En özel gününüz geldi çattı ve sıra geldi en önemli hususlardan olan gelin makyajının yapımına. Gelin adaylarının bu koşturmacayla geçen aylardan sonra kendini en güzel haliyle görmek istemesi en doğal hakkı. Sizin için en sık yapılan hataları ve dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.  Gelin makyajı hem fotoğraf ve video çekimlerinde yaratılmak istenen etki için oldukça önemli. Düğüne gelen davetlilere kendini hayran bırakmak isteyen gelin adayları yazımızı dikkatle okumalı. Rüya gibi geçecek en özel gününüzde dikkat etmeniz gereken gelin makyajı hataları nelerdir? Sizin için derledik!

En sık yapılan hatalara dikkat edilerek yapılacak bir gelin makyajı sizi bambaşka bir görünüme kavuşturabilir. Zarifliği elden bırakmadan, modern bir görünüme kavuşmak , tüyolarımızı dikkate aldığınızda oldukça kolay olacak. Gelin makyajında hata yapmamak için profesyonel yardım alabilir, sitemizdeki içerik yazılarındaki tüyoları dikkate alarak kendi makyajınızı yapabilirsiniz. Düğün hazırlıkları sırasında değişen beslenme programınız da cildinizin görünüşünü değiştirebilir. Eğer sağlıksız bir cilt yapınız varsa ilk olarak dermatologunuz ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (1)

1- Cilt Bakımını İhmal Etmek

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (2)

Cilt bakımını ihmal etmek gelin makyajı hataları arasında yer alıyor. Cildi makyaja hazırlamamak gelin makyajında pul pul bir görüntü oluşmasına sebep olur. Yorgun ve cansız görünen bir cilt ise hem gelin adaylarını mutsuz eder hem de sağlıksız bir görüntü oluşturur. Nemli kalmaya en çok ihtiyaç duyulan bölgelerden biri yüz bölgesidir. Bol bol su içmek düğün gününe kadar başlıca yapılması gerekenlerdendir. Su, cildi en doğal yoldan arındırma yöntemidir. Eğer gelin adayının problemli bir cildi varsa bir dermatolog tavsiyesi alması önemlidir. Önceden alınan önlemler de en az düğün günü yapılan makyaj kadar mühimdir. Düğün gününden önce yaptırılacak cilt arındırma işlemlerinde tarih seçimi de oldukça önemlidir. Cilt bakımından sonra gözenekler hızla açılacağından aniden sivilcelenme oluşabilir. Bu nedenle cilt bakımı düğün haftasından önce bir tarihte yaptırılmalıdır.

Cildin sağlıklı bir görünüme kavuşması için en önemli vitamin E vitaminidir. Bebek gibi bir cilde yapılan makyaj her zaman için daha doğru sonuçlar alınmasını sağlar. Gelin adayları yağlı, kuru, karma bir cilt yapısına sahip olduğunu öncelikle saptamalıdır. Düğün günü makyaj yapılmadan önce muhakkak makyaj provası yapılmalıdır. Makyaj provası yapılırken düğün gününde yapılacak olan işlemlerin bire bir tekrarlanması istenilmelidir. Cilt bakımını ihmal etmek, yaratacaklarından dolayı gelin adaylarını son gün strese sokabilir. Bu nedenle cilt bakımı önceden düşünülmesi gereken hadiselerin başında gelmektedir. Kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak ve kullanılan makyaj malzemelerinin son kullanma tarihinin geçmemiş olması da oldukça önemlidir.

2- Ten Renginize Uygun Fondöten Seçmemek

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (3)

Gelin makyajı hataları denince akla ilk gelenlerden bir diğeri de ten renginize uygun fondöten seçmemektir.  Hem doğal hem şık bir görüntü verebilmeniz için bu madde oldukça önemli. Doğal görünümlü kusursuz bir makyaj için ten renginize uygun bir fondöten seçmelisiniz. Aksi takdirde makyajınız ve makyajsız kalan cildinizin arasındaki ton farkı oldukça uyumsuz bir görüntü çizecektir. Cilt tonundan farklı fondöten seçimi ve uyumsuz makyaj yapmak, düğün fotoğraflarında da oldukça çirkin bir görüntü oluşturabilir. Uygun fondöten seçimi için bir fondöten fırçası yardımıyla yanaklardan boynunuza kadar uygulama yapmalı ve boynunuzun tonuna uygun bir renk seçmelisiniz.

Karar veremediğiniz başka tonda bir fondöteni de yine uygulama yaptığınız alanın yanında deneyerek en uygun tona karar verme işini kolaylaştırabilirsiniz. Seçtiğiniz fondöten rengi boynunuza göre ne açık ne de koyu bir tonda olmalı. Doğru fondöten seçimini yaptıktan sonra gelin makyajını tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Eğer yanaklarınızda kırmızılık varsa açık tonda bir fondöten kullanarak önce renkleri eşitlemeli sonra boynunuza uyguladığınız ton ile de üstünden geçmelisiniz.  Renkleri eşitlemek için allık ve bronzerlar da kullanabilirsiniz.

3- Düğün Mekanınıza Uygun Makyaj Seçimi Yapmamak

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (4)

Gelin makyajı hataları arasında üçüncüsü ise düğün mekanınıza uygun makyaj seçimi yapmamak olacaktır. En özel gününüz olan düğününüzü yaptığınız mevsim ve mekan seçimi gelin makyajı için belirleyici olmalıdır. Salon düğünü için ya da kır düğünü için farklı makyaj seçenekleri kullanmak en doğrusudur. Salon düğünlerinde yapay ışık altında mat tonlarda bir makyaj yapılması uygundur zira ışıklar makyajın akmasına sebep verir.

Kır düğünlerinde ise gelinler daha canlı tonları, bahar renklerini uygulamalıdır. Mekan dekorasyonunda kullanılan renklerle uyumlu bir makyaj, bütünlük sağlaması için önemli olacaktır. Kapalı bir ortamda cildin hava almasıyla açık alan düğünlerinde cildin hava alması ciddi bir fark oluşturmaktadır. Tüm bunlar dikkate alınarak yapılmış bir gelin makyajı doğru sonuçlarla harika etkiler yaratacaktır.

4- Makyaj ve Gelinlik Uyumuna Dikkat Etmemek

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (5)

Makyaj ve gelinlik uyumuna dikkat etmemek de gelin makyajı hataları arasında yer alıyor. Makyajın gelinlik modeline göre yapılması en doğrusu olacaktır. Eğer boyun bölgesini ve kolları kapatan bir gelinlik modeli tercih edildiyse daha hafif ve sade bir makyaj tercih edilmelidir. Eğer dekoltesi olan ya da kolsuz bir gelinlik modeli seçildiyse odağı dudakta toplayacak koyu renk bir ruj tercihi doğru bir tercih olacaktır. Bakışlarda etki yakalamak için kullanılacak ipek kirpik ya da takma kirpik seçeneği ile dekolteli bir gelinlik modelinde bütünlük yaratacaktır.

Uzun kollu gelinlik modellerinde gelin adayları hareket ettikçe sıcaktan daha fazla etkilenecekleri için uzun saatler boyunca bozulmayacak sade bir makyajı tercih etmelidir. Makyajın sabitlenmesi de yine bu hususta büyük önem taşımaktadır.Gelin adayının yüzünde patlayacak olan flaşlar, yüzün daha da parlak görünmesine sebep vereceğinden ötürü çok ışıltılı bir makyaj tercih edilmemelidir. Eğer buna dikkat edilmezse gelinliğin parlak pulları ve ciltteki o parlak görünüm oldukça çirkin bir birliktelik oluşturacaktır. Dünyadaki diğer gelinlik modellerini incelemek isterseniz sizleri Dünyadan Gelinlik Modelleri sayfamıza da bekleriz!

5- Kalitesiz Makyaj Malzemesi Kullanmak

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (6)

Gelin makyajı hataları arasında bir başka hata da kalitesiz makyaj malzemeleri kullanmaktır. Bu hata sadece düğün günü değil genel olarak yapılan bir makyaj hatasıdır. Kalitesiz makyaj malzemesi cilde ciddi zararlar verir ve gözeneklerin tıkanmasına sebep olur.  Maddi olarak hesaplı gibi görünseler de yarattıkları tahribatın onarımı hiç de hesaplı değildir. Ayrıca düğün günü iki saatte bozulacak bir gelin makyajı gelin adayını oldukça mutsuz edecektir. Kalitesiz makyaj malzemelerin kalıcılıkları yok denecek kadar azdır. Vaadedilen renk tonu gerçeği yansıtmayabilir, bu da makyajın özensiz görünmesine sebep olur.

6- Hava Koşullarını İhmal Etmek

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (7)

Gelin makyajı yaparken hiç düşünülmeyen diğer hata da hava koşullarını ihmal etmektir. Hiç beklenmedik bir anda yağmur yağabilir ve makyajınız zarar görebilir. Özellikle kır düğünü tercih eden gelin adaylarının en çok dikkat etmesi gereken maddelerden biri budur. Makyajın bozulma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu ihtimal göz önünde bulundurularak makyaj sabitleyiciler ile önlem alınmalıdır. Sıcak yaz aylarında makyajın çabuk akma ihtimali olacaktır bu sebeple gelin adayları yanlarında pudra bulundurmalı ve akan makyaj üstüne yeni makyaj yapmaktansa yağ emici kağıt kullanmalıdırlar.

7- Aşırı Abartıya Kaçmak

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (8)

Gelin makyajı hataları arasında en sık karşılaştığımız hatalardan bir diğeriyse makyajda aşırı abartıya kaçmaktır. Göz yoran aşırı bir makyaj yapılması tüm dikkatleri yüzde toplayacak ve salondaki diğer bütünlükler gözden kaçacaktır. Gelinlik ayrıntılarının belli olması, mekanın renk tonlarının ortaya çıkması bile abartılı bir makyajın yanında dikkat çekemeyecektir. Abartılı makyaj seçimi  aynı zamanda gelin adayını olduğundan daha yaşlı gösterecektir.

Yaşanabilecek istemsiz aksilikler için de aşırı abartılı bir makyaj onarımı imkansız bir soruna yol açabilir. 2019 trendlerine baktığımızda da aşırı abartılı makyajların moda olmadığını görebiliriz. Ayrıca aşırı abartılı yapılmış makyajlar düğün fotoğraflarında da organik bütünlüğü bozacağından tercih edilmemelidir.

8- Gelin Makyajı Uygulamasında Saati Ayarlayamamak

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (9)

Gelin makyajınızı yaparken düşülen diğer hata ise gelin makyajı uygulamasında saati ayarlayamamaktır. Gelin makyajı yapılırken zaman ayarı doğru yapılmalıdır ki düğün mekanına ya da nikaha herhangi bir gecikme yaşanmasın. Zaman ayarı yapmanın en kolay ve doğru yöntemi makyaj provasını önceden yapmış olmaktır. Makyaj provası yapılırken zaman tutularak ve olası aksilikler için ilave bir süre de ekleyerek programlama yapılmalıdır. Günün erken saatlerinde yapılan bir makyajın gelin adayını bütün gün zorlamadan durabilmesinin yolunu ise diğer maddelerde bulabilirsiniz.

9- Duygusal Değişimleri Göz Önünde Bulundurmamak

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (10)

Gelin adaylarının kına gecesi ve salon düğünlerinde yaptıkları bir diğer hata da duygusal değişimleri göz önünde bulundurmamaktır. Bu özel günde senelerdir görüşülmemiş olan akrabalar ve arkadaşlar ile karşılaşılacağından sevinç gözyaşlarının akması kaçınılmaz olacaktır. Örneğin, kına gecesinde gelin adayı ağlayabilir ve makyajı bozulabilir. Göz makyajında suda bozulma özelliği bulunmayan makyaj malzemeleri kullanılması bu gibi durumlarda dağılacak ve düzeltilmesi zor bir hale gelecektir.

Sadece ağlamaktan dolayı değil,sürekli gülmek de makyajın bozulmasına sebep olur. Göz çevresindeki kaz ayaklarının ortaya çıkması ya da fondötenin çizgi aralarında toplanmaması için önlem alınmalıdır. Makyajı yapacak olan kişinin tüm bu duygusal değişimleri göz önünde bulundurması oldukça önemlidir. Göz makyajında far bazı kullanılması ve waterproof maskaralar oldukça doğru bir önlem olacaktır.

10- Eşinizin Damatlığı İle Uyumuna Dikkat Etmemek

gelin-makyajinizda-yapmamaniz-gereken-10-hata (11)

Gelin makyajı hataları arasında hiç akla getirilmeyen ama oldukça önemli bir hata da damatlık ile gelinin makyajının uyumuna dikkat etmemektir. Alternatif düğün konseptlerinin trend olmasıyla damat adaylarının damatlık renk tercihleri de son zamanlarda değişiklik göstermekte. Gelin makyajının damatlık rengi ile uyum içinde olması fotoğraf ve video çekimlerinde oldukça büyük önem taşıyor. Organik bir bütünlük sağlaması şık ve zarif bir etki yaratmak için küçük renk benzerlikleri kullanmak doğru olacaktır. Aynı zamanda aksesuar ve takı seçiminde de renk uyumu oldukça önemlidir. Gelin ve damadın baştan ayağı bir uyum içinde olması harika bir atmosfer yaratacak ve tüm gözlerin onların üstünde olmasını sağlayacaktır.

Gelin makyajında yapılmaması gereken 10 hatayı sıraladık. Bu maddeleri referans alarak orataya çıkacak bir gelin makyajı rüya gibi bir düğünde su gibi bir gelin olmanızı sağlayacak. En çok yapılan hatalar ya da akla getirilmemiş makyaj hataları sayesinde gelin adaylarının düğünlerinde kendilerini kötü hissetmesi için hiçbir sebep kalmayacak. Cilt bakımını yaptırmış ve cildini tanıyan gelin adayı makyajını yapan make-up artiste isteklerini aktarabilir ve en doğru sonucu alabilir. Düğün gününden bir hafta önce yapılacak olan bir makyaj provası ve hava tahmini takibi ile düğün günü makyajıyla da en büyük alkışı hak edecekler. Seneler sonra da bakılacak olan aile albümlerinde bu özel gün en ince ayrıntısına kadar planlanmış olarak hatıralarda kalacak. Düğün öncesi güzellik ve bakım önerilerini derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Düğün öncesi cildinizi makyaj işlemlerine hazırlamak için gelin hamamı ve spaları ziyaret etmenizi öneririz. Şehrinizdeki en iyi gelin hamamlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla