Nişan demek, gelin ve damat adaylarının evliliğe giden yolda attıkları ilk adım anlamına gelmektedir. Geleneklerin şekil verdiği nişan adetleri, gelin ve damada bir takım sorumluluk yüklüyor. Günlük yaşamda kullanılacak eşyaların bir kısmı gelin tarafı bir kısmı damat tarafından alınmaktadır. Pek çok gelin nişan bohçası alternatifi mevcuttur.

Gelin Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Örnek verilecek olursa, pijama takımı, saten gecelik, sabahlık ve şorttan oluşan takımlar, terlik, çeşitli özelliklere sahip iç çamaşırlar (fistolu, pamuklu vs.) çikolata tepsisi (gondol), makyaj seti çeşitleri, sütyen ve külottan oluşan lüks iç çamaşır takımları, nişan sandığı (makyaj kutusu), gipürlü, nakışlı veya sandık içi işlemeli bohça çeşitleri, çeyizlik havlu çeşitleri gelin nişan bohçası çeşitleri arasındadır. Kimi paketlerde ise tuvalet takımı da denilen ayna, tarak ve fırça seti, nişan ve düğün yastığı, söz ve nişan yüzük kurdelesi kesme makası, söz ve nişan yüzük tepsisi bulunabilmektedir.

Gelin Nişan Bohçası Önerileri

Gelin Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Özen gerektiren bohça meselesi bir gelenek olarak yaşatılmaya devam edilmektedir. Şık ve gösterişli bir nişan bohçası kız tarafının özen gösterdiği bir nişan ritüelidir. Tek taş ve/veya nişan yüzüklerinin yanı sıra nişan kıyafeti gelin nişan bohçası konusunda olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra çanta, ayakkabı, şekerleme veya çikolatalar da bu konuda düşünülmesi gereken bohça malzemesidir. Takı seçenekleri olarak bilezik, tek taş yüzük, küpe, kolye, bileklik setleri sayılabilir.

Gelin Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Deodorant ve parfüm ile cilt bakım seti de nişan bohçası kapsamında düşünülebilir. Ayrıca epilasyon seti de unutulmamalıdır. Anadolu’nun bazı bölgelerinde “dürü” adı verilen gelin nişan bohçası diş macunu, tırnak makası, nevresim takımı, patik, gümüş ayna gibi küçük detaylara kadar düşünülebilmektedir. Kokulu sabun konulması da eski geleneklerin yaşatılması adına güzel bir düşüncedir. Kimi bohçalara kayınvalide ve kayınpedere havlu, iç çamaşır, gömlek gibi hediyeler konulabilmektedir.

Gelin Nişan Bohçası Fiyatları

Her bütçeye göre gelin nişan bohçası bulunabilmektedir. Bazı maliyetler nişanlarda ve düğünlerde ciddi hesaplamalar gerektirebilir. Yukarıda belirtilen bohça içeriği malzemesine ve adedine göre 5.000 TL’yi bulabilmektedir. Kimi çiftler her detay için pahalı seçenekleri tercih ederken kimileri de ekonomik paketleri seçerler. Damat bohçası da en az gelininki kadar özen gerektiren bir gelenektir. İç çamaşır, pijama takımı, kravat, saat, cüzdan, gömlek gibi giyime yönelik ihtiyaç malzemeleri söz konusudur.

Gelin Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Kişisel bakım ürünleri olarak da deodorant, roll-on, tıraş makinesi, parfüm olabilir. Çorap, mendil, damat havlusu, terlik, kemer, kol düğmesi de diğer damat bohçası içeriği olarak düşünülebilir. Her iki tarafın ekonomik koşulları, bu iki geleneğin maliyeti hakkında temel belirleyicidir. Belirtilen malzemelerin kimi gereksiz olarak görülebildiği gibi, asgari müştereklerde ihtiyaçlar karşılanabilir. Bohça alışverişi de renkli geçmekte, gelinle birlikte en iyi arkadaşları, akrabaları da katılabilmektedir.

Nişan ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için sizleri En Güzel Nişan Aksesuarları sayfamıza bekleriz.

Yanıtla