Birlikte yaşama kararı alan çiftlerin önünde uzun bir hayat yolculuğu bulunmaktadır. Bu yolculukta yapılması gereken pek çok şey var. Bunlara kısaca evlilik hazırlıkları diyebiliriz. Geleneklerin yanı sıra değişen ihtiyaçlar ve tüketim alışkanlıkları bu hazırlıklara yön veren en önemli hususların başında gelmektedir. Çoğu detay seviyesindeki hazırlık konuları ev dekorasyonu, aksesuarlar, sağlık, özel ihtiyaçlar, bakım ve güzellik konuları gibi çeşitli başlıklara ayrılabilir. Ev dekorasyonu başlığında beyaz eşyalar, yatak odası, yemek odası, mutfak alışverişi ve diğer ev aksesuarları sayılabilir. Aksesuarlar kapsamında takı ve mücevher gelinin şıklığını ve güzelliğini artıran unsurlardır. Sağlık konusunda ön plana çıkan unsurlar ise evliliğe hazırlık psikolojisi ve lüzumlu sağlık kontrollerine değinmek gerekir. Özel ihtiyaçlar konusunda ön plana çıkanlar ise evlilik listesi oluşturulması, balayı kararı ve tavsiyeleri ve evlilik hazırlıkları konularından bahsedilebilir. Güzellik ve bakım konusunda ise gelin makyajı, gelin saçı ve kişisel bakım gibi konular gelmektedir.

Evlilik Hazırlıkları Fikirleri

Evlilik Hazırlıkları Tavsiyeleri

Giyime bakan yönüyle evlilik hazırlıkları gelin ve damat için düğünde giyecekleri gelinlik ve damatlık konusunda çeşitli alternatifleri beraberinde getirir. Gelinlik seçimi, abiyeler, damatlık, iç giyim ve ayakkabı konularında karar vermek gerekir. Bunun için düğün alışverişleri ön plana çıkar. Çiftler bunu beraber yapabildikleri gibi kimi geleneklere göre kızın ve damadın arkadaşları veya yakın akrabaları eşliğinde yaparlar. Daha sonra karar verilmesi gereken ne tür bir düğün istenildiği konusu gelir.

Yaz düğünleri, bahar düğünleri ve kış düğünleri şıklarının yanı sıra kır düğünü veya salon düğünü tercihleri mevsim şartları gözetilerek yapılmalıdır. Takı, pırlanta, alyans ve gelin çiçeği de düğünlerin olmazsa olmazlarıdır. Diğer evlilik hazırlıkları konusundaki detaylar arasında düğün müzik tercihleri, nikah şekeri, davetiye konusu, fotoğraf ve video çekimleri, düğün pastası, bazı gösteriler (volkan, konfeti, havai fişek, maytap, sis – kar – köpük şovlar vb.), gelin arabası kiralama bulunmaktadır.

Diğer Evlilik Hazırlıkları

Oturma düzeni konusunda kendi karar vermek isteyen çiftleri bunu itina ile tamamlamalıdırlar. Kimse kendine ayrılan yerden dolayı memnuniyetsizlik hissetmemelidir. Düğün menüsünün belirlenmesi de önemli evlilik hazırlıkları maddelerindendir. Tutulan evin detayları da tamamlandıktan sonra düğün öncesi gelinlerin kuaförden randevu alarak o işi de aradan çıkarması gerekir. Cilt bakımından sonra balayı için valiz hazırlanmalıdır.

Organizasyon firması ile son detaylar gözden geçirilir. Ardından gelin hamamı sefası yapılır. Arzu edildiği takdirde gelinlikle dış mekan çekimleri gerçekleştirilebilir. Gelin ayakkabısı bir gün önceden giyilerek test edilmesi gerekir. Ilık bir banyo alındıktan sonra sağlıklı bir uyku ile hazırlıklar son bulur. Düğün günü ise erken kalkılması, makyaj, manikür vb. hazırlıklar tamamlanır. Gelinlik giyilerek itinalı bir şekilde vücuda uyum sağlanması temin edilir. Bu şekilde düğüne tamamen hazır hale gelinir.

Evlilik ve düğün hazırlıkları için daha fazla bilgi edinmek isterseniz, sizleri 11 Adımda Düğün Hazırlıkları Listesi sayfamıza da bekleriz.

Yanıtla