Evlenme izin belgesi, evlilik için gerekli evraklardan biridir! “Evlenme Beyannamesi ve Evlenme İzin Belgesi” olarak bilinen belge, çiftlerin ikamet adresi dışında evlenmelerine resmi olarak olanak sağlayan bir belgedir. Aslında Evlenme Beyannamesi’nin alt bölümünde yer alan bir onay bölümüdür. Evlenme Beyannamesi’nin tam olduğu belirlendiği takdirde “Evlenme İzin Belgesi” bölümü de yetkili birim veya amir tarafından onaylanır. Bu belgeyi alan veya onaylanan çiftler, yurt içinde ve yurt dışında herhangi bir resmi engel olmadan evlenebilir. Yetkili makamlar için önemli bir onay belgesi olan belge, ayrıca bir dosya veya bu amaçla bir belge düzenlenmesine de gerek bırakmaz. Bu belgenin alınması veya onaylanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca, belgenin belli bir geçerlilik süresi var. Bu süre aşılırsa belgenin yeniden onaylı olarak alınması gerekiyor. Bu belge ile evlenen çiftler, ayrıca evliliği belirli bir süre için belgeyi aldıkları evlendirme memurluğuna bildirme zorunluluğu bulunuyor. Evlenme izin belgesi hakkında merak ettiğiniz her şey makalemizde…

Evlenme İzin Belgesi Neden İstenir?

Kısaca, çiftlerin ikamet ettikleri il, ilçe veya bölgenin dışında bir yerleşim yerinde evlenebilmesi için istenen bir belgedir. “Nikah izin belgesi” olarak da bilinir. Çiftler evlilik hazırlığı yaparken böyle bir belge istendiğini duyunca şaşırabilir. Çünkü geçmişi çok eski olmayan bu belge, bazı durumlarda isteniyor! Evlilik için başvuru yapan veya yapacak olan çiftler, ikamet adresinin bulunduğu yerin dışında evlenmek isteyebilir. İkamet adresinin bulunduğu il veya ilçe dışında bir yerleşim yerinde evlenebilmek için bu belgeyi almak zorunludur. Çiftlerden biri veya ikisinin ikamet adresinin bulunmadığı bir il veya ilçede evlenmesi veya nikah kıydırması gerekiyorsa bu belge istenir. Bu durumda belgenin ilgili devlet kurumuna verilmesi gereklidir. Evlenecek çiftlerin ikamet ettikleri ilçelerden birinde nikah kıyılacaksa evlenme izin belgesi gerekmiyor. Veya çiftler farklı illerde ikamet ediyorsa, bu ilde ikamet edilen ilçenin birinde nikah kıyılabilir. Bu durumda da yine evlenme izin belgesine ihtiyaç duyulmuyor. Yurt dışında evlilik için ise bu belgenin mutlaka ibra edilmesi gerekiyor.

Peki, evlenme izin belgesi hangi durumlarda isteniyor? Evlenmek isteyen müstakbel gelinin Ankara Yenimahalle’de, müstakbel damadın da Ankara Keçiören’de ikamet ettiğini düşünelim! Bu durumda nikah Yenimahalle veya Keçiören’de kıyılırsa, gelin ve damat belge gerekmeden evlilik başvurusunda bulunabilir. Ancak nikah, bu iki ilçe dışında örneğin Çankaya ilçesinin nikah dairesinde veya bu ilçedeki herhangi bir salonda kıyılacaksa durum değişiyor! Bu durumda gelinin Yenimahalle Belediyesi’nden veya damadın Keçiören Belediyesi’nden bu belgeyi alması gerekiyor. Bu iki ilçe belediyesinden herhangi birinden evlenme izin belgesi almak yeterli oluyor. Peki, müstakbel gelin ve damat farklı illerde yaşıyorsa nasıl bir durum ortaya çıkar? Yine müstakbel gelinimizin İzmir’in Konak ilçesinde, müstakbel damadımızın da İstanbul’un Başakşehir ilçesinde yaşadığını düşünelim! Nikah bu illerde gelin ve damadın ikamet ettiği ilçelerden Konak veya Başakşehir’de kıyılacaksa evlenme izin belgesi almalarına gerek kalmıyor. Farklı bir ilde veya aynı il içinde farklı bir ilçede, örneğin İzmir Karşıyaka’da nikah kıyılacaksa bu belgeyi almaları gerekiyor.

Evlenme İzin Belgesini Nereden Alabilirsiniz?

Evlenme izin belgesi, çiftlerin ikamet ettiği il veya ilçe belediyelerinin evlendirme dairesinden alınabilir. Evlenme izin belgesi, Evlenme Beyannamesi’nin bir parçası veya bir bölümüdür. Evlenmek için izin belgesi alması gerekmeyen çiftler için Evlenme Beyannamesi tek nüsha olarak düzenlenir. Evlenme izin belgesi alacak çiftler için ise Evlenme Beyannamesi iki nüsha olarak verilir. Evlenme Beyannamesi’nin bir nüshası çiftlerin ikamet ettiği veya izin aldıkları belediyede kalır. Diğer nüsha ise, nikah günü için başvuru yapılacak ikamet dışındaki belediyenin evlendirme dairesine teslim edilir. Evlenme Beyannamesi ile birlikte nikah kıyılacak belediyeye verilen belge, diğer evraklar da tamamsa nikah günü almak için yeterli olacaktır. Farklı belediyelerden iki farklı izin belgesi almaya gerek bulunmuyor. Zaten bu tür bir başvuru kabul edilmiyor. Yani nikah günü alınacak belediye evlendirme memurluğuna çiftlerin ikamet ettiği il veya ilçenin belediyelerinden alınan iki ayrı izin belgesi sunulmuyor. İzin belgesi aldıktan sonra nikah günü için farklı belediyeye yapılacak başvuruyu çiftlerin birlikte yapması şartı bulunmuyor.

Bu belgeyi talep edilmesinin başlıca sebebi, çiftlerin ikamet adresi dışında farklı bir yerde nikah kıydırmak istemesidir. Yani bu belge için belirleyici olan kriter, evlenme işlemlerinin ikamet adresi dışında yapılmasıdır. Yukarıda verdiğimiz bilgiler dışında çiftlerin kafalarına takılan başka sorular da olabilir! Evlenme izin belgesi almak için nelere ihtiyacınız var? Geçerlilik süresi ne kadardır? Evlenme izin belgesi ücretli midir? Bu soruların cevabını verelim:

  • Bu belgeyi almak için herhangi bir belgeye veya bir prosedüre gerek yok!
  • Evlenme izin belgesi, alındıktan sonra Türkiye’nin herhangi bir yerde ve yurtdışındaki Türk konsolosluklarında 6 ay süreyle geçerlidir.
  • Bu belgeye göre evlilik yapan çiftler, evliliği, 15 gün içinde ikamet ettikleri belediyeye bildirmek zorundadır.
  • Farklı bir yerde evlenmek için izin belgesi alırken herhangi bir ücret talep edilmiyor.
  • Evlenme izin belgesi için herhangi bir belgeye gerek kalmadan kimlikle doğrudan başvuru yapılabilir!
  • Çiftler belgeyi belediyeden birlikte alabilir. Sadece biri de alabilir.

Evlenme İzin Belgesi Örneği ve İlgili Yönetmelik

Evlenme izin belgesi, Evlenme Beyannamesi’nin en altında bulunan bir bölümdür. Bu bölümde ilgili izin için şu ifade yer alır; “Yukarıda fotoğrafları ve kimlikleri yazılı bulunan taraflar bu belgenin düzenlenme tarihinden itibaren altı ay içinde yetkili merciler huzurunda evlenebileceklerdir.” Belgenin onayını evlendirme memuru yapar. Evlendirme memuru imzası ve izin verilen tarih de belgede belirtilir. İzin veren evlendirme memurluğunun ismi de bu bölümde yer alır.

Evlendirme Yönetmeliğine içinde yer alan evlenme izin belgesi maddesi şöyledir;

Madde 22 – Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmelerine engel bir hallerinin bulunmadığı ve belgelerinin de tam olduğu tespit edilen çiftlere istedikleri takdirde, beyannamenin izin belgesi bölümü onaylanarak verilir.

Böyle bir belgeyi alan çiftler, yurt içinde ve yurt dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda, ayrıca bir dosya düzenlenmesine lüzum kalmaksızın evlenebilirler. Belge, verildiği tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerli olup, bu husus belgede de gösterilir. Bu belgeye dayanarak evlenme yapan; evlenmeyi, belgeyi veren evlendirme memurluğuna 15 gün içinde bildirmekle görevlidir.

Evlenme izin belgesi hakkında gerekli tüm bilgileri yukarıda bulabilirsiniz. Ancak diğer bazı bilgilere de ihtiyacınız olabilir. Şöyle ki; Evlendirme Beyannamesi, ikamet dışında nikah kıydıracak çiftlere çift nüsha olarak düzenlenir. Alması gerekmeyen çiftlere tek nüsha olarak verilir. Evlenme izin belgesi için herhangi bir belgeye gerek yokken Evlenme Beyannamesi için vesikalık fotoğraf, sağlık raporu, rıza belgesi, nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi talep edildiğini belirtelim. Sağlık raporu, resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınabilir. Yani Evlenme Beyannamesindeki bilgileri ve belgeleri tamamlamadan evlenmek imkansız. Ancak sadece evlenme izin belgesi için özel bir prosedür ve belge gerekmiyor. Ayrıca, yurt dışında evlenmek için de bu belgeyi almak gerekiyor. Türkiye’de yaşayan ancak yurt dışında evlenmek isteyen çiftlerden biri, ikamet ettiği ilçe belediyesinden evlenme izin belgesi alarak, Türkiye konsolosluğuna vermelidir. Düğün Buketi’nde evlenme izin belgesi gibi evlilik hazırlığı için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Siz de evlenme izin belgesi hakkındaki deneyimlerinizi bu sayfada paylaşarak, çiftlere yardımcı olun!

En güzel düğün pozları için ihtiyacınız olan tüyoları bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yanıtla