Nişan evlilik öncesinde evlilik kararı alan çiftler için oldukça büyük önem arz eden bir tören olarak görülmektedir. Bu sebeple nişan konusunda çok hassas davranılmalı ve evlilik öncesi bu kişilerin birlikteliği tüm yakın çevreye nişan töreni ile duyurulmalıdır. Nişan evlenmeyi düşünen çiftler için düğünün bir provası gibi düşünüldüğünden oldukça önemsenmektedir. Nişan için farklı mekan seçenekleri söz konusu olmaktadır. Bu konuda yapılacak yer tercihine göre süsleme ve masa sandalye düzeni yapılacaktır. Evde nişan organizasyonu isteyen çiftlerin bu konuda profesyonel bir yardım istemeleri halinde nişanın yapılacağı kız evinin bu tören için düzenlenmesi gerekmektedir.

Evde Nişan Organizasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde Nişan Organizasyonu

Nişan töreni geleneklerimize göre gelinin evinde yapılan bir törendir. Bu sebeple düğünün birçok masrafını damat tarafının karşıladığı gibi nişan töreni masraflarının büyük bir bölümünü de kız tarafı üstlenmektedir. Kız tarafının tercihine göre tören yeri ve katılacak kişi sayısı belirlenir. Evde nişan organizasyonu isteyen aileler bu konuda uygun bir organizasyon şirketi ile görüşüp yapılacak töreni onlara emanet edebilirler. Evde yapılacak nişan töreni için kız evinin uygun bölümü önceden belirlenmeli ve bu kısım üzerinde törenin hazırlığı yapılmalıdır.

Evde Nişan Organizasyonu

Evde nişan organizasyonu için hazırlanması gereken en önemli bölüm nişan malzemelerinin bulunduğu masanın hazırlanmasıdır. Bu masa önceden hazırlanan çiçeklerle ve özel örtülerle süslenmektedir. Bu masada iki adet kahve fincanı, servis takımları, şeker ve çikolata konulması için özel kaplar ve tepsiler bulunmaktadır. Bu masanın en önemli malzemesi yüzüklerin konulacağı genelde gümüş olan ve üzeri çiçekle süslenmiş olan tepsidir. Tepsinin üzerinde süslü bir makas ve kurdele hazır bulundurulur. Bu tepsi üzerine yüzükler kurdele ile bağlanarak yerleştirilir. Makasla da nişanı takacak olan aile büyüğü kurdeleyi kesmektedir. Bu kutsal makas hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Söz Makası ve Nişan Makası Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz… Masanın hazırlanmasından sonra misafirlerin ağırlanacağı mekanların düzenlenmesine geçilir. Nişan mekanının hazırlanmasında bu tören için davet edilen kişi sayısının önemi büyüktür. Gelecek misafirlerin ikramları belirlenen sayıya göre ayarlanacaktır.

Evde Nişan Organizasyonu Yapabilmek İçin Önceden Hazırlanması Gerekenler

Evde Nişan Organizasyonu

Eskiden nişan törenleri genelde aile arasında yapıldığı için nişana çağrılacak kişiler davetiye bastırılmadan yüz yüze davetle törene çağrılırdı. Günümüzde nişan töreni biraz daha alanını genişletmiş durumdadır. Bu sebeple nişan törenine davet için önceden nişan davetiyesi hazırlanıp gönderilmektedir. Bu davetiyelerin düğün davetiyesinden farkı bulunmamaktadır. Evde nişan organizasyonu yapacak olan çiftler tören için ayarladıkları mekana sığabilecek kadar kişiyi törene davet etmelidirler. Bu da davetli sayısını sınırlandıracaktır.

Nişan törenine katılacak davetlilerin yer alacakları masa ve sandalyelerin de nişan konseptine uygun şekilde süslenmesine özen gösterilmektedir. Nişan törenlerinde dikkat edilecek en önemli maddelerden biri de nişan pastasının tasarımının belirlenmesi ve siparişinin önceden verilmesidir. Nişan pastası özenli hazırlanmalı ve davetlilere yetecek büyüklükte yapılmalıdır. Bunun dışında davetliler için uygun ikramların hazırlanması ve nişan çikolatasının da önceden seçilip nişan gününe hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Evde nişan organizasyonu yapmayı düşünen çiftler bu konuda önceden bu törenin maliyetini hesaplayıp ona göre hazırlıklara başlamalıdır. Bazı nişan törenleri en az düğün kadar masraflı ve gösterişli olabilmektedir. Çiftler bu konuda hazırlıklarını önceden yapıp bu işe bütçe ayırırlarsa hayatlarında belki de bir kez yapacakları bir tören için tasarladıkları her şeyi gerçekleştirebilirler. Evlilik için atacakları bu ilk adımın herkese duyurulmasının güzel ve gösterişli bir törenle yapılması tüm çiftlerin hayalini kurduğu bir başlangıçtır. Yeni bir hayatın başlangıcı için takılacak yüzüklerin bu törenle parmaklara takılması ve herkese duyurulması için güzel bir organizasyon yapmak gereklidir.

Yanıtla