Kız isteme, kına gecesi, bohça hazırlanması, damadın ayağına basma, gelin çiçeği atma ve daha pek çok gelenekselleşmiş ritüeller, gelin ve damat adaylarının mutluluk serüvenini oluşturmaktadır. Mutluluğa atılan her adımda neredeyse klasikleşen bir ritüel bulunmaktadır. Bu yazımızda birbirinden ilginç anlamlar içeren bu gelenekler arasından gelin çiçeği atma adetini yakından inceleyeceğiz.

Neredeyse her düğün organizasyonunun sonunda gerçekleşen gelin çiçeği atılmasının arkasındaki anlamı merak edenler buraya! Gelin çiçeği atma geleneği ilk ne zaman başladı? Bugün hala neden her düğünde gelin çiçeği atılıyor? Gelin bu sorulara hep birlikte yanıt verelim!

Şüphesiz ki gelin çiçeği atma adeti, ülkemizde ve dünyanın pek çok farklı yerinde gerçekleşen düğünlerin ortak noktalarından birisidir. Farklı ritüeller ile hazırlanan birbirinden farklı düğün çeşitleri arasında da gelin çiçeği atma adeti asla değişmeyen bir detaydır.

Gelin Çiçeğinin Tarihçesi

gelin-cicegi-neden-atilir (1)

Aslında gelinler en mutlu günlerinde yanlarında mis kokulu çiçekleri taşımaya 16.yy’da başlamış. O tarihten bu yana binlerce düğün alanı bu mis kokulu, taze çiçekler ile donanmış. Gelin çiçekleri, 16yy.’dan itibaren gelinlerin en özel aksesuarlarından olmayı başarmıştır. Gelin çiçekleri, farklı bölgelerde farklı şekiller ile ortaya çıkabilmektedir. Yunanistan ve çeşitli ada ülkelerinde taze çiçekler ile hazırlanmış gelin taçları, gelin çiçeği yerine geçmekteydi. Viktorya döneminde gerçekleşen düğünlerdeki gelinler, aşkın çiçeği olan kırmızı güllerden yapılan bir gelin çiçeği taşımaktaydı.

Evliliklerde güzel ve sorunsuz günlerin yanında olumsuz günlerinde yaşanabileceğini hatırlatmak için de farklı gelin çiçeği fikirleri geliştirilmiş. Ortadoğu’da organize edilen bir düğünde gelinler, gelin buketlerinin içerisinde bir de acı çiçek taşımaktaymış. Derin ve anlamlı bir ritüel olan acı çiçekli gelin buketleri, günümüzde hala Ortadoğu ülkelerindeki pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

gelin-cicegi-neden-atilir (2)

Evleneceğiniz mevsime ve düğün tarihinize bağlı olarak taze çiçekler ile harika bir gelin çiçeğine sahip olabilirsiniz. Bahar aylarında evlenecek gelin adaylarına taze bahar çiçeklerinden hazırlanmış bir gelin buketi öneriyoruz. Yaz aylarında mis gibi papatyalardan yapılmış gelin çiçeği ile doğallığınızı güçlendirebilirsiniz. Yine karanfil ve rengarenk gül çeşitleri ile dilediğiniz gelin buketini oluşturabilirsiniz. Gelin çiçeğinizi uzun yıllar boyunca hatıra olarak saklamak istiyorsanız yapay çiçekleri de tercih edebilirsiniz.

Günümüzde gelin buketlerinde hayal gücünün ötesine geçilerek harika gelin buketi tasarımları yapılmaktadır. Uzun yıllar boyunca severek saklayabileceğiniz gelin çiçeğinizi yapay olarak hazırlatabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki bekar gelin adaylarına atacağınız ek bir gelin çiçeğine ihtiyacınız olacak. Bahar ve yaz aylarında gerçekleşen kır düğünleri için her zaman tazeliği önermekteyiz. Düğün mekanınız ve atmosferinize uyum sağlayacak, tazeliği koruyacak canlı gelin çiçeklerini incelemeyi unutmamalısınız.

Gelin Çiçeği Atma Geleneği Ne Zaman Başladı?

gelin-cicegi-neden-atilir (5)

Gelin çiçeği atma geleneği oldukça eskiye dayanmaktadır. Gelin çiçeği hakkında anlatılmış onlarca hikayeler mevcuttur. Bu hikayeler arasından en popüler olan hikayeyi günümüzde sıklıkla duymaktayız. Avrupa’da Ortaçağ döneminde gerçekleşen farklı ritüellerin değişmesi ile günümüzdeki gelin çiçeği atma geleneği ortaya çıkmış. 11.-13yy. yıllarda gerçekleşen düğünlerde, gelinin yakın arkadaşları düğün sonunda gelini kovalarlarmış. Uzun uğraşlar sonucunda da gelinin gelinliğinden parçalar koparırlarmış. Gelinlikten kopardıkları bu parçaların kendilerine şans ve bereket getireceğine inanırlarmış.

Yine Ortaçağ döneminde özellikle Avrupa’da gerçekleşen düğünlerde, gelinin şanslı olduğuna inanılırmış. Gelinin yakın arkadaşları da bu şanstan faydalanmak için gelinin kişisel eşyalarını düğün sonunda alırlarmış.

gelin-cicegi-neden-atilir (7)

Tahmin edersiniz ki, gelinliklerden koparılan parçalar sonucunda gelinlikler kullanılamaz hale geliyormuş. Bu durum gelinliklerini çocuklarına hatta torunlarına saklamak isteyen gelin adaylarını çıkmaza sokuyormuş. İlerleyen zamanlarda gelinliğinin parçalanmasını istemeyen gelin adayları, bekar arkadaşlarına çeşitli kumaş parçaları atmaya başlamış. Zamanla yerini daha modern ritüellere bırakan gelinlikten parça koparma adeti, şuan tarihin tozlu sayfalarında kalmış durumdadır. Fakat günümüzde hala gelinin aksesuarlarından hatıra almak istenmektedir. Gelinin ayakkabısı altına isim yazdırmanın, kurdele yutmanın ve gelin çiçeği yakalamanın şans getireceğine inanılmaktadır. Böyle eğlenceli ve keyifli adetler ile gelin adayının bekar yakın arkadaşları da ritüelleri yerine getirerek şans ve bereket aramaktadır.

Gelin Çiçeği Ne Zaman Atılmalı?

gelin-cicegi-neden-atilir (6)

Gelin çiçeğinin nasıl bir ritüel haline geldiğini ve eski dönemlerdeki versiyonlarını inceledik. Gelin çiçeği atma geleneğinin kültürümüzde de oldukça önemli bir yeri olduğunu kabul etmeliyiz. Peki, bu kadar olması gerektiğini düşündüğümüz gelin çiçeği atma ritüeli ne zaman gerçekleşmeli? Gelin çiçeği atılma ritüeli genellikle düğün organizasyonunun ilerleyen saatlerinde gerçekleşmektedir. Düğün boyunca sınırsız eğlencenin tadını çıkartan bekar adaylar, ilerleyen dakikalarda düğün çiçeğini yakalayabilmek için hazırlanır. Diğer tüm düğün ritüelleri gerçekleştikten sonra sıra düğün çiçeğinin atılmasına gelir. Gelinimiz eğlenceli ve hareketli bir dans eşliğinde dans ederken, bekar kadın davetliler gelinin arkasında sıralanır.

Burada önemli olan gelinimizin kimsenin yüzünü göremeyecek şekilde durmasıdır. Gelin çiçeği atılırken tamamen şans eseri olarak sahibini bulması gerekmektedir. Böylece gelinimiz arkasındaki kimseyi görmeden, keyifli bir müzik eşliğinde gelin çiçeğini arkaya doğru fırlatmaktadır. Bu esnada hareketli ve anlamlı bir şarkının size eşlik etmesine dikkat edebilirsiniz. Böylece daha keyifli bir atmosfer yaratarak gelin çiçeğinizi sizden sonraki sahibine kavuşturabilirsiniz.

Gelin Çiçeği Yakalamak Ne Anlama Gelir?

gelin-cicegi-neden-atilir (14)

Diyelim ki tüm zorlu rakipleri geçerek gelin çiçeğine kavuştunuz. Peki, bu gelin çiçeğini yakalamanın ne anlama geldiğini tam olarak biliyor musunuz? Yazımızın ilk kısımlarında bu sorunun cevabına biraz da olsak değinmiştik. Gelinin aksesuarlarından birine sahip olmanın bereket ve şans getireceğine uzun yıllardır inanılmaktadır. Gelinin çiçeğine sahip olmak ise bunların ötesinde daha derin bir anlam da içermektedir.

Gelin çiçeğini zorlu uğraşlar sonrasında yakalayan kişinin, gelinden sonra evlenecek kişi olduğuna inanılmaktadır. Yani eğer bekarsanız, düğünün ilerleyen dakikalarına kadar düğün mekanını terk etmemenizi öneriyoruz. Kim bilir belki de gelinin çiçeğini siz yakalarsınız. Gelin çiçeğine kavuştuktan sonra hayatınızın aşkı ile tanışabilirsiniz. Ve böylece sıradaki nikah sizin olabilir. Brezilya’da gerçekleştirilen düğünlerde gelin çiçeği atma ritüeli ufak bir farklılık göstermektedir. Brezilyalı gelinler gelin çiçeği yerine Aziz Antoni biblosunu bekar misafirlerine fırlatmaktadır. İnanış tıpkı bizimki gibi olup bibloyu yakalayan kadının bir sonraki nikah sahibi olacağına inanılmaktadır.

Hangi Gelin Çiçeği Ne Anlama Gelir?

gelin-cicegi-neden-atilir (11)

16.yy İngiltere’sinden bu zamana kadar gelen gelin çiçeği taşıma olgusu, günümüz düğünlerinin vazgeçilmezidir. Faklı ülkelerde farklı şekiller olarak karşımıza çıkan düğün çiçeği, neredeyse dünyanın dört bir yanında aynı anlamı taşımaktadır.

Aşkın çiçeği olarak bildiğimiz güller ile başlayalım. Beyaz gül masumiyet anlamı taşır ve duru güzelliği temsil etmektedir. Pembe gül ise zarifliği simgelerken “Gönlüm sende.” mesajı taşımaktadır. Tutkuyu ve aşkı temsil eden birbirinden farklı onlarca gül, hoş kokusu ve güzelliği ile gelin çiçeklerini süsler. Düğün konseptlerine uygun seçebileceğiniz gül renkleri ile enfes bir gelin buketine sahip olabilirsiniz.

gelin-cicegi-neden-atilir (4)

Tercihini karanfilin zarafetinden yana kullanmak isteyen gelin adayları buraya! Temizlik ve saflığı ifade eden beyaz karanfil, güven ve aşkı temsil eden kırmızı karanfil… Birbirinden anlamlı ve hoş kokulu karanfiller ile yaz düğünlerinde enfes bir gelin çiçeği hazırlatabilirsiniz. Gelin çiçeği tercihini karanfilden yana kullanmak isteyen gelin adayları, sarı renk karanfilin hüzün anlamı taşıdığını unutmamalıdır.

Düğün çiçeğinde ve düğün mekanı dekorasyonunda tercih edilebilecek diğer bir çiçek ise glayördür. Zarafeti temsil eden pembe glayör ve inancı temsil eden mor glayör ile anlamlı bir gelin çiçeği oluşturabilirsiniz.

Mavi Orkideler

gelin-cicegi-neden-atilir (17)

Estetik tercihler için orkide her zaman başımızın tacı olacaktır. Masumiyeti temsil eden beyaz orkide ve saflığı temsil eden fuşya rengi orkideler ile zarif ve iddialı gelin buketline sahip olabilirsiniz. Şık ve iddialı düğünler için mor orkideleri oldukça önermekteyiz. Asaleti temsil eden mor orkideler ile düğün görünümünüze güç katabilirsiniz. Son olarak mavi orkideden bahsetmeden geçemeyeceğiz. Mavi orkidenin aşkların en büyüğünü temsil ettiğini biliyor muydunuz?

Bahar ve yaz gelinlerinin belki de ilk tercihi tabii ki de papatyalardır. Papatyalar, duru bir sevginin ve masumiyetin en derin anlamlarını taşımaktadır. Özellikle kır ve sahil düğünlerinin enfes atmosferini tamamlayan papatyalar, büyüleyici bir görselliği gözler önüne serer. Sevincin, neşenin ve güzelliğin temsilcisi papatyaları gelin buketinize eklemeyi unutmayın. Son olarak bağlılık anlamı taşıyan sümbüllerden bahsetmek istiyoruz. Mis kokusu ve kusursuz güzelliği ile enfes bir gelin buketi içerisinde olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Mor ve pembe sümbüller, kır düğünlerinin harika atmosferinde şıklığınıza şıklık katacaktır.

Gelin Çiçeği İle İlgili Hikayeler

gelin-cicegi-neden-atilir (18)

Gelin çiçeği atma seremonisi günümüzde oldukça keyifli ve eğlenceli geçmektedir. Fakat bu ritüelin çıkış fikrine baktığımızda biraz korkutucu gelebiliyor. Gelinin gelinliğinden parçalar kopartarak gelinliği kullanılamaz hale getiren yakın arkadaşlar, geleneklerine günümüzde de devam etseler neler olurdu acaba diye düşünmüyor değiliz.

Gelin çiçeği ile ilgili anlatılan farklı hikayeler mevcuttur. Gelin çiçeği aranjmanının nasıl olması gerektiği, gelin çiçeğinin taşıdığı anlam ve gelin çiçeğinin atılma ritüeli hakkında onlarca farklı hikayeler mevcuttur. En kabul görmüş olan gelin çiçeği atma ritüelinden sizlere bahsetmiştik.

gelin-cicegi-neden-atilir (15)

Gelinin aksesuarını taşımanın şans, bereket ve doğurganlık getireceğine inanan yakınları, düğün sonrasında gelinin gelinliğinden parça alırlarmış. Bu gelenek zamanla gelinlerin düğün sonrası kumaş parçası dağıtmalarına dönüşmüş. Atılan kumaş parçaları da zamanla bekar yakın arkadaşları tatmin etmemeye başlamış. İlk kumaş parçası yakalandıktan sonra diğer kumaş parçalarına ilgi kalmadığı fark edilmiş.

Bu gelenek de zamanla tek ve büyük bir obje olan düğün çiçeğine dönüşmüş. Düğün sonunda gelinin bekar kadın arkadaşlarına doğru gelin çiçeği fırlatması adeti işte böyle başladı. Türkiye’de de tıpkı bu sıralamaya benzer bir değişim süreci ile günümüz gelin çiçeği atma ritüeline kavuşabildik. Dünya’nın pek çok kıtasında, pek çok ülkesinde tıpkı Türkiye gibi gelin çiçeği atma adeti mevcuttur. Kimi ülkelerde bu adet biraz şekil ve biçim değiştirmiş olsa da, ritüelin anlamı pek çok ülke tarafından benimsenmiş durumdadır.

Gelin Çiçeği Atma Geleneğimiz

gelin-cicegi-neden-atilir (16)

Taşıdığı anlam ve keyifli bir adet olması nedeniyle gelin çiçeği atma geleneğimiz oldukça benimsenmiş durumdadır. Neredeyse her düğünün sonunda gerçekleşen gelin çiçeği atma ritüeli, gelinin bekar kadın arkadaşları tarafından heyecanla beklenmektedir. Sıradaki gelin olmanın hayalini kuran bekar adaylar ve gelin tarafından oldukça eğlenceli bulunan bu geleneğimizde keyifli dakikalar yaşanmaktadır.

Düğün sonunda gelin çiçeği atmak isteyen gelin adaylarımız, yanlarında ek bir gelin buketi getirmeyi ihmal etmemelidir. Kendi gelin çiçeğinizi düğün sonunda kaybetmek istemediğiniz takdirde yanınızda ek bir düğün çiçeği taşımayı unutmamalısınız. Ayrıca Gelin Bekarlığa Veda Partisi yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. Peki ya sizler gelin çiçeği atma adetimiz hakkında neler düşünüyorsunuz? Dünyanın başka ülkelerinden duyduğunuz gelin çiçeği atma geleneğimize benzeyen adetler nelerdir? Gelin çiçeği atma gelenekleri ile ilgili eklemek istediğiniz her şey için sizleri yorum kısmımıza bekliyoruz!

Bir gelin çiçeği düğün için ne kadar önemliyse, düğün davetiyesi de bir o kadar önemlidir! En güzel düğün davetiyesi modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla