzunuzun çiçeklerle dolu olmasını istiyorsanız önünüzde iki seçenek var. Biraz sıra dışı görünse de doğrudan saçlarınız ile çiçek şekilleri yapabilir ve oldukça farklı bir saç tasarımına sahip olabilirsiniz. Tabi bu tasarımı yapmak profesyonel ellerin işi. Sade bir gelinlik ile bu şekilde gösterişli topuz modelleri harika duracaktır. Kır düğünleri ya da sahil düğünleri için çiçek tutamları oluşturulmuş saçları kullanabilirsiniz. Tıpkı görselde yer alan sırt dekolteli bir gelinlik ile bu tarz bir topuz tercih ederseniz gözler hem dekoltenize hem de saçınıza çevrilecektir. Bu saçın en özel tarafı kendisinin yeteri kadar dikkat çekici olmasından dolayı ekstra bir süslemeye ihtiyaç duymamasıdır.

Belki saç aralarına eklenecek birkaç papatya ya da mevsim çiçeği kullanabilirsiniz. Bu yılın modası sukulentler de topuzlarda kullanabileceğiniz çiçekler arasında. Doğrudan saç ile yapılacak çiçek topuzlar yanda, ensede ya da tepede toparlanabilir. Bize romantik gelin topuzu hangisi diye soracak olsaydınız cevabımız kesinlikle bu topuzlar. Çoğu gelinin de aklına gelmeyeceği için fark yaratma şansınız yüksek. Çiçekli topuz sevenler ama risk almak istemeyenler ise doğrudan saçlarınız çiçekler ile süsleyebilirler.

Yüz Tipinize Uygun Gelin Topuzu Seçimi

gelin-topuzu-modelleri-201914

Topuz saç seçiminde yüz tipine uygun bir model bulamazsanız ne yazık ki elde edeceğiniz sonuç da pek keyifli olmayacaktır. Yüz tipinize göre topuz seçerseniz gelinliğiniz, saçınız ve siz kelimenin tam anlamıyla mükemmel görünürsünüz.

 • Eğer kare yüz tipine sahip iseniz: Bombeli ve gevşek bir topuz size daha çok yakışacaktır. Zayıf yüz hatlarınız varsa yanlardan birkaç tutam saçı da serbest bırakabilirsiniz.
 • Yuvarlak bir yüzünüz varsa: Öncelikli amacınız saç tasarımınız ile yüzünüzü daha ince göstermek olmalıdır. Yanlardan alınan ve yüze doğru tutam tutam toplanan saçlarla yapılan bir topuz ile bu amacınıza ulaşabilirsiniz.
 • Oval bir yüze sahipseniz: Oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Özellikle prenses topuzu gelin başı gelinliğinize de uygunsa sizin içi harika bir seçim olacaktır. Bütün topuz modellerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Oval yüzler de aynı şekilde diledikleri topuz modelini kullanabilirler.
 • Üçgen yüzler için: Ensede toplanan saçları tavsiye ederiz. Bu şekilde daha ince olan çene kısmı dengeli bir görüntüye kavuşacaktır. Alnınızı kapatarak da aynı efekti sağlayabilirsiniz. Saç şekliniz hakkında net karar vermeden önce kuaförünüz ile birkaç deneme yaparak düğün günü saç belirleme telaşından da kurtulmayı tercih edebilirsiniz.

Gelinlik Modeline Göre Topuz Seçimi

gelin-topuzu-modelleri-20191

Topuz seçiminde yüz tipi öncelikli olsa da gelinlik modeli de seçim de etkilidir. Topuz hakkında karar verilirken gelinliğin yakası referans alınır.

 • Kayık yaka bir gelinlik tercih etmişseniz: Ensede toplanan bir topuz son derece uygun olacaktır.
 • Straplez gelinlik için: Seçeceğiniz gelin topuzu duvaklı olabilir. Duvaklı modeller en çok straplez gelinliklere yakışır.
 • Bisiklet yaka gelinliklerde: Sıkı bir topuz tercih edebilirsiniz. Böylece gelinliğin yaka kısmı kapanmayacağı için odak nokta saklanmamış olur.
 • Tek omuzlu bir gelinlik tercih etmişseniz: Enseden toplanan dağınık bir topuz son derece şık görünmenizi sağlayacaktır.
 • Prenses model gelinlikler için ise: Elbette prenses ya da balerin topuz modelleri arasından seçim yapmanızı tavsiye edeceğiz.
 • İllüzyon yaka gelinlik için: Örgülü topuz modellerini tercih edebilirsiniz. Gelinliğinizin yakası bisiklet yaka ise sıkı toplanmış bir topuz ile mükemmel bir görüntü yakalayabilirsiniz.
 • V yaka gelinlik modellerinde: Dağınık bir topuz kullanabilirsiniz.

Peki Sizin Tercihiniz Hangisi?

gelin-topuzu-modelleri-201911

Sade bir gelinlik seçmişseniz taçlı gelin topuzu ile saçlarınızın güzelliğini ön plana çıkartabilirsiniz. Tabi bunlar gelinlik yakasına göre yapılan seçimler, gelinliğiniz ne kadar görkemli ise saç tasarımınızı da o kadar sade tutabilirsiniz. Gelin saçı konusunda karar vermek her zaman zordur. Daha önce provalar yapılmış olsa bile son anda karar değiştirmek isteyebilirsiniz. Bütün gelinler gibi siz de düğün gününüzde mükemmel görünmek istiyorsunuz sonuçta. Saçlarınızı topuz yaptırmaya karar verdiyseniz size tavsiyemiz gün içinde dağılmayacaklarına emin olun.

Yetenekleriniz varsa topuzunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için en ideal model dağınık topuzlardır. Dağınık gelin topuzu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle gelin topuz tokası edinmeniz gerekir. Tokalarla tutam tutam aldığınız saçlarınızı bir alanda toplayın ve üzerine dilediğiniz aksesuarı takın. Gelin topuz saç modelleri sizlere hem gelinliğinize hem de yüz şeklinize göre seçim yapabilmeniz için farklı seçenekler sunacaktır. Tek yapmanız gereken birbirinden güzel tasarımlar arasından kendiniz için en uygun olanını tespit etmek. Topuzların bazı modellerinin modası hiç geçmez, her zaman klasiktirler ve her dönem kullanılabilirler. Geleneksel olan topuzlar dışında yapılan tasarımlar ise senelere göre değişiklik gösterebilir. Yine de karar verme noktasında her zaman ki gibi en son fikir yine size ait. Şimdiden her birinize bol eğlenceli, bütün dileklerinizin gerçek olduğu bir düğün ve mutlu bir yaşam dileriz.

2019 gelinlik modelleri ve gelinlik seçimi hakkında bilmeniz gerekenleri derlediğimiz yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla